Збірка тренінгів з педагогічної майстерності “Вчитель- вічний учень”
Автор: методист Гоменюк Ліана Вікторівна
Збірка тренінгів «Вчитель –вічний учень» спрямована на удосконалення професійної компетентності педагогічних працівників, активізацію їх творчого потенціалу та розвиток педагогічної майстерності. Основне її призначення – мотивація педагогів до особистісного та професійного розвитку, самовдосконалення, що є обов’язковою умовою реалізації компетентнісного підходу в сучасній освіті. До видання увійшли матеріали окремих тренінгових занять (інтерактивних занять) з педагогічними працівниками та методичні рекомендації щодо методики їх проведення.
ЗМІСТ
1.Слово автора
2.Скарбничка педагогічної мудрості
3. Педагогічний тренінг: основні аспекти
4. «Вчитель – вічний учень»
5. “Професійна компетентність педагога”
6. «Толерантність як показник компетентності педагога»
7. «Покликання вчителя – покликання високе і благородне»
8. «Хай у серці живе Україна»
«Не соромтеся вчитися і в зрілому віці.
Краще навчитися пізно, ніж ніколи»
Езоп
Тенденції розвитку професійно-технічної освіти в Україні зумовили необхідність упровадження інноваційних процесів в освітньому середовищі, заміну шаблонних освітніх моделей новими, нестандартними, творчими, прогресивними, дієвими та адаптованими до сьогодення.
Важливу роль у забезпеченні реформування професійно-технічної освіти відіграє модернізація навчально-методичної роботи, що полягає у стимулюванні професійного зростання педагогічних працівників, підвищенні їх професійної майстерності, пошуку нових ефективних форм та методів навчання.
Успішно реалізувати завдання щодо якісної підготовки кваліфікованих робітників, які досконало володіють професійними знаннями та практичними навичками, уміло застосовують сучасні виробничі технології, матеріали та інструменти, здатний педагог, який має високий рівень професійної компетентності, інтелігентності, розвинені творчі здібності, здатність до безперервної освіти. Педагогічному працівнику, який прагне до особистісного зростання, самовдосконалення, не обійтися без тренінгових занять, які можуть стати програмою розвитку ефективних навичок ключових компетенцій.
Пропоную збірку міні-тренінгів з розвитку педагогічної майстерності, метою яких є підвищення фахового рівня педагогічних кадрів, формування знань та удосконалення навичок в оволодінні ключовими освітніми компетенціями.
Тренінг, як форма організації заняття, сприяє інтенсивності навчання, результат якого досягається завдяки власній активній роботі його учасників. Знання під час тренінгу не подаються в готовому вигляді, а стають продуктом самостійної діяльності його учасників, їх активної взаємодії.
Ведучим (тренером) занять є методист ПТНЗ, його учасниками – викладачі, майстри виробничого навчання, вихователі та інші категорії педагогічних працівників. Робота проводиться в малих групах, рекомендована кількість учасників, залежно від тематики та змісту заняття – 15-20 осіб.
Кожне заняття слід ретельно спланувати, заздалегідь запросити учасників, підготувати усе необхідне. Важливу увагу слід звернути на зовнішню організацію тренінгу (підготовку приміщення, обладнання, розміщення меблів) використання та підготовку комплексно-методичного забезпечення (роздаткового матеріалу, музичного та відеосупроводу). Особливу атмосферу на тренінгах створює використання спеціальної «екіпіровки» – предметів, які виконують роль наочності, покращують його естетичне оформлення, сприйняття та усвідомлення змісту. Ними можуть бути – кошик, глечик, пісочий годинник, макет дерева, іграшки, повітряні кульки тощо.
Слід ретельно вивчити матеріали теми, яка розглядатиметься, врахувати особливості категорії педагогів, їх рівень обізнаності з даної проблеми. У деяких випадках можна використати методику «випереджувальних завдань» окремим його учасникам. Матеріал слід добирати цікавий, змістовний, доречними будуть притчі, легенди, цікаві наукові факти, народна мудрість, музичний супровід, відеоролики, слайди тощо.
Роботу з удосконалення професійної майстерності доречно організовувати в канікулярний період або ж в позаурочний час. Аби уникнути перевтоми учасників, заняття рекомендовано проводити у формі міні-тренінгів тривалістю до 1- 1,5 год.
З метою підвищення ефективності занять, варто чітко дотримуватися структури тренінгу. В межах одного заняття не слід використовувати кілька однотипових вправ; форми роботи слід урізноманітнювати, що сприятиме розвитку інтересу, формуванню стійкої мотивації, запобігатиме розсіюванню уваги. Перед початком заняття (кожної вправи) його учасники мають бути чітко проінструктовані. Важливо акцентувати увагу присутніх на правилах роботи – активність всіх учасників, рівність, вільність у висловлюванні тощо. Нову інформацію можна запропонувати колегам у формі міні-лекції, інформаційного повідомлення, розповіді. Практичні навички варто відпрацювати в ході інтерактивних вправ. Результати усіх вправ повинні бути уміло та правильно прокоментовані та узагальнені тренером (методистом), що вимагає від нього високого рівня професійної підготовки. Для рефлексії гарно підійдуть прості вправи, фізкультхвилинки, перегляд відеоматеріалів.
Важливо пам’ятати, що план та сценарій тренінгового заняття – це лише основа, оскільки його хід може бути дещо видозмінено у ході самої роботи, залежно від обставин і конкретної ситуації, тому ведучому слід бути готовим до імпровізації. Тут важливим є «внутрішнє відчуття» кожного учасника, уміння вести розмову, орієнтуватися у ситуації, а іноді – навіть згладити конфлікт. Результативність таких тренінгів оцінюється за двома критеріями – психологічним – позитивними емоціями, відчуттям задоволення від проведеної роботи, щирою доброзичливою атмосферою та практичним – набутими знаннями, досвідом, практичними навичками.
За умови чіткої організації, дотримання методики проведення, такі заняття сприяють розвитку творчого мислення, формуванню практичних умінь та навичок; вони стимулюють і підвищують інтерес до нових знань, активізують сприйняття матеріалу; спонукають до самоосвіти; створюють позитивний мікроклімат в колективі, творчу, доброзичливу атмосферу; забезпечують створення сприятливих умови для реалізації творчого потенціалу педагогів; підвищують рівень навчально-виробничого процесу та якість підготовки кваліфікованих робітників.
Не бійтесь експериментувати, будьте активними, старанно працюйте над собою, проявіть творчість та креативність – і ви досягнете вершин педагогічної майстерності. Успіхів вам, шановні колеги!
Ліана Гоменюк
методист ДПТНЗ
«Соснівський професійний ліцей»
Повний документ
Дуже сподобався Ваш матеріла,Ліано Вікторівно.Розробки тренінгів просто чудові. Думаю ,будь – який вчитель зможе почерпнутибагато інформації для себе і в професійному ,і життєвому плані для розвитку. Гарні притчі.Ви молодець. Дякую за Вашу роботу.
Під час проведення педрад, найбільше засідають в пам`яті саме тренінги. Рекомендую заступникам з навчальної роботи та методистам. Авторка зібрала в своєму доробку як загальну інформацію про тренінги, так і практичні заняття. Дуже конкретні рекомендації щодо проведення таких заходів.
Дуже корисний і цікавий матеріал. Взяла багато для себе. Структура тренінгу, алгоритм підготовки – усе чітко і зрозуміло. Багато різноманітних вправ, що заставляють замислитись усіх, і не залишають байдужими нікого. Браво!
Шановна Ліана Вікторівна! Гортаючи сторінки Вашої чудової” Збірки тренінгів з педагогічної майстерності “Вчитель- вічний учень”, думала про синдром професійного вигорання, як зберегти психоемоційне здоров’я вчителя. Наш практичний психолог часто проводить тренінги, з релаксійною музикою, відеороликами …Впевнена, що моїм колегам сподобаються Вправи, які допоможуть знайти спокій у самих себе, створити своє справжнє “Я”, тобто сформувати з себе людину, яка керує своїм життям і впливає на обставини. Ми кожного дня стоїмо біля дошки… Тренінг має сильний вплив на думки, зміну світогляду. Така робота повинна бути поряд з кожним. Дякую і творіть безмежно!
Перед нами глобальна робота педагога. Дійсно,це збірка тренінгів,яких так не вистачає педагогу,щоб повноцінно самовдосконалюватися,мати високу мотивацію,творчу наснагу на кожен день… Для себе почерпнула багато корисного,раджу прочитати кожному!
Дуже хороша робота.Перечитуватиму декілька разів та рекомендуватиму колегам обов’язково.Дякую за виконану роботу.Натхнення вам .
Збірка Ліани Вікторівни мене приємно здивувала і навіть вразила(у “дискусійній каруселі” серед варіантів відповіді на запитання “Учитель – хто він?” було – “кат”. Змусило серйозно замислитися….Багато мудрих висловів про нашу професію, цікаві інтерактивні вправи. Буду час від часу переглядати і брати щось для себе.
Отримала величезне задоволення від вашого матеріалу. це просто знахідка для вчителя на всі випадки життя. Запропоновані Вами тези, тренінги, нададуть чудову допомогу в роботі будь-якого педагога. Спасибі, що ділитесь своїм досвідом!
Ліано Вікторівно, яку корисну працю ви зробили. Тепер завдяки цьому освітньому сайту я створила для себе “скриньку цікавих наробок” для себе. Ваші тренінги говорять про те, що вчитися ніколи не пізно, а ще й пізнавати нове і втілювати це нове у своїй праці. Ваша праця була дуже кропіткою, все це видно, дуже корисні вправи, все можно приміняти на практиці. Ви розумниця. Дякую за таку творчу роботу.
Ліана Вікторівна, Ваша збірка – це знахідка для кожного педагога.
Вона має багато практичного та теоретичного матеріалу.
Влучно підібрано вислови видатних людей!
Дякую.
Дякую за гарний відгук. У кожну з цих робіт я “вкладала часточку душі”. Мої колеги із задоволенням відвідують тренінгові заняття, під час яких усі ми отримуємо справжній заряд енергії та гарний настрій, бажання працювати творчо. Для вчителя дуже важливо “горіти “, адже лише таким чином ми зможемо “запалити вогник в очах дітей”. Крім того, багато педагогів нашого закладу “перейняли” техніку проведення інтерактивних вправ та використовують їх на своїх уроках, “адаптувавши” до змісту предмета.