Звіт
Національно-патріотичне виховання учнів початкових класів
Автор: вчитель початкових класів Липенко Тамара Володимирівна
З ініціативи Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України та з метою посилення патріотичного виховання неповнолітніх та активізації засобів системи національно-патріотичного виховання в Зіньківській спеціалізованій школі І – ІІІ ступенів №2 відбувся очний етап Всеукраїнської дитячо-юнацької еколого-патріотичної гри «Паросток». Він проходив з 5 по 9 жовтня під патріотичним гаслом «Україна – моя Батьківщина» відповідно до завдань Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, затвердженої Наказом МОН від 16.06.15 року № 641 та у зв’язку з необхідністю креативного пошуку нових підходів і нових шляхів до виховання патріотизму як почуття і як базової якості особистості.
Для педагогів нашої школи національно-партіотичний напрямок виховання школярів завжди був одним із пріоритетних, тому що він забезпечує формування свідомої особистості, відповідальної за свою країну та її природне і національне багатство, громадянина, що шануватиме історію та здатного захистити інтереси своєї країни, людини, яка діятиме в суспільних інтересах та буде толерантною до кожного окремо. Достойним прикладом справжніх патріотів та героїв в історії України завжди були козаки. Тому тема українського козацтва була однією із основних в рамках проведення етапів гри, де були висвітлені як історичні аспекти даного питання, так і сучасні. Учні 3 –Б класу під керівництвом класовода Липенко Тамари Володимирівни долучились до проведення заходів Всеукраїнської дитячо-юнацької еколого-патріотичної гри «Паросток».
5 жовтня стартував очний етап Гри. В ньому взяли участь учні 2 – 4 класів, які були розділені на 8 команд. З юними патріотами-природолюбами було проведено пізнавальну екскурсію навчально- екологічною стежкою по 4-х зупинках:
На зупинці „ Полтавщина – рідний край” члени історико-краєзнавчого загону „Зеровчата” познайомили присутніх з сторінками історії полтавського краю та рідного міста, прочитали легенду про заснування Зінькова та розповіли про визначних земляків, які внесли вагомий вклад у розвиток літератури та поступ науки нашої країни. Діти здійснили заочну подорож по полтавському краю. А з метою закріплення отриманої інформації школярі розгадали кросворд.
На зупинці «Екологічна» початківці складали «Книгу скарг природи». У ході роботи над нею, учні окреслили сучасні проблеми, що впливають на стан навколишнього середовища в рідному місті, в Україні та світі, а також те, які практичні кроки може зробити кожен для зменшення тиску на довкілля. Члени команди виготовили плакат – колаж «Екологія Зіньківщини очима дітей», який згодом зайняв місце у шкільній екологічній галереї. Метою школярів була наочна демонстрація нагальних екологічних проблем рідного краю та заклик до вироблення активної позиції в збереженні середовища.
В ході екскурсії на еколого-патріотичну тематику, учні познайомилися з видовим складом рослин нашого краю.
На зупинці «Рослинний світ» юні природолюби грали в пізнавальні ігри «Відшукай дерево», «Швидше-швидше» та «Поле чудес». Діти також представили свої проекти «Вони потребують захисту» про рідкісні і зникаючі рослини, які ростуть у природоохоронних територіях Зіньківського району..
На зупинці «Зелена аптека» для юних дослідників були проведені різноманітні конкурси, випробування на знання цілющих рослин, які традиційно використовуються у народній медицині.. Необхідно було не лише назвати лікарські рослини рідного краю, а й занести їх до відповідної таблиці.
Конкурсанти читали вірші, відгадували загадки, співали пісні та розповідали легенди про лікарські рослини. За правильні відповіді всіх частували смачним вітамінізованим чаєм. Переможцями конкурсу знавців «Зеленої аптеки» стали Ослам Єлизавета та Білоцерківець Даміра. Вони були нагороджені грамотами.
6 жовтня були проведені усний журнал «Козацька медицина», вікторина «Козацька сила» гра «Солодке дерево».
Метою проведення усного журналу «Козацька медицина» було узагальнення знань дітей про козаків, їх традиції та уміння використовувати потенціал природи в лікувальних цілях, про їх шанобливе ставлення до дарів природи.
Для кращого розуміння матеріалу була створена мультимедійна презентація, яка відображала основні теми журналу: «Енергія трав», «Цілюща люлька», «Бойовий гопак», «Купані в травах», «Іпотерапія».
На кожній сторінці діти дізналися багато нового: про трави, які козаки використовували для лікування різних недугів; про те, що люлька козакам була потрібна для відпочинку та лікування, а не використовувалася для задоволення згубної звички; про напрямки і користь традиційного гопака; про процедуру проведення зелених козацьких ванн; про користь спілкування козаків з кіньми.
Також в рамках журналу для учнів 3Б та 2А класів були проведені вікторина, конкурси та розгаданий кросворд.
Гра «Солодке дерево» проходила в місцевому парку у формі квесту. Педагог-організатор Галич А.В. розробила для дітей спеціальний маршрут з солодким частуванням наприкінці. Підказками слугували записки з потрібною інформацією та цікавими завданнями. Гра проходила за участю 5 груп, кожна з яких отримала своє завдання.
Діти згадали легенди та вірші, пов’язані з рослинами свого краю. Окрім того, конкурсанти вчилися орієнтуватися на місцевості за допомогою сучасних та природних орієнтирів. Усі групи успішно виконали завдання й отримали довгоочікувану нагороду та гарний настрій.
7 жовтня відбулися зустрічі учнів 2-11 класів з бійцями АТО та волонтерами. В „Галереї Пам’яті”, біля зразкового шкільного музею „Подвиг і пам’ять” була організована виставка сучасної зброї, яка використовується бійцями АТО на Сході нашої країни.
Учні 3 Б класу зустрілися з випускником Зіньківської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №2, а нині бійцем, який захищає нашу країну, Кононенком Анатолієм Олександровичем. Він розповів про нелегкі будні на сході країни, про своїх бойових побратимів. Діти з перших вуст дізналися про активну участь сучасного українського козацтва у боротьбі за цілісність і незалежність України.
В ході зустрічі панувала атмосфера довіри та патріотизму. Діти задавали запитання про участь солдата у бойових діях, про ставлення місцевих жителів до українських бійців.
Школярі розповіли Анатолію Олександровичу про те, що протягом кількох тижнів увесь колектив працівників та учнів Зіньківської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №2 збирав речі, продукти харчування, а головне дитячі листи для наших захисників. Учні 3Б класу виготовили спільного листа-колаж «Україна в твоїх долонях», яку передали на передову землякам-бійцям. Радості не було меж, коли дізналися, що лист-послання дійшов до адресатів. Також кожен учень з нашого класу написав свій лист бійцям, що воюють за незалежність нашої держави.
«Гарно навчайтесь та любіть Україну!» – така була настанова для нас від солдата-героя. Учні пообіцяли, що прикладуть всі зусилля, щоб закінчити навчальний рік лише з добрими та відмінними оцінками.
В цей день були підведені підсумки акції, яка стартувала з початку нового навчального року «Збери пластикові кришечки для виготовлення протезів учасникам АТО». Серед переможців були і учні 3Б класу: Хабенко Мілена, Даценко Денис, Удовиченко Максим, Рубан Вероніка та Трикоз Злата.
Як відомо, на свято Покрови Пресвятої Богородиці, 14 жовтня, традиційно святкується день українського козацтва. Тому, напередодні цього дня, 8 жовтня, учні 3Б класу провели виховний захід під назвою: «Козацькому роду нема переводу». Були запрошені вчителі школи та учні початкових класів. Із привітанням до присутніх виступила заступник директора з виховної роботи Ю.Ю. Ольхова, яка відзначила актуальність тематики свята.
Діти висвітлювали історію козацької Зіньківщини та заснування міста Зіньків, читали вірші та легенду, написану ученицею нашої школи Ландик В., співали народні та патріотичні пісні.
Юні танцюристи, учасники зразкового хореографічного ансамблю «Спалах», вразили присутніх умілим виконанням козацького танцю «Гопак». Наприкінці свята маленькі патріоти дали козацьку клятву та склали присягу козачат.
9 жовтня був проведений заключний етап еколого-патріотичної гри «Паросток». В цей день ми організували прибирання шкільного подвір’я та прилеглої території. Окрім того, відбулося підведення підсумків, де діти згадували проведені заходи, переглядали фото та ділилися враженнями. Кореспонденти газети «Шкільний вулик» брали в учасників гри актуальне інтерв’ю, основним питанням якого було: чи важко бути козаком?
Побачив світ спецвипуск газети «Шкільний вулик», який був присвячений Дню українського козацтва та захисника України. В ньому були висвітлені події, які відбувалися в навчальному закладі на протязі тижня.
Неподалік від нашої школи знаходиться міський ринок, а тому на прилеглій території і на подвір’ї школи часто заноситься сміття. Ми залучили учнів молодших класів до прибирання території школи: підмітали подвір’я, збирали і сортували сміття, згрібали листя, видалили рослинні рештки на клумбі перед нашим корпусом. Також ми написали лист-звернення до міського голови з проханням проконтролювати питання чистоти біля території школи. А щоб містяни не забували про відповідальне ставлення до дотримання чистоти, учні вивісили виготовлені ними екологічні плакати.
Учні старших класів та вчителі школи в цей день впорядкували міський парк.
Фотозвіт про проведення еколого-патріотичної гри «Паросток» були розміщені на персональному сайті 3Б класу «Шкільний вулик» http://tamaralypenko.jimdo.com та шкільному сайті https://sites.google.com/site/zinkivskass2
Уральские пельмени психолог ria.com
Наша школа також систематично приймає участь у Всеукраїнській дитячо-юнацькій еколого-патріотичній грі «Паросток», і я з практики знаю, який величезний об’є клопіткої роботи ховається за стислими фразами звіту та чудовими світлинами. Тамаро Володимирівно, Ви справжній творчий вчитель, успіхів Вам та перемог!
Патріотичне виховання актуальне в будь-які часи. Громадянина-патріота потрібно виховувати змалечку, ненав”язливо, непомітно для дитини. Ваша школа справляється з цим завданням на 5+. Особливо сподобався квест – респект вашому педагогу-організатору.
Шановна Тамаро Володимирівно! У своїй школі ми з колегами теж велику роботу проводимо по вихованню маленьких патріотів. Тому мені дуже цікаво було познайомитися із Вашим звітом з національно-патріотичного виховання, де Ви глибоко і детально описали роботу, яка заслуговує уваги. Дякую за цікавинки із Вашого досвіду. Обов’язково візьму їх для роботи із своїми маленькими школяриками.
Ви великий Молодець! Спасибі за цю публікацію!
Шановна Тамара Володимирівна! Звіт про національно – патріотичне виховання учнів початкової школи заслуговує найвищої оцінки і розповсюдження як перспективний педагогічний досвід. Чудові світлини,заходи креативного пошуку нових підходів і нових шляхів до виховання патріотизму як почуття і як базової якості особистості – це велика титанічна робота. Пишаємось Вами!
Дякую! І Вам успіхів у новому навчальному році.
Це колосальна праця. Звіт заслуговує на увагу. Мені сподобався. Дещо із названого хочу використати. Дякую за те, що поділилися своїм досвідом та успіхами.
Дякую! І Вам успіхів!
Дякую за оцінену роботу!
Шановна Тамара Володимирівна, просто бажаю Вам здоров`я і бажання надалі працювати. Дуже задоволена, що Ви надали адресу свого сайту, с задоволенням буду знайомитись з Вашим досвідом. А цей звіт одночасно і інформативний, і з позитивними враженнями від наслідків своєї праці. Дякую.