Чому і як треба розучувати вірші
в дошкільному віці?

Вірші для дошкільнят

Вірші виховують у дитини особливе, вдумливе ставлен­ня до літератури. Людина, яка з дитинства мала можливість знайомитися з кращими зразками поезії, не буде чекати від прочитаної книги конкретної користі (повчального прикладу, пізнавальної історії, корисної поради). Лірична поезія дає можливість насолодитися красою слова й ритму.

При цьому знайомити дитину можна не тільки з дитя­чою літературою, а й із великою «дорослою» поезією. Чим раніше почати читати вірші малюкові, тим краще. Сучасні пренатологи навіть радять робити це ще до його народжен­ня та читати О.. Пушкіна і М. Лєрмонтова, М. Некрасова й А. Ахматову або Т. Шевченка і Лесю Українку, Олександра Олеся і Л. Костенко. Безумовно, користь буде велика. Вірші, почуті в дитинстві від рідних людей, назавжди зберігаються в серці серед найсвітліших спогадів.

Психологами було відмічено, що в дітей, які не знають віршів, яким не читали їх у дитинстві, мало розвинуте образ­не мислення. М. М. Пришвін писав, що «… дорівнює справж­ньому відкриттю, якщо навіть загальновідому думку, про що люди говорять щоденно, вдається висловити образами. Чи не тому буває іноді, що люди, повторюючи думку, втрачають зміст її і знову пізнають, коли думка з’являється в образі?»

Виявлено, що вірші сприяють формуванню слухової зосе­редженості, яка починає інтенсивно розвиватися в дітей після 1,5 року. Це дуже важливо для успішного навчання в май­бутньому. Якщо багаторазово розповідати вірші, залучати дитину до повторення окремих слів у творі з одночасним ви­конанням рухів, спонукати до відтворення кінця віршованої фрази, то вже у 2,5 року дитина може читати напам’ять не­великі вірші. Мабуть, це з давніх-давен роблять усі батьки, коли граються зі своєю дитиною, промовляючи різноманітні забав лянки.

Печу, печу, хлібчик,
Дітям на обідчик.
Меншенькому — менший,
Більшенькому “ більший.
Шусть у піч!
Шусть у піч!
Саджай — виймай,
Саджай — виймай!
Ріжу, ріжу,
Я куштую —
Гам!

або

Диби, диби, диби-би!
Ішла баба по гриби,
А дід по опеньки
В неділю раненько.

Діти, яким читають багато віршів, мають чудову пам’ять і чуття ритму, без великих зусиль запам’ятовують великі тек­сти. Безумовним є той факт, що за допомогою віршів мож­на розвивати пам’ять. Особливо, якщо робити це регулярно і з використанням спеціальних прийомів.

На думку педагогів і психологів, найсприятливішим ві­ком для заучування віршів є 4—5 років. Саме в цей період починає особливо швидко розвиватися пам’ять малюка. До чотирьох років вивчення віршів відбувається переважно ми­мовільно. Після чотирьох років необхідно цілеспрямовано вчити її запам’ятовувати текст напам’ять, тобто розвивати довільну пам’ять.

Довільне запам’ятовування — це складна інтелектуальна робота. Вона допомагає більш швидкому збагаченню мовлен­ня дитини, ніж при мимовільному запам’ятовуванні; інтен­сивніше розвиває естетичні почуття (почуття поезії, почуття прекрасного в мові); зміцнює образну пам’ять (яка пов’язана з уявою) і словесну пам’ять (яка пов’язана з мисленням, що, на думку психологів, є найдоконанішим видом пам’яті).

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Корисна публікація для всіх, хто цікавиться розвитком дітей, зокрема, вихователяі, батьків. Стання містить корисні рекомендації практичного характеру про те, як розвивати, тренувати память, як вчити віршовані твори з дітьми напамять.

  2. Гарна публікація для вихователів дитячих садків, батьків. Даний матеріал можна використати на батьківських зборах. Отже, розучування віршів з дошкільнятами – запорука успішного навчання надалі. Дякую за корисну інформацію

  3. Вік дошкільника – самий прекрасний час для формування та розвитку пам”яті та мислення.Матеріал статті переконує батьків і вихователів у тому,що потрібно вчити напам”ять вірші з дітьми.Вибирати легкі,доступні та цікаві саме для дитини 4-5 років.Дякую