mail@urok-ua.com

Дидактичні матеріали міні-кейсів до тем «Землетруси», “Тектонічна будова України”

6 клас, 8 клас

Автор: директор школи Маханько Олена Анатоліївна

директор школи Маханько Олена АнатоліївнаМи повинні виховувати так, щоб дитина почувала себе шукачем і відкривачем знань. Тільки за цієї умови напружена, стомлююча робота школяра забарвлюється радісним почуттям і може принести маленьким людям переживання творця

В. Сухомлинський

«Метод-кейс»

Кейс-технологія (англ. case – ситуація, подія, випадок) – метод інтерактивного проблемно-кооперативного аналізу, при застосуванні якого навчання ґрунтується на колективному поетапному вирішенні конкретних завдань – ситуацій (розв’язання кейсів). Учні повинні дослідити ситуацію (факт), розібратися в суті проблем (використовуючи запропоновані матеріали кейсу та додаткові джерела інформації),  окреслити причини, ймовірні наслідки та запропонувати можливі шляхи вирішення. Вчитель виступає в ролі фасилітатора, ведучого, генеруючого питання, підтримуючого дискусію, який сприяє успішній конструктивній кооперації учнів.

Метод був вперше застосований у США в 1924 році та сприяє: формуванню соціальних компетентностей, виробленню умінь критичного мислення, презентації, дискутувати, відстоювати власну думку тощо.

 

Міні-Кейс № 1 до теми «Літосфера»

ПРОБЛЕМА: чи загрожує Кривому Рогу геологічна катастрофа?

КОНКРЕТНА СИТУАЦІЯ: В ніч з 23 на 24 червня 2015 р. від мешканців Кривого Рогу надійшла інформація про підземні поштовхи. Епіцентр землетрусу зафіксовано в 00:16 на глибині 10 км, він розташований на окраїні території міста Кривого Рогу.

ДОВІДКА: Згідно з даними, землетрус у Кривому Розі оцінили в 4,6 бала за шкалою Ріхтера, але це не перевищило фонової сейсмічності міста. Проте, за потужністю цей землетрус можна порівняти з підземним вибухом маленької атомної бомби, – говорять фахівці.

Для нашого регіону землетрус такої сили є новинкою.

ЗАВДАННЯ:

 • Сформулюйте визначення землетрусу?
 • Визначте райони зосередження осередків землетрусів на території України.
 • Окресліть ймовірні причини виникнення землетрусів.
Ймовірні причини виникнення землетрусів
 
 
 
 

 

Міні-Кейс № 2 до теми «Літосфера»

ПРОБЛЕМА: чи загрожує Кривому Рогу геологічна катастрофа?

КОНКРЕТНА СИТУАЦІЯ: У Криворізькому регіоні стрімкий, активний видобуток корисних копалин почався з 1899 році. Ініціатором розробок став поміщик Верхньодніпровського повіту, відомий кожному школяру – Олександр Поль. Розвідані запаси близько 20 млрд тонн. Щонеділі о 15:00 – заплановані вибухи в діючих кар’єрах міста.

ДОВІДКА: Земна кора території Кривого Рогу сформована на ранніх стадіях розвитку літосфери. Ми з Вами ходимо по земній корі, якій уже більше 2 млрд. років.

Криворізький басейн розташований в 80-100 кілометрах на захід від річки Дніпро, в системі ріки Інгулець і її лівих приток – річок Саксагань, Жовта і Зелена.

Родовища басейну витягнуті у вигляді вузької смуги в північному та північно-східному напрямку протяжністю понад 100 кілометрів і шириною від 1-2 кілометрів до 6 кілометрів (в районі Кривого Рогу). Площа близько 300 км². Північним продовженням басейну є Кременчуцька магнітна аномалія.

Розташований на території Дніпропетровської, Полтавської, Кіровоградської, Запорізької областей України,

ЗАВДАННЯ:

 • Видобуток яких корисних копалин активно здійснюється на території Криворіжжя? Якого вони походження?
 • Якими способами ведеться стрімкий та активний видобуток?
 • Які можливі наслідки такого активного вилучення корисних копалин із надр землі Криворіжжя?
Можливі наслідки активного видобутку корисних копалин
 
 
 

 

Міні-Кейс №3 до теми «Літосфера»

ПРОБЛЕМА: чи загрожує Кривому Рогу геологічна катастрофа?

КОНКРЕТНА СИТУАЦІЯ: 22-го листопада 2014 р. Кривий Ріг сколихнув землетрус, тоді ж землетрус стався і у Румунії: підземний поштовх магнітудою 5,5 був зареєстрований в 21:14. Вогнище залягало на глибині 40 км. Підземні поштовхи відчувалися по всій Румунії.

ДОВІДКА: Криворізький регіон знаходиться в центральній частині Українського щита великої давньої Східно-Європейської платформи Євразійської літосферної плити.

Територія Кривого Рогу в структурі Українського кристалічного щита приурочена до межі двох різновікових блоків материкової земної кори. Границею між ними є так званий Криворізько–Кременчуцький глибинний розлом, який практично досягає мантії Землі.

Не дивлячись на більш, ніж вікову, історію геологічного вивчення Кривбасу, питання про утворення структури та механізм її розвитку залишається дискусійним і по сьогоднішній день.

ЗАВДАННЯ:

 • Який тип земної кори сформований на території Криворіжжя?
 • У чому полягає особливість, унікальність будови земної кори під нашим містом?
 • Чи можливе формування зон сейсмічної активності, осередків землетрусу в надрах території Кривого Рогу?
 • Які ймовірні варіанти розвитку території Криворіжжя у геологічному плані у майбутньому?
Власні гіпотези подальшого геологічного розвитку
 
 
 
 

 

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки. Рейтинг публікації: 5 из 5)
ВАС ТАКОЖ МОЖУТЬ ЗАЦІКАВІТИ:
Географічні задачі з тем Визначення напрямів на місцевості, Час на Землі, Біосфера. Географічні задачі з тем Визначення напрямів на місцевості, Час на Землі, Біосфера. Автор: вчитель географії Шукалюков Юрій Львович Задачі розраховані на використання під час підготовки до олімпіад,...
Географічні задачі для підготовки учнів до олімпіад та предметних конкурсів Географічні задачі для підготовки учнів до олімпіад та предметних конкурсів Автор: вчитель географії Шукалюков Юрій Львович Задачі розраховані на використання під час підготовки до олімпіад, конкурс...
Інструктивні картки з географії для проведення досліджень Інструктивні картки для проведення досліджень з географії Автор: вчитель географії, директор НВК Стародубцева Вікторія Анатоліївна Інструктивні картки для проведення досліджень географічних об'єктів...
1961

Відгуки та пропозиції

Швидкий вхід з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

 1. Цікавий метод. Мені соромно визнати, однак я про такий не чула. Правильно Олена Анатоліївна визначила ціль: допомогти учням стати дослідниками та шукачами знань, а вчитель як путівник і помічник-навіатор вмілими підказками та рекомендаціями підведе до знаходження істини. Матеріал краєзнавчого характеру досить цікавий ( особливо про землетрус). А метод-кейс обов’язково візьму на замітку)

 2. Застосування кейс-технології на уроці під час організації парної, групої або індивідуальної роботи є дуже оригінальним та цінним. Щиро Вам дякую!!! Бажаю творчих успіхів!!!

 3. Пізнавальні дидактичні матеріали. Сподобалось, що вчитель нагадала, а що саме є кейс-технології і вибрала для обговорення дуже актуальні питання, щодо раціонального природокористування.. Тут же присутня історична довідка. Інформація одночасно і цікава, і актуальна. І викликає пізнавальний інтерес.Дякую