Як навчити дитину рахувати?

Як навчити дитину рахувати?

З якого віку вчити дитину рахувати? Мабуть, починати треба не раніше, ніж крихітці виповниться рік. Твоя дитина – сама-сама розумна і кмітлива, але це не означає, що в п’ять років вона повинна швидко читати, а в два – рахувати до ста.

Крок перший: Граємо в пальчики (до року)

Розвивай дрібну моторику пальців, граючи в традиційну “Сороку-ворону” і “Куй-куй-черевичок”. Читай малюкові вірші-рухівниці, але не акцентуй його увагу на числах. Важливо, щоб він уловив ритм і зрозумів: грати з мамою – цікаво і весело.

Крок другий: “Один і багато” (з року до 2)

Знайомимо дитину з поняттям “багато”. Наприклад: одна лялечка або машинка в руці – і “багато” їх на полиці. Підуть “на ура” матрьошки: була одна велика, і раптом з неї з’явилося ще декілька! Попроси дитину дати тобі одну іграшку, а потім – декілька, багато, показати один пальчик і багато. Важливо, щоб малюк відчував предмет в руках. Хвали малюка, коли він все зробив правильно, і ні в якому разі не настоюй на продовженні зайняття, якщо дитина втратила інтерес.

Крок третій: Порівнюємо! (2-3 роки)

У справу йде все, що можна порівняти. Запропонуй дитині предмети різного розміру: велику машинку і маленьку, чайну ложку і їдальню. Нехай малюк дасть тобі маленьку річ і велику. Можна ускладнити завдання: в цьому будиночку живе одна лялечка, а в цьому – багато. Дві лялечки пішли у гості до подружки, і в одному будиночку стало менше ляльок, в іншому – більше. Варіант для хлопчика – два гаражі з машинками. Якщо дитині цікаво, можна порахувати, скільки машинок або лялечок в гаражах і будиночках.
Крок четвертий: Рахуємо! (3-4 роки)

На цьому етапі тобі знадобляться картки з картинками – дитина вчиться співвідносити поняття числа з кількістю предметів. Візуальність важлива, як ніколи! Наприклад, на картці намальовані три ялиночки – ми називаємо: “три”. Пора знайомити і з цифрами: покажи картку з цифрою три і так далі. По пальчиках опановуємо рахунок до десяти. Знайомлячи з цифрами, пояснюй, приблизно, так “Одиничка схожа на худого чоловічка в кепці, двійка – на лебедя”. Можеш купити готові картки з “видозміненими” цифрами або намалюй їх сама. Рахуємо до десяти і назад.

Крок п’ятий: Три – це три одиниці! (5-6 років)

Пояснюємо кількісне значення числа : “три складається з трьох одиничок, чотири – з чотирьох одиничок”. На числовому ряду (продається в дитячих магазинах) вчимося показувати, яке число більше, яке менше, яке попереду, яке – позаду. Допоможуть настільні ігри “Порахуй” і ” Крапочки”. Вчимося вирішувати завдання в одну дію з питаннями “скільки” і “більше-менше”!
Правила для мами
Навчай дитину рахунку тільки в грі, використовуючи красиві, яскраві посібники, не примушуй його “займатися”, якщо малюк в даний момент не розташований до цього. Інакше він може втратити інтерес!

Не розпочинай з цифр: мозок дитини ще не готовий до них. Розвивай образність мислення і уяву. Всьому свій час!
Рахуйте те, що дитині цікаво: ворон, машини, дерева. Не зайвим буде і перегляд мультика “Козеня вчиться рахувати”.
Вчи рахувати “наосліп”. Візьми невеликий мішечок і склади туди декілька предметів. Нехай малюк засуне туди ручку і все порахує, не виймаючи.
Використай спортивні ігри, лічилки, але замість “раз” завжди (нехай навіть на шкоду римі) говори “один” – не плутай дитину.
Коли малюк рахує предмети, торкаючись до них пальчиком, стеж, щоб рахунок не випереджав руху. Практикуйтеся як можна частіше: спочатку малюк голосно рахуватиме, вказуючи пальцем на предмет, потім – вказувати на предмет, але говорити пошепки, потім – тільки кивати.
Ознака того, що дитина вже готова до школи – він може порахувати предмети, не торкаючись до них і не повторюючи числа, навіть пошепки.
Не примушуй дитину писати цифри в прописах: нехай малює цифри довільного кольору і розміру на білому листі, ліпить їх з пластиліну, викладає з мозаїки.
З цифрою нуль знайом дитину в чотири роки. Прибери усі предмети і скажи: “Не залишилося нічого, це – нуль”.

Скачати: Зошит для навчання дитини рахувати

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Величезне дякую Вам за безкоштовний друкований зошит. Він є чудовим у підготовці діток до першого класу. І за методичні рекомендації, як навчити дитину рахувати. У яких є послідовність і вікова періодизація, також у них чітко спостерігається система від простого до складного.

  2. Дякую за безкоштовне завантаження робочого зошита. Неодмінно скористаємось у підготовці до школи. З власного досвіду, як ми вчились рахувати: рахували сходинки, камінчики на прогулянці, іграшки у рюкзачку. потім почали додавати колеса на мотоциклі, машині. Успіхів

  3. Цей зошит підійде для підготовки учнів до школи. Виконуючи запропановані вправи, діти не тільки навчаться рахувати, а при цьому будуть розвивати логічне мислення, а також дрібну моторику.

  4. Поради для батьків цікаві, методично правильні, чітко визначено 5 кроків навчання лічбі, починаючи уже на першому році життя. Шкода, що матеріал не закінчений, він без кінцівки, підсумку. Батькам стане хорошим порадником.