mail@urok-ua.com

Батькам майбутніх першокласників “Перший раз в перший клас”

Автор: практичний психолог Соколова Алла Сергіївна

Screenshot_10Зараз у майже всіх навчальних закладах для старших дошкільнят проводяться заняття в «школі майбутніх першокласників». У нашій школі з дітьми на цих заняттях працюють не лише педагоги, а й психолог. По закінченню занять обов’язково проводяться батьківські збори на яких надаються рекомендації щодо вікових та індивідуальних особливостей дітей 6-річного віку.


 

Конспект виступу практичного психолога на батьківських зборах майбутніх першокласників «Перший раз в перший клас»

Шановні батьки, через декілька місяців у ваших родинах відбудуться зміни. Ваші сини та доньки стануть ще дорослішими, стануть першокласниками. Всі в родинах будуть звикати  до нового режиму дня, нового статусу «учня», до нових умов навчання і виховання, шкільних обов’язків та вимог. Цей процес триває від декількох тижнів до 3-х тижнів. Діти по-різному проходять цей період, але абсолютно всім їм потрібна ваша допомога, любов та підтримка.

Для успішної адаптації дитини до школи вирішальне значення має «рівень шкільної зрілості» або «готовність до школи». На компонентах шкільної зрілості зупинимось детальніше.

Перший компонент – фізична зрілість. Фізична готовність полягає в тому, що дитина повинна досягти фізичної зрілості для навчального процесу. Сюди відноситься досягнення дитиною повних 6 років, рівень розвитку дрібної моторики, зорово-рухова координація.

Другий компонент – інтелектуальна готовність. Вона передбачає володіння дитиною певною кількістю знань про явища навколишнього середовища. У 6 років дитина повинна мати елементарні пізнання про навколишню дійсність, про простір, час, живу і неживу природу.

Ці декілька місяців дошкільного віку не намагайтесь перетворити на посилену підготовку до першого класу, бо хтось із дітей  знайомих вже читають, чи розв’язують приклади, вільно говорять на іноземній мові. Саме головне, що б дитина йшла до школи із бажанням, щоб пізнати нове. Дошкільник повинен хотіти навчатися, очікувати від школи цікавих знань, а не тому, що за це він отримає винагороду від дорослих. Мотиваційна готовність, вміння чітко оформлювати позицію школяра.

Велике значення має уміння налагоджувати контакт із однолітками, уміння поступатися і захищатися, підкорятися загальним правилам і відстоювати власну  думку. Соціально-комунікативна готовність полягає в уміннях дитини будувати взаємини із однокласниками та дорослим (вчителем), спілкуватися, вмінням слухати, не перебиваючи, вміння вибачати і вибачатися, співчувати…

Емоційно-вольова  зрілість проявляється наскільки дитина вміє регулювати власну поведінку,  вміє робити не лише те, що подобається, а й те, що необхідно зробити.

Ваша дитини прийде до школи навчатись, а навчаючись то не все одразу виходить. Кожен має право на помилку, а тим паче дитина. Підтримуйте майбутнього першокласника у його бажанні досягти успіху. У кожній справі знайдіть те, за що можна похвалити дитину. Пам’ятайте, що емоційна підтримка та похвала здатні підвищити інтелектуальні здібності людини.

Так, навчання це нелегка справа, вступ до школи істотно міняє життя дитини, але воно не повинно забирати радості від гри. На уроках  в школі, як і на заняттях в дитячих садочках, використовуються ігрові елементи. Для першокласника, як і для будь-якої дитини іншого віку, потрібно гратися. У першокласника повинно залишатися досить часу для ігрових занять.

Читайте із дітьми, обговорюйте прочитане. Вчить спілкуватися із іншими дітьми, малюйте та займайтеся ліпленням, аплікаціями – це розвиває м’язи  пальців, які допоможуть дитині легше оволодіти письмом.

Привчайте дитину до самостійності, чим більше дитина може робити без вашої допомоги, тим більш дорослим він себе почуватиме. Навчіть першокласника тримати речі в порядку, складати портфель, зав’язувати шнурки.

Із вступом дитини до школи в житті вашої дитини з’явиться ще один авторитетний дорослий – вчитель. Підтримуйте зв’язок із ним та співпрацюйте.

Ваша увага та підтримка, ваше позитивне ставлення до школи та вчителів, спокійне ставлення до шкільних турбот та шкільного життя дуже допоможуть вашим дітям пристосуватися до навчання.

І закінчити хочеться словами великого педагога Сухомлинського В.А.

«Школа не повинна вносити різкого перелому в життя дітей. Нехай, ставши учнем, дитина продовжує робити сьогодні те, що робив вчора, нехай нове з’являється в його житті поступово і не приголомшує його лавиною вражень»

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

9 коментарів

  1. Дякую за поради, висвітлені у цьому виступі. Вони корисні як для вчителів першого класу, так і для батьків першокласників.Знаючи вікові та індивідуальні особливості шестирічних першокласників батьками, легше допомогти дитині адаптуватися до школи. Перші такі збори – перший крок до співпраці вчителя і батьків.

  2. Звичайно, дитині не так легко адаптуватися до шкільного життя. Батьки мають допомогти малечі. У нагоді стануть рекомендації, які надасть вихователь дошкільної установи, чи то учитель першокласника. Хоча, думаю, вони краще сприймалися б , коли були більш лаконічними й пронумерованими.

  3. Алла Сергіївна, дякую за корисний матеріал, я сама мама майбутнього першокласника, хоча за дипломом вчитель початкових класів та інформати, вивчала психологію і педагогіку, але ваша стаття була мені дуже корисною та цікавою.Думаю після її опрацювання вгамую свої вимоги до дитини.

  4. Цей виступ можна використовувати і на педраді. Єдине, що виступати з ним перед батьками потрібно до прийняття дитини до школи. Тому що за 3 тижні до початку навчання вже пізно думати про зрілість та готовність дітей, що вже є, те є.

    1. Дякую за коментар. У нашій школі курси майбутніх першокласників проводяться в лютому-березні і діти ще не прийняті до школи. Так що до вересня у батьків є часобміркувати

  5. Хороший, розгорнутий матеріал як для батьків, так і вихователів. Дані рекомендації знайомлять батьків з питаннями адаптації дитини до школи та їх рішенням. Підвищує інтерес батьків до питань виховання та освіти дітей

  6. Виступ цікавий і надзвичайно корисний. Його сміливо можуть взяти на замітку вчителі, батьки. Дано слушні поради як зробити адаптацію першокласника успішною. Щире спасибі.

  7. Вважаю, що стаття є корисною для батьків та педагогів, Алла Сергіївна, в доступній формі подала матеріал, який допоможе батькам, майбутніх першокласників, омнути, деякі труднощі, складні ситуації та підготувати до змін, які чекають на дитину в школі.

  8. Даний виступ доступний та зрозумілий, як для батьків так і для вихователів.
    Матеріал містить важливі поради, які допоможуть покращити адаптацію дитини до школи.
    Дякую.