mail@urok-ua.com

Інтегрований урок формування та вдосконалення вмінь та навичок (із застосуванням ІКТ)

Автор: вчитель англійської мови Борцова Олена Юріївна

Даний урок є уроком формування та вдосконалення вмінь та навичок по темі «Велика Британія. Україна», відноситься до тематики публічної сфери спілкування і відповідає чинній навчальній програмі для 8 класу з англійської мови.
Мета уроку: розширення знань учнів про розташування та клімат Великої Британії; розвиток соціокультурної та соціолінгвістичної компетенції учнів.


 

Завдання :

навчальні: формувати навички вживання нових ЛО; вдосконалити навички аудіювання тексту у звукозапису; сприяти розширенню країнознавчого кругозору;

розвивальні: розвивати вміння працювати з інформацією, медіа, комп‘ютером;  розвивати мовленнєву компетенцію( уміння розуміти зі слуху зміст автентичних текстів (аудіювання)); розвивати вміння адекватно використовувати набуті знання та вміння під час спілкування англійською мовою;

виховні: вчити розуміти важливість оволодіння англійською мовою і потреби користування нею як засобом спілкування; виховувати культуру спілкування, мовний такт і культурну толерантність.

Обладнання: підручник, ММК (комп’ютери, підключені до мережі Інтернет), картки для роботи в парах, картки для створення груп, аудіо запис фізкультхвилинки.

Хід уроку/ Sequence

І. Вступ/ Introduction (4-5хв)

1. Привітання/ Greeting:

Teacher (T): Good morning my dear pupils! I’m glad to see you at our lesson/ How are you today? (pupils answer).

2. Перевірка домашнього завдання/ Checking on homework.

T: You have done ex. 7 on page 210 at home. Let’s check your homework .

(5 учнів за вибором вчителя читають виправлені речення, вчитель контролює правильність виконання завдання; декілька зошитів вибірково перевіряються, інші зошити збираються в кінці уроку)

3. Повідомлення теми та мети уроку/ Introducing the topic and the aims of the lesson.

Мотивація/ Motivation

T: I hope that today’s lesson will be interesting and useful for you. We’ll speak about beautiful country Great Britain. You know why do we learn English. We vhave discussed it many times. But what for do we learn geographical position and climate of UK?

(Answers: – for future travellings;

  • To broaden our knowledges about this country;
  • If we want to learn a language, we should learn everything about the country: geographical position, climate, culture, traditions etc.)

You have already learned some facts about that country. And I think you are ready for the work.

4. Уведення в іншомовну атмосферу/ Warming up.

Вікторина “Great Britain”

T: Let’s refresh your memory and remember some facts about the UK. Listen and choose the right answer to complete the sentences.

  • The official name of the country is…
  1. The United States of Great Britain
  2. The United Kingdom of Great Britain and Ireland
  3. The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
  • There are … parts of the UK.
  1. 3
  2. 6
  3. 4
  • … is the capital of Great Britain
  1. Paris
  2. London
  3. New York
  • London stands on the river…
  1. Mississippi
  2. Thames
  3. Murray
  • What are the 4 parts of the country?
  1. England, Scotland, Ireland, Canada
  2. England, Poland, Wales, Ireland
  3. England, Scotland, Wales, Northern Ireland
  • The head of the UK is…
  1. The president
  2. The queen
  3. The king

ІІ. Основна частина/ The main part. (35 хв)

  1. Watching a video/Перегляд відео.

(вчитель пропонує учням зайняти місця біля комп’ютерів та перейти на сайт за посиланням http://learnenglish.britishcouncil.org/en/uk-culture/climate-and-geography )

  1. Before you watch press on the “Preparation” and match the phrases in the table to their definitions.

Definitions:
a. to be made or formed of
b. be in a particular place or position
c. next to
d. clearly separate and different
e. wild, not even, difficult to travel over
f. small in number and over a large area
g. having lots of parts higher than the surrounding land
h. having something to be proud of
i. which blows in a particular place
j. short periods of a particular type of weather

T: Check your answers by pressing “Finish”

Keys: 1-d, 2-h, 3-f, 4-b, 5- c, 6-g, 7-e, 8-a, 9-j, 10-i.

  1. Watching and listening to the video/ Перегляд відео

T: And now let’s watch the video “UK culture – climate and geography”

(учні дивляться відео) – 2.44 minutes.

  1. After watching/ listening task:

T: Press on the “Task 1”. Read the questions and select the right answer.

(учні виконують тестові завдання)

1. The United Kingdom contains

a) a hundred of small island.

b) hundreds of small islands.

c) thousands of small islands.

2. England consists mainly of

a)low land with a few mountains.

b)highlands and lowlands.

c)mountains and lowlands.

3. The highlands of Scotland have

a)few people and many mountains.

b)many people and few mountains.

c)many people and many mountains.

4. Most people in Scotland live

a)in the Highlands.

b)in the mountains.

c)in the Lowlands.

5. The Atlantic Ocean brings lots of

a)cold windy weather.

b)wet but not too cold weather.

c)cold and wet weather.

T: Let’s check your answers. Press on “Finish”. Have you done everything correctly? Was this task difficult for you? All right. The next task (Task 2) is to match the numbers in the box to make facts about the UK.

T: Check your answers pressing on “Finish”.

Keys: 1-22, 2-700, 3-2, 4-150, 5-300, 6-4.

2. Читання/ Reading.

  1. Learning new words/ Ознайомлення учнів з новими ЛО (с.213)

(деякі слова та фрази вже знайомі учням; інші вчитель вимовляє, учні повторюють декілька разів, потім перекладають самостійно або за допомогою вчителя)

  1. Silent reading / Читання мовчки ( 2(b), p. 213)

(учні самостійно читають текст вправи)

с) After reading task / Перевірка розуміння прочитаного (ex. 3, p. 214)

Вправа «Мікрофон»

T:Let’s make a circle and ask and answer some questions from the exercise 3 on page 214..

(учні стають в коло і задають один одному по черзі питання з вправи (або свої) і відповідають, використовуючи отриману інформацію, передаючи по колу мікрофон. Вчитель контролює правильність виконання завдання)

3. Практикування у вживанні ЛО теми/ Practice

T: Well done! Thank you very much! You are very attentive and active today. Let’s continue our work. Look at the map on page 213 and complete the sentences on the cards.

(учні заповнюють пропуски в реченнях, використовуючи ЛО уроку та користуючись картою Британії на с. 213)

  • If you want to reach Great Britain, you have to cross the …(North sea and English channel)
  • The UK … in the north-west of Europe. (is situated)
  • The British Isles is the name for a collection of about 2000 … (small islands)
  • Northern Ireland is … from the Great Britain by the Irish sea. ( separated)
  • Scotland … the northern part of Great Britain. ( is)
  • The Gulf … keeps the weather warm in Scotland, so the temperature is sometimes only few degrees below … . (stream, zero).

T: Please, … (Olexandr/Amina, Diana…), read your sentences.

(учні зачитують доповнені речення, вчитель контролює правильність виконання завдання)

4. Фізкультхвилинка/ Physical activity

5. Аудіювання й усне мовлення / Listening and speaking

 a)T: As you know one of the Britain’s favorite topics of conversation is the weather. Watch this video and see how a weather forecast is made.

(перегляд відео файлу)

  1. b) T: Now find the weather forecast for tomorrow in London and try to make your own in groups of 4. Choose the card and find the members of your group.

(учні об’єднуються в 4 групи по 4 учні в кожній за допомогою карток; кожна група протягом 2 хвилин повинна знайти в Інтернеті прогноз погоди на наступний день і виступити з ним. По закінченні часу представники груп повідомляють свій прогноз погоди.)

ІІІ. Заключна частина уроку (5 хв)

  1. Підсумки уроку.

Рефлексія

T: You worked hard today. And even learned how to make a weather forecast. And now please, complete the sentences to summarize your work today:

I have learned …. at our lesson.

 … was easy/ difficult for me.

I should practice ….. more.

I am/ I am not satisfied with my work today.

 I liked/ didn’t like the lesson because…

(учні доповнюють речення, підводячи підсумки своєї роботи на уроці)

  1. Домашнє завдання: answer the questions of exercise 3 on page 214.
  2. Оцінювання учнів
  3. Завершення уроку.

T: Thank you for your work today. Our lesson is over. Have a nice day! Goodbye!

Pupils: Goodbye!

 Додаток 1

Додаток 2

1) If you want to reach Great Britain, you have to cross the …

2) The UK … in the north-west of Europe.

3) The British Isles is the name for a collection of about 2000 …

4) Northern Ireland is … from the Great Britain by the Irish sea.

5) Scotland … the northern part of Great Britain.

6) The Gulf … keeps the weather warm in Scotland, so the temperature is sometimes only few degrees below…

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Гаджети – це ті технології, які цікаві нашим дітям Компетентісний підхід – це те, що вимагає сучасна школа і сучасні діти. Вчитель вдало поєднала у своєму конспекті те й інше.

  2. Використання ІКТ на уроках допомагає краще засвоїти навчальний матеріал, а ще й зберегти дорогоцінний час. отже, даний урок є чудовим прикладом вдалого застосування ІКТ. Матеріали взяті з British Council дуже цікаві, та спрямовані на легке засвоєння нових ЛО

  3. Цінність конспекту уроку заключається у використанні інформаційно-комунікаційних технологій. Відомо, що використання ІКТ на уроках англійської мови стимулює інтерес до навчальної діяльності, розвиває логічне та творче мислення, розвиває здібності, формує інформаційну культуру учнів.