mail@urok-ua.com

Дидактичні матеріали міні-кейсів до тем «Землетруси», “Тектонічна будова України”

6 клас, 8 клас

Автор: директор школи Маханько Олена Анатоліївна

директор школи Маханько Олена АнатоліївнаМи повинні виховувати так, щоб дитина почувала себе шукачем і відкривачем знань. Тільки за цієї умови напружена, стомлююча робота школяра забарвлюється радісним почуттям і може принести маленьким людям переживання творця

В. Сухомлинський

«Метод-кейс»

Кейс-технологія (англ. case – ситуація, подія, випадок) – метод інтерактивного проблемно-кооперативного аналізу, при застосуванні якого навчання ґрунтується на колективному поетапному вирішенні конкретних завдань – ситуацій (розв’язання кейсів). Учні повинні дослідити ситуацію (факт), розібратися в суті проблем (використовуючи запропоновані матеріали кейсу та додаткові джерела інформації),  окреслити причини, ймовірні наслідки та запропонувати можливі шляхи вирішення. Вчитель виступає в ролі фасилітатора, ведучого, генеруючого питання, підтримуючого дискусію, який сприяє успішній конструктивній кооперації учнів.

Метод був вперше застосований у США в 1924 році та сприяє: формуванню соціальних компетентностей, виробленню умінь критичного мислення, презентації, дискутувати, відстоювати власну думку тощо.

 

Міні-Кейс № 1 до теми «Літосфера»

ПРОБЛЕМА: чи загрожує Кривому Рогу геологічна катастрофа?

КОНКРЕТНА СИТУАЦІЯ: В ніч з 23 на 24 червня 2015 р. від мешканців Кривого Рогу надійшла інформація про підземні поштовхи. Епіцентр землетрусу зафіксовано в 00:16 на глибині 10 км, він розташований на окраїні території міста Кривого Рогу.

ДОВІДКА: Згідно з даними, землетрус у Кривому Розі оцінили в 4,6 бала за шкалою Ріхтера, але це не перевищило фонової сейсмічності міста. Проте, за потужністю цей землетрус можна порівняти з підземним вибухом маленької атомної бомби, – говорять фахівці.

Для нашого регіону землетрус такої сили є новинкою.

ЗАВДАННЯ:

  • Сформулюйте визначення землетрусу?
  • Визначте райони зосередження осередків землетрусів на території України.
  • Окресліть ймовірні причини виникнення землетрусів.
Ймовірні причини виникнення землетрусів
 
 
 
 

 

Міні-Кейс № 2 до теми «Літосфера»

ПРОБЛЕМА: чи загрожує Кривому Рогу геологічна катастрофа?

КОНКРЕТНА СИТУАЦІЯ: У Криворізькому регіоні стрімкий, активний видобуток корисних копалин почався з 1899 році. Ініціатором розробок став поміщик Верхньодніпровського повіту, відомий кожному школяру – Олександр Поль. Розвідані запаси близько 20 млрд тонн. Щонеділі о 15:00 – заплановані вибухи в діючих кар’єрах міста.

ДОВІДКА: Земна кора території Кривого Рогу сформована на ранніх стадіях розвитку літосфери. Ми з Вами ходимо по земній корі, якій уже більше 2 млрд. років.

Криворізький басейн розташований в 80-100 кілометрах на захід від річки Дніпро, в системі ріки Інгулець і її лівих приток – річок Саксагань, Жовта і Зелена.

Родовища басейну витягнуті у вигляді вузької смуги в північному та північно-східному напрямку протяжністю понад 100 кілометрів і шириною від 1-2 кілометрів до 6 кілометрів (в районі Кривого Рогу). Площа близько 300 км². Північним продовженням басейну є Кременчуцька магнітна аномалія.

Розташований на території Дніпропетровської, Полтавської, Кіровоградської, Запорізької областей України,

ЗАВДАННЯ:

  • Видобуток яких корисних копалин активно здійснюється на території Криворіжжя? Якого вони походження?
  • Якими способами ведеться стрімкий та активний видобуток?
  • Які можливі наслідки такого активного вилучення корисних копалин із надр землі Криворіжжя?
Можливі наслідки активного видобутку корисних копалин
 
 
 

 

Міні-Кейс №3 до теми «Літосфера»

ПРОБЛЕМА: чи загрожує Кривому Рогу геологічна катастрофа?

КОНКРЕТНА СИТУАЦІЯ: 22-го листопада 2014 р. Кривий Ріг сколихнув землетрус, тоді ж землетрус стався і у Румунії: підземний поштовх магнітудою 5,5 був зареєстрований в 21:14. Вогнище залягало на глибині 40 км. Підземні поштовхи відчувалися по всій Румунії.

ДОВІДКА: Криворізький регіон знаходиться в центральній частині Українського щита великої давньої Східно-Європейської платформи Євразійської літосферної плити.

Територія Кривого Рогу в структурі Українського кристалічного щита приурочена до межі двох різновікових блоків материкової земної кори. Границею між ними є так званий Криворізько–Кременчуцький глибинний розлом, який практично досягає мантії Землі.

Не дивлячись на більш, ніж вікову, історію геологічного вивчення Кривбасу, питання про утворення структури та механізм її розвитку залишається дискусійним і по сьогоднішній день.

ЗАВДАННЯ:

  • Який тип земної кори сформований на території Криворіжжя?
  • У чому полягає особливість, унікальність будови земної кори під нашим містом?
  • Чи можливе формування зон сейсмічної активності, осередків землетрусу в надрах території Кривого Рогу?
  • Які ймовірні варіанти розвитку території Криворіжжя у геологічному плані у майбутньому?
Власні гіпотези подальшого геологічного розвитку
 
 
 
 

 

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Цікавий метод. Мені соромно визнати, однак я про такий не чула. Правильно Олена Анатоліївна визначила ціль: допомогти учням стати дослідниками та шукачами знань, а вчитель як путівник і помічник-навіатор вмілими підказками та рекомендаціями підведе до знаходження істини. Матеріал краєзнавчого характеру досить цікавий ( особливо про землетрус). А метод-кейс обов’язково візьму на замітку)

  2. Застосування кейс-технології на уроці під час організації парної, групої або індивідуальної роботи є дуже оригінальним та цінним. Щиро Вам дякую!!! Бажаю творчих успіхів!!!

  3. Пізнавальні дидактичні матеріали. Сподобалось, що вчитель нагадала, а що саме є кейс-технології і вибрала для обговорення дуже актуальні питання, щодо раціонального природокористування.. Тут же присутня історична довідка. Інформація одночасно і цікава, і актуальна. І викликає пізнавальний інтерес.Дякую