Конспект заняття. Автоматизація звука і букви р в словах

Автор: вчитель-логопед Сільченко Ольга Валентинівна

Сільченко Ольга ВалентинівнаКонспект логопедичного заняття по закріпленню правильної вимови звука р. Для вчителів -логопедів, учителів початкових класів, психологів.


 

Мета: продовжувати вчити правильній вимові звука р в словах; розвивати фонематичний слух, логічне та образне мислення, темп мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати бажання правильно говорити.

Обладнання: предметні малюнки, дзеркала, шкільне приладдя, дидактичні ігри.

Попередня робота:Читання казки Б. Чалого «Пригоди Барвінка і Ромашки».

Хід заняття

І. Організаційний момент.

Повідомлення теми заняття.

Діти, сьогодні ми мандруватимемо «Країною слів», в якій

Хто хоче розмовляти

Повинен вимовляти

Все правильно і чемно,

Щоб всім було приємно.

А мандрувати ми будемо з Барвінком та Ромашкою, які будуть спостерігати за тим, як ви вмієте правильно вимовляти звук р у словах.

ІІ. Артикуляційна гімнастика.    

ІІІ. Автоматизація звука і букви р у слові.

 1. Уточнення артикуляції звука.

Барвінок цікавиться, як треба правильно вимовляти звук р.

 • Що роблять наші губки, коли ми вимовляємо звук р, де знаходиться язик, яким є струмінь повітря?
 1. Вимова звука р.

Наступне завдання від Барвінка.

а) Треба «пройтися» доріжками «Країни слів», вимовляючи звук р, по довгій доріжці на одному видоху, протяжно; по переривчастій – звук короткий, сильний, назвати слово;

б) – Йшли ми доріжками «Країни слів» і дійшли до незвичайного озера, де живуть рибки-слова. Дидактична гра «На риболовлі»(Діти вудочками з магнітом «ловлять» малюнки, називають їх).

в) Звуковий аналіз слова.

 1. Читання слів. Ромашка хоче послухати, як ви вмієте читати.

а) слова-лабіринти;

б) дидактична гра «Перевір прочитане слово»(На зворотньому боці картки з малюнком надруковано назву цього малюнка. Картки роздаються тією стороною, де надруковано слово. Діти читають, а потім перевертають і перевіряють чи правильно прочитали);

в) дидактична гра «Знайди другу половинку слова».

ІV. Пальчикова гімнастика.

V. Робота в зошиті.

Записати слова під диктовку, зафарбувати букву р.

VІ. Розвиток фонематичного слуху.

Презентація «Автоматизація звука р в словах»(Назвати тільки ті малюнки,  в назвах яких є звук р).

VІІ. Підсумок заняття.

Барвінок та Ромашка дуже задоволені тим, як ви вмієте працювати і до наступної зустрічі прохають вас вдома намалювати малюнки, в назвах яких є звук р.

Презентація

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

8 коментарів

 1. Корисна розробка для логопедів, учителів початкових класів, психологів та вихователів. Автор використала доречні, на мою думку, методи і прийоми : повторення артикуляції звука, презентацію, пальчикову гімнастику, вправи на закріплення артикуляції звука. Дякую за хороший матеріал!

 2. Конспект щодо автоматизації звука Р методично оформлений правильно. Сподобалась дидактична гра “На риболовлі”, презентація, діткам, переконана, також сподобається. Хотілося б уточнити,чи є спеціальні пальчикові гімнастики на автоматизацію звука Р

 3. Добре, що до конспекту є презентація. Можна було б урізноманітнити конспект завданнями, бракує якоїсь родзинки. Або поміняти героїв – Барвінок і Ромашка застаріли, сучасним дітям ближче – Лунтик і Смішарики.

 4. Щоб добре і правильно розмовляти, а в подальшому навчатися в школі, дитина повинна грати зі звуками. Корисні ігри дозволяють розвивати фонематичний слух у дітей, закріплювати правильне звуковимову і фонематичні сприйняття. Ці ігри, обов’язково повинні використовувати у своїй роботі вихователі старших груп.

 5. Дуже зручно, коли до конспекту додається і презентація. Складається цілісне уявлення про роботу з відпрацювання вимови звука [р] в ході заняття. Матеріал гарно продуманий, навіть квіти – спостерігачі в своїх назвах мають проблемний звук.

 6. Надзвичайно важливо працювати з дітьми над чіткою вимовою звуків. Відсутність артикуляційної грамотності в подальшому впливатиме на навчання учнів. Дане заняття допоможе виправити вади мовлення та допоможе бути успішними.

 7. Ігрове, цікаве, жваве, динамічне заняття. Вчителем-логопедом використано багато ігор, які допомагають дітям у невимушеній формі довести до автоматизму вимовляння звука [р]. Пальчикова гімнастика сприяє не тільки зняттю втоми, а й розвитку мовлення діток.

 8. Ольго Валентинівно! Ви показали кропітку роботу, як правильно навчити вимовляти “р”. Задіяні всі органи дитини. Безумовно, велику роль у проведенні уроку відіграє презентація. Дякую.