Інтегрований урок з української літератури та математики в 5 класі на тему: «Про Осипа Маковея на уроці математики. Множення і ділення натуральних чисел»
Автор: вчитель математики, вчитель української мови та літератури Гладченко Любов Іванівна, Петринка Олександра Теодозіївна
Представляємо Вашій увазі інтегрований урок з української літератури та математики в 5 класі на тему: «Про Осипа Маковея на уроці математики. Множення і ділення натуральних чисел», який можна використати при закріпленні вмінь та навичок розв’язувати вправи з теми «Множення і ділення натуральних чисел», а також для вивчення літератури рідного краю.
Тема: Про Осипа Маковея на уроці математики. Множення і ділення натуральних чисел
Мета: закріпити вміння та навички розв’язування вправ з теми «Множення і ділення натуральних чисел»; розвивати логічне мислення п’ятикласників, обчислювальні навички; виховувати інтерес до математики; виховувати почуття патріотизму та потребу вивчати літературу рідного краю.
Хід уроку
І. Вступне слово вчителя.
Учитель математики. Ми закінчили вивчення теми «Множення і ділення натуральних чисел». Сьогодні ми з вами, використовуючи знання попередніх уроків, проведемо урок математики, інтегрований з українською літературою. Спробуємо об’єднати царицю всіх наук математику з українською поезією.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Учитель математики. На уроці нам потрібно буде множити і ділити натуральні числа, тому пригадаємо:
- Як називаються числа при множенні?
- Які властивості множення ви знаєте?
- Як читається переставна властивість множення?
- Як читається сполучна властивість множення?
- Як читається розподільна властивість множення?
- Як називаються числа при діленні?
- Що показує частка двох чисел?
- Як знайти невідомий множник?
- Як знайти невідоме ділене?
- Як знайти невідомий дільник?
ІІІ. Розв’язування вправ.
Учитель математики. Дізнаємося про кого з українських поетів буде йти мова на уроці. Для цього розв’яжемо такі приклади.
Колективне розв’язування прикладів.
- Приклади.
1) 465×506; 4) 1548 :36;
2) 934×260; 5) 15552 :72;
3) 2468×359; 6) 906192 :126;
7) 25600 :800
Розв’язавши приклади, знайдіть за таблицею, яка буква відповідає одержаній відповіді.
235290 | 242840 | 886012 | 43 | 216 | 7192 | 32 |
А | М | О | К | Е | Й | В |
Відповідь:
- 465 × 506= 235290 А;
- 934 × 260= 242840 М;
- 2468 ×359= 886012 О;
- 1548 ÷ 36= 43 К;
- 15552 ÷ 72= 216 Е;
- 906192 ÷ 126=7192 Й;
- 25600 ÷ 800= 32 В.
МАКОВЕЙ
Учитель української літератури.
Сьогодні, крім розв’язування математичних вправ, вестимемо мову про видатного українського поета і прозаїка, літературного критика, блискучого публіциста, майстерного перекладача, ім’я якого носить наша школа, Осипа Степановича Маковея.
Учитель математики.
Розв’язавши наступне завдання, ви дізнаєтесь дату народження поета, яку більшість з вас знає і пам’ятає.
Робота в групах (по рядах).
- Розв’яжіть рівняння.
а) 8 ∙ (х – 16)=56;
б) 966 : ( х + 34)=23;
в) (х – 17) : 25=74.
Відповідь:
а) 8 ∙ (х- 16)=56 б) 966 : (х+34)=23 в) (х-17) : 25=74
х-16=56÷8 х + 34=966÷23 х-17=74×25
х-16=7 х+34=42 х-17=1850
х=7+16 х=42-34 х=1850+17
х=23 х=8 х=1867
Учитель української літератури.
Осип Степанович Маковей народився 23 серпня 1867 року. Детальніше про це вам розповість ваш однокласник.
Учень. Народився Осип Маковей 23 серпня 1867 року в Яворові на Львівщині. Батько займався рільництвом і кушнірством. Дитячі роки Осипа пройшли в рідному містечку, де він здобув початкову освіту. Уже в цей період юнак виявив здібності у навчанні, захоплювався музикою, малюванням, збирав народну творчість. У гімназійні роки був членом таємного гуртка «Згода». 1885 року відбулося знайомство О.Маковея з І. Франком, яке відіграло важливу роль у житті майбутнього письменника.
У 1887 році О. Маковей став студентом філософського факультету Львівського університету, який закінчив у 1893 році. У 1893-1899рр. був редактором газет «Зоря» (м. Львів), «Буковина» (м. Чернівці) і журналу «Літературно-науковий вісник» (м. Львів).
На початку ХХ століття (1899-1910 роки) Осип Маковей переїжджає у Чернівці і стає викладачем в учительській семінарії. У 1910 він одержав посаду вчителя у Львівській жіночій семінарії. 1913році назавжди покинув Львів і переїхав до Заліщиків, де працював на посаді директора вчительської семінарії.
Учитель української літератури.
Осип Маковей написав багато віршів, оповідань, нарисів, фейлетонів, історичну повість «Ярошенко», які є улюбленими творами багатьох українців. Та є один вірш, який вважають «візитною карткою» нашої школи, гімном школи. Це вірш під назвою «Марш заліщицьких дітей», до якого автор скомпонував музику. Цю пісню Маковей написав для дитячого хору, який діяв у Заліщиках у той час.
Василь Верига у своїй книзі «Там, де Дністер круто в’ється», яка вийшла у 1974 році, писав: «Ця пісня ще не була друкована і при сучасних умовах в Україні, мабуть, і не буде, бо вона глибоко патріотична і дає вказівки молоді, для кого і чому вона має віддати свою працю, труд, енергію».
Ця пісня звучить у нашій школі на лінійках, на ювілейних вечорах, її знає кожен учень школи.
(Звучить Гімн школи у виконанні учнів класу.)
Гімн школи
Привітайте щиро всіх добром
Нас, дівчат і хлопців
Над Дністром,
Бо то йде молоде,
Жваве покоління—
Поміч Україні—
І всіх за собою
Поведе.
Заросли у полі могилки,
Де спочили браття і батьки,
І вони з глибини
Кличуть нас: не дайтесь,
Вчіться і змагайтесь,
Жийте для своєї Вітчизни.
І ми будем жити, як рідня,
Будем працювати всі щодня,
Щоб і ми між людьми
Всім здобули славу
І судьбу ласкаву,
Розумом і серцем
І грудьми.
Ми старі, зів’ялі від журби,
Від тяжкої з лихом боротьби,
Що село – скрізь було,
Море сліз і муки,
Горя і розпуки
І все пусто-марно
Прогуло.
Але ви остались молоді,
Що зросли у смутку і біді,
Ви за нас
В добрий час
Скинете всі пута,
Й слава не забута
Знову засіяє
Для всіх нас.
Учитель математики.
Дізнаємось, у якому році написано цей твір. Для цього розв’яжемо задачу.
Колективне розв’язування задачі.
- Задача
Першого дня автомобіль рухався 11 год зі швидкістю 86 км/год , а другого дня – 13 год зі швидкістю 75 км/год. Який шлях подолав автомобіль за два дні?
Відповідь:
- 11∙86=946 (км) – шлях автомобіля за перший день.
- 13∙75=975 (км) – шлях автомобіля за другий день.
- 946+975=1921 (км) – шлях автомобіля за два дні.
Відповідь: 1921 км.
Учитель української літератури.
Отже, «Марш заліщицьких дітей» написаний у 1921 році.
Усе життя Осипа Маковея було сповнене любові до рідної землі, рідної мови, свого народу. О.С. Маковей самовіддано прислужився розвитку української літератури, піднесенню національної свідомості рідного народу.
Учитель математики.
Дізнаємося, коли зупинилось серце видатного письменника. Для цього розв’яжемо вправу.
Робота в парах.
- Спростіть вираз і обчисліть його значення при вказаному значенні змінної:
а) 72в – 65в, якщо в=3;
б) 19а – 12а + 33а – 2152, якщо а=54;
в) 18m – 5m + 12m, якщо m=77.
Відповідь:
а) 72в– 65в=в(72– 65)=7в , якщо в=3 , то 7×3=21.
б) 19а– 12а+33а – 2152= а(19– 12+33) – 2152=40а – 2152 , якщо а=54 , то
40∙54 – 2152=8.
в) 18m– 5m+12m=m(18–5+12)=25m , якщо m=77 , то 25∙77=1925.
Учитель української літератури.
Помер О.С.Маковей 21 серпня 1925 року у Заліщиках, тут і похований на міському цвинтарі. Вдячні нащадки пам’ятають про його подвижницьку працю. Радіють, що мрії письменника переходять у реальність.
Про життя і діяльність О.Маковея в Заліщиках хвилюючі поетичні рядки написав наш земляк Петро Мельник у своїй «Тріаді Осипу», присвяченій 140-річчю з дня народження поета. Один з віршів «Тріади…» прочитає вам однокласник.
(Учень читає вірш.)
Учень
Він тут ходив. Крізь скельця окулярів
Дививсь, як зорі бліднуть на світанку,
А в думах добре бачив чорні хмари,
Що обсідають бідних спозаранку.
Він тут ходив. Через дорогу мешкав…
У домі цім давав щодня уроки…
Сім’я та семінарія…а решта—
До бідних часто карбував він кроки.
Для них творив і— гей би в нагороду—
У «Пам’ятнику» записав своїм:
«Коли пізнав біду народу,
Усувай по силам і єї…»
В Заліщиках він жив. Звідсіль дороги,
Йому курилися у сиву незабудь…
У серпні тут воли золоторогі
(як чумака чи козака з порогів!)
На санях відвезли його в останню путь.
ІV. Підсумок уроку.
Учитель математики.
Сьогодні на уроці ми закріпили вміння множити і ділити натуральні числа.
Учитель української літератури.
Говорили про творчість і життєвий шлях О.Маковея. Пам’ять про видатного письменника-реаліста, демократа й людинолюбця живе і довго житиме в народі, якому він служив вірно й безоплатно, палко мріючи про щасливе майбутнє. Думаю, не одного з вас зацікавила його доля, його творчість. Ви можете поповнити свої знання в бібліотеці, а також маєте нагоду краще познайомитись із життям та творчістю нашого видатного земляка у шкільній кімнаті – музеї Осипа Маковея.
V. Оцінювання роботи учнів.
VІ. Домашнє завдання.
Повторити п. 15-17, підготовитись до контрольної роботи; вивчити один вірш О.Маковея (за вибором).
Використана література:
- Мерзляк А.Г.,Полонський В.Б., Якір М.С. Математика. Підручник для 5 класу. – Х.: Гімназія, 2005.
- Корнес А.І., Бабенко С.П. Математика. Зошит для контрольних і самостійних робіт для 5класу. – Видавництво « Ранок».
- Олекса Засенко. Осип Маковей. (Життя і творчість). – Видавництво художньої літератури «Дніпро». – Київ , 1968.
- Василь Верига. Там, де Дністер круто в’ється. Історичний нарис виховно –освітньої політики в галичині на прикладі учительської семінарії та гімназії в Заліщиках 1899-1939. –Львів: Каменяр, 1993.
- Газета « Математика» № 5(402), лютий – « Шкільний світ».
- Петро Мельник. Поезія. На черені совісті. Тернопіль: Рада,2007.
Вперше зустрічаю поєднання двох зовсім різних предметів в єдине ціле. Сказати що здивована – не сказати нічого. Дякую авторам конспекту уроку за змістовність та до дрібниць продуманий виклад матеріалу. Бажаю Вам в подальшому натхннення для цікавих розробок уроків.
“Не знаючи граматики,Не втнеш і математики”,- говорить народне прислів”я. А цей урок ще раз підтверджує його правдивість. Цікавий і пізнавальний урок. Дякую
Чудова ідея уроку. Поєднання математики з літературою зустрічаю вперше, і хочу сказати ,що урок вийшов на славу. Усе продумано до дрібниць, прекрасне та логічне поєднання матеріалу сприяло активізації навчального процесу та систематизації знань.
У розробці врахована специфіка типу уроку та навчальних предметів. Раціонально підібраний зміст матеріалу. Доречними є види робіт: щоб дізнатися про письменника-земляка, учні повинні виконати математичні завдання. Добре, що в школі організовано кімнату – музей Осипа Маковея, де діти мають можливість поповнити свої знання. Дякую!
Дуже цікаво, що знайшли змогу об’єднати українську літературу та математику, думаю, вашим учням було цікаво на уроці, цікавими були завдання з творчічтю письменника, котрі потребували уваги в рішенні.
Молодці вчителі, що запропонували учням поповнити свої знання в бібліотеці, а також відвідати шкільну кімнату – музей Осипа Маковея.
Молодці ви, Любов Іванівна, Олександра Теодозіївна, творчості вам у роботі, наснаги.
Дуже цікавий та змістовний матеріал!