Використання ігрофікації на уроках інформатики

Автор: вчитель інформатики Проценко Альона Павлівна

вчитель інформатики Проценко Альона ПавлівнаМета: полягає у розробці методичних рекомендацій щодо впровадження ігрофікації  на уроках інформатики.

Фахівці спостерігають падіння інтересу у дітей і підлітків до стандартних освітніх програм. Більшість школярів і студентів сприймають навчання як важку небажану працю. Одним з актуальних напрямів розвитку освітніх технологій є ігрофікація.

Ігрофікація – це процес використання ігрових механік та ігрового мислення для рішення неігрових проблем і для залучення людей у деякий процес.

Ігрофікація в навчанні вирішує відразу декілька завдань:

  • залучення дитини (підлітка, студента) до освітнього процесу;
  • підвищення мотивації і зацікавленості в успіху;
  • підвищення засвоюваності учбового матеріалу;
  • стимуляція зацікавленості в подальшому розвитку і освіті.

Як вважають  вчені, за допомогою ігрофікації можна впливати на негативні стримуючі чинники в навчанні, боротися з інерцією, стереотипами про те, що навчання – це нудно і нецікаво.

Значну допомогу у застосуванні ігрофікації надають вже готові сервіси:

Khanacademy – безкоштовні відео-курси з різних предметів;

Classcraft – шкільна рольова гра, завдяки якій учні перетворюються в героїв і починають вчитися краще.(Рис.1)

Ігрофікація на уроках
Рис.1

Учитель веде урок в звичайному режимі. На уроці присутній лише фон гри. Вчитель керує балами та розподілом здібностей. У Classcraft можна грати на одному комп’ютері з підключеним проектором або ж на ноутбуках або планшетах учнів.  Перед початком гри кожен учень повинен вибрати героя серед трьох запропонованих класів: Целителя, Мага или Воїна.(Рис. 2) Кожен клас має свої унікальні здібності та властивості, що розроблені для  різних категорій учнів.

Персонажі ігор
Рис.2

Чому варто використовувати рольову гру Classcraft?  (Рис.3)

Чому варто використовувати рольову гру на уроках
Рис.3

Code.Org – онлайн-курси, щоб навчитися програмувати та створювати власні ігри. (Рис.4)

Онлайн ігри
Рис.4

Програма яка навчає перших кроків програмуванню. Уже через 30 хвилин учень може створити свою гру.

LearningApps.org – сервіс, для створення  інтерактивних додатків Web 2.0 з метою підтримки навчального процесу;

Вправи  можна використовувати в роботі  як індивідуальні вправи для учнів, або  як колективна робота на уроці з використанням інтерактивної дошки

Усі вправи поділено на категорії:

вибір; заповнення;
розподіл; онлайн-ігри;
послідовність; інструменти.

Mikcike – це освітнє онлайн середовище, де розміщуються й зберігаються навчальні матеріали для вчителів, учнів.

Вчителі можуть створювати інтерактивні вправи з будь-якого предмету, які дозволять підготуватися учням до поточного та тематичного оцінювання, моніторингу знань, ЗНО.

Висновки: За умови вмілого впровадження ігрофікації в навчанні,  дозволить залучити до роботи всіх учнів класу, підвищити мотивацію і зацікавленість в успіху, підвищити засвоюваність учбового матеріалу, сприяти виробленню соціально важливих навичок роботи в колективі, взаємодії з колективом, навичок проведення  дискусії, обговорення запропонованих тем.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

11 коментарів

  1. Корисний матеріал, поданий у доступній формі для будь якого вчителя інформатики. А онлайн курси для навчання і створення власних ігор думаю не залишать байдужими ще й учнів які захоплюються програмуванням. Дякую за корисну публікацію

  2. Матеріал дуже цікавий і корисний для тих вчителів, які прагнуть йти в ногу з часом на своїх уроках . Додаток http://learningapps.org/ – цікавий сервіс для створення інтеративних вправ. Діть з охотою виконують такі вправи – адже це сучасно, цікаво, інтерактивно….

  3. Найкращий учитель той, хто обміркував, організував, передбачив так, що його роль на уроці непомітна, а учні творчо працюють, опановуючи свій матеріал. Тому мета учителя інформатики – передати своє захоплення предметом дітям, щоб вони полюбили інформатику так як він, створити інформатику цікавою. Спасибі, Альона Павлівна. за змістовий матеріал.

  4. Using gaming to develop student’s interest in history allows them to experience it instead of just memorizing facts. Mr. Harms, History Teacher and developer of History Simulations, HistorySimulation.com

  5. Дякую за ознайомлення з новими підходами до навчання. Сервіс Mikcike ще не використовувала. Дякую за вашу творчість, хочу і собі спробувати…

  6. Цікава, своєчасна стаття. Дуже сподобався висновок. Тільке вміле впровадження ігрофікації у навчанні може принести користь. Захоплення іграми на уроках не тільки в початковій школі – вже пройдений етап. До чого ми повернулися після нього? Одже, використовуєм мультімедійні засоби на уроках так, щоб навчанню, засвоєнню матеріалу учнями це не нашкодило.

  7. Прекрасна стаття, яка дозволяє вчителям-предметникам у своїй роботі використовувати різноманітні сервіси, що підвищує мотивацію і зацікавленість в успіху, підвищує засвоюваність навчального матеріалу.

  8. Думаю, учні після Ваших уроків – надзвичайно захоплені та зацікавленні, і з величезним нетерпінням очікують наступного уроку, а це саме те, що нам потрібно – щоб учні хотіли на чекали вже наступного уроку!

  9. Дякую за цікаву і необхідну інформацію. Учні початкових класів люблять використання ігор під час уроку. А підвищення мотивації та покращення поведінки під час уроку при використанні рольової гри є вагомим аргументом.

  10. Погоджуюсь з Наталею, що LearningApps – це чудовий сервіс. Можливість подати, закріпити чи перевірити матеріал цікаво для дітей та вчителя. Цього року познайомилась також з Міксіке – опановуємо!

  11. Цікавий матеріал. Ілюстрований та змістовний. Дуже люблю сама використовувати ігри на уроках української мови та літератури. А помічник http://learningapps.org/ – це взагалі знахідка для творчих вчителів.