Бінарний урок з географії та інформатики на тему: “Води суходолу Євразії та та робота по створенню організаційних діаграм і формул для розрахунків у табличному процесорі Excel з використанням інформації із Зеленого пакету”
Автор: вчитель географії Винниченко Людмила Михайлівна
Тема: «Води суходолу Євразії та робота по створенню організаційних
діаграм і формул для розрахунків у табличному процесорі Excel з використанням інформації із Зеленого пакету»
Мета уроку:
- навчити учнів основних понять тем, читати та аналізувати географічні карти та активізовувати пізнавальну активність;
- розвивати вміння аналізувати та порівнювати, виділяти головне, установлювати причинно-наслідкові зв’язки та на практиці використовувати географічні дані і вміння створювати організаційні діаграми і формули в табличному процесорі Excel
- виховувати всесторонньорозвиненого учня та формувати його екологічну культуру
Тип уроку: урок-дослідження
Хід уроку
І Організаційний момент
Рекомендую використовувати таку настанову на початку уроку
“Психоформула”
Люблю я свій розум, увагу та пам’ять,
Працює мій мозок, і вчусь я старанно,
Сприймаю все нове і мислю логічно,
Учителя слово здійсню я практично.
ІІ Актуалізація опорних знань учнів
Прийом «Географічний практикум»
Загадки
- Борисфен тече величний, тече він далеко,
Яку річку так назвали Стародавні греки?
Дніпро
- Прісноводне і найглибше — тектонічна дивина.
Перше місце має в світі найчистіша в нім вода.
Озеро Байкал
- В дербентськім морі нафту добували здавна
Впадає в нього Волга, ви озеро впізнали?
Каспійське море
- Вапнякове в нього дно й знайте, карстове воно
То найбільше, прісне, синє з тих озер, що на Волині.
Озеро Світязь
- В гирлі річки виникаю, та лиманну назву маю.
В Україні, де Дунай, я — найбільше на весь край.
Озеро Ялпуг
На попередніх уроках ми з вами розглядали основні прийоми роботи з електронними таблицями, на прикладі Microsoft Excel
Давайте пригадаємо основні моменти попереднього уроку:
- Що таке електронна таблиця?
- Яке основне призначення електронних таблиць?
- Який основний елемент електронної таблиці?
- Що значить активна комірка?
- Які прийоми введення даних в комірки?
- Для чого призначений рядок формул?
- Як визначити ім’я активної комірки?
- Як можна змінити ширину стовпця?
- Як відредагувати вміст комірки?
- Як замінити дані в комірці С5?
- Які способи виділення комірок чи діапазонів комірок ви знаєте?
- Які способи редагування даних в комірках ви знаєте?
- Як називається документ створений в Excel?
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Прийом «Приваблива мета»
Учитель географії: На території Євразії наявні всі види вод суходолу. Є повноводні річки, глибокі озера, потужні льодовики гірських та полярних районів, великі площі боліт та вічної мерзлоти, значні резервуари підземних вод. Води Євразії — багатство материка, яке потребує ощадливого ставлення до нього. Отже, тема сьогоднішнього уроку: «Води суходолу Євразії».
Учитель інформатики: Щоб відшукати скарби, потрібно мати карту. Її у мене немає, але у мене буде цікава інформація, яку я отримаю від вас і, в свою чергу, представлю вам інформацію про можливості електронного процесора Excel. Якщо ви справитесь із завданням – то разом ми побудуємо організаційну діаграму та порахуємо кількість води, яку можна економити у повсякденному процесі.
IV Вивчення нового матеріалу
Прийом «Картографічна лабораторія»
Завдання
- За допомогою карти атласу визначте, чи багата Євразія на внутрішні води.
- Чим можна пояснити нерівномірність розподілу озерної і річкової сітки материка?
- До басейнів яких океанів належать річки Євразії?
- До басейну якого океану належить більшість річок?
- Де розташована добре розвинена річкова система?
- В якій частині материка річкова сітка слабо розвинена?
Сьогодні ми дізнаємось, що таке діаграма і графік; для чого вони призначені; які є типи діаграм; з яких елементів вони складаються і саме головне навчимося будувати діаграми в програмі Microsoft Excel.
Діаграма – це представлення даних таблиці в графічному вигляді, які використовуються для аналізу і порівняння даних.
Обчислення в таблицях виконуються за допомогою формул. Формула може складатися з математичних операторів, значень, посилань на комірки й імена функцій. Результатом виконання формули є деяке нове значення, що міститься у комірці, де вводилась формула. Формула починається зі знаку рівняння “=”. У формулі можуть використовуватися арифметичні оператори +, -, *, /. Порядок обчислень визначається звичайними математичними законами.
Отже, головним призначенням електронних таблиць є обробка даних, які містяться у комірках, за формулами. Давайте розглянемо, як це робити. Спочатку введемо поняття формули.
Формула в Excel – це вираз, що описує обчислення в комірках.
Приклад: =А1/В1 =СРЗНАЧ (В1:В10)
Порядок введення формул
- Виділити комірку, в яку потрібно ввести формулу.
- Ввести до неї знак „=”
- Ввести необхідну формулу, причому посилання на комірки вводяться двома способами:
- за допомогою клавіатури (потрібно пам’ятати, що імена стовпців вводяться латинськими літерами);
- за допомогою миші, при визначенні посилання на комірку клацають мишею на потрібній комірці, її ім’я з’являється в формулі.
- Завершення введення формули відбувається при натисненні <Enter.
Після введення формули, запис формули в комірці зникає і з’являється результат її виконання.
І вся ця інформація нам буде потрібна, коли ми отримаємо ще деякі дані.
Прийом «Відкритий мікрофон»
Учитель географії Незважаючи на значну кількість річок і озер Євразії, частина її населення переживає «водний голод». Чому так відбувається?
Однією з серйозних проблем є нестача прісної води, від якої страждає близько 40% населення материка. Поступово вичерпуються запаси підземних вод. Найвідчутніша нестача прісної води у великих містах.
Через дефіцит прісної води в багатьох селах і містах панує антисанітарія. За даними ООН, в бідних країнах Азії брудна вода є причиною близько 30% смертей і 70% захворювань. Щорічно на континенті від дизентерії вмирають тисячі дітей. Значну роль у розвитку сільського господарства відіграє зрошування. Сьогодні в Азії зрошуваних земель вчетверо менше, ніж багатих, але саме вони дають 2/3 врожаю продовольчих культур.
За даними сучасних досліджень, більше половини води з примітивних зрошувальних систем не потрапляють до рослин, але засолюють ґрунти.
V Закріплення нових знань
Давайте спробуємо використати дані із сайту «Зелений пакет» та побудувати організаційну діаграму, що демонструє співвідношення кількості соленої та прісної води на планеті Земля.
Делеми «Зеленого пакету»
Внутрішні води материка істотно змінені в зв’язку з господарською діяльністю людини.
Води річок і озер забруднюються промисловими і побутовими відходами, що приводить до загибелі органічного світу водойм, виснаженню ресурсів прісних вод, загостренню проблеми водопостачання.
Для вирішення екологічних проблем водоймищ Євразії необхідно здійснювати природозахиссні заходи, поєднуючи зусилля всіх країн материка.
Прийом «Дерево рішень»
Завдання. Висуньте пропозиції щодо охорони вод Євразії.
Охорона вод Євразії проблема глобальніша, ніж та, яку бачу я. Отже ще одне проблемне питання:
Що можемо зробити ми з вами вже сьогодні?
Як економити воду вдома на прикладі повсякденного процесу чищення зубів?
Звернемось знову до «Зеленого пакету»
Населення нашого міста 10000осіб.Припустимо, що більшість людей чистять зуби, залишивши воду ввімкненою, а інші вмикають воду лише для полоскання зубної щітки та рота. Швидкість потоку води становить 2л на 1 хв. Більшість людей встигають почистити зуби в середньому за 3 хв.
Але існує і інший підхід (періодично вмикати і вимикати воду тільки для полоскання зубної щітки та рота) приводить до витрачання половини кількості води (близько 1 л). Очевидно, що кількість втраченої води зменшиться як мінімум вдвічі.
А що це за об’єм 30 кубічних метрів?
Якщо ж у вас встановлена велика ванна, обсяг якої 300 літрів (такий обсяг може бути у ванни 1,8х1,7 м), то розрахунок буде таким: 300 літрів води це 0,3 куба. 30 кубічних метрів води – це 100 таких ванн
VI Підсумок уроку
Прийом «Роблю висновки»
Майже в кожній родині час від часу задають собі питання, як економити воду. Зазвичай протягом місяця всі пам’ятають, що економити воду необхідно: скільки вже було сказано і про збереження природи, і про витікання грошей при невимкнених кранах.
На сьогоднішньому уроці ми з вами побачили на круговій діаграмі яка маленька частинка відповідає запасам прісної води на планеті. За допомого формул у ТП Excel порахували кількість води, яку ми можемо економити щодня, виразили це у гривневому еквіваленті.
Хочеться вірити, що озброєні подібними знаннями і мотивацією, ви приділите належну увагу питанням економії води у вашому будинку, бо це буде тим маленьким внеском який може зробити кожен з нас.
VII Домашнє завдання
- Географія: опрацювати параграф 45-46
- Інформатика: опрацювати конспект уроку, вивчити означення.
- Повідомити батьків про можливу економію води та власних коштів, привівши в приклад розрахунки зроблені на уроці.
Презентація до уроку
Людмила Михайлівна, дякую за таку розробку: вважаю дуже цікавими бінарні уроки, адже вони вчать учнів контактувати з декількома вчителями на уроці, аналізувати не тільки явища одного предмету, а бачити взаємозв язок між життєвими явищами. Цікаві були наведені загадки з географії, а ще дуже цікаві завдання з економії води, тобто розрахунок не тільки в Excel і, але й у кишені сім ї. Дуже цікава розробка. Дякую.
Географічний практикум вдало активізує опорні знання учнів. Прийом “Приваблива мета” сприяє мотивуванню навчальної діяльності. Використані прийоми навчання краще допомагають кращому засвоєнню матеріалу.
Олена Михайлівна на уроці вміло формує вміння аналізувати та порівнювати, виділяти головне, установлювати причинно-наслідкові зв’язки та на практиці використовувати географічні дані і вміння створювати організаційні діаграми і формули в табличному процесорі . Конспект уроку цікавий і заслуговує, щоб використовувати на своїх уроках Дякую.
Бінарний урок розроблено на високому методичному рівні. Особисто мені сподобалося як вчитель вдало провела мотивацію на уроці: Прийом приваблива мета – цікавий. Такий прийом використаю на своєму уроці.
Хороший. змістовий. нестандартний урок. Такий урок знижує втомлюваність головного мозку, створює комфортні умови для дитини як особистості, підвищує успішність навчання, дозволяє уникнути ситуації, коли той чи інший предмет потрапляє в розряд не улюблених. Зацікавив прийом “Психоформула”. Натхнення Вам!
Бінарний урок з географії та інформатики надає можливості реалізувати ідею модульно-розвиваючого навчання,ідею рівневої диференціації.Вчителька створила всі умови для такого уроку.Найцікавіші етапи:психоформула,картографія,делеми “зеленого пакету”.Дякую