Виховна година
Здоровий спосіб життя

Автор: викладач першої категорії Шумова Марина Миколаївна

Здоровий спосіб життя

Мета конференції: звернути увагу учнів (студентів)  до свідомого негативного ставлення до шкідливих звичок, розширити знання  про негативні наслідки куріння та алкоголю для всього суспільства, стимулювати учнів (студентів) до зміни стереотипів поведінки на користь здорового способу  життя.

Керівник – добрий день, шановні гості, студенти, учні! Сьогодні у нас конференція на тему:

«Скажемо Ні ! Курінню та алкоголю».

Сьогодні ми поведемо нелегку розмову про підступних ворогів людства — тютюн і алкоголь. Ви, мабуть, не раз чули від дорослих про шкідливість паління і вживання спиртних напоїв. І я дуже добре розумію, що ви самі хочете розібратися в складних суперечностях життя, навчитися критично ставитися до людських слів і справ. Звідси й прагнення на власному досвіді перевірити правильність тверджень про шкідливість сигарети й чарки вина.

Зараз куріння, вживання алкогольних напоїв та наркотиків серед молоді – дуже серйозна проблема, і проблема не тільки медична , але і соціальна. Тоді як в Європі все більше і більше розповсюджується прихільність  здоровому способу життя, у нас  в Україні помітна абсолютно протилежна тенденція. І це положення не можна змінити, не знаючи причин явища і не маючи даних  про його характер і поширеність.

Перша ведуча. Останнім часом виникає питаня « Чому люди курять? Тому що, молоді люди вважають, що виглядають дорослішими, коли тримають цигарку. Деякі курці культивують цю звичку для того , щоб схуднути, замінюючи їжу цигаркою. Інколи стрес штовхає людей до цієї звички. Вони курять , щоб заспокоїтись, компенсувати невдачу, нудьгу чи незадоволення. Постає таке питання «Звідки прийшла звичка курити?»

Відкриття Америки в 1492 році подарило людству дві  знаменитих рослини  – картоплю  і тютюн.  Гьоте зазначив , що картофель  став для людини благословінням , а тютюн – карою. Ще з давніх часів люди почали  спостерігати негативі наслідки куріння і проводили боротьбу зі шкідливими звичками.

В кінці 16 столітті в Англії за куріння страчували, а голови страчених з трубкою в роті виставляли на майдані.  В Турції курильщіків саджали на кол. В Росії за куріння – страчували, а в кого знаходили тютюн били та відрізали ніс та вуха, відправляли в Сибір.

В теперішній час – заборонена реклама тютюну, а за куріння в громадських місцях ввели штраф.   

Паління та алкоголь одні  із  шкідливих звичок. Статистичні данні говорять , що  1/ 2 населення – палить, 1/ 4 населення – наркомани, а алкоголіків з кожним роком стає все більше. Тривалість життя людини, що курить  становить – 62 роки, але людина могла б прожити ще 20 років.

Отруйність нікотину відчув кожний, хто взяв у рот першу в житті сигарету. Ніхто не може докурити першої сигарети до кінця. Цьому  заважають запаморочення й нудота, а часом і ще не приємніші відчуття, такі як інтенсивне слиновиділення, шум у голові, головний біль, серцебиття, загальна слабкість, тремтіння рук, блювання, пронос. У тяжких випадках людина непритомніє.

Дослідження довели, що шкода паління в диму тютюну  міститься понад 30 отруйних речовин:  нікотин, ціаніди – миш’як, аміак,  вуглекислий газ, окись  карбону, синильну  кислота; смолисті речовини – пошкоджують верхні дихальні шляхи та легені; органічні кислоти, радіоактивні речовини – полоній – 210, радій, стронцій; канцерогенні речовини.

Нікотин – одна з найсильніших рослинних отрут, основна складова частина тютюнового диму. Смертельна доза нікотину для людини становить  від 50-70 мг.

Курців рятує те, що ця доза вводиться в організм не одразу , а поступово. Протягом 30 років людина , що  курить  – випалює  близько 20000 сигарет  або  160 кг  тютюну , поглинаючи 800 г нікотину. Систематичне поглинання невеликих, несмертельних доз нікотину  викликає  звичку, пристрасть до паління.

Демонстрація відеофільму « Експеримент із сигаретами»

Паління тютюну шкідливо позначається на статі курця, але й на здоров’ї тих , хто його оточує.

Статистичні данні говорять:  люди ,  які  курять  найчастіше в 13 разів  страждають  на стенокардію, в 12 разів  – інфарктом міокарда, в 10 разів виразковою хворобою шлунка та інсультом,  а  в 20 разів  –  на рак легень,  туберкульоз , хронічний бронхіт.

Доведено, що нікотин шкідливо впливає на організм вагітної  жінки. Лікарі встановили, що у жінок , що палять високий  коефіцієнт смертності дітей, великий ризик викидня, передчасні пологи спостерігаються у 2 рази частіше. Люди , які курять виглядають старше своїх років, шкіра у них  втрачає еластичність та жовтіє, зуби руйнуються та жовтіють.

Демонстрація відеофільму « Шкода куріння»

Пам’ятайте!!! Куріння – це соціальне лихо. Через нерозуміння , сліпе наслідування моди, дорослих, підліток починає курити – спочатку робить одну затяжку, викурює одну сигарету, а потім тягнеться  до лиховісної пачки знову і знову. І так куріння стає звичкою. А почати курити набагато легше, ніж покинути. Отож, краще не починати.

Керівник.   Відомо, що шкідливі  звички дезорганізують людину, послаблюють її волю, знижують працездатність, погіршують здоров’я і скорочують тривалість життя. Що раніше вони утворюються, тим згубніше діють і тим складніше їх позбутися. Ці звички приносять безліч бід і страждань. Найпоширенішими факторами, що негативно впливають на стан здоров’я людини  – є алкоголь.

Проблема вживання алкоголю дуже актуальна в наші дні. Зараз споживання спиртних напоїв у світі характеризується величезними цифрами. Від цього страждає все суспільство, але в першу чергу під загрозу ставиться  підростаюче покоління: діти, підлітки, молодь, а також здоров’я майбутніх матерів. Адже алкоголь особливо активно впливає на  підростаючий організм, поступово руйнуючи його.

Про наслідки  алкоголю і пияцтва доповість друга ведуча.

Алкоголізм не звичка , а хвороба. Алкоголь – це універсальна отрута, яка діє на весь  організм. За статистикою , алкоголіком  становиться кожен десятий українець. Кожен рік від алкоголю помирає більше 40 тис. українців. Згідно із статистичними даними, в Україні нараховується 1,6 млн. алкоголіків, з них понад  200 000 – жінки.

Також відомо, що на обліку в диспансері знаходиться більше 170 тис. чоловік зловживаючих алкоголем.  На 2005 рік знаходилось близько 80 тис. жінок та близько 120 підлітків.

Вживання і зловживання алкогольними напоями особливо небезпечне в дитячому , підлітковому віці, коли ще не завершилося формування організму, у цей період у печінці відсутній спеціальний фермент, який розщеплює етиловий спирт на прості нетоксичні сполуки.

В організмі людини, яка вживає алкоголь змалку, набагато швидше формується алкогольна залежність. Вчені вивчили декількох сотень хворих, які перебували на лікуванні з приводу алкоголізму, виявили, що більшість  із них почали вживати спиртні напої у віці 12-18 років. На лікування вони потрапили тільки у 25-35 років, маючи тяжкі ураження центральної нервової системи та внутрішніх органів.

До яких наслідків може призвести алкоголь?

Демонстрація відеофільму « Шкода алкоголю на організм людини»

Особливо шкідливу дію алкоголю відчуває  головний мозок. Погіршується умовно – рефлекторна діяльність людини, сповільнюється формування складних дій. Під впливом алкоголю порушуються довільні дії, людина втрачає спроможність управляти собою. При систематичному вживанні людини алкоголю, призводить до психічного розладу та хронічного алкоголізму.

Спеціалісти інституту кардіології виявили, що більшість смертей від серцево-судинних захворювань в першу чергу від алкоголю. У них  розвивається порушення ритму серця, це може супроводжуватись нападами стенокардії, і призвести до інфаркта.

Люди, які мають згубну звичку до спиртного, частіше за інших хворіють нарізні застуді хвороби органів дихання, тому, що алкоголь послаблює опірність організму. Системне вживання алкоголю подразнює слизову оболонку шлунка і призводить до гастриту, виразки шлунка, порушення функцій підшлункової залози, цирозу печінки.

Алкоголь , негативно впливає на здоровя жінки, порушує нормальне функціонування її статевих органів. Жінки, що зловживають алкоголем, нерідко  ведуть безладне статеве життя, що неминуче супроводжується запальними захворюваннями статевих органів і закінчується безплідністю. Стан сп’яніння в момент зачаття може вкрай негативно позначитися на здоров’ї майбутньої дитини, може призвести до ураження різноманітних органів і тканин майбутньої дитини.

Алкоголь « б’є» не тільки самого питущого, але і людей ,що оточують його. Питущі люди зневажають своїми обов’ямками, друзями, сім’єю і дітьми, для того, щоб задовольнити  свою потребу. Пам’ятайте, що  алкоголь призводять  до деградації особистості, руйнування сім’ї, безробіттю і смерті.

Боротьба з алкоголізмом найбільша соціальна і медична проблема будь – якої держави.

Заключне слово керівника.  Дякую всім, хто взяв участь у нашій конференції. Я важаю, що кожна  людина  повинна знати, що нікотин, алкоголь, наркотики отрута, яка знищує людину, руйнуючи здоров’я, послаблюючи волю, позбавляючи людину життєвих і моральних цінностей. Ви дізналися про шкоду, якої зазнають організм і психіка від вживання тютюну, алкоголю. Подумайте про те, що чекає вас в майбутньому, якщо ви будете курити, вживати алкоголь. Треба ставитись з повагою до свого організму та поважати здоров’я оточуючих, краще вести здоровий спосіб життя. Пам’ятайте: ваше здоров’я, у ваших руках.

Конференція супроводжувалась мультимедійною презентацією,були представлені фото та відео з інтернету.

Ведучі.

Бути здоровим чи ні – твій вибір .

Зроби його .

Обери життя , а не смерть .

Ми – молоді , сповнені мрій і сподівань .

Ми – майбутнє країни , її надія .

Ми рішучі у своїх прагненнях .

Ми впевнені у своїх силах і в своєму успіху .

Здоровий спосіб життя – це наш вибір .

14 фактів про здоров’я людини та стимул до здорового способу життя

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Особисто для мене, як класного керівника 10 класу, дана публікація є корисною та актуальною. Крім маси літератури здоров’язберігаючого характеру було використано і тематичні відеофільми, але відсутні посилання на них, а були б дуже доречними.

  2. Виховна година “Здоровий спосіб життя” Марини Миколаївни – цікавий, пізнавальний матеріал. Інформація підібрано змістово. Нажаль, не вказані Інтернет – посилання відеофільмів. Спасибі за роботу!

  3. Марина Миколаївна провела свою виховну годину через тип уроку – учнівська конференція. Зваживши, що це дорослі діти – студенти, вважаю, що вибраний тип уроку вірний, це важлива форма навчання, яка сприяє формуванню знань, умінь і навичок учнів з теми ” Здоровий спосіб життя”. Тут показана комплексна форма узагальнення результатів самостійної пізнавальної діяльності учнів під керівництвом учителя, що здійснюється завдяки спільним зусиллям учителя й учнів через повідомлення ведучих та демонстрування відео.Дана конференції вчить – ставитись з повагою до свого організму та поважати здоров’я оточуючих, вести здоровий спосіб життя і пам’ятати, що здоров’я кожного в його руках. Здоров”я Вам!!!

  4. Здоровий спосіб життя потрібно популяризувати серед молоді, адже вони – наше майбутнє. На мою думку, конференція, лекція – це нудно. Щоб зацікавити сучасну молодь потрібно проявити креативність. Доцільно було б додати декілька тренінгових вправ.

  5. На мою думку такі виховні години потрібно проводити частіше.Автор доступно розкрив дану тему,показав всі плюси здорового способу життя.Будьмо здорові!

  6. Щороку дедалі більше свідомої молоді обирає здоровий спосіб життя, спрямовує свої зусилля на збереження і зміцнення свого здоров”я. Тому такі матеріали доречні у використанні і на уроках основ здоров”я.

  7. Матеріал конференції звертає увагу учнів до негативного ставлення до шкідливих звичок. Чудове відео “14 фактів про здоров’я людини та стимул до здорового способу життя”. Дякую!!!