Використання ІКТ на заняттях з профорієнтації
Автор: вчитель технічної праці Никитюк Володимир Денисович
У данній статті розглядаються способи використання ІКТ на заняттях з профорієнтації.
В інформаційному суспільстві виникає проблема купувати в стислі терміни нові знання і використовувати їх на практиці. Вивчення використання ІКТ дає випускникам переваги на ринку праці, готує підлітків реальної трудової діяльності та сприяє соціальній адаптації особистості учня, готує цого до майбутньої професійної діяльності.
Тема: Використання ІКТ на заняттях з профорієнтації
У данній статті розглядаються способи використання ІКТ на заняттях з профорієнтації.
В інформаційному суспільстві виникає проблема купувати в стислі терміни нові знання і використовувати иїх на практиці. Вивчення використання ІКТ дає випускникам переваги на ринку праці, готує підлітків реальної трудової діяльності та сприяє соціальній адаптації особистості учня, готує цого до майбутньої професійної діяльності.
За даними Федеральної державної служби зайнятості населення понад 70% пропонованих вакансій робочих місць вимагають від потенційних працівників знань про персональний комп’ютер і навичок роботи на ньому.
Ці дані показують, що інформатизація освітнього процесу- веління часу, її реалізація сприяє професійному самовизначенню учнів.
При рефлізації проекту здійснюється кілька напрямків використання ІКТ з використанням ресурсів шкільної медіатеки:
1.Профінформаційна робота. Учні мають можливість отримати інформацію про світ професій і ринок праці з електронних ресурсів. На заняттях передпрофільної підготовки знайомлю учнів із сукупністю знань про соціфльно-економічні та психофізіологічні особливості різних професій; про умови правильного вибору однієї з них. Сайти служби зайнятості, установ і підприємств надаютьт учням відомості про канали працевлаштування, вимог до прийому на роботу і т. д. У ході проектної діяльності широкі можливості в профорієнтаційній роботі відкриває створення презентацій, наприклад, свою майбутню професію.
В області зфстосування інформаційних технологій в профорієнтаційній роботі з учнями Інтернет займає одне з провідних місць. Використання глобальної мережі різко збільшує інтерес до профорієнтації в цілому. Наявність http-nsportal.ru дозволяє оперативно надавати інформацію, обмінюватися досвідом з колегами, здійснювати зворотній зв’язок. Існують можливості проводити різноманітні профорієнтаційні заходи з використання телекомунікативних технологій в умовах мережевої взаємодії на окружному і регіональному рівні. Особливий інтерес вучнів викликає обговорення професій в проекті Міністерства освіти і науки Самарської області «Відкритий урок».
2 напрямок. Профдіагностична робота проводиться як комплекс психологічних, прсихофізичних та інших методів вивчення особистості з використанням телекомунікативних мереж. Це дозволяє підлітку вдатися до пошуку інформації як в електронних бібліотеках, так і зробити запит на електронній пошті, пройти комп’ютерне тестування своїх можливостей, інтересів і зібностей, визначити найбільш цікаві саме для нього професії та отримати детальну інформацію про них. З відсутності психолога в школі, використання систем електронних тестів, спрямованих на виявлення трудових схильностей і особистісних характеристик дозволяє нам регулярно проводити соціологічні опитування та анкетування про професійні схильності учнів і швидко обробляти іх для ознайомлення учнів зі світом професій.
Застосування ІКТ, по-перше, забезпечує масовість обстеження з психодіагностики для профорієнтації та профвідбору, по-друге, -індивідуальний підхід до кожної дитини. Завдяки комп’ютерному тестуванню, досить швидко можна підготувати і дати рекомендації учням щодо однієї окремо взятої професії, або допомогти йому зорієнтуватися в різноманітті існуючих професій.
Процедура роботи з тією чи іншою програмою виглядає як ігровий процес- все це створює емоційний підйом у користувача, підвищує інтерес до конкретного виду діяльності, отже, сприяє розвитку професійного самовизначення підлітка.
3 напрямок-видавнича діяльність. Застосування засобів комп’ютерної верстки (Page Maker, Microsoft Word) дозволяє в рамках центру створювати брошури, методичні рекомендації з професійного вибору учнів (в тому числі і електронні).
4 напрямок-співпраця з соціальними партнерами в рамках проекту в області профорієнтації та працевлаштування. У комп’ютерних класах школи у вечірній час організований вільний доступ до комп’ютерної техніки та до мережі Інтернет для батьків учнів, які разом з дітьми освоюють освітні програми.
Для здійснення діяльності по цих напрямках нами створена в школі необхідна матеріально-технічна база. У шкільній бібліотеці є та активно використовується всіма учасниками проекту 56 електронних освітніх ресурсів в усіх напрямках профорієнтації. Організовано вільний доступ учнів до комп’ютерів та до мережі Інтернет.
Корисна стаття для класних керівників 9-11 класів, адже профорієнтаційна робота є невідємною складовою навчально – виховного процесу школи, важко уявити собі учнів які хоча б на початковому рівні не володіли комп’ютером, адже який би напрямок подальшого навчання у вузі не вибрали випускники всюди їм знадобляться знання та вміння з ІКТ.
Згоден, що робота з комп”ютером допоможе дитині краще пізнати та оцінити себе при виборі майбутньої професії. Та ще й зараз практично у всіх при наборі на роботу вимагається знання ІКТ. Стисла, узагальнююча робота, інформаційно насичена.
Безумовно, використовуючи Інтернет можна вирішити різні завдання щодо організації профорієнтаційної роботи. Всесвітня мережа дозволяє комплексно вирішувати завдання професійного самовизначення. Тут можна пройти профорієнтаційне тестування, отримати рекомендації щодо пріоритетних професій і вивчити сайти, де знаходяться опису даних професій, з метою визначення своїх здібностей та особистих якостей.
Стаття про використання ІКТ з профорієнтації може бути потрібною для вчителів,які мають випускні класи.А також інформацію статті можна використати як доповідь на засіданні творчої групи або на педраді