Впровадженя вихованцями учнівського лісництва «Совенятко» методу вирощування лісової культури дуба черешчатого із закритою кореневою системою для лісовідновлення та лісорозведення”.
Автор: Вчитель біології, керівник гуртка”Юні лісівники-дендрологи” Литвин Оксана Іванівна
Вихованцями учнівського лісництва «Совенятко» Роменської ЗОШ І-ІІІ ст. №11 проводиться дослідження можливості впровадження методу створення сіянців лісової культури дуба черешчатого із закритою кореневою системою (ЗКС), що сприятиме розширенню весняних термінів робіт з садіння лісу та забезпечить роботи з відтворення лісів у країні.
Впровадженя вихованцями учнівського лісництва «Совенятко» методу вирощування лісової культури дуба черешчатого із закритою кореневою системою для лісовідновлення та лісорозведення
Лісовий покрив – головна продуктивна сила Землі, енергетична база її живої оболонки – біосфери, сполучна ланка всіх компонентів і найважливіший фактор її стійкості. Близько 90% всієї фітомаси суходолу сконцентровано в лісах. Стан лісів в Україні не можна визнати благополучним. Ліси інтенсивно вирубуються і далеко не завжди відновлюються. Щорічний обсяг вирубок складає більше 4,5 тис. метрів крадратних. Велика кількість лісів деградувала, а з вирубаних щорічно відновлюється лише десята частина.
Однією з характерних ознак сучасного лісового господарства України є збільшення обсягів робіт із відтворення лісів, яке потребує належного фінансового та матеріального забезпечення. У першу чергу виникає необхідність впровадження сучасних підходів і технологій для забезпечення лісокультурних робіт високоякісним посадковим матеріалом, що покращуватиме розвиток рослин на перших етапах їх вирощування, і значною мірою підвищить продуктивність та біологічну стійкість майбутніх насаджень.
Вихованцями учнівського лісництва «Совенятко» проводиться дослідження можливості впровадження методу створення сіянців лісової культури дуба черешчатого із закритою кореневою системою (ЗКС), що сприятиме розширенню весняних термінів робіт з садіння лісу та забезпечить роботи з відтворення лісів у країні.
Завданнями дослідження є вивчення сучасних технологій виробництва посадкового матеріалу із ЗКС, визначення переваг та недоліків методу створення лісових культур із ЗКС, дослідження особливостей методу вирощування сіянців дуба черешчатого в закритому ґрунті.
Відомо багато факторів та чинників, які обумовлюють сучасну актуальність вирощування лісових культур із ЗКС. Перевагами такого вирощування лісових культур є:
- можливість висаджування сіянців на постійне місце практично упродовж всього вегетаційного періоду;
- більш висока (практично 100%) приживлюваність, порівняно з культурами, створеними з відкритою кореневою системою;
- незалежність виробництва від місцевих ґрунтових умов і відсутність негативних наслідків («втоми» ґрунту) внаслідок тривалого вирощування сіянців у постійних розсадниках;
- зменшення обсягів або й повна відсутність потреби доповнення культур;
- виключення можливих помилок при садінні сіянців, пов’язаних із загинанням їх коренів;
- більш висока адаптація після посадки внаслідок швидкого початку повноцінної діяльності нетравмованої кореневої системи;
- зменшення кількості висаджуваних сіянців на одиницю площі, внаслідок їх високої приживлюваності та більшої конкурентоздатності.
Але поряд із позитивними факторами існують також недоліки, які теж треба враховувати при роботі з культурами із ЗКС.
- відсутність обґрунтування більшої економічної ефективності та рентабельності технології виробництва таких сіянців порівняно із традиційною;
- значний обсяг необхідних інвестицій у будівництво тепличних комплексів, придбання комплектів устаткування та спеціального сучасного обладнання для підготовки субстрату й висіву насіння, а також допоміжних і супутніх матеріалів (касет, мультиплет, засобів захисту, добрив, машин для транспортування сіянців на лісокультурну площу, тощо);
- необхідність транспортування до лісу разом з сіянцями значної кількості субстрату;
- досить складно подолати і психологічний бар’єр, адже упродовж всієї історії вітчизняного лісового господарства використовували традиційний посадковий матеріал, вартість якого завжди була мінімальною.
Організація вирощування сіянців дубу черешчатого із закритою кореневою системою включає наступні етапи роботи:
- підготовка та оснащення теплиць для ЗКС;
- підготовка насіння;
- підготовка субстрату для висівання рослин та добір контейнерів (визначення складових компонентів субстрату, їх пропорцій з урахуванням потреб рослин та етапів їх вирощування, приготування відповідного субстрату);
- наповнення контейнерів субстратом, добривами та засобами хімічного захисту;
- висівання насіння в контейнери;
- вирощування та формування рослин у контейнерах (підтримання оптимальних режимів живлення рослин, захист рослин від шкідників і збудників хвороб, збереження рослин у зимовий період);
- підготовка рослин у контейнерах до транспортування та висаджування.
Враховуючи досвід передових країн світу, ми провели досліди зі створення лісової культури дубу черешчатого із ЗКС на території ДП «Роменський лісгосп». Дослідження триває з 2014 року.
Початковим етапом, який ми провели восени 2014 року, став збір на території ДП «Роменський лісгосп» насіння дуба в період масового опадання. Адже важливо не допустити занадто тривале перебування жолудя під деревом, так як це викликає початок їх проростання, що є небажаним з кількох причин: паростки механічно пошкоджуються під час обробки насіння та є місцем проникнення збудників хвороб і бактеріальних інфекцій.
Наступним етапом було ручне перебирання жолудів: відбір порожніх та ушкоджених шкідниками шляхом намочування насіння, так звана флотація. Ушкоджені жолуді спливають на поверхню, а здорові тонуть. Загалом було відібрано насіння дуба звичайного в кількості 650 шт.
Для встановлення класу якості культури насіння дуба черешчатого його відправили в Харківське Державне агентство лісових ресурсів України ДО «Український селекційний центр» відокремлений підрозділ Харківська лісонасіннева лабораторія. Згодом було отримано посвідчення про кондиційність насіння І класу якості.
З метою порівняння росту й розвитку сіянців із ЗКС та відкритою кореневою системою (ВКС) частина жолудів (приблизно 400 шт.) була висіяна у відкритий ґрунт у розсаднику ДП «Роменський лісгосп». У грядках були зроблені борозни завглибшки 3 – 5 см, у які висіяли жолудь (з розрахунком 60 – 80 шт. на 1 погонний метр). А іншу частину в кількості 250 шт. висіяли в закритий ґрунт. Для цього силами колективу учнівського лісництва були виготовлені мішечки-контейнери з агроволокна.
Для посіву жолудя у виготовлені мішечки-контейнери було підготовлено субстрат у таких пропорціях: 1 частина чорнозему, 1 частини торфу, 0,5 частин агроперліту (для вбирання надлишкової вологи) з додаванням гранульованого мінерального добрива довготривалої дії з поступовим вивільненням корисних речовин «Осмокоту» (добрива для рослин із ЗКС).
Жолуді були посіяні в заповнені субстратом мішечки-контейнери проростком догори та политі водою. Глибина висіву дорівнювала приблизно 5-7 см. Мішечки-контейнери встановили в дерев’яні короби, які знаходяться в неопалювальній теплиці. З настанням весни проводився полив двічі на день: уранці й увечері. Після того як встановилася постійна плюсова температура повітря, теплицю поступово відкривали для того, щоб пророслі сіянці дуба пристосувалися до навколишнього середовища та температурного режиму.
Протягом всього періоду досліду проводився належний догляд за рослинами та спостереження за ростом сіянців із ЗКС та ВКС.
Методом вимірювання і встановлення середньої висоти рослин і середньої товщини кореневої шийки було проведено порівняння однорічних сіянців, вирощених у закритому ґрунті, із тими, які культивувалися у відкритому ґрунті. З’ясувалось, що саджанці дуба черешчатого, вирощені із закритою кореневою системою, за рік дали дещо більший приріст.)
Наступний етап досліду включав висадку рослин у відкритий ґрунт на лісокультурній площі 0,6 га квартал 31 виділ 15 Томашівського лісництва. Для цього були нарізані борозни трактором в агрегаті з плугом ПКЛ-70 шириною міжряддя 6 м. Декілька рядів посадили сіянцями дубу черешчатого із ЗКС під лопату, а залишок площі засадили сіянцями із ВКС під меч Колесова, дотримуючись схеми посадки згідно проекту лісових культур (6,0х0,7). Слід зауважити, що посадку сіянців з ВКС потрібно проводити в той час, коли рослина знаходиться в стані спокою, на відміну від сіянців із ЗКС, які можна висаджувати протягом усього вегетаційного періоду.
Наступний етап спостереження за даною ділянкою лісових культур був проведений восени 2016 року. Він включав інвентаризацію саджанців ЗКС та ВКС у відкритому ґрунті. За результатами обрахунків саджанці з ВКС мають менший середній діаметр кореневої шийки-3,99 мм порівняно із ЗКС -5,5 мм. Також різною виявилася середня висота саджанців. Так саджанці з ВКС- 29,4 см, а із ЗКС-37,6 см.
Таким чином, дослідження показали, що технологія створення й вирощування лісової культури дуба черешчатого посадковим матеріалом із ЗКС ефективна та перспективна. Ця технологія має багато переваг порівняно з іншими. Після проростання сіянець не треба викопувати, обрізати корінь, у мішечку формується міцна коренева система, яка не пошкоджується при пересадці у відкритий ґрунт і є основою для закладки здорового сіянця дуба.
Вирощений таким способом сіянець дуба черешчатого за рік дає більший приріст ніж той, що виріс у відкритому ґрунті. Приживаються такі культури набагато краще та швидше ростуть, що у свою чергу дає змогу економити на висадженні меншої кількості сіянців на одиницю площі.
Для працівників лісової галузі найважливіше – це вирощування нових лісів. А якісний посадковий матеріал – основна запорука створення лісів. Здоровий ліс, вирощений з якісних саджанців, стане окрасою майбутнього.
Тож плекаймо ліс і пам’ятаймо чудову японську приказку: «Дерева висаджують пращури, а їхньою тінню користуються нащадки!»
Дуже потрібний проект, який визиває у дітей не тільки відповідальність, а й набираються нових знань про багатства лісу. Бо ліс, цеж “легені нашої планети”, їх треба берегти і поновлювати. Дякую вам і творчої наснаги.
Проблема збереження лісу та його багатств стоїть сьогодні в ряду найважливіших екологічних завдань для всіх країн світу. В останні роки тенденції, пов’язані з втратою лісів Землі, викликають тривогу не тільки у екологів, але й у всього міжнародного співтовариства. Тому, велике спасибі Оксані Іванівні за організацію та ведення гуртка ”Юні лісівники-дендрологи”. Діти проводять дослідження, яке викликає в учнів пізнавальний інтерес і виховує бережливе ставлення до природи.
Дослідження, яке проводять вихованці гуртка викликає в них дослідницький інтерес, спотережливість, працелюбність. Протягом всього періоду досліду проводився належний догляд за рослинами та спостереження за ростом сіянців. У нашій школі також є гурток ”Юні лісівники-дендрологи”. Обовязково ознайомлю з цією публікацією керівника гуртка.
Дослідницька робота є досить складним процесом, який вимагає неабияких зусиль, підготовчої роботи і часу від вчителя. Але це прекрасний спосіб залучити учнів не просто до чергової навчальної роботи, а пробудити пізнавальний інтерес, навчити працювати в команді, досягати результатів і відчувати свою причетність до чогось важливого і дуже корисного.
Залучення учнів до навчально – дослідницької діяльності – вимога часу, адже, ми , вчителі, усвідомлюємо, що освітній процес у школі повинен бути спрямований на досягнення такого рівня освіченості учнів, який був би достатній для самостійного творчого вирішення проблем теоретичного або прикладного характеру, а дослідницька робота дає можливість створити сприятливі умови для реалізації творчого потенціалу кожного. Ваша робота неоціненна, Оксано Іванівно, як в плані розвитку творчих можливостей учнів, так і в практичній діяльності лісового господарства.