Дидактичні ігри для дітей дошкільного віку

Автор: вихователь спеціальної групи Гаврилович Лілія Павлівна

Вихователь спеціальної групи Гаврилович Лілія ПавлівнаДидактична гра «Опіка дітей»

Мета: Дати привід малюкам замислитися над тим, що не всі діти мають батьків. Навчити бачити соціальну несправедливість у ситуаціях із казковими героями, вносити пропозиції щодо поліпшення чи виправлення ситуації. Закріпити поняття «сирота». Розвивати почуття співпереживання до дітей, у яких немає батьків.

Матеріал: ілюстрації казок «Троє поросят», «Попелюшка», «Дикі лебеді», «Білосніжка» та інші.

Правила гри: гравці повинні пояснити, які права дітей були порушені.

Хід гри:

І варіант.

Можуть грати в гру 2-є та більше дітей.

Дорослий читає уривок казки, а діти-гравці називають казку, знаходять відповідну ілюстрацію і пояснюють, які права дітей були порушені.

Гра закінчується, коли всі ілюстрації будуть розглянуті, а також пояснені.

Дидактична гра

ІІ варіант.

Педагог пропонує дітям знайти вихід із ситуації, що склалася (побудувати дім, взяти до дитячого садка тощо).

Дидактична гра

Дидактична гра

«Хай знає кожна дитина мала про те, що в неї є різні права»

Мета: закріпити знання дітей про права на любов і піклування, відпочинок і дозвілля, повноцінне харчування, освіту та медичну допомогу.

Матеріал: кубик з ілюстраціями зображення прав дитини.

Правила гри: гравці повинні пояснити права дитини, які зображені на картинці.

Дидактична гра

Дидактична гра

Хід гри:

Діти стають у коло. За сигналом вихователя діти починають передавати кубик в руки один одному.

Коли звучить сигнал, дитина, яка отримує кубик, розглядає свою картинку і розповідає про право дитини, яке на ній зображено.

Гра продовжується до тих пір, поки всі ілюстрації будуть розглянуті.

Дидактична гра «Склади квітку»

Мета: закріпити знання дітей про великі права маленької дитини. Вчити дітей розуміти свої можливості при виконанні окремих правил, прав. Виховувати негативне ставлення до проявів агресії, жорстокості, експлуатації. Виховувати бажання намагатися бути справедливим.

Матеріал: червоні і зелені кружечки із зображенням обличчя дітей, пелюстки різнокольорові, на яких наклеєні картинки із зображенням прав дитини на гарне життя або порушення їх.

Правила гри: гравці повинні навколо зеленого кружечка викласти пелюстки, на яких наклеєні картинки із зображенням прав дитини на гарне життя, а навколо червоного кружечка викласти пелюстки із зображенням порушення права дитини.

Хід гри:

В грі можуть приймати участь двоє та більше дітей.

І варіант.

На столі посередині кладуть 2 кружечки (зелений і червоний), а пелюстки на столі викладають зображенням до столу.

Діти по черзі вибирають пелюстку, розглядають її, пояснюють: право дитини захищається чи порушується. Якщо на пелюстці зображена картинка із захистом прав дитини, її викладають навколо зеленого кружечка, а якщо права дитини порушуються, то навколо червоно кружечка.

Дидактична гра

Гра закінчується, коли обидві квітки будуть складені.

ІІ варіант.

Грає дві дитини. Одній дитині пропонується скласти квітку, на пелюстках яких знаходяться картинки із зображенням захисту прав дитини, другій дитині – із зображенням порушенням прав дитини.

Виграє той гравець, який перший складе квітку.

Дидактична гра «Ланцюжок прав дитини»

Мета: закріпити знання дітей про великі права маленької дитини. Вдосконалювати навички читання. Розвивати дрібну моторику рук. Виховувати увагу, зорове сприймання.

Матеріал: частини «ланцюжка»: на одний – графічне зображення прав дитини, на других – словесне пояснення графічних зображень.

Правила гри: за словесним поясненням прав дитини, малюки підбирають картинки із графічним зображенням, пояснюючи їх зміст, утворюючи ланцюжок. Та навпаки.

Хід гри:

І варіант:

Вихователь або дитина зачитують словесне пояснення прав дитини на одній частині ланцюжка. Діти знаходять відповідне графічне зображення, з’єднують шнурком, та розповідають про право дитини, яке на ній зображено.

Дидактична гра

ІІ варіант:

Діти відбирають для себе частини з графічним зображенням права дитини і з допомогою вихователя чи самостійно, знаходять відповідне словесне пояснення. Та з’єднують шнурком.

Перемагає той, хто швидше з’єднає ланцюжок.

Дидактична гра

Дидактична гра «Ми – майбутні першокласники»

Мета: домогтись усвідомлення власного статусу й місця в суспільстві від старших дітей у дитячому садку. Підвести дітей до висновку про те, що вони найстарші вихованці в дитячому садку. Формувати вміння мотивувати своє ставлення до ролі майбутнього школяра. Учити перелічувати ті дії, які засвоєні добре, адекватно оцінювати свої вміння.

Матеріал: шість малюнків, що зображують різні види мотивації майбутнього школяра; шість конвертів з невеличким оповіданням, у якому кожний із мотивів виступає, як особиста позиція одного з персонажів; кубик із зображення кружечків від 1 до 6.

Правила гри: гравець повинен пояснити свою точку зору зображення на малюнку.

Хід гри:

У грі можуть приймати участь від 2-х до 6-ти дітей.

Перед початком гри на столі викладаються малюнки із зображенням різних видів мотивації майбутнього школяра і шість конвертів з невеличкими оповіданнями.

За допомогою лічилки визначають, яка дитина першою почне гру.

Дитина кидає кубик з кружечками і називає число, яке відповідає кількості кружечків на кубику, потім знаходить конверт з такою ж цифрою.

Дорослий дістає з конверта оповідання і читає його, а перед гравцем викладається картка з такою ж цифрою. Дитина розглядає її і пояснює свою точку зору.

Коли всі малюнки-картки будуть розглянуті, гра закінчується.

Перемагає той гравець, який правильно й досконально пояснить свою точку зору.

Дидактична гра

Дидактична гра

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Роль гри в розвитку дитини важко переоцінити. Гра і навчає, і виховує, і розважає. Лілія Павлівна апропонувала добірку авторських дидактичних ігор на морально-соціально-правову тематику. Дякую за корисну розробку!

  2. Для дошкільнят гра має величезне значення. Гра-це отримання нових знань, гра-це праця, гра-це форма виховання. Ліліє Павлівно, добре, що в одному матеріалі представлена ціла серія дидактичних ігор з описом та фотографіями. Ігри, що сприяють розвитку сприйняття, уваги, пам’яті, мислення, розвитку творчих здібностей, спрямовані на розумовий розвиток дитини в цілому. Здорово, що Ви приділяєте розвитку дітей велику увагу.

  3. Слід відкорегувати завдання, вони не зовсім перегукуються із ходом ігор. Вихователь практикує пізнавальні ігри, за допомогою яких можна переконати малюків у їх значущості і потрібності. Дидактичний і роздавальний матеріал допоможе реалізувати програмові вимоги. Дерзайте!

  4. Ігри цікаві, змістовні. Особливо сподобалася ідея виправити складну ситуацію, адже дітям потрібно пояснювати, що безвихідних ситуацій не існує. А ще – “Де симла не може – там розум поможе”. Я так розумію. автор презентувала і власноруч виготовлене унаочнення, за що окрема 5-ка від мене.