mail@urok-ua.com

Аналіз та характеристика властивостей тканин, як один із елементів конструкційної особливості інтер’єрних виробів

Автор: Вчитель трудового навчання та технології Миколаєнко Андрій Євгенович

Властивості тканин

З давніх часів тканини навіювали бурхливу уяву декораторів і служили джерелом нових ідей. Зробити правильний вибір дуже важко, адже тканина повинна бути і практичною та стильною.

Поєднання щільних тканин (оксамит і гобелен) глибоких насичених квітів (темно-зелений, бургундський) утворює стильні композиції, наповнює атмосферу спокоєм і затишком.

Нанесені на тканині орнаменти і малюнки прикрашають натуральні тканини, роблячи їх ідеальним декораторским засобом.

Використовуйте оксамит для штор, доповнивши їх бахромою і призбираннями з витого шнура. Для інтер’єру з етнічною лінією підійдуть штори з натуральних матеріалів з набивними етнічними малюнками.

Комбінація натуральних тканин дуже актуальна. Льон і бавовна не дорогі, універсальні, їх можна використовувати як при оформленні інтер’єру, заміського котеджу, так і сільського будиночка.

Клітка або смужка чудово виглядають у поєднанні зі світлими стінами і лакованою підлогою. А якщо поєднувати їх з однотонною тканиною, буде приголомшуючий результат.

Жовті, рожеві і блакитні, вони додадуть будь-якій кімнаті атмосферу свіжості та весни, але необхідно дотримувати пропорції.

Тканини з крупним малюнком виглядають дуже ефектно, але застосовувати їх треба обережно. Основне правило: при поєднанні з однотонними тканини з крупним малюнком необхідно робити центром всього декору. При цьому вони повинні гармонувати із стінами, оббивкою меблів, підлогою. [5, 9-12]

Квітковий малюнок добре виглядає на білому або кремовому фоні. Штори з крупним малюнком підходять для великих вікон, а з маленькими поєднуються погано.

Сучасна фактура з великою кількістю орнаментів і малюнків понад усе підходить для декорації сучасного житла.

В даний час дуже модні прозорі тканини, такі як вуаль, гардини, сітки, мере

жива, органза, муслін. Вони яскраві, повітряні і елегантні. Чудово поєднуються з щільними шторами, якими закривають вікна вночі. Ці тканини переливаються на світлі, яке мерехтить у великій кількості складок [2,24].

Лідери у виробництві шовкових тканин в даний час Франція і Італія. Виготовлена в цих країнах тканина відрізняється кращим дизайном і високою якістю. Поєднання прозорої органзи з ніжним шовком прекрасно виглядає і використовується в самих ультрамодних інтер’єрах. Використання тканин таких фірм, як «NyaNordiska» (Франція), «Nobilis» (Франція), «Christian Jischbacher», «Cariucci di Chivasso» (Голландія), «Faberge» (Німеччина), означає, що господар інтер’єру володіє бездоганним відчуттям стилю і смаком. Для виготовлення штор вибирають самі різні матеріали і полотна, проте, як і в будь-якій справі, в пошитті штор є свої фаворити — льон, бавовна, шовк, шерсть, віскоза і акрил. Ці волокна використовуються для виготовлення практично всіх видів тканин. [Додаток 1]

Акрил і віскоза — синтетичні волокна, що відмінно змішуються з іншими волокнами. Тканини, виготовлені з них, стоять недорого, але і служать недовго.

Тканини з льону витримують дуже високі температури і з ними легко працювати. Щільність матеріалу коливається від супертонкого полотнища до оббивних і портьєрних тканин [1,35].

Бавовняне волокно використовується самостійно і в суміші з іншими волокнами. Дуже різносторонній, м’який, міцний, легко стирається і гладиться.

Шовкове волокно отримують з кокона тутового шовкопряда. Дуже дороге волокно, тому стовідсоткові шовкові тканини коштують так дорого. Чудово виглядає в суміші з шерстю і бавовною.

Шерсть стовідсоткова, як і шовк, дуже дорого стоїть, тому часто використовується в суміші з менш дорогими волокнами. Схильна до усадки і може бути в будь-якій щільності, аж до фетрових полотен.

Назва «штора» – це узагальнююче поняття, оскільки під цим словом можна об’єднати і гардину, і портьєру.

Штори на люверсах – це один з кращих способів підкреслити тканину, її красу.

Вільні штори можуть використовуватися самостійно або у поєднанні з римською, тонкою занавісою, рол – шторою. Хороше рішення, що не вимагає великих витрат. Довжина такої штори повинна обов’язково бути в підлогу або максимум 1 см до підлоги. Дуже важливо правильно підібрати тканину – вона повинна бути щільною, легкою і формуватися в м’які драпіровки. [1, 74]

Римські штори бувають самими різними. З підкладкою і без неї, обробленні бахромою, кантом, шнурами. Римські штори часто застосовуються з нарядними гардинами. Уникайте крупних малюнків, краще вибрати тканину в клітку або геометричний малюнок.

Римська штора економічна в плані витрати тканини, але робити її ширше 220 см не можна. Нижній край збереже жорсткість завдяки планці, введеній в кільці [3,56].

Австрійські штори можна зробити дуже пишними, якщо скористатися легкими шовковими тканинами, а у поєднанні з римськими шторами вони виглядатимуть, як розкішний ламбрекен. Пишнота австрійських штор залежить від ширини, а додавши більше воланів, ви зробите їх тільки привабливіше.

Управління шторою здійснюється за допомогою набору шнурів, протягнутих через кільця з виворітного боку.

Дуже модно виглядають завіски з петлями, прикрашені ґудзиками, які використовуються чисто декоративно. Ґудзики використовуються різні: блискучі, обтягнуті тканиною, дерев’яні, головне, вони повинні бути достатньо великими, щоб виділяться на тлі тканини [4, 6-8].

Ламбрекени – це ті ж завіски, тільки маленькі, підвішені до карниза над вікном. Вони бувають різних форм: від простих мереживних смужок в збірку без основних завісок до багатошарових композицій, що складаються з різних видів драпіровки.

Банні ламбрекени – це м’яке драпіроване полотно зі вставками, окантовкою, на підкладці і без неї. З одного боку, ламбрекен – це чисто декоративний елемент, з іншого, – він закриває карниз, об’єднує виріб з тканини в єдине ціле, створює затишок і робить стелю візуально нижче.

Обробки будь-які: шнур, тасьма, вишивка, бахрома, дерев’яна фурнітура, бісер, квіти і багато що інше. Низ ламбрекену може бути з фестонною обробкою, з контрастною облямівкою, мереживом, з складками всіляких складних і простих форм. [6, 78]

Традиційні фалди краще використовувати у поєднанні з довгими завісками, для оформлення великих вікон. Класично їх садять на підклін бантиками, кистями, мереживами.

Вікна можна прикрасити екстравагантними гірляндами і шлейфами, вони є дуже пишним видом обробки вікон. Створюється   враження   складної конструкції. Насправді вона складається з трьох частин, які скріпляються на вузькій полиці ламбрекену, встановленого над вікном. З довгими завісками вони надають кімнаті строгому вигляду [7,12].

Щоб ваш декор мав успіх, його треба доповнити деталями, але не забути про помірність, оскільки чим простіший дизайн, тим він неповторніший. Прикрашайте ваші штори бантами, робіть дутий край, контрастну облямівку, вишивку.

 Легкі штори з органзи підійдуть для прикраси будь-якого інтер’єру і для декорації вікна будь-якої ширини і розмірів. Проте варто бути обережними у виборі кольору. Колір підібраний відповідно до колірної гамми стін і підлогового покриття. Колір тюлевої частини комплекту перекликається з кольором паркету.

Комплект складається з двох функціональних частин – тюлі або органзи і штор з щільнішої і непрозорої тканини. Як тканину для штор можна вибрати жаккард або шовк, можна підібрати дуже вигідний в грошовому відношенні і в плані відходу бавовна, оброблений пором [8, 15].

На тюль з органзи нанесений горизонтальний малюнок у вигляді смуг. Тому при обробці тканини потрібно стежити за тим, щоб смуги були строго горизонтальні. Тканина обробляється подвійним прострочуванням шовковими нитками в тон органзи. Верхній край тканини нашивають на щільну капронову стрічку шириною 7 см і прострочують в 5 рядів, залишаючи зовнішні краї без прострочування. У порожнини, що утворилися, протягуються люверси і затягуються до тих пір, поки ширина тюлі не буде потрібною. Після цього кінці люверсів заправляються в спеціальні кишеньки з тканини того ж кольору, нашиті у верхньому кутку тканини з кожного боку. Нижній край тюлі обробляється подвійним прострочуванням з підгином.

Друга частина комплекту складається з двох рухомих штор. Вони так само, як і тюль, нашиваються на капронову стрічку з люверсами. Нижній край штор обробляється подвійним прострочуванням з підгином.

Після того, як приготування закінчені, до капронової стрічки кріпляться прищіпки – затиски, за допомогою яких тюль і штори вішаються на карниз.

Для того, щоб тюль і штори оптимально виглядали, ширина тканини і того і іншого вигляду, повинна бути в 2 – 2,5 рази більше довжини карниза. [9, 38]

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Вважаю, що назва “Аналіз та характеристика властивостей тканин, як один із елементів конструкційної особливості інтер’єрних виробів” не співпадає зі змістом. В тексті розкриваються визначення, кольорові те текстурні поради щодо використання штор. А інтерьєрні вироби – це матеріал, який потребує більш ширшого розкриття (декоративні подушки, пано тощо).

  2. Цікавий матеріал. Він не лише знайомить учнів з видами тканини, а й надається консультація по їх використанню в оздобленні інтер’єру. Саме таким чином прищеплюється естетичний смак. Дякую!

  3. Досить цікавий дидактичний матеріал, який можна використовувати в урочний та позаурочний час. Дякую автору за те, що він постарався та знайшов корисний матеріал.