Впровадження ефективних форм методичної роботи як засіб активізації творчого потенціалу педагогічних працівників
Автор: методист Гоменюк Ліана Вікторівна
Соціально-економічні перетворення, що відбуваються в суспільcтві зумовлюють необхідність такої організації навчально-виробничого процесу в професіфно-технічних навчальних закладах, яка б забезпечувала високу якість отриманих знань, сформованість необхідних професійних умінь і навичок учнів, вміння працювати з сучасними матеріалами та обладнанням.
Усе це вимагає істотного поліпшення якості роботи педагогічних кадрів, удосконалення організації навчально-виробничого процесу та науково-методичної роботи.
Методична робота спонукає педагогів до роботи над підвищенням свого фахового рівня, сприяє збагаченню колективу педагогічними знахідками, допомагає молодим спеціалістам переймати майстерність у більш досвідчених колег, сприяє активізації творчого потенціалу та удосконаленню професійної майстерності педагогічних працівників.
Робота інженерно-педагогічного колективу ДПТНЗ «Соснівський професійний ліцей» у 2015-2016 н.р. здійснювалась за такими основними напрямками:
- впровадження сучасних педагогічних технологій, удосконалення форм та методів роботи з учнями;
- освоєння сучасних виробничих технологій, використання нових матеріалів, обладнання та інструментів;
- підвищення педагогічної мастерності, методичного та наукового рівня викладачів, майстрів в/н, вихователів;
- удосконалення комплексно-методичного та матеріально-технічного забезпечення уроків.
Методична робота покликана стимулювати підвищення наукового рівня педагогічних працівників шляхом впровадження сучасних методик викладання та передового педагогічного досвіду.
Підвищенню фахового рівня педагогічних працівників сприяють проведені ними відкриті уроки, позаурочні заходи, предметні тижні та тижні за професіями, участь у роботі методичних комісій, семінарів, педагогічних тренінгів, педагогічної ради.
Впродовж 2015-2016 н.р. педагогічний колектив ліцею працював над єдиною проблемною темою “Креативність як фактор підвищення рівня професійної підготовки кваліфікованих робітників”. В ході реалізації єдиної проблемної теми, педагогічними працівниками було опрацьовано ряд інформаційних матеріалів та методичної літератури. Результати самоосвітньої роботи педагогів були відображені у матеріалах семінару “Від творчого вчителя – до творчого учня”. В рамках роботи над проблемною темою проведено також круглий стіл “Креативність та творчий підхід до організації навчально-виховного процесу”, педагогічні посиденьки “Покликання вчителя – покликання високе і благородне”.
У 2015-2016 н.р. були проведені предметні тижні з фізики та астрономії (жовтень) , зарубіжної літератури (листопад), математики (листопад), історії (грудень), правознавства (грудень), тижні за професіями “кухар;кондитер”(листопад),”муляр; пічник; штукатур”(грудень). В рамках тижнів пройшли цікаві та змістовні заходи, спрямовані на формування в учнів інтересу до навчання та любові до оброної професії.
Використання сучасних педагогічних технологій, різноманітних форм роботи та педагогічних прийомів, проведення нестандартних уроків сприяє підвищенню рівня навчально-виробничого процесу та якості знань учнів. Свідченням цього є проведені відкриті уроки з технології столярних робіт “Деревообробні верстата,урок-аукціон (Марчук Т.М.),технології кам”яних робіт “Чудо-пічка” , урок-казка (Мельник Н.Г.), технології малярних робіт “Дивосвіт шпалер”, урок-презентація (Довмат Р.М.),виробничого навчання у групі мулярів; пічників; штукатурів “Цегляна кладка паливника каміна” (Коломієць О.А) у групі кухарів; кондитерів “Страви із запеченої риби” (Савчук Н.І) та інші.
Протягом навчального року проведено ряд відкритих виховних заходів, зокрема: година духовності “Час зупинись… Люде слухай…Слухай і пам”ятай”(Себа Н.Г., Онофрейчук С.В., Чикалюк О.Г.), “Людвипіль – погляд у минуле, Соснове – зустріч із сьогоденням” (Себа Н.Г.), родинне свято «Тільки родина, як мати єдина» (Солончук Г.В., Рудик Л.Г.), «Шлюб – вершина щастя чи початок випробувань»(Гершун О.М.), «Наш вільний час» (Яніцька Ю.В.) та інші.
Усі відкриті уроки та позаурочні заходи були обговорені та проаналізовані на засіданні методичних комісій, що дало можливість педагогічним працівникам перейняти перспективний педагогічний досвід у колег, а також виявити певні недоліки у їх проведенні та в майбутньому не припускатися подібних помилок.
Вимогою сьогодення є використання в освітньому середовищі інформаційно-комп”ютерних технологій. Досвідом з цієї теми поділилися на педагогічній раді викладачі спецдисциплін Марчук Т.М. та Мельник Н.Г. З метою підвищення комп”ютерної грамотності педагогів було проведено практичне заняття “Використання відеоматеріалів та мультимедвйних засобів на уроках”.
У І семестрі 2015-2016 н.р. у ліцеї було проведено предметні олімпіади із загальноосвітніх та спецдисциплін. Вцілому по ПТНЗ визначено 32 призери предметних олімпіад, які були відзначені грамотами.
Потягом навчального року 16 педагогічних працівників пройшли підвищення кваліфікації. Було вивчено досвід роботи Себи Н.Г., Гореньчук В.О., Яніцької Ю.В., Комара В.В., Рудика В.А., Коломієць О.А. Наші педагоги Чижевський С.С., Онофрейчук С.В., Мельник Н.Г., Марчук Т.М., Яніцька Ю.В., Себа Н.Г. ділилися досвідом роботи з колегами на обласних методичних секціях. Протягом 2015-2016 н.р. було атестовано 7 педагогічних працівників, 4 з яких підвищили свою кваліфікацію.
Увесь інженерно-педагогічний колектив упродовж року старанно попрацював над створенням сприятливого освітнього середовища, середовища, в якому кожен учень відчув компетентність майстра виробничого навчання, мудрість викладача, любов та турботу вихователя. А про колег, мало сказати – попрацювали, вірніше – прожили ще один рік спільного колективного життя, сповненого щоденних турбот та клопотів, досягнень та розчарувань, помилок та звершень. І все це заради почесної та благородної справи – навчання та виховання молоді, підготовки кваліфікованих робітників, забезпечення гідного майбутнього нашої держави.
Професійно-технічна освіта наразі переживає не кращі часи. Згідно статистичних даних, за три роки(з 2014 по 2016) суттєво скоротилася чительність закладів ПТО(на 166!!!) Цілком зрозуміле і дуже схвальне бажання методиста зацікавити, вмотивувати педагогічних працівників, які працюють у цій системі. У матеріалах, презентованих Ліаною Вікторівною, простежується наполеглива і результативна робота педагогів. Подальших вам успіхів і приємної мотивації вже зі сторони держави й уряду!
Ліана Вікторівна, з задоволенням ознайомилася з корисним та змістовим матеріалом. Педагоги, на мою думку, гостро потребують різноманітних, систематичних, організованих форм методичної роботи, які б допомогли їм без остраху, а з зацікавленістю, без примусу, а з готовністю, неупереджено і з надією робити свою справу.
Віддзеркаленням стану методичної роботи в навчальному закладі є успіхи в навчанні учнів та в оволодінні ними своїми професіями. Дуже багато залежить і від методиста закладу, який приклад він подає, якими організаторськими здібностями володіє. Якщо поведе колектив за собою і стане справжнім лідером, то виграють всі: і викладачі, і учні. Дякую за вашу статтю)
Ми навчаємося не лише для школи, а й для життя, – сказав Сенека. Від ефективних форм методичної роботи залежить багато у навчальному закладі, саме вона має максимально повно сприяти розвитку продуктивно мислячої, творчої особистості, задоволенню її потреб у самопізнанні, творчому самовдосконаленні, самореалізації, особистісному та професійному самовизначенні. Успіх у вирішенні цього завдання значною мірою визначається знаннями, творчим потенціалом, професійною майстерністю, загальною педагогічною культурою педагога! А як буде це впроваджуватися певною мірою залежить і від адміністрації навчального закладу. Потрібно самому бути прикладом, а за тобою підуть люди!!!
Проблеми розвитку професійно-технічної освіти в Україні не існуватиме, якщо так буде організований навчально-виробничий процес та робота щодо підвищення педагогічної мастерності, методичного та наукового рівнів викладачів, майстрів ПТНЗ. У ваших творчих починаннях багато перспектив. Дякую Вам.
Ліана Вікторівна з гордістю розповіла про величезну і кропітку роботу педагогічного колективу у вихованні та навчанні підростаючого покоління. Приємно відчувати згуртованість у педагогічному колективі, яка дає позитивні результати. Творчої наснаги та відповідної матеріальної бази.
Шановна Ліано Вікторівно, тему впровадження ефективних форм методичної роботи як засіб активізації творчого потенціалу педагогічних працівників вважаю дуже актуальною. Питання методично правильної роботи стоїть гостро. Тому вважаю дану публікацію дуже корисною і інформативною.
Ліано Вікторівно !Ви розповіли про велику методичну роботу у Вашому ліцеї ,про роботу з педагогічними. кадрами ,про атестацію,про роботу з молодими вчителями ,але де ж Ви візьмете сучасні технологій та матеріали, якщо на все це треба кошти. Де заохочення досвідчених учителів? Тобто можна говорити ,але де для цього матеріальна база? Але дякую,бо не від Вас це залежить.
Дякую,колего, за гарні відгуки. Звичайно, дуже хотілося б, щоб наш творчий колектив мав досконалу матеріально-технічну базу, працівники отримували матеріальне заохочення… Проте в системі ПТО сьогодні не найкращі часи. Та не зважаючи на усілякі негаразди, ми працюємо з великою віддачею та ентузіазмом, ми любимо свою роботу, своїх учнів, а у професії педагога це основне. Про заохочення ми тільки мріємо…. а мрії іноді здійснюються.