Бінарний інтегрований урок з української мови та природознавства
Автор: Вчитель початкових класів Лакутіна Інна Михайлівна
Бінарний інтегрований урок з української мови та природознавства. В уроці використані: робота в групах, індивідуальна робота по створенню проекту, карта успіху. Урок містить формування ключових компетентностей: . уміння вчитися : розвивати логічне мислення, уміння аналізувати, робити висновки, контролювати свою навчальну діяльність;
. інформаційно – комунікативні : розвивати уміння аргументувати і відстоювати свою думку ;
. здоров’язбережувальні: попереджувати перевтомлювання дітей на уроці;
. соціальні/ громадянські : удосконалювати навички продуктивної співпраці, ініціативності;
. загальнокультурні : формування у школярів культури оформлення письмових робіт.
Тема. Тренувальні вправи на добір ознак, характерних для окремих
предметів. Птахи. Охорона птахів.
Мета. Формування предметних компетентностей :
ознайомити із словами, що відповідають на питання який? яка? яке?
які? ( прикметники);
навчити добирати ознаки, характерні для окремих предметів;
уміння аналізувати, робити висновки;
виховувати турботливе ставлення до птахів.
Формування ключових компетентностей:
. уміння вчитися : розвивати логічне мислення, уміння аналізувати, робити висновки, контролювати свою навчальну діяльність;
. інформаційно – комунікативні : розвивати уміння аргументувати і відстоювати свою думку ;
. здоров’язбережувальні: попереджувати перевтомлювання дітей на уроці;
. соціальні/ громадянські : удосконалювати навички продуктивної співпраці, ініціативності;
. загальнокультурні : формування у школярів культури оформлення письмових робіт.
Тип уроку : комбінований
Основні терміни та поняття : ознака, прикметник, птахи, охорона птахів
Міжпредметні зв’язки : інтеграція української мови та природознавства
Обладнання : презентація, картки, малюнки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1.Вправа для зняття стресу
Зараз у нас починається урок української мови та природознавства
- Готові працювати ?
- Тоді заплющить очі і уявіть себе на лісовій галявині. Неочікувано почав дути холодний вітер. Вам дуже холодно, ви своїми рученятами обхопили плечі, намагаючись зігрітись. Вітер вщухає, а тепле, ласкаве сонечко зігріває вас своїми промінцями . Вам стало дуже тепло, ви поклали свої ручки на парту, потягнулися до сонечка.
Але знову подув холодний вітер. Вам знову стало холодно, ви, своїми рученятами обхопили плечі, намагаючись зігрітись. Вітер вщухає, а тепле, ласкаве сонечко зігріває вас своїми промінцями.
Вам стало дуже тепло, ви розплющили очі і потягнулися до сонечка, яке сьогодні завітало до нашого класу .
- Яке , на вашу думку, завітало сонечко ?
І я хочу, щоб у нас на уроці була дуже – дуже тепла атмосфера
- Карта успіху
Карта успіху | Мета | Виконання |
1. Дізнатися про щось нове | ||
2. Не припускатися помилок | ||
3. Працювати над каліграфією | ||
4. Виконувати всі завдання вчасно | ||
5. Активно працювати на уроці | ||
6. Бути уважним |
ІІ. Перевірка та узагальнення фенологічних спостережень
Природознавство
- Моделювання погоди
- Давайте спробуємо змоделювати сьогоднішню погоду
- На дворі пора року – Зима ( малюнок)
- Яке число сьогодні? – 24 ( малюнок)
- Який місяць – лютий ( малюнок)
- Який день тижня? – п’ятниця ( малюнок)
- Яке небо? – ясно, похмуро ( малюнок)
- Чи є вітер ? ( малюнок)
- Хто хоче побути синоптиками і розповісти про погоду ?
Українська мова
. Відкрили зошити. Записали число
- Охарактеризуйте сьогоднішній день прикметниками ( слова – прикметники)
- До якої групи належать ці слова? ( прикметники)
- Що вони означають ? ( ознаку предмету)
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
На сьогоднішньому уроці ми будемо з вами виконувати тренувальні вправи на добір ознак, характерних для окремих предметів.
ІV. Робота по темі уроку
- Хвилинка каліграфії Гра « Прикметникові загадки » Записуєте лише відповіді
Довгий, кольоровий , вишитий – ( рушник)
Руда, прудка, хитра – (лисиця)
Червоне, соковите, смачне – ( яблуко)
Перелітні, зимуючі, осілі – ( птахи)
- Природознавство
- Хто такі птахи?
- На які групи діляться?
- Сьогодні з природознавства ми будемо працювати з теми – Птахи. Охорона птахів.
- Робота в групах
- Складемо розповідь про птаха за планом :
- Назва птаха
- Який є за розміром птах ?
- Якого кольору пір’я ?
- Який дзьобик ?
- Фізкультхвилинка Гра «Птахи чи звірі »
Українська мова
- Створення проблемної ситуації
У дідуся Максима великий сад. Сюди прилітали різні птахи. Але найчастішим гостем був дятел.
- На вашу думку, чому дятел був найчастішим гостем у саду?
- Робота над текстом
Природознавство
Одного разу на околицю села приїхали екскаватори. Почали будувати аеродром. Незабаром шум літаків було чутно на кілька кілометрів довкола. Якось дідусь оглядав сад. Він побачив страшну картину: почали сохнути дерева…
- Як ви гадаєте, чому гинули дерева ?
- Як потрібно охороняти птахів?
- Гра « Так чи ні»
- Птахів на гніздах можна турбувати
- Не можна чіпати руками яйця
- Гнізда можна розоряти
- Можна приносити пташенят додому
- Неможна кидати в птахів каміння
- Птахів треба охороняти
- Птахи потребують нашої допомоги
- Які правила охорони птахів ви будете виконувати
Українська мова
Записати речення
Діти, охороняйте пернатих друзів!
V. Підсумок уроку
– Скласти ланцюжок до теми прикметник
Іменник, прикметник, ознака предмета, назва, Що? Хто? Який? Яка? Яке? Які?
- Розкажіть утворений ланцюжок
- Карта успіху
VІ. Домашнє завдання
Зробити шпаківню. Проект « Птахи – наші пернаті друзі».
На уроці вчитель формує ключові та предметні компетентності. Міжпредметні зв*язки допомагають урізноманітнити роботу учнів, сприяють кращому засвоєнню матеріалу. Картка успіху дозволить учням об*єктивно оцінити себе.
Не вказано клас. Думаю, це конспект для 2 класу. Завдання сприяють формуванню мовних знань на матеріалах природничого спрямування. Думаю, що мети уроку вчителька досягла. Завдання цікаві, розвиваючі, творчі. Цікаво, що учням пропонується робота за картою успіху. На мою думку, це гарний задум, але в кінці уроку треба ще раз було звернутися до цієї карти, проаналізувавши роботу учнів на уроці. Не конкретизовано домашнє завдання, адже робота над проектом довготривала і об’ємна.
Дуже цікава ідея проведення бінарного уроку. Порівняно із звичайним, нормативним заняттям нестандартний урок стимулює пізнавальну самостійність, творчу активність та ініціативу школярів. Навчання на ньому спрямоване на підвищення їхніх знань, формування працьовитості, потрібних у житті навичок і вмінь. Дякую!