mail@urok-ua.com

Гра-експрес для учнів 2-4 класів

“Ми кажем “Ні!” алкоголю!”

Автор: вчитель початкових класів Селезнюк Ірина Леонідівна

вчитель початкових класів Селезнюк Ірина ЛеонідівнаПовчальна гра, яка не тільки ознайомлює дітей з негативним впливом алкоголю, але й наслідками його вживання, попереджуючи подальше вживання алкоголю школярами.


Мета:

  • формувати переконання про здоровий спосіб життя;
  • проводити антиалкогольну пропаганду;
  • розширити знання про шкідливість алкоголю на організм людини;
  • запобігти вживання алкоголю у подальшому житті школярів.

Обладнання:

  • маршрутні путівники – додаток 1;
  • ковпаки для «Паровозів» – 3шт.;
  • регулювальні палички зеленого і червоного кольорів для «Чергових по станції» – 6 комплектів;
  • кольорові фігурки членів сім’ї (мама, тато, сестричка, братик) – 7 компл.;
  • повітряні кульки – 24 шт.;
  • презентація у Power Point «Вдумайся!»;
  • комп’ютер;
  • проектор;
  • аркуші паперу – 3 шт.;
  • ватмани – 6 шт.;
  • кольорові олівці;
  • кольорові маркери – 8шт.;
  • картки з написами:
  • тварин (заєць, лелека, ведмідь) – додаток 2;
  • небесні світила (Сонце, Місяць) – додаток 3;
  • пір року (зима, весна, літо, осінь) – додаток 4;
  • алкогольних і безалкогольних напоїв;
  • фішки з номіналом 1 бал;
  • бланки для анонімного анкетування – додаток 5;
  • ручки;
  • легенда «Усе залежить від тебе» – додаток 6.

Учасники гри:

  • організатори – учні 5кл. – «Паровози», 8 кл. – «Чергові по станції»;
  • гравці – учні 2-4 класів.

Хід гри-експресу

Гра-експрес проходить у три етапи:

  • підготовчий;
  • основний;
  • заключний.

Підготовчий етап.

На засіданні Ради справи педагог-організатор повідомляє мету і завдання гри-експресу, методом жеребкування обирає бажаючих на «посади» «Паровоза» (відповідно до кількості команд), та «Чергового по станції» (відповідно до кількості станцій – по 2). Відповідно до обраної посади, організатори конструюють собі атрибути (зазначені в обладнанні), допомагають педагогу-організатору у розробці маршрутних путівників.

Основний етап – (безпосередня гра) – розпочинається зі збору-старту (лінійки), на якій гравцям повідомляється мета та правила гри, роздаються маршрутні путівники.

Діти стають у формі потягу за ведучим «Паровозом» (учнем 5-го класу), який керує напрямком руху, і рухаються зі станції до станції відповідно до маршрутного путівника

Станція «Щаслива сім’я»

Гравцям пропонується довільно обрати фігурку члена сім’ї (будь-якого кольору – червоного, рожевого, синього, блакитного, жовтого, зеленого, салатового). По команді «Старт!» діти формують сім’ї за кольорами. Наприклад, сім’я червоних – мама, тато, братик і сестричка. Гравці якої команди швидше справляться з завданням (час засікається за останньою сформованою сім’єю), та команда набирає 3 бали. Відповідно до часу, затраченого на формування сімей, інші команди отримують 1 і 2 бали.

Задля моменту інтриги бали за цей етап гри оголошуються і додаються на заключній лінійці-фініші.

Станція «Повітряна кулька»

Учасникам пропонується вибрати одну із карток, на якій вказано одна з пір року. Діти формують чотири групи, показуючи рухами дії, які відбуваються у ту чи іншу пору року. Кожній групі роздається по дві повітряні кульки, на яких всі гравці повинні написати за 2 хв. Власне ставлення до п’яної людини.

Всім групам, які справились з завданням, даються фішки. Написи на кульках зачитуються на фінальній лінійці гри, а самі кульки вивішуються у класних кімнатах і повторно зачитуються на класних батьківських зборах.

Станція «Вдумайся!»

Команді пропонується подивитися і послухати презентацію у Power Point про шкідливість алкогольних напоїв на організм людини. Після перегляду гравцям задається завдання: на аркуші паперу вказати всі напої, які згадувались у презентації. Визначити, до якої групи (корисні чи шкідливі) відносяться напої. Довести свою думку. За кожну правильну відповідь – 1 бал. Чим більше вказаних напоїв, тим більше балів набирає команда.

Станція «Карикатура»

Обравши картки із зображенням небесних світил (Сонце, Місяць), діти рухами показують діяльність людей вдень і вночі. Таким чином гравці діляться на дві групи. Групам роздаються ватмани та кольорові олівці. Завдання: за 3 хв. намалювати плакат-карикатуру на спиртні напої. Яка група справилась із завданням, та отримує 1 бал. Якщо обидві справились – команда має 2 бали.

Станція «Червоне і чорне»

Гравцям пропонують обрати картки із зображенням тварин (заєць, ведмідь, лисиця), після чого вони формують три групи, імітуючи рухи вказаних тварин. Кожній групі роздаються картки з зазначеними напоями. Завдання: алкогольні напої підкреслити чорним кольором, безалкогольні – червоним. Пояснити свій вибір. За кожну правильну відповідь – 1 бал.

Станція «Відверто про себе»

Кожному з гравців роздаються бланки для анонімного анкетування і ручки. «Черговий по станції» зачитує питання анкети, а діти відповідають. Заповнені бланки збираються, аналізуються соціальним педагогом, результати повідомляються класоводу, який може використати їх у роботі з батьками.

Команді за пройдений етап додається 1 бал.

Закінчується основний етап заключною лінійкою-фінішем, куди прибувають всі «потяги». Тут зачитуються написи з повітряних кульок, робляться висновки, підводяться підсумки гри, нагороджуються переможці, зачитується легенда «Усе залежить від тебе».

Заключний етап.

Організатори збираються на засідання, де обговорюються і аналізуються позитивні і негативні моменти організації та проведення гри.

Додатки

Презентація

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

12 коментарів

  1. Квест-гра доволі непогана. Але особисто б я замінила презентацію на виступ театру-форуму про “Шкідливі звички”. на мою думку, дітям початкових класів це булоб цікавіше, а якщо у артисти задіяти учнів старших класів – подвійна профілактика і для підлітків. Дякую.

  2. Розробка гарна, цікава, корисна. Така форма проведення як гра мені дуже сподобалась адже тема серйозна і така що потребує уваги. Думаю діти запам’ятають про негативний вплив алкоголю і ніколи не зловживатимуть ним.

  3. Така незвична форма роботи,що я у захваті.Негативний вплив алкоголю надовно запам”ятається дітям і вони будуть десятою дорогою оминати це зло.Кольоровий формат у доступному форматі виховуватиме здорове покоління.Дякую

  4. Ірина Леонідівна, спасибі за змістову, досить корисну роботу, у якій підіймається дуже важливе питання дитячого алкоголізму. Вважаю, тема досить доречна, актуальна. Наша біда в тому, що алкоголізм в Україні молодшає з кожним роком. Сьогодні він уже з дитячим обличчям.

  5. З одного боку, згодна, що необхідно проводити превентивну роботу з учнями щодо небезпечних явищ суспільства, зокрема алкоголю. На жаль, сьогодні діти рано стикаються зі всякими негативами та й знають насправді набагато більше, ніж часом думають дорослі. З іншого боку, треба бути дуже обережними, щоб навпаки не спровокувати у дітей бажання щось таке спробувати, бо діти дуже цікаві до всього нового і забороненого. Тому краще, якщо такі заходи проводитимуть спеціалісти, зокрема психологи та лікарі.

  6. Ваша гра-експрес, Ірино Леонідівно, велика знахідка. Проблема вживання алкоголю малолітніми – дуже актуальна в наш час. Я вважаю, її потрібно обговорювати вже з початкових класів. Ще дуже сподобалось, що задіяні учні різних класів, причому, одні – в ролі наставників, інші- в ролі гравців. Тобто, навчаються відразу декілька груп дітей різної вікової категорії. А старші учні ще й вчаться допомагати та виховувати молодших – це гарний метод, тому, що навчаючи інших, людина засвоює 90 % навчального матеріалу. Щиро дякую за розробку. Натхнення вам!

  7. Урок цікавий та пізнавальний для усіх учнів 2-4класів, а особливо – для організаторів- учнів 5 класу. Ірина Леонідівна показала, що повчальна гра на уроці, не тільки ознайомлює дітей з негативним впливом алкоголю та наслідками його вживання, а саме головне – попереджує, що подальше вживання алкоголю є шкідливим для організму людини. Учителем підібрані захоплюючі станції, гарні додатки, та чудовим доповненням є наглядна презентація, яка наголошує, що потрібно задуматись над даною темою! Дякую.

  8. Системний блочний (станції) підхід для розгортання теми вибрала Ірина Леонідівна. Саме так й треба будувати гру – експрес. На кожному етапі заходу учасники демонструють, на якому рівні інформацією вони володіють. Корисним є залучення соціального педагога до аналізу зібраних анкетних даних.

  9. Мені дуже сподобалась гра-експрес, запропонована Іриною Леонідівною. Я вважаю, що тема на часі, і зовсім не зарано в початковій школі говорити про це дітям. Лише потрібно вибрати доступну для школярів форму, як от гра-експрес. Ви – творчий вчитель!

  10. Дуже цікавий захід. Багато матеріалу для розвитку учнів та мотивування здорлвого способу життя. Але на мою думку тема алкоголю у 2 класі надто складна і ще зарано учням розказувати про алкоголь. Це саме стосується і тютюнопаління. Діти з такою проблемою ще не стикались!

    1. Не згідна, так як провівши у своєму 2 класі (попередній набір) анонімне опитування, виявила, що деякі батьки пропонували власним дітям “попробувати” алкогольні напої типу джин-тонік, пиво, навіть горілку. Тому вважаю, що потрібно проводити превентивне виховання для запобігання шкідливих звичок, починаючи з початкових класів. Проте, дякую за відвертість.

  11. Надзвичайно продуктивний виховний захід. Тема актуальна. І така форма антиалкогольної пропаганди дуже ефективна. До гри залучено увесь дитячий колектив навчального закладу, велася тривала підготовка, що теж несе виховне навантаження. Нестандартний, творчий підхід до теми. Бажаю Ірині Леонідівні успіху.