mail@urok-ua.com

Чому і як треба розучувати вірші
в дошкільному віці?

Вірші для дошкільнят

Вірші виховують у дитини особливе, вдумливе ставлен­ня до літератури. Людина, яка з дитинства мала можливість знайомитися з кращими зразками поезії, не буде чекати від прочитаної книги конкретної користі (повчального прикладу, пізнавальної історії, корисної поради). Лірична поезія дає можливість насолодитися красою слова й ритму.

При цьому знайомити дитину можна не тільки з дитя­чою літературою, а й із великою «дорослою» поезією. Чим раніше почати читати вірші малюкові, тим краще. Сучасні пренатологи навіть радять робити це ще до його народжен­ня та читати О.. Пушкіна і М. Лєрмонтова, М. Некрасова й А. Ахматову або Т. Шевченка і Лесю Українку, Олександра Олеся і Л. Костенко. Безумовно, користь буде велика. Вірші, почуті в дитинстві від рідних людей, назавжди зберігаються в серці серед найсвітліших спогадів.

Психологами було відмічено, що в дітей, які не знають віршів, яким не читали їх у дитинстві, мало розвинуте образ­не мислення. М. М. Пришвін писав, що «… дорівнює справж­ньому відкриттю, якщо навіть загальновідому думку, про що люди говорять щоденно, вдається висловити образами. Чи не тому буває іноді, що люди, повторюючи думку, втрачають зміст її і знову пізнають, коли думка з’являється в образі?»

Виявлено, що вірші сприяють формуванню слухової зосе­редженості, яка починає інтенсивно розвиватися в дітей після 1,5 року. Це дуже важливо для успішного навчання в май­бутньому. Якщо багаторазово розповідати вірші, залучати дитину до повторення окремих слів у творі з одночасним ви­конанням рухів, спонукати до відтворення кінця віршованої фрази, то вже у 2,5 року дитина може читати напам’ять не­великі вірші. Мабуть, це з давніх-давен роблять усі батьки, коли граються зі своєю дитиною, промовляючи різноманітні забав лянки.

Печу, печу, хлібчик,
Дітям на обідчик.
Меншенькому — менший,
Більшенькому “ більший.
Шусть у піч!
Шусть у піч!
Саджай — виймай,
Саджай — виймай!
Ріжу, ріжу,
Я куштую —
Гам!

або

Диби, диби, диби-би!
Ішла баба по гриби,
А дід по опеньки
В неділю раненько.

Діти, яким читають багато віршів, мають чудову пам’ять і чуття ритму, без великих зусиль запам’ятовують великі тек­сти. Безумовним є той факт, що за допомогою віршів мож­на розвивати пам’ять. Особливо, якщо робити це регулярно і з використанням спеціальних прийомів.

На думку педагогів і психологів, найсприятливішим ві­ком для заучування віршів є 4—5 років. Саме в цей період починає особливо швидко розвиватися пам’ять малюка. До чотирьох років вивчення віршів відбувається переважно ми­мовільно. Після чотирьох років необхідно цілеспрямовано вчити її запам’ятовувати текст напам’ять, тобто розвивати довільну пам’ять.

Довільне запам’ятовування — це складна інтелектуальна робота. Вона допомагає більш швидкому збагаченню мовлен­ня дитини, ніж при мимовільному запам’ятовуванні; інтен­сивніше розвиває естетичні почуття (почуття поезії, почуття прекрасного в мові); зміцнює образну пам’ять (яка пов’язана з уявою) і словесну пам’ять (яка пов’язана з мисленням, що, на думку психологів, є найдоконанішим видом пам’яті).

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка. Рейтинг публікації: 4 из 5)
ВАС ТАКОЖ МОЖУТЬ ЗАЦІКАВІТИ:
Вивчення віршів за допомогою малюнків Вивчення віршів за допомогою малюнків Цей спосіб менш зручний, тому що потребує наявності готових малюнків. Але гарні ілюстрації роблять зміст вірша дуже наочним. Цим способом найбільш ефективно ...
Українська абетка у віршах Українська абетка у віршах До вашої уваги віршована абетка, тобто українська абетка у віршах, а також вірші про цифри. Також публікація на тему «Які бувають ігри з віршами? Переглянути українськ...
Вивчення віршів за допомогою рухів Вивчення віршів за допомогою рухів Для того щоб яскраво уявити те, про що розповідається, деякі слова (героїв, дії) можна зобразити за допомогою жестів. Пам’ятайте, що не треба показувати всі сло...
1788

Відгуки та пропозиції

Швидкий вхід з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарів

  1. Корисна публікація для всіх, хто цікавиться розвитком дітей, зокрема, вихователяі, батьків. Стання містить корисні рекомендації практичного характеру про те, як розвивати, тренувати память, як вчити віршовані твори з дітьми напамять.

  2. Гарна публікація для вихователів дитячих садків, батьків. Даний матеріал можна використати на батьківських зборах. Отже, розучування віршів з дошкільнятами – запорука успішного навчання надалі. Дякую за корисну інформацію

  3. Вік дошкільника – самий прекрасний час для формування та розвитку пам”яті та мислення.Матеріал статті переконує батьків і вихователів у тому,що потрібно вчити напам”ять вірші з дітьми.Вибирати легкі,доступні та цікаві саме для дитини 4-5 років.Дякую