mail@urok-ua.com

Виховний захід на тему: «Будь обережним на дорозі»

Автор: Вихователь групи продовженого дня Чубатюк Світлана Василівна

Чубатюк Світлана ВасилівнаВиховний захід на тему: «Будь обережним на дорозі». Робота проводилася з дітьми 3-4 класів. Захід проводився в ігровій формі, з завданнями на кожній зупинці. Діти досить старанно виконували всі завдання, та показали свої знання з Правил дорожнього руху. Захід пройшов в доброзичливій атмосфері. Діти згадали та засвоїли що треба робити, для того щоб, зберегти життя та уникнути неприємних ситуацій на дорозі


 

Мета:

Навчальна: поглибити знання учнів про правила дорожнього руху; повторити основні правила пішоходів і автомобілістів.

Розвивальна: сприяти розвитку мислення, мовлення, пам’яті, навичок поведінки на дорозі.

Виховна: виховувати повагу до оточуючих, ввічливість, увагу.

Обладнання:

  1. Телевізор
  2. Картки зі знаками дорожнього руху
  3. Сигнальні картки
  4. Макет світлофору

Епіграф

Пішов батько навпростець — не скоро повернеться.
(Народна мудрість)

Хід заняття

  1. Відеофрагмент

До кімнати заходять двоє учнів.

Учень 1:

Рух – це життя, сказав філософ древній.

Це шлях до того, щоб пізнати світ.

Учень 2:

Дорожній рух – це зручність для людини.

Без правил строгих він є небезпечним

І пам’ятати слід про це дитині.

  • Вступне слово вчителя.

Руху правила єдині,

Їх повинні поважати,

Знати їх усі повинні —

І дорослі, і малята.

Добрий друг наш — знак дорожній

Ставиться не так собі,

Як подружиться з ним кожен,

Допоможе він тобі.

Щоб не трапилося всяке,

Шанувати треба знаки.

На дорозі небезпечно,

Тож обачним будь доречно.

Руху правила єдині,

Знати їх усі повинні.

Шануватимуть їх люди —

Скрізь тоді порядок буде!

  • Про що йдеться у вірші? (про правила дорожнього руху)
  • Для чого потрібні правила дорожнього руху? (для того щоб не трапилося аварій та нещасних випадків)
  • Для кого існують правила? Хто мені нагадає? (для водіїв, пішоходів, пасажирів, велосипедистів)
  • Напевно, ви все всі здогадалися, про що буде йти мова на виховній годині? (Про безпеку на дорозі)
  • Повідомлення теми і мети заняття
  • Тема виховної години «Будь обережним на дорозі»

Відео фрагмент

Вчитель: Ми не можемо уявити свого життя без транспорту, доріг, світлофорів, пішохідних переходів. Адже, тільки за допомогою транспорту, ми можемо їздити на велику відстань.

Транспорт – наш вірний друг! Але, забуваючи про правила дорожнього руху, люди можуть стати жертвою своєї необдуманої поведінки. Транспорт може бути не тільки корисним, а й небезпечним.

Вчитель: Сьогодні ми з вами вирушимо в уявну подорож під час якої дізнаємося як правильно себе поводити під час дорожнього руху.

І зупинимося на кожному питанні окремо, виділимо для себе багато нової та корисної інформації щодо правильного поводження та безпечного руху на дорозі.

Зупинка 1. Правила дорожнього руху.

Вчитель:

  • Давайте згадаємо, хто являється учасниками дорожнього руху? (водії, пішоходи, велосипедисти, пасажири)
  • Кожен учасник дорожнього руху повинен дотримуватися правил. А зараз давайте попрацюємо в групах.

(Клас ділиться на чотири групи. Завдання кожної з груп, придумати по п’ять правил до своєї теми. )

Перша група «Пішоходи»

  • Скласти п’ять правил для пішоходів
  1. Пішоходи ходять тротуарами тримаючись лише правого боку.
  2. Перехрестя – небезпечне місце для пішоходів. Переходити перехрестя необхідно лише за визначеними переходами.
  3. Перед переходом вулиці, треба спершу подивитися праворуч, а потім ліворуч. Якщо транспорту немає – можна йти.
  4. Якщо не встигаєш перейти вилицю, зупинись на острівці безпеки.
  5. Під час переходу стеж за сигналами світлофора.

Друга група «Пасажири»

  • Скласти п’ять правил для пасажирів
  1. Перебуваючи в автобусі не заважай пасажирам заходити або виходити з транспорту.
  2. Заходити в двері з написом «Вхід», а виходити з написом «Вихід»
  3. Не відволікати водія під час руху транспорту.
  4. Не користуватися мобільним телефоном поряд з водієм.
  5. Не вставати під час руху транспорту.

Третя група «Велосипедисти»

  • Скласти п’ять правил для велосипедистів
  1. Для велосипедів існує велосипедна доріжка.
  2. Їздити вулицею можна тільки, якщо виповнилося 14 років.
  3. Забороняється випускати з рук кермо.
  4. Не можна їздити тротуарами де багато людей.
  5. Їхати по проїзній частині, треба триматися правого боку від транспорту.

Четверта група «Водії»

  • Скласти п’ять правил для водіїв
  1. Не влаштовувати гонки на проїзній частині.
  2. При русі затемна включати фари.
  3. Бути уважним.
  4. Регулярно перевіряти гальма, звукову та світову сигналізацію.
  5. Знижувати швидкість на дорозі укритій снігом, льодом.

Вчитель:

  • Молодці! Ви всі правильно виконали завдання. Під час роботи в групах, ми згадали правила для різних категорій учасників дорожнього руху. Сподіваюся, що після обговорення ви будете дотримуватися цих правил та розкажете їх іншим.

Зупинка 2. Безпека на дорозі.

Відео фрагмент

Учень 1:

Діти містом походжають,

Настанови твердо знають:

Щоб безпечно мандрувати,

Треба добре пам’ятати;

Учень 2:

Можна парком йти бульваром,

Можна – сквером й тротуаром.

У тобі, йому й мені –

Лиш по правій стороні.

Щоб зустрічним пішоходам

Не роботи перешкоди.

Учень 3:

Там, де мчить машин багато,

І людей квапливий рій,

Виникає небезпека,

Слід сказати людям : «Стій»

Вчитель: Діти, давайте подумаємо, які можна дати поради пішоходам на кожен день.

  1. Ніколи не перебігайте вулицю перед транспортом, що рухається.
  2. Не влаштовуйте ігри біля транспорту.
  3. Не чіпляйтеся за транспорт який рухається.
  4. Не грайте на тротуарах і рухомій частині вулиці (особливо взимку)
  5. Не катайтеся на роликах, велосипедах поблизу дороги.

Вчитель:

  • Молодці! А тепер давайте згадаємо, хто регулює рух на дорозі? (світлофор, регулювальник, знаки)
  • Які знаки дорожнього руху ви знаєте? Для виконання цього завдання ми поділимося на чотири групи «Пішоходи», «Пасажири», «Водії», «Велосипедисти»
  • У вас на партах лежать картки, з них ви повинні вибрати найбільш підходящі знаки до вашої теми.

Перша група «Пішоходи»

Screenshot_1

Друга група «Водії»

Screenshot_2

Третя група «Пасажири»

Screenshot_3

Четверта група «Велосипедисти»

Screenshot_4

Вчитель:

  • Молодці дітки! Я бачу, що дуже добре знаєте знаки дорожнього руху та вмієте ними користуватись. Обов’язково, під час переходу треба звертати увагу на знаки, які розташовані на вулиці. Від вашої уваги, залежить ваше життя.

Зупинка 3. Наш друг – Світлофор!

Вчитель:

  • Діти, а зараз, я пропоную вам відгадати кросворд. Відгадка загаданого слова, буде назвою нашої наступної зупинки.
  • Я буду вам читати загадки, а ви повинні їх відгадати, та в відповідному порядку записати слово до нашого кросворду. Поїхали!
  1. Я правдиво вам скажу,

Всім це місце я вкажу.

Друзі, слово честі –

Де є перехрестя дороги,

Рух порядок має строгий –

Там і … (Перехрестя)

  1. Тисне вчасно гальма й газ,

Відвезе усюди нас.

Для доріг він хлопець свій!

За кермом сидить …(Водій)

  1. Тротуаром йдуть малята,

Жваві хлопчики і дівчата.

Не кричать і не пустують –

Дуже ввічливо крокують.

Симпатичні всі на вроду

Наші діти – … (Пішоходи)

  1. Йде з села до села,

А з місця не рушить. (Дорога)

  1. Біжать чотири брати

І один одного не можуть наздогнати. (Колеса)

  1. На дорозі звір лежить:

Весь у смужку, ніби спить.

У степу він народився,

А у місті нам згодився.

Цього звіра звати «зебра»,

В нього є смугасті ребра.

Знає кожний пішохід –

Це безпечний … (Перехід)

  1. Ми побачили з тобою,

Як одною лиш рукою,

Тільки жезла він підняв –

Вантажівку вмить спиняв.

Що ж це за силач такий?

Це, малята …(Постовий)

  1. Смугаста указка,

Наче паличка з казки. (Жезл)

  1. Підморгне зеленим оком – ми йдемо,

Підморгне червоним – стоїмо. (Світлофор)

Screenshot_5

Вчитель:

  • Отже, ви вже здогадалися, що назва нашої наступної зупинки «Наш друг – Світлофор!»

Учень1:

Якщо вам потрібне конче

Перейти дорогу, –

Перехід і світлофор –

Вірна допомога!

Учень 2:

Підійшов до переходу –

Не губися, друже!

Подивись на світлофор –

Він потрібен дуже.

Відео фрагмент

Вчитель:

  • Чи знаєте ви, що означає слово «Світлофор»?
  • Воно походить від двох слів, нашого – «світло» і грецького «форос» – несе. Отже, у перекладі на нашу мову слово «Світлофор» означає –той, що несе світло.
  • Хто мені підкаже, які кольори має світлофор? (відповіді учнів)
  • Вірно. Це – червоний, жовтий та зелений.
  • А що вони означають? (Робота з макетом світлофора)

Червоний – це тривога. Перехід заборонений.

Жовтий – це увага. Потрібно приготуватися до руху.

Зелений – це спокій. Дозволено рухатися.

  • Молодці! Запам’ятали добре.

Гра «Увага!»

(У дітей на партах лежать 3 картки: червоного, жовтого та зеленого кольору. На команду вчителя «Стій», «Приготувалися», «Вперед», діти повинні показати карту відповідно кольору.)

  • Дуже добре! Під час гри, я побачила,що всі дітки добре знають сигнали світлофора, та вміють ними користуватися.

Зупинка 4. Наш помічник – Регулювальник.

(Перегляд відео файлу роботи регулювальника)

Вчитель:

  • Ви подивилися відео фрагмент з роботи регулювальника. Отже, хто такий регулювальник. Регулювальник – це людина, яка стоїть на перехресті для того щоб допомогти водіям безпечно роз’їхатися.
  • Якщо на перехресті працюють і світлофор і регулювальник – сигнали регулювальника головні. Для того щоб жести регулювальника у вечірній час було добре видно, всередині жезла поміщають лампочку. Регулюваль­ник натискає на кнопку, загоряється лампочка, і всі бачать, який сигнал він подає. Їх виконують усі учасники руху: і пішоходи, і водії.

Гра «Регулювальник»

(Діти діляться на дві команди: пішоходи та водії. В центрі стоїть регулювальник. Задача двох команд виконати всі сингали правильно. Команда яка швидше впорається з задачею виграє.)

Зупинка 5. Підсумок виховної години.

Вчитель:

  • На останній зупинці підіб’ємо підсумок усього сказаного за сьогодні.

«Вікторина»

  1. Яку назву має палиця, за допомогою якою регулюється рух? (жезл)
  2. На який знак світлофора забороняється переходити дорогу? (червоний)
  3. Що таке тротуар? (елемент дороги, призначений для руху пішоходів)
  4. Для чого потрібен світлофор? (для регулювання руху транспорту і пішоходів)
  5. Що таке перехрестя? (місце перехрещення доріг на одному рівні)

Вчитель: Жити у місті і не знати правил дорожнього руху неможливо. Для того щоб зберегти життя та уникнути неприємних ситуацій на дорозі, треба знати правила дорожнього руху.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

8 коментарів

  1. Я ознайомилась не тільки з розробкою, але й з коментарями. Перш за все, дякую Світлані Василівні за цікаву, веселу і не занадто складну для дітей розробку. Так, за уроками-дослідженнями майбутнє НУШ, дійти висновків в процесі самостійного дослідження – дорогого коштує. Але не забувайте, що даний захід розрахований на третьокласників, яким дуже корисно спершу ОЗНАЙОМИТИСЬ з дорожними знаками та правилами дорожного руху, а вже пізніше – практично переконатись – як це працює на дорозі. Усім – творчих успіхів!

  2. Дуже гарна розробка,інтерактивна, актуальна і корисна для методичної скарбнички кожного класного керівника. Дуже сподобалася форма проведення, як підібрані завдання. Думаю, виховна мета була досягнена.А такий захід ще краще закріпив знання дітей правил дорожнього руху.

  3. Світлана Василівна, вітаю Вас! Виховний захід на тему: «Будь обережним на дорозі» – це чудова знахідка для керівника шкільного театру. Мої юні лицедії стільки зіграли вистав про Правила Дорожнього руху, але Ваш сценарій – діамант з новими кольорами : Кросворд, рольові зупинки, гра “Увага!” Виховний захід – це Школа Основ Життєдіяльсті громадянина. Чекаю нових творчих проектів! Дякую.

  4. Актуальна тема. Можна цей захід, ще було провести як урок дослідження з використанням ситуацій, які дійсно могли відбутися на дорозі з дітьми. Також використати такий метод як “Музей помилок” – як дітям потрібно і не потрібно робити на дорозі.

  5. Корисна публікація. У мене одне зауваження щодо правил та обов’язків пішодів “Перед переходом вулиці, треба спершу подивитися праворуч, а потім ліворуч. Якщо транспорту немає – можна йти”. Чому спершу потрібно подивитися праворуч? Машина наближається спершу зліва! Перед переходом потрібно подивитися спочатку ліворуч!

  6. Дана тема є настільки актуальною, що вже й не знаю, що я бачила, читала або ж і сама використовувала у власній діяльності. Проте, така форма роботи, на мою думку, є застарілою. Щоб дати учням дійсно зрозуміти важливість даного питання, слід надати їм змогу відчути всю реальність подій, самим проаналізувати вчинки інших. Провести дослідження… тощо. Ми, як відомо, вчимося на помилкам. Дайте можливість дітям самим думати, а не відгадуйте загадки…..Дякую.

  7. Тема ПДР завжди була і буде актуальною, і чудово, що цьому приділяється особлива увага, так як за статистикою дуже висока частка дітей, потерпілих від дорожньо-транспортних пригод. Ви застосовуєте на виховному занятті різноманітні форми роботи, які спрямовані на формування основних понять, пов’язаних із знаннями ПРАВИЛ дорожнього руху.

  8. Знання правил дорожнього руху актуальне питання на сьогоднішній день. Досить часто дорослі не дотримуються правил. Це захід допоможе ознайомитися із знаками дорожнього руху, пригадати правила для пішоходів, велосипедистів, пасажирів. Дуже добре, що ці правила діти самі пригадують. Дякую за чудовий виховний захід.