Як навчити дитину читати?

Як навчити дитину читати?

Увесь дошкільний час дитині, для правильного і повноцінного розвитку, потрібно грати. Гра має дуже важливе значення для розвитку розумових здібностей і соціальної адаптації дитини.

Гра – це добре, але ж потрібно і вчити! – можете заперечити Ви. Безумовно, потрібно, тільки не вчити, а розвивати. Це не зовсім одне і те ж. І усе це робиться в процесі гри.

Як же навчити дитину читати? Про це далі.

Що потрібно знати перш, ніж вчити дитину читати? Найголовніше, запам’ятаєте, що дитині ми називаємо не букву, а звук! Для нас абсолютно очевидно, що звук – це те, що ми вимовляємо і чуємо, а буква – те, що пишемо і бачимо. Але у малюків абстрактне мислення ще не розвинене, вони мислять конкретними образами. Тому ми говоримо «буква М», а не «буква ЕМ», «буква  Р», а не «буква ЕР». Нехай нам це не зовсім звично, але для дитини – це єдино правильний варіант назви букв. Зовсім неважливо, будете Ви говорити « буква» або « звук». Головне, вимовляти не назву букви, а звук!  Нехай усі назви букв залишаться для школи.

Щоб навчити читати, зовсім не треба знати усі букви відразу. Букви запам’ятовуються в процесі навчання.

Існує багато різних методик навчання читанню, усі вони мають свої плюси і мінуси. Зараз я не розглядатиму ці методики, вони нам поки що не потрібні. Пропоную Вам спосіб навчання читанню, досить простий і легкий, щоб займатися з дитиною в дома і отримувати добрий результат.

Легкий спосіб навчання читанню.

1.Вивчіть тільки голосні.

Намалюйте їх на кружечках діаметром 10 см і напишіть червоним кольором. Чому саме так? Тому, що  в звуковій схемі  голосний звук позначається кружечком або точкою червоного кольору. І нехай ці «намистинки» співають кожна свою пісеньку.

Можна розклеїти їх по будинку в різних місцях і періодично просити дитину заспівати цю пісеньку, показуючи на якусь букву. Помилився малюк, поправте, скажіть, що це пісенька тієї «намистинки». Через деякий час поміняйте букви місцями, і міняйте їх так до тих пір, поки малюк не запам’ятає усі букви правильно. Голосних всього 10, так що вивчити їх не складно.

Коли дитина вже запам’ятала «намистинки», пограйте з ним в «хованки». Покажіть текст з  досить великим шрифтом і запитайте, яка « намистинка» сховалася в цьому слові або назви цю « намистинку». Так дитина краще запам’ятає графічне накреслення букв, навчиться визначати букву, написану різним шрифтом, кольором. Робити це можна  по дорозі,  покажіть назви магазинів, вулиць, рекламні щити і оголошення.  Так, мимохідь, малюк  швидко вивчить усі голосні.

2. Навчіть читати склади і маленькі слова.

Голосні вже дитина знає. Настає період навчання читанню. Можна вчити читати букви по Букварю або Азбуці, але це не кращий варіант. Зазвичай, при такому навчанні дітям потім важко читати склади, і навіть цілі слова вони читають побуквенно.

Набагато краще відразу вчити читати маленькі склади або слова. Це як кому зручніше. А ще краще поєднувати обидва ці способи, що я і пропоную робити.

Отже, сьогодні знайомимо з буквою  М. Ми не говоритимемо, що це приголосний і він буває твердим і м’яким. Це зовсім не треба знати, щоб навчитися читати. Ми обов’язково скажемо, що це мамина буква, тому що слово « Мама» розпочинається з цієї букви. Добре пограти з буквою і придумати, на що схожа буква « М». Приймайте будь-які варіанти відповіді, тому, що кожен бачить по-своєму. Хтось побачив дзьоб птаха, хтось — гойдалки, половину бантика, зламаний стіл. Головне, створити образ в голові дитини і тоді буква запам’ятається краще.

Приставляємо цю букву  до « намистинок» з голосними і читаємо. Спочатку дорослий читає сам, а потім попросити прочитати разом, потім разом пошепки, голосно, тихо, повторити, як луну. Можна написати склади у вигляді таблички. А потім дати дитині завдання, покажи те, що я вимовлю, назви те, що покажу. Але грати в такі ігри потрібно недовго, 5 – 10 хвилин, а потім перемкнутися на щось інше.

Коли дитина освоїть 2-3 приголосні, то можна складати вже цілі слова з 3-4 букв. Наприклад, МА+К, СО+К. Коли Ви почнете читати слова, дитина сама додумуватиме продовження, щоб вийшло знайоме слово. Вам залишиться тільки підставити потрібні букви, щоб показати, як це слово виглядатиме. Для цієї мети дуже добре підійде магнітна азбука.

3.Читання слів

Візьміть групу добре знайомих і приємних для дитини слів (3-6  букв), напишіть їх на різних листочках одного кольору і розклейте по будинку, заздалегідь показавши їх дитині. Покажіть, прочитайте і наклейте. Дуже добре, якщо на листочку  буде зображення предмета. Прочитайте ці слова разом з дитиною кілька разів в день.  Потім видаліть картинки і попросіть знайти потрібне слово або прочитати, що тут написано. Міняйте розташування картинок у будинку, читайте самі неправильно, щоб дитина Вас поправила. Коли велика частина слів запам’ятається, беріть нову групу слів і іноді повторюйте ці слова.

Такий спосіб навчання допоможе вам швидко навчити дитину читати цілі склади і слова без напруги.10-15 хвилин і Вам не важко виділити,  і малюк не втомиться. А головне, якщо усе це буде в якості гри, то дитина сама проситиме пограти з ним ще і ще.

Р.S. І не турбуйтеся Ви про звуковий аналіз слова і не зовсім вірні формулювання. Прийде час, буде необхідність, дитина освоїть його так само швидко і легко, але це буде вже в школі.

Підручник “Розвивальні творчі вправи на уроках читання”

Скачати: Розвивальні творчі вправи на уроках читання

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Цікавий матеріал на ознайомлення з звуками. Чітке розмежування звука і букви. Добре те що автор пропонує навчати читанню через гру, так як провідною діяльностю дітей дошкільного віку є гра. Посібник є суперським, деякі вправи буду використовувати на своїх уроках. Дякую.

  2. Дякую за матеріал, цікаво, ознайомилась з коментарями, дуже сподобалась ідея опрацювання навичок читання за комп ютером, коли дитина намагається бути “на висоті”, володіти комп ютером, а навчається в ігровій формі.

  3. Цінний та корисний матеріал для батьків. Поділюсь однією хитрістю, як удосконалювати читання слів для малечи, яка полюбляє грати на комп’ютері. Напишіть слово друкованими літерами на аркуші озвучте його та запропонуйте дитині надрукувати. Слово повинне бути цікавим коротким (лев, мавпа). Після чого розгляньте зображення цих слів. на наступний день запропонуйте інші слова. Впевнена, що через деякийсь час дитина сама попросить щось надрукувати і переглянути картинки. Цей процес повинен обов’язково контролюватися дорослими і тривати до 10хвилин

  4. Дуже хороший посібник. Можуть використовувати не тільки вчителі, а й батьки. Багато цікавих завдань, які стимулюють учнів до активної роботи. Дуже вдячна автору за гарну роботу. Цей посібник вже поповнив мою методичну скарбничку.

  5. Підручник пізнавальний, дуже цікаві підібрані вправи, ігри, картки. Не всі діти люблять читати, но завдяки таким вправам на початку уроку, у них проявляється інтерес до предмету. Обов`язково буду їх використовувати на своїх уроках читання.

  6. Дякую Лілії Іванівні за чудовий підручник! Публікація для батьків теж корисна. Не секрет, що зараз діти не хочуть читати, бо книгу замінив комп’ютер. Публікацію і підручник беру до своєї скарбнички.