Гра-квест “У пошуках справжніх скарбів” для учнів 5-8 класів
Автор: практичний психолог Читакова Ірина Миколаївна
Мета цієї гри-квесту – розвивати творчі здібності та інтереси дітей; мотивувати дитячу ініціативу; спонукати до прояву соціально позитивної поведінки; сприяти закріпленню шановливого ставлення до людей, їхньої праці.
ГРА-КВЕСТ
«У ПОШУКАХ СПРАВЖНІХ СКАРБІВ»
для учнів 5-8 класів
Мета: розвивати творчі здібності та інтереси дітей; мотивувати дитячу ініціативу; спонукати до прояву соціально позитивної поведінки; сприяти закріпленню шановливого ставлення до людей, їхньої праці.
Обладнання та матеріали: тісто листково-дріжджове, родзинки, харчова плівка, одноразовий посуд (тарілки, стакани), серветки, мило, грунт для кімнатних рослин, сімена квітів, вода, плакат з малюнком дерева, набір для кожної команди не менше 10 неклейкіх або клейкіх стікерів у вигляді плодів з назвами позитивних якостей, магнітна дошка.
Учасники: учні 5-8 класів по 3-5 в команді.
У своїй роботі практичний психолог має орієнтуватися на вікові закономірності й особливості своїх клієнтів. Саме тому було вирішено допомогти дітям у такий складний для них період перехідного віку за допомогою гри-квесту. Всім відомо, що гра дітей відображує реальність дорослого життя; граючись, діти навчаються певної схеми поведінки. Розробляючи цей квест, я намагалась допомогти дітям розкритися, показати себе з найкращої сторони, бути розкутими, вільно висловлюватись та проявляти свої емоції, зменшити тривожність та напругу, яка пригнічує дітей в кінці навчального року, призводить до конфліктів. Також важливою метою цього квесту вважаю спонукання нашої молоді до міркування над тим, що звичайні життєві справи, допомога близьким людям, шановливе ставлення до праці, розуміння своєї необхідності в соціумі приносить багато задоволення.
Хід гри
І. Завдання 1 «Допоможи мамі». Ведучий збирає команди учасників в їдальні школи, на вільних столах на харчову плівку викладають готове листково-дріжджове тісто (краще придбати готове тісто в супермаркеті). Розрізає тісто на рівні частини за кількістю учасників плюс ще одна частина на команду для «класної мами». На кожну команду дається тарілка з завчасно митими родзинками. Інструкція: «Сьогодні ми з вами пограємо в одну цікаву гру-квест. У вас буде три добрі справи, які треба робити дружно, творчо, охайно й швидко. В першому завданні вам потрібно допомогти вашим мамам зліпити гарний смачний пиріжок з родзинками, але такий, щоб він не був схожий на всі інші, він буде унікальний. Прикрасьте його родзинками та зробіть незвичайної форми так, щоб ви змогли його відрізнити від інших. Також кожна команда робить один пиріжок для свого класного керівника – «класної мами». Перш ніж приступити до завдання, всі повинні помити руки з милом. Бажано впоратись за 15 хвилин». Свої вироби діти кладуть на лист для випікання та віддають їх кухарю. Можна одразу попередити учасників, що це буде їх винагорода за участь у грі, тому треба пройти всі завдання і бути активним.
Під час приготування пиріжків
ведучий бере інтерв’ю в учнів
про те,
чи допомагають вони родичам
на кухні,
що ще вони вміють робити
по дому,
як це винагороджується,
чи подобається їм це.
ІІ. Завдання 2 «Посій зернятко добра». Для наступного завдання всі переходять до тренінгової кімнати, де заздалегідь на окремому столі заготовлені одноразові стакани, грунт та сімена квітів. Та команда, яка перша закінчила ліплення пиріжків, та перша починає друге завдання. Ведучий показує, як насипати грунт в стаканчик, покласти не глибоко сім’я квітки та трошки полити водою.
Команди по черзі
виконують завдання
з умовою робити
якомога охайніше.
Діти миють після цього руки
(бажано, щоб туалетна кімната
або рукомийник були поблизу)
та сідають командами
за столи в цьому ж кабінеті.
ІІІ. Завдання 3 «Дерево гарних якостей». На магнітній дошці прикріплений плакат з малюнком дерева. Командам даються стікери з надрукованими на них гарними якостями (чесність, повага, доброта, сміливість, мудрість, ввічливість, охайність, працьовитість, дружба, терпіння, скромність, активність, наполегливість). Інструкція: «Ви посіяли зернятко, яке проросте через деякий час, але давайте уявимо, що з нього уже виросло ось таке чудове велике дерево. Так само добрими справами ми зрощуємо в собі гарні якості, які написані у вас на стікерах.
Я пропоную зараз
кожному учаснику
обрати дві якості,
які він хоче
в собі виховати, зростити.
Прикріпіть їх на наше дерево у вигляді плодів».
Після того, як діти
зробили завдання,
запитати в кожного,
що він обрав і чому.
Висновок: «Багато хто з вас обрав однакові якості. Це тому, що ви мрієте бути сміливими (або інше, якщо більшість обрала іншу якість), щоб долати життєві перешкоди, робити правильний вибір, бути корисними тим, кого любите.»
Для завершення гри всі повертаються до їдальні.
Діти отримують
свій солодкий приз
та висловлюють
свої почуття, враження.
Пригощають пиріжком
класних керівників.
Пропонується свій пиріжок за бажанням показати вдома та пригостити родну людину. Похвалити треба і тих, хто забажає це зробити й інших.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ:
- Світич С.А. Профілактика шкільної дезадаптації: диференційоване використання ігрових технологій. – Дніпрпетровськ: «Інновація», 2015. – 72 с.
- Корекційна робота соціального педагога. Ігри та вправи / уклад. Л.В. Туріщева. – 2-ге вид. – Х.: Вид. група «Основа», 2014. – 127 с.
- Загній І.А. Відпочиваємо разом // Шкільний психолог. Усе для роботи. – 2014. – №6 (66).
З перших секунд ознайомлення із сценарієм приємно вражає дуже цікавий його початок. Ліпити пиріг своїми руками – це дійсно класно! На папері це одне, а втілити цей задум не так і просто. Молодці! Відчувається, що автор креативна та творча! Так тримати!
Насправді, не так вже і складно купити кілограм листкового тіста в супермаркеті та родзинок. Також, звісно необхідно підтримувати гарний контакт з поваром школи та погодити захід з адміністрацією. Велике Вам дякую за підтримку та добрі слова!
Квест – актуальна на сьогоднішній день форма проведення як шкільного заходу, так і уроку. Діти із задоволенням виконують запропоновані завдання і таким чином розвиваються в різних аспектах. Автор даної публікації вдало наповнив її цікавими завдання для учнів середньої школи.
Повністю згодна з Вами щодо розвитку дітей за допомогою виконання різних цікавих завдань. Дякую за позитивний відгук!
Квест – завжди цікаво, пізнавально, сучасно . Завдання розроблено з урахування вікових особливостей учнів.Особливо сподобалось перше завдання, під час якого учні не лише ліплять пріжок, а під час інтервю аналізують свою поведінку та мають можливість порівняти її з поведінкою товаришів по команді.
Психолог, на мою думку, підібрала завдання, які вже з самої назви так і сяють добром, розвивають гарні моральні якості. Не можу погодитись з коментарем нижче, тому що сьомі класи можуть досить сильно відрізнятись інтересами, захопленнями рівнем вихованості. З фото видно, що діти задоволені.
На мою думку,захід буде цікавим тільки для учнів 5-6 класів, для старших все занадто просто. Це не значить, що він нецікавий: я лише висловила власне припущення. А сама задумка гарна, її можна використовувати класним керівникам.
Також використовую у роботі квест-ігри, але здебільшого на уроках. Це дуже цікава гра, її можна використати класному керівникові, щоб урізноманітнити виховні заходи. Дякую!
Дуже сподобалася гра-квест! Цілі і завдання поставлені перед квестом виконуються повністю. Матеріал оформлений методично грамотно, красиві фотографії, цікаві завдання! Учні вчаться працювати в команді. Думаю, діти отримали величезне задоволення від такого заходу.