mail@urok-ua.com

Збірка сюжетних задач компетентнісного спрямування для учнів 1 класу

Автор: вчитель початкових класів Шнайдер Олена Петрівна

В збірці є сюжетні задачі з краєзнавчим змістом для формування громадянської компетентності учнів, сюжетні задачі для формування здоров’я зберігаючої компетентності та сюжетні задачі з екологічним змістом.


 

Цікавість до математики в початкових класах підтримується цікавістю самих задач, питань, завдань. Потрібно підбирати такі математичні сюжетні задачі, які викликають підвищений інтерес, активізують навчальну діяльність, формують ключові компетентності молодших школярів.

Введений в урок додатковий матеріал дуже важливий для розширення дитячого кругозору. Крім того, динаміка розвитку нашого життя вимагає від людини широкої компетентності.

Сюжетні задачі можна продумати, підготувати, ввівши цікаві відомості із життя. Джерелом таких відомостей можуть бути газети, журнали, статистичні довідники, енциклопедії, Інтернет.

Сюжетні задачі з краєзнавчим змістом для формування громадянської компетентності

Зараз особливо актуальними є проблеми формування у процесі навчання свідомого громадянина і патріота, залучення його до національної культури і духовності, формування в учнів початкових класів національних світоглядних позицій, ідей, поглядів.

Посилити формування знань молодших школярів про рідний край можна за рахунок реалізації між предметної інтеграції змісту навчання. Досить ефективною у навчально-виховному контексті є інтеграція змісту природознавства та математики в початковій школі. Важливим є використання краєзнавчого матеріалу в змісті сюжетних задач, який сприятиме як розширенню знань про рідний край, так і формуванню громадянської компетентності в молодших школярів. Краєзнавчий матеріал є невичерпним джерелом для наповнення змісту сюжетних задач реальними фактами та яскравими образами.

Особливість розв’язання сюжетних задач із краєзнавчим змістом полягає в тому, що вчитель може спочатку розповісти стосовно того явища або події, про які йтиметься в умові задачі, пояснити незнайомі слова чи терміни.

Розповідь учителя:

В селі Фронтівка Оратівського району Вінницької області росте Дуб Богдана Хмельницького . Обхват близько 5 м, висота 14 м, вік близько 500 років . Названий на честь видатного українського гетьмана Б. Хмельницького. За легендою Богдан Хмельницький зупинявся біля цього дуба на відпочинок і прив’язував до нього коня.

Задача 1

Восени діти зібрали жолуді під цим дубом. Оленка виготовила з жолудів 5 чоловічків, а Сашко 4 чоловічка. Скільки чоловічків виготовили діти разом?

Задача 2.

Восени діти збирали під дубом жолуді. Учні 1 класу зібрали 9 мішків жолудів, а учні 2 класу зібрали на 2 мішки менше. Скільки мішків жолудів зібрали учні 2 класу?

Задача 3

На екскурсію до дуба Богдана Хмельницького поїхало 30 дітей. З них 10 були хлопчики, а решта дівчатка. Скільки дівчаток поїхали на екскурсію до дуба?

Задача 4

Обхват дуба Богдана Хмельницького 5 метрів, а висота на 9 метрів більша. Яка висота дуба?

Розповідь учителя

У Вінниці народився видатний український письменник і педагог Михайло Михайлович Коцюбинський .. Протягом 11 років працював учителем на Вінничині. Написав багато творів для дітей. Зараз у будинку, де народився Михайло Коцюбинський розташований музей. Відразу біля входу на подвір’я розкинулася найбільша калина в Україні. Їй близько 30 років. Висота куща, який складається із п’яти стовбурів, сягає шести метрів. На березі Південного Бугу в районі Сабарова є відомий «камінь Коцюбинського» з цитатами письменника. Вважається що саме на цьому камені Михайло Коцюбинський писав свої твори.

Задача 5

На екскурсію в музей Михайла Коцюбинського поїхало 20 хлопчиків і 30 дівчаток. На скільки більше поїхало на екскурсію дівчаток?

 Задача 6

В будинку Михайла Коцюбинського 5 кімнат . Три кімнати вже діти оглянули . Скільки кімнат ще залишилося оглянути?

Задача 7

У Михайла Коцюбинського було 2 дочки і 2 сина. Скільки всього дітей було у письменника?

Задача 8

Подивитись на «камінь Коцюбинського» вирушило 3 дорослих і 5 дітей. Скільки всього осіб пішло до каменя?

Розповідь учителя

На території Вінницької області мешкають 12 видів звірів, 9 видів птахів, 4 види риб, яких занесено до Червоної книги України . Такі тварини нашого краю занесені до Червоної книги Вінниччини, як джміль, вухатий їжак, чорний лелека та ін..

Задача 9

Один джміль запилив 6 квіток, а другий ще 4 квітки . Скільки всього квіток запилили обидва джмелі?

 

Задача 10

Їжак вухатий впадає у сплячку на 6 місяців. 4 місяці він уже проспав. Скільки ще місяців йому залишилося проспати?

Задача 11

Самка чорного лелеки спочатку відклала 1 яйце, а потім ще 3. Скільки всього яєць відкладає самка чорного лелеки?

Задача 12

Чорний лелека зловив 3 жаби і 7 рибок. На скільки більше зловив риб лелека?

Розповідь вчителя

Водяна біла лілея – квітка з «Червоної книги», її майже не стало на ставках та річках Подільського краю. Але останнім часом ми дбайливіше ставимося до нашої природи і ця квітка з’явилася знову.

Задача 13

Ось і розквітли на Південному Бузі 6 лілей, а наступного дня ще 4. Скільки всього лілей розквітло на річці?

Розповідь вчителя

Через Вінниччину протікають дві великі річки Південний Буг і Дністер та багато менших рік . В них водиться карась, сом, короп, окунь, щука, лящ, білий амур.

Задача 14

В річці Південний Буг тато зловив 10 карасів, а син – 3 окуні. Скільки всього риб зловили тато з сином?

Задача 15

В річці Південний Буг тато зловив 16 лящів, а син – 6 коропів . На скільки більше рибин зловив тато , ніж син?

Сюжетні задачі для формування здоров’язберігаючої компетентності

Математичні задачі можуть бути джерелом знань учнів про здоров’я людини. Це виражається в тому, що в змісті завдань є інформація про здоров’я людини, правильному харчуванні, гігієні тіла, безпечного життя, шкідливі звички.

Математичне представлення проблеми збереження здоров’я учнів у вигляді завдань, у сюжеті яких містяться факти з реального життя, здатні чинити більший вплив, ніж довга лекція і товста брошура про збереження та зміцнення свого здоров’я.

Задача 1

Господарка купила багату на вітамін А моркву: 3 кг для себе і 4 кг для сусідки. Скільки всього кілограм моркви купила господарка?

 Задача 2

На березі моря свіжим повітрям дихали 10 хлопчиків і 8 дівчаток? Скільки всього дітей дихали свіжим повітрям?

 Задача 3

Часник – дуже корисна рослина. Вчені говорять, якщо пожувати зубчик часнику, то у роті не залишиться мікробів. Тато з’їв 3 зубчика часнику, мама – 2, а син – 1зубчик. Скільки всього зубчиків часнику з’їли разом тато, мама і син?

 Задача 4

Доросла людина повинна спати 8 годин, а дитина на 2 години більше. Скільки годин повинна спати дитина, щоб бути здоровою?

Задача 5

Засмагали на пляжі 8 дітей, а дорослих на 2 більше. Скільки дорослих засмагали на пляжі?

Задача 6

Всі ми знаємо, для того щоб жити, треба дихати. Дитина вдихає 20 разів на хвилину, слон – на 10 разів менше, ніж дитина. Скільки разів за хвилину вдихає слон?

Задача 7

У фруктах багато вітамінів. Сашко щодня з’їдає 2 яблука, Марійка 3. Скільки яблук за день з’їдають діти?

Задача 8

Мишкові можна працювати за комп’ютером 15хвилин . Він уже 10 хвилин попрацював. Скільки хвилин ще можна йому працювати, щоб не пошкодити зір?

Задача 9

Мама заготовила на зиму 8 банок малинового і 3 банки калинового варення. На скільки банок більше мама заготовила малинового варення, ніж калинового?

Задача 10

Кожного ранку діти роблять зарядку. Дівчинка присіла 10 разів, а її братик – на 8 разів більше. Скільки разів присів братик?

Задача 11

Тетянка зробила 20 стрибків на скакалці, а Надійка на 8 стрибків більше. Скільки стрибків зробила Надійка?

Сюжетні задачі з екологічним змістом

Задача 1

Щоб яр не збільшувався, його засаджують деревами. Тато-лісник посадив 49 саджанців берези, Сашко – на 9 саджанців менше , ніж тато. Скільки саджанців берези посадив Сашко?

Задача 2

Після заходу сонця поливали город. З одної бочки взяли 10 відер води, аз другої – 8 відер. Скільки відер води взяли всього? Подумай, чому город поливають після заходу сонця.

Задача 3

Взимку до лісової годівниці із сіном прийшло 6 лосів і 10 косуль. На скільки більше прийшло косуль, ніж лосів до годівниці?

Задача 4

Щоб врятувати дерево від гусениць, на стовбурі вирізають смужку кори ій утворене кільце намащують спеціальним клеєм. За годину лісник зробив кільця на 30 деревах, а його син – на 10 деревах. Скільки дерев вони врятували?

Задача 5

Вулик дає 60 кг меду. 20 кг меду треба залишити бджолам на зиму. Скільки кілограмів меду треба взяти?

Задача 6

У лісі росло 68 ялинок. Перед Новим роком робітники лісгоспу зрубали 47 ялинок, а навесні посадили 65. Скільки ялинок стало в лісі? Чому посадили більше, ніж зрубали?

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:
Література

  • М. Беденко Серія «Хочу вчитися краще», 1000 задач, клас(збірник), Тернопіль, Навчальна книга – Богдан, 2010 р.- 143 с
  • Н. Будна, З. Головко «Збірник задач і тестів з математики» 1 клас,Тернопіль, Навчальна книга – Богдан, 2012 р.- 47 с
  • С. Логачевська, Т. Каганець «Вчись розв’язувати задачі» Початкова школа, Київ – 2007 р.-159 с.

Інтернет-ресурси:

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

8 коментарів

  1. Виховні функції цих задач дають змогу пов’язати навчання з життям, ознайомити учнів з пізнавально-важливими фактами та предметами навколишнього світу, виховувати любов до своєї землі, бажання зробити і свій посильний внесок у загальну справу. А внутрішня краса самої математики, різноманітність і оригінальність прийомів розв’язування задач викликають у школярів відчуття задоволення.

  2. Це надзвичайно цікавий матеріал. Який є справжньою знахідкою. Адже за допомогою сюжетних задач діти отримують знання і це сприяє математичному розвитку. А напрям і сюжет сприяє відображенню математичних уявлень та перетворення навколишнього світу.
    Дякуємо!!!!!

  3. Не так просто створити краєзнавчі задачі для таких маленьких математиків. Олена Петрівна застосувала знання психології молодшого шкільного віку. А як легко виховувати любов до природи у школярів,якщо показати, що дорослі на своєму прикладі дбають про неї.

  4. Пані Олено, Ви підібрали гарний матеріал. Читаю Ваші задачі і хочеться їх розвязувати. У збірці цікавий пізнавальний матеріал, який дає дітям інформацію про оточуючий світ, уявлення та розвиток мислення.

  5. Збірник дійсно хороший. Як здорово, що Ви зібрали стільки задач відразу! Завжди виникає питання, як зайняти дитину, яка вже виконала запропоноване завдання раніше за всіх, а тепер – просто роздрукую із збірки. Величезне дякую за розробку.

  6. Компетентнісний підхід – це вимога сучасності. МИ аж ніяк не можемо обійтися без введення дітей в доросле життя, без сформування основних компетенцій. Самі задачі дуже цікаві, теоретично вірно скомпоновані. Сподобалося, що вводиться задача з опорою на власний досвід учнів. Рекомендую, оформити задачі у вигляді маленького задачника для учнів. І коли , наприклад, сильніші учні опрацювали завдання разом з класом, то можуть виконати одну із поданих задач, за що вони отримують зірочки. Щось так…. Дякуємо.

  7. Олено Петрівно, Ви підготували чудову збірку сюжетних задач. Виконуючи такі завдання, учні одночасно ознайомляться з відомими людьми рідного краю, зрозуміють, що потрібно берегти рослини та тварин, дбати про своє здоров’я. Деякі задачі потрібно не тільки розв’язати, а ще й пояснити: чому город поливають після заходу сонця, чому дерев посадили більше, ніж зрубали… Дякую.