mail@urok-ua.com

Як розвивати пам’ять?

Як розвивати пам'ять

Величини числових характеристик обсягу короткочасної пам’яті й сприйняття збі­гаються. Кількість одночасно безпомилково сприйнятих і збережених у пам’яті предме­тів дорівнює шести.

Досліди Еббінгауза показали, що після механічно­го заучування забувається до 40 % інформації і наступ­ного дня лишається 34 %, через 3 дні — 25 %, через 30 днів — 21 %.

  1. Секрет перший — фактор краю: перші й останні еле­менти ряду запам’ятовуються краще, ніж середні, тобто початок і кінець заучуються більш легко, ніж середина. Отже, потрібно на деякий час зробити «середину» або початком, або кінцем, щоб краще запам’ятати.
  2. Секрет другий: повторюйте, повторюйте і ще раз по­вторюйте.
  3. Секрет третій: оптимальним вважається повторення через 15—20 хвилин; далі через 8—9 годин; далі — через 24 години. Тобто, щоб гарно закріпити матеріал, потрібно його тричі потворити, дотримуючись вказаних інтервалів. Дуже корисно повторювати матеріал за 15—20 хвилин до сну, а також вранці, щойно прокинувшись.
  4. Секрет четвертий: краще запам’ятовується те, що зачіпає наші емоції, тож намагайтеся надати емоційного забарвлення матеріалу, який потрібно запам’ятовувати.
  5. Секрет п’ятий, постійно переконуйте дитину, що у неї чудова пам’ять, що вона все легко запам’ятає. Впевненість у своїх силах підвищує продуктивність пам’яті.
  6. Секрет шостий запам’ятовування тримається на за­цікавленості.
  7. Секрет сьомий, чим більше видів аналізаторів беруть участь у запам’ятовуванні, тим краще і швидше проходить цей процес Включайте у роботу всі види образної пам’яті зорову, слухову, нюхову, рухову тощо.
  8. Секрет восьмий, важливою умовою запам’ятовування й відтворення є розуміння матеріалу; групуємо, знаходимо подібне, складаємо план, схему.

Закон Жоста

Психолог Жост вивчав швидкість запам’ятовування тексту в залежності від кількості його прочитувань. Він показав: якщо перечитувати текст 6 разів підряд, запам’ятовується набагато менше, ніж якщо прочитати його 6 разів із проміжком у 5 хвилин.

У практичному плані закон Жоста можна виразити таким чином: необхідно повторювати достатньо часто, щоб попереднє читання мало ще досить глибокий слід, але і достатньо рідко, щоб це повторювання не було без­плідним.

Інші дослідники вважають: в залежності від того, що потрібно запам’ятати, ідеальний проміжок між прочи­танням коливається від 10 хвилин до 16 годин. Читан­ня з проміжком менше 10 хвилин є некорисним, а при проміжку більше 16 годин частина тексту вже буває за­бута.

Якщо необхідно щось вивчити якомога скоріше, по­трібно повторити ввечері те, що вчили вранці.

Припустимо, що ваша дитина вивчає англійську мову. Нехай вивчить урок увечері і повторить його вранці на­ступного дня, а потім наступного вечора.

Якщо необхідно вивчити матеріал із двох предметів, потрібно розділити цю роботу на достатньо короткі се­анси, наприклад на 30 хвилин, таким чином, щоб вони чергувалися.

Для поточного навчання вчені радять повторювати вивчений матеріал через 5—6 годин після сприйняття. Потім через З тижні і потім через 5—6 місяців. Дуже важливо точно виявити оптимальний режим повторю­вання. Якщо потрібно повторити вивчений о 16 годині урок, то найкраще зробити це близько 21 години або наступним ранком. Урок, вивчений вранці між 9 і 10 го­динами, можна повторити близько 15—16 години, або близько 18 години.

Помилки під час запам’ятовування Надмірна (більше 2—3 разів) кількість повторювань. Занадто великий обсяг інформації.

Використання тільки механічної пам’яті. Щоб запам’ятовувати — потрібно зрозуміти.

Запам’ятовування у стані втоми або тривоги.

Як запам’ятовували видатні люди? Лінкольн завжди чи­тав уголос те, що хотів запам’ятати: «По-перше, я бачу те, що читаю, по-друге, я чую це і тому краще запам’ятовую». Марк Твен до кожного абзацу тексту робив малюночок на папері.

Американські індіанці, бажаючи щось запам’ятати, нюхали пахощі. Щоб відтворити — варто було лише вдих­нути потрібний аромат.

Як краще запам’ятати

  1. Заучуй із бажанням знати і пам’ятати.
  2. Став за мету запам’ятати надовго.
  3. Хто добре обґрунтовує, той добре запам’ятовує. Корис­туйся смисловими групуваннями.
  4. Починай повторювати до того, як тема почала забува­тись.
  5. Заучуй і повторюй невеликими частинами.
  6. Краще вчити по одній годині сім днів, ніж сім годин поспіль на день.
  7. Після математики вчи основи здоров’я, після пись­ма — читання. Пам’ять любить контрасти.
  8. Коли вчиш — уявляй, малюй схеми, карикатури, по­рівнюй із тим, що знав раніше, — дій.
  9. Не заучуй слово в слово, намагайся відтворити зміст. Якщо щось забув, не підглядай, а спробуй пригадати.
  10. Якщо отримав завдання у вівторок, а відповідати по­трібно в п’ятницю, не чекай, коли буде четвер: вивчи відразу, а напередодні тільки повтори.
  11. Іноді використовуй мнемотехніку — штучні прийоми, що полегшують запам’ятовування.

Наприклад: Чепурний пузатий жук з’їв барвистий сві­жий фрукт (допомагає запам’ятати кольори веселки).

Наводимо пам’ятку «Як розвивати пам’ять»

  • Учи вірші
  • Переказуй сюжети фільмів
  • Уважно слухай і спостерігай
  • Створюй асоціації
  • Вивчай мови
  • Багато читай
  • Складай вірші
  • Слухай гарну музику
  • Бувай на виставках
  • Веди записник або щоденник
  • Конспектуй потрібне та цікаве

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Дуже повчальний і гарний матеріал. Дотримуючись порад можна дійсно розвинути свою пам*ять і розширити її можливості. Повторення – це обов*язково. Читати вголос – це не тільки розвиток пам*яті, це і вироблення навички читання у школярів.

  2. Гарна пам’ять – запорука успішного навчання і всього подальшого життя людини. Часом у учнів зустрічаються певні труднощі в освоєнні програмового матеріалу. Саме тому дуже важливо приділяти певну увагу розвитку пам’яті.