Дослідницький проект з природознавства на участь у Всеукраїнському конкурсі “Юний дослідник”

Автор: вчитель початкових класів Козак Людмила Іванівна

Козак Людмила ІванівнаДослідницький проект учениці 4 класу з природознавства “Вплив домашніх тварин на самопочуття людини” в якому на пприкладі власної родини було проведено дослідження та записаний відеощоденник. Робота посіла І місце у міському етапі конкурсу.


 

ВСТУП

Людина є частиною природи і досить тісно з нею пов’язана. Втрата цього зв’язку призводить до певних наслідків. Доведено, що більшість захворювань людей виникає під час втрати контакту людини з навколишнім середовищем – зі світом рослин та тварин. Сприятливий вплив тварин на здоров’я, психічний стан та атмосферу вдома визнає більшість людей.

Людина оточує себе домашніми улюбленцями через брак уваги та відчуття самотності. Тваринки із вдячністю за турботу дарують наснагу, енергію та радість своєму господареві. Треба чітко усвідомлювати значення домашніх тварин у житті людини. Все це дає можливість визначити актуальність даної роботи

Об’єкт дослідження: взаємозв’язок домашніх тварин із людиною.

Предмет дослідження: роль домашніх улюбленців у стресових та негативних ситуаціях життя людини.

Мета:

  • провести дослідження впливу домашніх тварин на людину;
  • виявити особливості поведінки домашніх улюбленців у присутності людини;
  • взаємодія домашніх тварин з людиною на прикладі моєї родини.

Завдання дослідження:

  • спостереження за собакою, котом, папугою та акваріумними рибками, які живуть у мене вдома;
  • опитати близьких та знайомих про їх ставлення до домашніх тварин;
  • проаналізувати художні та науково-популярні фільми, що відображають вплив домашніх улюбленців на самопочуття людей;
  • проаналізувати свідчення про найвідоміших собак за матеріалами Інтернету;
  • провести опитування серед учнів про домашніх улюбленців.

Методи дослідження: спостереження, вивчення літератури, проведення опитування, аналіз отриманих даних.

РОЗДІЛ І. Мої домашні улюбленці

Я вас вітаю. Мене зовуть Софія Пазій, мені 9 років. Я навчаюсь у 4-А класі ЗОШ №4 міста Ізюма, що на Харківщині. Моя родина – це мама, тато, я, а також наші улюбленці – домашні тварини. Наш будинок великий, тому всім вистачає місця. Скільки пам’ятаю себе з раннього дитинства, поруч завжди були наші милі пухнасті створіння. Вважаю: мені дуже пощастило, що батьки люблять тварин і дозволяють інколи поповнювати наш домашній зоосвіт. Звичайно, за всіма улюбленцями потрібен догляд щодня, але ж радість та емоції від спілкування з ними того варті.

1.1. Собака Норка

Хочете щасливу суєту вдома? А тихий і теплий післяобідній спокій в обіймах з улюбленим істотою? Хочете незгасаючої і відданою взаємної любові? Все це матимете, якщо обзаведетеся карликовою таксою. Адже карликова такса – справжній член сім’ї (Додаток А).

У нашої Норки дружелюбний та врівноважений темперамент, вона дуже любить веселі ігри та метушню. Найзаповітніша мрія нашої карликової такси – це зуміти стрибнути до нас на коліна. Вона дуже товариська. Коли ми повертаємося додому, на нас чекає цілий шквал позитивних емоцій від зустрічі з нею. Адже цей милий собака не бачив нас цілий день і страшенно скучив! Життєрадісність і активність у цієї істоти безмежна.

Ця маленька, ніжна, добра, красуня-такса стала моїм найближчим та найщирішим другом. Навчила мене відповідальності, відданості, чесності, співчуття, великодушності і вмінню прощати помилки.

1.2. Кіт Тіша

Він великий і добрий муркотун. Надзвичайно ласкавий і ніжний. Тіша весь час вимагає їсти, скільки б його не годували! Без усяких докорів сумління він голосно нявчить на кухні, сунеться під ноги та вимагає смакоти.

Та як і всі коти, він дуже незалежний і самостійний. Спостерігаючи за котиком, ми завжди дізнаємося про зміни в погоді. Коли наближаються холоди, Тіша спить, згорнувшись калачиком і заховавши ніс ( Додаток Б).

Як добре, коли сидите на дивані, а вже нарешті ситий кіт стрибає вам на коліна. До речі, Тіша робить це без запрошення. Його також не обходить, чи давно ви з ним знайомі. На колінах він починає готувати собі місце, кумедно топтатися м’якими лапками, лоскотати, підлещуватися. А потім замурчить голосно, наче трактор працює! За таку ласку цьому котові можна вибачити все! А ще Тіша чуйний і лагідний. Коли в мене поганий настрій, він сідає поруч і таким співчутливим поглядом дивиться мені в очі, що я мимоволі розповідаю йому про свої негаразди, і мені стає легше.

Тіша – справжній друг. Хочу сказати, що вплив кішок на людину лише позитивний. Пухнастики виховують у нас, людей, такі риси характеру: терплячість, доброту, ласку і, звичайно ж, любов і довіру. Кішки – незамінні тварини в оселях людей, вони можуть продовжити життя господаря. Тому якщо ви любите кішок, а у вашому будинку їх ще немає, то добра порада – заведіть кошеня, і через деякий час ви не зможете уявити собі життя без цієї чудесної істоти.

1.3. Папуга Гоша та акваріумні рибки

Гоша з’явився в нашій родині нещодавно. Я мріяла про пернатого друга, і мої батьки пообіцяли цей подарунок за умови, що я гарно складу іспит у музичній школі. Так і сталось. Тепер я радію цьому щебетливому маленькому птахові, який уже встиг звикнути до нас. Інколи Гоша навіть не дає змоги нам поспілкуватись після робочого дня, намагається перещебетати наші розмови та повторює деякі звуки за нами. Він справжній господар своєї оселі – трохи пролетить по кімнатах і сам повертається до клітки. Люблю його дуже (Додаток В).

Є у нас і акваріумні рибки, а саме: скалярії, гурамі, меченосець, величезний сомик та маленький неон. Ніби ціле море! Я люблю мріяти, спостерігаючи за цими мовчазними істотами (Додаток Г).

РОЗДІЛ ІІ. Вплив домашніх тварин на емоційний стан людей

Мабуть, сьогодні вже мало хто сумнівається в тому, що тварини дуже благотворно впливають на людей, тим паче в такому шаленому ритмі, в якому зараз ми живемо. Наші улюбленці можуть не лише покращувати здоров’я, а й бути справжніми домашніми лікарями.

За статистикою, більшість людей надає перевагу кішкам. І зрозуміло чому. Ці тварини охайні, не потребують великих фінансових витрат. Їм не потрібні регулярні прогулянки на свіжому повітрі. Муркотіння кішки заспокоює, воно здатне викликати позитивні емоції.

Є мільйони прихильників собак і серед дітей, і серед дорослих. Чому?

За спостереженнями, власники собак є активними, здоровими та енергійними людьми.

Особливу увагу хочеться приділити таким домашнім улюбленцям, як рибки. З вигляду – абсолютно пасивні істоти, які плавають в акваріумі, не видаючи ані звуку. Проте, не варто недооцінювати цих маленьких істот. Терапевтичний ефект від їх присутності в будинку і громадських місцях просто вражає.

Пернаті друзі – це радість в оселі, вчасно розпочатий день, бадьорість духу. Лише дуже організовані, уважні та терплячі люди можуть придбати папугу. Найвищій рівень майстерності спілкування з пернатим другом – навчити його розмовляти.

Вчені довели, що позитивний ефект від спілкування з тваринами люди помітили ще багато століть тому. І тільки з середини ХХ століття з’явився такий самостійний метод як зоотерапія (анімалотерапія).

Навіть Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ) довелося визнати, що живі істоти благотворно впливають на стан нашого організму.

2.1. Дослідження та аналіз взаємодії домашніх улюбленців з людиною на прикладі моєї родини.

Спостереження записувала у вигляді відео-щоденника. У дослідженні брали участь всі члени моєї родини. Протягом 10 днів члени моєї родини активно спілкувалися з домашніми улюбленцями ( Додаток Ж).

За мамою був закріплений кіт Тіша. Чому так? Кішка є символом домашнього затишку, а мама – берегинею домашнього вогнища. Такі риси як м’якість, доброзичливість, гармонійність, чуйність – притаманні їм обом. Але річ у тім, що більшу частину свого часу мама проводить на роботі, де піддається стресовим ситуаціям через високу відповідальність. А вдома несе чималу відповідальність за всіх членів родини. Я встигла помітити, що муркотіння кота сприяє покращенню настрою мами; звичайне погладжування котика сприяє зняттю зайвої напруги, стану тривоги та депресії. Допомагає Тіша знизити підвищений артеріальний тиск і загалом заспокоює маму (Додаток Ж).

За татом і його психоемоційним станом я спостерігала за допомогою нашої собаки Норки. Всім нам відомо, що собака є головним господарем і охоронцем у будинку. Це вірний друг, захисник, активний та енергійний помічник. Спілкування з ним вчить нас чесності, відповідальності, доброти, відданості. Дні, які тато провів з собакою, були активними та яскравими (Додаток Ж).

Хвилястого папугу Гошу під час свого дослідження я вирішила віднести до бабусі. Вважаю, ми приділяємо недостатньо уваги бабусі, а в неї таке щире бажання про когось піклуватися, а наш щебетливий улюбленець таки створений для спілкування і підняття настрою. Бабуся ретельно стежила за чистотою у клітці, розмовляла з Гошею та насолоджувалася його гамірною, веселою вдачею. Настрій бабусі поліпшився. Вона відчула себе молодою, енергійною та зайнятою (Додаток Ж).

Акваріумні рибки під час спостереження були під опікою дідуся. Він людина похилого віку, часто хвилюється, інколи нервує. Тому рибки в тандемі з дідусем стали символом рівноваги та спокою. Спостереження за рибками заспокоює нервову систему і допомагає уникнути безсоння (Додаток Ж).

Мій день дуже завантажений, але я намагаюсь знайти час для догляду за своїми улюбленцями, адже їм це дуже приємно (Додаток Ж).

Любові, співчуття, милосердя кожна людина вчиться в дитинстві. З любов’ю до тварин в наші душі приходить повага до інших, неприйняття насильства.

2.2. Вивчення різноманітних джерел інформації.

Протягом свого дослідження, я спостерігала не тільки за своїми тваринами, але також проаналізувала статті, історичні довідки, переглянула фільми та мультфільми. Згадаймо таких знаменитих собак як сибірська хаскі – Балто, Акіта-іну Хатіко і сенбернар Баррі, Білий Бім Чорне Вухо. Це найбільш відомі собаки. Але подібних випадків безліч. Розкажу про відважних псів – героїв, які врятували не одне життя.

Сенбернар Баррі, пес породи сенбернар, є найвідомішим рятувальником, який мав здатність швидко і успішно знаходити людей, які загубилися в засніжених районах і збилися зі шляху. Цей пес прожив усе своє життя, рятуючи людей. На честь відважного пса-рятувальника, сенбернара Баррі, у Франції, в Парижі, встановили пам’ятник (Баррі рятує маленьку дівчинку зі снігового полону). У музеї природи історії швейцарського міста Берн можна побачити опудало Баррі (Додаток Д).

Знаменита собака Хатіко – пес породи акіта-іну – став живим прикладом собачої відданості. Хатіко – це національний герой у Японії (Додаток Д).

Цей пес був настільки прив’язаний до господаря, що навіть через багато років після його смерті продовжував приходити на залізницю, маючи надію зустріти улюбленого господаря. Ця зворушлива історія надихнула американського кінорежисера Ласе Хальстрема до створення фільму «Хатіко – найвірніший друг».

Балто – пес породи сибірська хаскі – є одним із найбільш відважних псів. Він прославився тим, що під час епідемії дифтерії був в упряжці, що везла ліки. Балто –найвідоміший їздовий собака (Додаток Д).

Крізь хугу та заметіль пройшов Балто, не збився зі шляху і довіз сироватку, яка врятувала життя людей. У 1925 році цьому відважному псові в центральному парку Нью-Йорка встановили бронзовий монумент.

У 1995 році за мотивами цієї історії було знято повнометражний мультфільм, який так і називається «Балто».

«Білий Бім Чорне Вухо». Мене зворушив до сліз перегляд цього фільму, вражає відданість собаки (Додаток Д).

Дуже раджу не тільки своїм друзям, а усім бажаючим подивитись новий мультфільм «Таємне життя домашніх тварин». Це зворушлива, захоплююча та дуже цікава історія. Після її перегляду я ще більше стала розуміти і любити своїх милих тварин.

2.3.   Значення домашніх тварин в житті людини

Яке місце займають домашні тварини в нашому житті? Якщо поміркувати, то значне. Більшість шанувальників тварин знають, що поява вдома кошеняти чи цуценяти повністю змінює звичне життя господарів. Вони мають турбуватися про здоров’я, дресирування та виховання улюбленця.

Отже, незважаючи на труднощі і дефіцит часу, багато хто з нас не уявляє свого життя без домашніх тварин. Крім того, поява вихованця в будинку – це нагода вести активний спосіб життя, позбутися емоційних і фізичних проблем, стати бадьорими і витривалими. Відверто кажучи, домашні тварини змінюють наше життя!

ВИСНОВКИ

Домашні тварини роблять наше життя яскравим, насиченим і помітно подовжують його. В результаті свого дослідження я навчилась визначати вплив моїх улюбленців на членів сім’ї, дізналась про відомих собак. Тепер зрозуміло, що настрій, самопочуття та активність людини можуть змінюватись під впливом свійських тварин. І члени моєї родини тепер свідомо вибирають домашнього улюбленця, коли хочуть покращити настрій чи заспокоїтися.

Усвідомила, що спілкування з твариною не шкодить людині, а впливає на неї позитивно.

Додатки

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. Дослідницька робота цікава. Учениця, співпрацюючи з учителем, батьками, створила гарний проект про домашніх улюбленців. Тема відповідає інтересам дитини . Робота підкріплена фото, вірші вдало доповнюють матеріал.