Конспект уроку
Закріплення правильної вимови звука “Л”
Автор: вчитель – логопед Шадура Олена Петрівна
На гостинах у птахів
Презентація до уроку
Мета
Корекційна:
Відпрацьовувати правильну вимову звука [Л] у складах, словах та реченнях. Закріплювати вміння: правильно вживати слова жіночого та чоловічого роду минулого часу, утворювати зменшувально пестливі форми від іменників.
Розвивальна:
Розвивати фонематичне сприймання, вміння відтворювати ритмічний малюнок, логічне мислення, увагу, пам’ять .
Виховна:
Виховувати любов до птахів.
Обладнання
Макети дерев (зимове та літнє), площинні зображення птахів (ластівка, соловей, лелека, дятел, голуб, сова, синиця, горобець), 2 хатинки, гілочка, шматочок кори, ноутбук.
Хід заняття.
Логопед. Діти, погляньте: у мене в руках шматочок кори. А на ньому щось написано, точніше вирізано. Та це ж мабуть лист! Його принесли нам сюди птахи. Що там? Птахи запрошують нас до себе на гостини. Але перед дорогою просять відгадати ось такі загадки: (Слайд №2)
В мене є великий хист,
Я співаю як артист.
Спів мій радісний усюди
Дуже люблять слухать люди.
(Соловей)
Що за диво, що за птах,
Наганяє жабам жах.
На одній нозі дрімає,
І на хатці хатку має.
(Лелека)
Вірно людям я служу
Їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю
Шкідників ним добуваю.
(Дятел)
Швидко скрізь цей птах літає.
Безліч мошок поїдає.
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує.
(Ластівка)
Логопед.
А тепер сідайте рівненько, закрийте очі і слухайте… (Слайд №3)
/Звучить запис пташиного співу/
Ось ми вже у пташиному світі. Скажіть: коли приходять до когось у гості, то що найперше роблять? (Гості завжди вітаються з господарями)
Тож і ми привітаємося з птахами. Але наше вітання буде особливе. Ви повторюватимете ті склади, які я запропоную.
/Діти повторюють за логопедом ланцюжки складів. Спочатку подаються прості зразки, а далі завдання ускладнюється залежно від рівня підготовки дошкільнят/.
Ла-ла-лу ло-ла-ле лу-ле-ал…
Логопед.
Настав час пограти в цікаві ігри з господарями пташиного царства.
Дид.вправа «Пташка полетіла» (Слайд №4) Діти час від часу заплющують очі, а логопед ховає одну з виставлених пташок. Діти відгадують, хто це був і промовляють: «Лелека полетів», «Ластівка полетіла»…
Логопед.
З настанням зими багато птахів полетіло у вирій, але деякі і залишилися у нас зимувати. Допоможіть птахам перелетіти на потрібне дерево.
Дид.вправа «Посади пташку на дерево»
Логопед.
Пташки злетілись у садок
Чути дятла голосок.
День і ніч він стукає
Всі дерева слухає.
Вибиває: тук-тук-тук
Свій веселий перестук.
Хто з вас чув стукіт дятла?
Тож давайте в гру пограєм,
Стукіт дятла пригадаєм.
Вправа «Дятел» /Діти повторюють за логопедом ритмічні малюнки, імітуючи стукіт дятла/
Логопед.
Наші друзі птахи охоче послухають ваші чистомовки про них.
/Діти продовжують розпочату дорослим чистомовку. Потім повторюють її кілька разів зі зростанням темпу мовлення/
Ел – ел – ел – працьовитий … (дятел)
Олуб – олуб – олуб – гарний … (голуб)
Дека – лека – лека – полетів … (лелека)
Логопед.
Набридло пташечкам сидіти
Вирішили вони перелетіти.
(Слайд № 5-9)
/Малятам пропонується промовляти речення із кількісним збільшенням предметного ряду. «Летить голуб», «Летять голуб і ластівка», «Летять голуб, ластівка і лелека»…/
Логопед.
На гостину завітали
Не з порожніми руками.
Пташкам хатки змайстрували.
Щоб вони в них проживали.
Пташенят ви розмістіть,
Їм домівки покажіть.
Ви до звуку [Л] вслухайтесь
Гру почніть і не вагайтесь.
Дид. вправа. «Подаруй пташці хатинку» /Діти визначають наявність звука [Л] у назві птаха і «селять» його у відповідний будиночок/.
Логопед.
А ще пташкам знадобляться холодної пори наші теплі слова.
Рухлива гра з інтелектуальним навантаженням «Піл гілочкою пройди, слово лагідне назви».
/Діти утворюють зменшувально-пестливі форми від іменників, запропонованих логопедом/.
Логопед.
Молодці мої малята
З завданням справились завзято.
Знання свої ви проявили
Гарно так всі говорили.
Дякую!
Сподобалася презентація. Рекомендую підписати у ній назви птахів, щоб діти могли не тільки сприймати назву птаха на слух, але і зорово. Це важливо для тих дітей, які вчаться або вже вміють читати. Це також дасть змогу швидше запам’ятати назву птахів дітям із особливими потребами, що надається їм надзвичайно важко.
Ой, велике спасибі за доступний, цікавий і, головне, дуже потрібний матеріал! У професійній діяльності я далека від логопедії, а от як для мами 4-х річної дочки – цей матеріал для мене дуже актуальний! “Л” – літера і звук з розряду не зовсім простих, тому перевірені і нескладні у підготовці завдання дуже потрібні!
Це заняття є зразком сучасної моделі логопедичного заняття на формування лінгвістичного компонента мовленнєвої діяльності та комунікативної, аналізу та контролю, що сприяє забезпеченню цілісного розвитку мовлення.Так тримати! Горіти і не перегоріти аж до пенсії!
Колись мала змогу бути на корекційному занятті логопеда. Прочитавши цей матеріал, знову відчула себе на такому уроці. Все продумано, логічно, доцільно. Дітям цікаве і не набридає вчитися вимовляти необхідний звук. Враховані вікові особливості дітей, їхні можливості.