Заняття з мовленнєвого розвитку та сенсорики для дітей раннього дошкільного віку
«Лялька в гості завітала»
Автор: вихователь Луговська Вікторія Олексіївна
Програмовий зміст: виявити рівень мовленнєвого та сенсорного розвитку дітей групи; закріпити знання кольорів, овочів та фруктів, будови тіла людини, предметів гігієни та будови рослин – дерева.
Закріплювати вміння слухати мову вихователя та відповідати на запитання за змістом картини, співвідносити почуте з предметом або малюнком, розповідати короткі вірші.
Закріпити засвоєння дітьми сенсорних еталонів: уміння розрізняти предмети за кольором, формою; вміння добирати предмети різної форми до заданої форми (круг, квадрат, трикутник); поняття “багато”, “один”; співвідносити різнорідні предмети одночасно за величиною, кольором; розпізнавати на слух звуки природи (дощ, вітер).
Розвивати мовленнєве дихання, активність, зорову та слухову пам’ять, увагу, спостережливість, дрібну моторику пальців рук.
Виховувати дбайливе ставлення до власного тіла, здоров’я, інтерес до живої та неживої природи. Викликати у дітей позитивні емоції під час заняття.
Обладнання: лялька Даринка, паперові Сонечко та Хмаринка, муляжі овочів та фруктів, паперові листочки червоного, жовтого та зеленого кольорів, картки із зображенням предметів гігієни, паперові геометричні фігури – круг, квадрат,трикутник різного кольору та величини, аудіо запис вітру та дощу.
Попередня робота: ознайомлення з кольорами – жовтий, червоний, зелений; формами – круг, квадрат, трикутник; овочами та фруктами; розгляд картини «Осінні дерева»; вивчення частин тіла людини, предметів гігієни; спостереження за рослинами (деревами) восени; заучування віршів; прослуховування аудіозапису звуків природи.
Худ. слово: вірш Г. Бойка «Сонечко і хмаринка», вірші про овочі, фрукти, осінь.
Хід заняття:
І. Організаційний момент (2 хв.).
– Доброго ранку, любі малята! До нас сьогодні завітали гості. Давайте привітаємося з ними: – Доброго ранку!
– Але це ще не всі наші гості. Повинен прийти ще дехто.
Сюрпризний момент – стук у двері, завітала лялька Даринка.
Хто це стукає в віконце?
Може це яскраве сонце?
Може дощова хмаринка?
Ні! Це лялечка Даринка!
- Діти, до нас завітала лялька Даринка.
ІІ. Мотивація (0,5 хв.).
- Вона прийшла до вас у гості і хоче з вами погратися. А ви хочете погратися з лялькою?
ІІІ. Основна частина (16 хв.).
- Спочатку давайте розглянемо ляльку ближче.
- На кого вона схожа? (на людину, дитину)
- Лялька, як і всі діти, дуже любить гратися і пропонує погратися в гру. Вона показуватиме частини тіла, а ви їх будете називати і показувати на собі.
Дидактична гра «Частини тіла»
- Діти, як ви думаєте, чому лялька чиста та охайна?
- Так, тому що вона вміє і любить вмиватися. Дітки, а ви любите вмиватися?
- Що нам потрібно для вмивання? Давайте розкажемо.
Дидактична гра «Предмети гігієни»
- Чим ми миємо ручки? (водою, милом)
- Чим витираємо? (рушничком)
- Давайте покажемо як ми вміємо вмиватися.
Розповідання вірша з виконанням рухів
Водичко, водичко!
Умий наші личка –
Рум’яні та білі,
Як яблучка спілі.
- У нашої ляльки є улюблені іграшки. Ви знаєте що це? (куб, куля)
- Якого кольору куб (куля)?
- Що може робити куля? (котитися)
- Чи може котитися куб? Чому ні?
- Малята, лялька Даринка принесла з собою корзинку. Давайте поглянемо, що у ній.
Дидактична гра «Овочі – фрукти»
(назви, кольори, смак)
- Молодці, дітки. Багато овочів та фруктів ви вже знаєте. А зараз послухайте вірш про яблуко.
- Сонцем яблуко налите –
І кругленьке, й соковите –
У бабусинім саду
Я на дереві знайду.
- А Герман розкаже нам вірш про капусту.
- Сто листків капуста має
і тому не замерзає.
- Ви знаєте, малята, що більшість овочів та фруктів достигають восени. Це дуже гарна, чарівна пора. Гнатику, розкажи нам вірш про осінь!
- У садочку клени
Всі були зелені.
Подивіться, що це з ними?
Клени стали золотими!
- Ось погляньте, яку гарну осінь намалювала наша лялька Даринка.
Розгляд картини «Осінь»
- Що зображено на малюнку?
- Скільки дерев?
- Артеме, покажи де у дерева стовбур? Де гілочки? Де листочки?
- Якого кольору стали листочки на деревах?
- Що вони роблять?
- Куди падають листочки?
- Чи є сонечко на небі?
- Діти, а ви хочете щоб з’явилося сонечко? У нас є чарівна дзиґа. Зараз ми з її допомогою запросимо до нас сонечко.
Дзиґо, дзиґо, покрутися!
Ясне сонечко, з’явися!
- Ось і з’явилося сонечко, а разом з ним завітала і дощова хмаринка. Про них є гарний вірш. Ось послухайте.
Біля сонечка, вгорі,
плавала хмаринка.
Проти сонечка, в дворі,
Бавилась Даринка.
Враз хмаринка синя
Сонечко закрила,
І Даринка засмутилась,
Губоньки скривила.
Не журись, Даринко,
Не на вік хмаринка:
Хмарка розпливається,
Сонечко ж лишається!
- Певно сонечко і хмаринка хочуть погратися з вами.
Фізкультхвилинка
Рухлива гра «Сонечко і дощик»
(вкінці звучить аудіо запис дощу)
- Діти, що це звучить?(дощ)
- Закінчився дощик. Хмаринка поплила по небу далі, а сонечко залишилося з нами. Аж раптом що це?
(звучить шум вітру)
- Що це діти? Налетів сильний холодний вітер і роздув навкруги осінні листочки. Малята, нумо збирати листочки в кольорові відерця!
Дидактична гра «Збери листочки»
(діти збирають кольорові листочки у відерця відповідного кольору)
- Скільки листочків у мене в руці?(один)
- Скільки у відерці?(багато)
- А тепер повіяв теплий вітерець. Давайте покажемо як.
Пальчикова гра «Віяло»
В осінню днину віяло
Вітерцем повіяло.
(діти махають руками, наче віялом)
З нами вітерець погрався (ліхтарики)
І у віяло сховався.
(стискають пальці в кулачок)
- Теплий вітерець приніс нам якісь предмети. Давайте зберемо їх до нашої чарівної коробочки.
Дидактична гра «Чарівна коробочка»
(діти складають геометричні фігури в отвори різної форми, попередньо вирізані в коробці)
IV. Підсумок (1,5 хв.).
- Молодці, дітки. Ляльці з вами було дуже цікаво і весело, за це вона хоче пригостити вас смачними, соковитими яблучками. Їй час повертатися додому, але вона обіцяє ще завітати до вас у гості.
Вихователь пригощає дітей яблучками.
На мою думку заняття відповідає віковим критеріям. Воно насичене, динамічне, чергуються різні види діяльності, а тому не перевтомлює дітей, а навпаки, утримує їх увагу. Дякую!
Особисто мені, заняття дуже сподобалося: рухливі та дидактичні ігри відповідали віковим критеріям, були зрозумілими та розвиваючими, всі етапи заняття органічно доповнювали один одного, створюючи відповідний емоційний настрій.
Дуже насичене заняття різними завданнями.Чи варто так завантажувати дітей 2-х років? Хотілося б бачити більш продумані питання.
Чудово скомпоноване заняття. Дійсно, задіяна більшість аналізаторів. Сподобалася вагома частина віршованих творів-забавлянок. Завдання дібрані відповідно до віку, структура конспекту логічно послідовна: одне завдання переростає в інще. От тільки хотілося б, щоб рухи до усіх віршованих творів (а не лише фізкультхвилинки) були деталізованими, що особливо до вподоби малечі (ручками закриваємо очка, коли хмаринка сонечко сховала, скривити губки, як Даринка тощо).