Який мисливський ніж купити, зі складаним чи фіксованим клинком?
Ніж, безсумнівно, є одним із найнеобхідніших аксесуарів на полюванні. Його використовують не тільки для оброблення здобичі. Наприклад, мисливський ніж можна використовувати для того, щоби приготувати їжу, розвести багаття, відремонтувати спорядження та зробити багато інших важливих у поході справ.
Існує багатий вибір дизайнів і функцій мисливських ножів. Наприклад, розрізняють мисливські ножі зі складаним і фіксованим клинком. Обидва типи мають свої переваги та недоліки, тож як зробити правильний вибір?
Мисливський ніж зі складаним лезом
Хоча фіксовані (не складані) мисливські ножі традиційно дуже поширені, складаний ніж також має певні переваги саме для використання мисливцями.
Складний мисливський ніж є більш компактним та простим у використанні. Це важливо, якщо ви будете проводити багато часу пересуваючись по складній місцевості пішки. Ви складаєте ніж, та просто кладете його до кишені чи рюкзака. Хто багато ходив по лісу з великим нескладаним ножем у піхвах погодиться, що компактний складаний інколи ніж дійсно може бути куди більш зручним.
Чи є складаний ніж достатньо безпечним та надійним?
Головна перевага складаного ножа – клинок, що складається в рукоятку. Але це може бути і його недоліком. Наприклад, є небезпека, що ніж складеться під навантаженням під час роботи. Це навіть на словах звучить небезпечно. Саме цьому, сучасні мисливські ножі мають спеціальні блокуючі пристрої – замки. Саме з появи першого надійного ножового замка системи бек лок (back lock) і починається поширення та популярність складних ножів для полювання та туризму.
Сучасні ножові замки дуже надійні та прості у використанні. Крім того, деякі моделі складаних ножів оснащуються додатковими запобіжниками. Ризик порізатись таким ножем під час використання значно знижується. Також сучасний якісний складаний ніж з куди меншою ймовірністю розкриється у вашій кишені без вашого відома. Модель з надійним фіксатором не зробить цього взагалі.
Звісно, все це не означає, що тепер не треба слідкувати, щоби складаний ніж не забивався брудом, своєчасно очищувати та змащувати його. Також не варто використовувати складний ніж замість сокири чи лома. Але для використання за призначенням ці ножі підходять дуже добре.
Для туриста чи мисливця на не дуже велику дичину такий ніж буде гарним вибором завдяки своїй компактності, зручності та універсальності.
Мисливський ніж із фіксованим лезом: міцність та надійність
Мисливський ніж із фіксованим лезом також має ряд переваг.
Так, для носіння у місті повноцінний фіксований ніж буде не такий зручний. Його часто просто некуди покласти.
А ось на полюванні чи у поході цей ніж точно стане у нагоді. До того ж, ні у кого не виникне зайвих запитань, чого це ви ходите з великим ножем у піхвах на поясі, якщо відразу видно, що ви – мисливець у лісі на полюванні.
Кожен фіксований ніж має лезо, хвостовик якого повністю або частково вмонтований в рукоять. Така конструкція робить його ще більш стійким і довговічним. Зрозуміло, що було б неприємно мати ніж, який ламається, коли ви знаходитесь посеред лісу чи гір. Крім того, у фіксованого ножа немає механізмів та пружин, за якими треба доглядати. Він точно не складеться вам на пальці під навантаженням.
Головне – вибрати модель, яка зручно лежатиме саме в вашій руці та буде зроблена з якісних матеріалів. Якщо коротко, то гарний ніж для охоти та походів може виглядати так:
- Клинок довжиною 135-150 мм та товщиною 2,5-3 мм, зроблений з не самої дорогої, але якісної нержавіючої чи інструментальної сталі на кшталт: AUS-8, D2, 440C, 12C27 Sandvik, 8Cr13MoV.
- Рукоять фултанг (full tang). Тобто така, у якій хвостовик ножа йде на всю довжину рукояті. Такий варіант буде самим надійним.
- Матеріал накладок рукояті краще вибрати сучасний, наприклад – композит G10 або мікарту. Вони і в руці лежать добре, і впливу бруду та вологи опір чинять добре.
- Тип клинка краще обрати простий та універсальний: прямий обух, дроп пойнт (drop point) або кліп пойнт (clip point). Подібні ножі ріжуть та колють приблизно однаково добре. Вони будуть корисні для самої різної роботи.