Конспект уроку з географії на тему: “Євразія. Географічне положення. Поділ Євразії на дві частини світу. Практична робота 10 (початок). Позначення на контурній карті географічних об’єктів Євразії”

Автор: вчитель географії Грицуля Антоніна Григорівна

Даний конспект уроку може бути використаний при проведенні уроку географії в 7 класі за темою “Євразія”.


 

Тема: «Євразія. Географічне положення. Поділ Євразії на дві частини світу. Практична робота 10 (початок). Позначення на контурній карті географічних об’єктів Євразії.» 

Цілі уроку:

Навчальні: завершити формувати уміння визначати особливості ФГП материка; розглянути особливості ФГП материка ( берегову лінію, внутрішні райони, положення відносно інших материків, протяжність території, крайні точки); закріплювати вміння складати характеристику географічного положення; удосконалювати вміння працювати в парах, в групі; здійснювати самооцінку своєї діяльності.

Розвивальні: розвивати мислення, пам’ять, увагу.

ХІД УРОКУ

Обладнання уроку: фізична карта світу, атласи, контурні карти, роздатковий матеріал, мультимедійний проектор, ноутбук, інтерактивна дошка.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу .

І. Самовизначення до діяльності
 (Організаційний момент)
Вже урок нам дав сигнал,

працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
працювати починаймо.
Девіз уроку:
Слухати – уважно,
Думати – швидко,
Відповідати – чітко.

ІІ. Підготовка до активного і свідомого засвоєння нового матеріалу
Гра « Згадай»
Вчитель читає опис материка, а діти записують на аркушах, назву материка, про який йшлась мова.

1.Найсухіший материк.
Найменший за площею.
Материк на якому все навпаки.
АВСТРАЛІЯ

2.Екватор проходить майже посередині.
Займає друге місце за площею.
Найспекотніший материк.
АФРИКА

3.Тут розташована найбільша за площею прісноводна водойма земної кулі – оз. Верхнє, всесвітньо відомий Ніагарський водоспад. Материк повністю розташований у північній півкулі.
ПІВНІЧНА АМЕРИКА

4.На материку протікає багато повноводних річок, розташований велетенський гірський ланцюг. Проживає найменший птах світу і найкровожерливіша риба. Це найвологіший материк.

ПІВДЕННА АМЕРИКА

5.«Королева холоду», «безлюдний континент», «край Землі». Поверхня материка – це велетенська льодова пустеля. На цьому материку заборонена господарська і військова діяльність.

АНТАРКТИДА

Для перевірки учні обмінюються аркушами і перевіряють роботу сусіда по парті. Під час читання відповідей діти виходять до карти і на фізичну карту світу прикріпляють прямокутники з площею материка.
За виконання роботи учні отримують 1 бал.

На протязі уроку діти оцінюють себе самостійно. За кожну правильну відповідь та правильне виконання роботи – 1 бал.

ІІІ. Постановка цілей і завдань, загальна мотивація

– Про який материк ми не сказали нічого?

  • Як ви гадаєте про що ми будемо вести мову на уроці?
  • Що б ви хотіли дізнатися на уроці?

Я б хотів дізнатись на уроці…

– З чого ми почнемо вивчення материка?

ІV. Етап засвоєння нових знань

На дошку прикріплює вчитель

На уроці розглянемо:

ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
ПЕДАГОГІЧНИЙ ПРОГРАМНИЙ ЗАСІБ ОСВІТНЬОЇ ГАЛУЗІ «ПРИРОДОЗНАВСТВО» ВСТУП

ЗМІСТ УРОКУ (на дошку прикріплює вчитель)
1. Розміри материка.
2. Крайні точки.
3. Протяжність материка.
4.Кордони між Європою і Азією.
5. Берегова лінія.
– Що ви знаєте про Євразію?

ВИСТУП ДІТЕЙ

  • Що таке Євразія
    Це Європа плюс Азія.
    З двух частик виник
    Цей величний материк.
  • Азія – в перекладі з арабського «асу»- схід, частина світу, яка входить до складу материка Євразія. Займає найбільшу частину Євразії. Ще 500 років тому Азія приваблювала європейців. Саме з Азії привозили дорогоцінне каміння, тропічні фрукти, спеції (перець, корицю). Європейці довго мріяли про азіатські багатства.
  • Европадуже давнє слово. Прослідкувати його виникнення важко. Назва могла виникнути від семітського «ереб» або «іріб», що означає «захід».
    Ще одна версія в Давній Греції слово «Еребос» означає темнота, підземне царство мертвих.
    Європа – частина світу, західна частина материка Євразія.
  • Відомо, умовну межу між Європою й Азією сьогод­ні проводять по східному схилу Уральських гір.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ
 «Кордони Європи і Азії»

  • У різні роки там були встановлені своєрідні «прикордонні» зна­ки — стовпи-обеліски. Найстаріший і найкрасивіший з них споруджений у 1868 році. Уральські майстри від­лили обеліск із чавуну у вигляді каплиці заввишки 4 ме­три. Розташований він за 5 кілометрів від села Кедрівка Свердловської області. На її східній стіні напис: «Азія», на західній — «Європа».

ПРЕЗЕНТАЦІЯ
 «Прикордонні знаки»

ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
ПЕДАГОГІЧНИЙ ПРОГРАМНИЙ ЗАСІБ ОСВІТНЬОЇ ГАЛУЗІ «ПРИРОДОЗНАВСТВО» ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ

– У яких півкулях найбільше розташована Євразія?
– У яких широтах розташована більша частина материка?
ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
ПЕДАГОГІЧНИЙ ПРОГРАМНИЙ ЗАСІБ ОСВІТНЬОЇ ГАЛУЗІ «ПРИРОДОЗНАВСТВО» БЕРЕГОВА ЛІНІЯ

  • Скількома океанами омивається?
  • Які узбережжя найбільш порізані?
  • З яким континентом Евразія підтримує найбільш тісні зв’язки?

ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
ПЕДАГОГІЧНИЙ ПРОГРАМНИЙ ЗАСІБ ОСВІТНЬОЇ ГАЛУЗІ «ПРИРОДОЗНАВСТВО»
ВНУТРІШНІ РАЙОНИ МАТЕРИКА

ПОЛОЖЕННЯ ВІДНОСНО ІНШИХ МАТЕРИКІВ
– Які материки знаходяться найближче до Євразії?
– Який материк знаходяться найдальше від Євразії?

ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
ПЕДАГОГІЧНИЙ ПРОГРАМНИЙ ЗАСІБ ОСВІТНЬОЇ ГАЛУЗІ «ПРИРОДОЗНАВСТВО»
ПРОТЯЖНІСТЬ ТЕРИТОРІЇ
– Яка протяжність території з заходу на схід; з півночі на південь?
– Чим зумовлена поява пустель?

ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
ПЕДАГОГІЧНИЙ ПРОГРАМНИЙ ЗАСІБ ОСВІТНЬОЇ ГАЛУЗІ «ПРИРОДОЗНАВСТВО»
КРАЙНІ ТОЧКИ
– Назвіть крайні точки.
РОБОТА З КОНТУРНОЮ КАРТОЮ
– Нанести на контурну карту крайні точки.
– Підписати назви островів, на яких знаходяться ці точки.
– Нанести на карту океани, які омивають територію Євразії.
– Нанести географічні об’єкти , які записані на листку. (робота в парі – сильніші учні допомагають слабшим.)

V. Етап закріплення нових знань (систематизація і узагальнення)

Діти працюють в групах

 І ГРУПА – «Доповнювачі»
Доповнити речення

ІІ ГРУПА – «Вчителі»

Виправити помилки

ІІІ ГРУПА – «Ерудити»

 КРОСВОРД

ПО ГОРИЗОНТАЛІ

1. Затока, яка омиває материк на заході. (Біскайська)

2. Найкрупніший півострів Євразії. (Аравійський)

3. Протока, яка відокремлює Євразію від Північної Америки. (Берингова)

4. Прізвище російського мандрівника, який разом зі своєю експедицією у ХVІІІ ст. досліджував материк і на його честь назване одне з морів, що омиває Євразію. (Беринг)

6. «Кольорове» море Євразії. (Червоне)

ПО ВЕРТИКАЛІ

3. Море, яке омиває континент на півночі. (Баренцове)

5.Океан, який омиває материк і раніше був відомий під назвою «західний». (Атлантичний)

Виступ капітанів команд з виконаними завданнями

ПРЕЗЕНТАЦІЯ
 «Рекорди Євразії»

ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
ПЕДАГОГІЧНИЙ ПРОГРАМНИЙ ЗАСІБ ОСВІТНЬОЇ ГАЛУЗІ «ПРИРОДОЗНАВСТВО»

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ

УРОК № 48

ФІЗИКО -ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ МАТЕРИКА ЄВРАЗІЯ.

  • Широти, в яких розташована більша частина території Євразії
  1. Холодні
  2. Помірні
  3. Тропічні
  • Півкуля, в якій розташована більша частина материка

1. Східна
2. Північна
3. Західна
4. Південна

  • Континент, з яким країни Євразії підтримують найтісніший зв’язок
  1. Австралійський
  2. Північноамериканський
  3. Південноамериканський
  • Найпівнічніша точка материка
  1. Мис Челюскін
  2. Мис Рока
  3. Мис Дежньова
  4. Мис Піай

VІ. Рефлексія
(Підсумок уроку)
– Що нового дізнались на уроці?
– Що сподобалось?
Домашнє завдання

1. Підручник
§46, с.190-192

2. Контурна карта
закінчити позначати географічні об´єкти і вивчити номенклатуру уроку.
с. 193 (з підручника.)

3. Додаткове завдання (по бажанню)
Підготувати розповідь про одного дослідника Євразії
Оцінювання
(діти підраховують бали, які отримали на протязі уроку)

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Урок гарний. Застосовуються різні форми , методи навчання. На етапі закріплення матеріалу вчитель застосовує групову роботу. Практична діяльність учнів допоможе вдало засвоїти матеріал уроку. Дякую за змістовну роботу.

  2. Урок, який пропонує Антоніна Григорівна, насичений різними формами роботи і спонукає учнів визначати особливості ФГП материка; розглядати особливості ФГП ( берегову лінію, внутрішні райони, положення відносно інших материків, протяжність території, крайні точки); формує вміння складати характеристику географічного положення; удосконалює вміння працювати в парах, в групі. Вчителька навчає дітей здійснювати самооцінку своєї діяльності. Мені урок подобається. Творчих успіхів Вам!

  3. Урок чіткий, побудований в логічній послідовності. вчитель проводить роботу з опорою на вже здобутий досвід дітей, вони активно працюють під керівництвом педагога. Сподобалася робота в групах (як ви поділили дітей по 4?). Урок продуктивний, я й сама багато чого згадала з школи. Спасибі, працюйте й надалі…. і діліться досвідом.