Інтелектуальна гра “Брейн-ринг” для учнів 7-11 класів

Автор: Вчитель біології та хімії Шимко Лариса Петрівна

Вчитель біології та хімії Шимко Лариса Петрівна

 1. Годинник, що завжди з нами, – так можна сказати про те, за допомогою чого визначав час падіння предметів з Пізанської вежі Галілей. Що це? (Серце – по пульсу він і визначав)
 2. Як відомо, винахідником рідинного термометра був Галілео Галілей. Однак термометрами його конструкції не завжди можна було користуватися, наприклад, у Скандинавії. А чому? (Узимку в термометрі замерзла вода – робоче тіло)
 3. Німецький письменник Бертольд Авербах вважав, що придбання грошей вимагає доблесті, збереження грошей вимагає розважливості. А що, на думку Авербаха, вимагає мистецтва? (Їх витрата)
 4. Послухайте початок легенди: «Дуже давно небо висіло так низько, що люди могли пересуватися лише рачки. Одного разу один старий знайшов біля озера ціпок і з його допомогою відсунув небо від землі. Потім цей ціпок йому не сподобався, і він вирішив його викинути. Проте це йому не вдалося, хоч як він не намагався це зробити». У якій країні було записано легенду, початок якої ви щойно почули? (В Австралії (так з’явився бумеранг))
 5. Негри племені акан називають їх джуда, бенеда, мунда, яуда, фида, мененеда і квасида. А як називаємо їх ми? (Понеділок, вівторок, середа, четвер, п’ятниця, субота, неділя)
 6. Латиною слово «створене» – creatura, «розфарбоване» – politura, «намальоване» – pintura. Перекладіть на латину слово «змішане». (Mixtura)
 7. Стародавні єгиптяни вірили, що в такої людини, перш ніж вона досягне своєї мети, буде довгий і важкий шлях. Тому вони довго й ретельно збирали її в дорогу. Зокрема, на ноги надягали сандалі з міцнішого матеріалу, ніж звичайно, щоб не зносилися в дорозі. Якого кольору були сандалі? (Білого (взуття небіжчика))
 8. Фонд «Суспільна думка» провів опитування: «Яку подію з тих, що сталися у світі в ХХ столітті, ви назвали б подією століття?» Перше місце поділили події, у назві однієї з яких є слово «друга», а другої події – «перший». Назвіть ці події. (Друга світова війна і перший політ людини в космос)
 9. Колись на Благовіщення віруючим заборонялося займатися будь-якою роботою. Казали, що в день цього свята «птах гнізда не в’є, дівка коси не заплітає». А кого і як, згідно з народним переказом, Бог покарав за те, що той на Благовіщення копав? (Крота, Бог його осліпив)
 10. У племені бліхів (Центральна Індія) є легенда, що розповідає про всесвітній потоп. Згідно з цією легендою, деяка істота розповідала одній людині про те, що Бог замислив погубити всіх людей. Завдяки цьому людина врятувалася. Істоту, що проговорилася, Бог покарав так, щоб виключити можливість подібних випадків у майбутньому. Якщо ви здогадаєтесь, як її було покарано, ви зрозумієте, що це була за істота. Назвіть її. (Риба, з тих пір вона німа)
 11. Відомий американський психотерапевт В. Сатир написав гімн самооцінки людини. Яке слово в цьому гімні зустрічається аж 32 рази? (слово «я»)
 12. ВІН був винайдений Генрі Бішопом у 1661 році і застосований на англійській пошті. Частина інформації, що міститься в НЬОМУ, змінюється щодня. Про що йдеться? (Про поштовий штемпель)
 13. У 1893 році механік Генрі Аронс винайшов те, без чого важко уявити сучасні джинси. Що саме? (Застібку «блискавка»)
 14. Хто, на думку британських зоологів, може безпомилково визначити їжачиху? (Їжак)
 15. У 1996 р. АТ «Ростелеком» завершило будівництво міжнародної оптико-волоконної лінії зв’язку ІТУР. Ця лінія починається в Італії і закінчується в Росії. А через які країни, відповідно до названої вище абревіатури, проходить ця лінія? (Через Туреччину й Україну)
 16. Державін, побачивши це, написав: «Алмазна сиплеться гора». Що ж він побачив? (Водоспад, якщо бути точним, то водоспад Ківач у Карелії)
 17. Вони можуть мати форму арки, крила, купола, піраміди або стола, а найбільша їхня осадка може складати більше, ніж півкілометра. Назвіть найвідомішу їхню жертву. («Титанік» (йдеться про айсберги))
 18. Деякі дослідники вважають, що латинська назва верби – Salix – пішла від двох кельтських слів «sal» і «lis». Перше означає «близько». Що означає друге? (Вода (верба росте біля води))
 19. Шляхом простої операції Матроскін довів Пєчкіну, що в того сильний жар, хоча температура Пєчкіна була усього лише 36,6 С. Відтворіть цей доказ. (36+6=42)
 20. Британські стоматологи стверджують, що коли діти п’ють солодку воду, вона попадає майже на всі зуби, а при використанні ЦЬОГО цей показник зменшується майже втричі. Назвіть ЦЕ. (Соломина «здоров’я»)
 21. З болгарської мови українською легко перекладати без словника: наприклад, «водопад» – це водоспад, «водопровод» – водопровід. Перекладіть з болгарської українською слово «водосток». (Фонтан)
 22. В одному з журналів по бджільництву висвітлюється проблема підробки меду. За словами автора статті, сурогат, що містить сироп, можуть назвати як завгодно: від травневого до фруктового меду, і лише в одному випадку напис на такому сурогаті відповідатиме дійсності: тоді, коли вам скажуть, що мед… (липовий)
 23. Як стверджує Ральф Валдо Емерсон, «вони часто коштують занадто дорого». Нічого дивного, багато речей у цьому світі коштують занадто дорого. Але в даному випадку твердження Емерсона парадоксальне. Про що він так говорить? (Про гроші)
 24. Реакція зміни напряму росту рослин на світло – це фототропізм, на хімічні речовини – хемотропізм… А на дію чого в рослин виявляється геотропізм? (На дію земного тяжіння)
 25. Бегемот цілком міг би стати національним символом України. Адже, хоча його назва – гіпопотам, що означає дослівно «річковий кінь», генетично він ближче усього… До кого? (До свині)
 26. Що, на думку гумориста М. Геніна, потрібно купити, якщо хочеш обійняти увесь світ? (Глобус)
 27. У німців – футарк, у римлян – абеце. А що було в Київській державі? (Абетка)
 28. У Франції при Катерині Медичі основними матеріалами для їх виготовлення були кістки і вощена тканина. Що це? (Парасолі)
 29. Уявіть собі юнака камерунського племені маса, якого тримають 8 місяців на стимулюючій дієті з молока і меду. Що відбувається після закінчення цього терміну? (Весілля, він одружується)
 30. Візантійський мандрівник писав, що на Русі ЙОГО їдять всюди. Римські патриції і жреці вважали ЙОГО смердючою рослиною, а от Піфагор називав королем прянощів. Назвіть ЙОГО. (Часник)
 31. Британська королева Єлизавета ІІ дуже не любить бути не пунктуальною. Художник, що її малював, зізнався, що з десяти виділених йому сеансів королева спізнилася лише один раз – на чотири хвилини. Вона вбігла в кімнату, тримаючи в руках ЦЕ, і пояснила, що ЦЕ заважало їй бігти. Назвіть ЦЕ. (Корона)
 32. Герой роману Гюнтера Грасса, дія якого відбувається в Німеччині наприкінці 30-х років ХХ століття, зауважує, що турніки в дворі використовують усе рідше, хоча в будинковому розпорядку і зазначено, що їх треба використовувати по вівторках і п’ятницях. Річ у тім, що в людей з’являлося усе більше цих пристроїв. Що за пристрої? (Пилососи)
 33. Яким прикметником, на думку одного учня, називають ліс, у якому можна добре поспати? (Дрімучий)
 34. Куди, на думку дотепників, потрапляють після смерті діти лимонів, які погано поводилися? (У лимонад)
 35. Згідно з однією версією, цей італієць часто бував на термальних курортах. Згідно з іншою, він у дитинстві дуже полюбляв пускати мильні бульбашки. Назвіть його прізвище. (Джакузі)
 36. У 1957 р. радіостанції ВВС передала повідомлення про те, що завдяки теплій зимі швейцарські фермери виростили рекордний урожай спагеті. В 1985 р. журнал «Sports Illustrated»(спорт ілюстрайтед) написав про бейсболіста-новачка, що подає м’яч зі швидкістю 207 км/годину. В 1998 р. у ЗМІ з’явилося повідомлення про те, що влада штату Алабама вирішила змінити значення числа пі на 3. А в який день це було? (1 квітня – день дурня)
 37. Режисер Педро Альмодовар пише: «Глядач може погоджуватися з тобою чи ні, але в тебе є зобов’язання захопити його так, щоб він жодного разу до кінця фільму не подивився на ЦЕ. Потім нехай він лається або буває в захваті, але якщо він під час сеансу хоч раз поглянув на ЦЕ, ти програв» Що ЦЕ? (Годинники)

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

 1. Чудовий матеріал , яким може скористатись учитель як у виховній роботі, так використати під час уроку. Але тема брейн-ринг, а у вас немає сценарію, завдань ,конкурсів, а тільки окремий елемент гри.

 2. Завдання цікаві, дійсно інтелектуальні, явно сприятимуть розвитку мисленнєвої діяльності учнів. Але бажано доповнити правилами. Також можна було б урізноманітнити завданнями ілюстрованими, відеозавданнями, “чорними ящиками” (прихованими предметами). Можливо, якби Ви розмістили подробиці проведення, то ми б побачили нюанси проведення заходу)

 3. Робота з ігровими завданнями створює позитивну мотивацію навчання, пробуджує бажання знати більше. Але, нажаль, Лариса Петрівна, Ви представили лише запитання, а не вказали правила гри, оцінювання.Це було б цікавіше.

 4. Змістовні, цікаві питання. Дійсно, вони розвивають інтелект учня, спонукають до вивчення предмета, набуття нових знань. Мені тільки не вистачає опису гри, якщо назва матеріалу каже про неї.

 5. Цікаві запитання знайшла для інтелектуальної гри “Брейн-ринг” Шимко Л.П. Безумовно, на деякі питання правильну відповідь можна надати, якщо знати ці питання, але всі питання підібрани з метою розвитку пізнавального інтересу і заохочують до навчання. Бажау успіхів. А в мене виникло запитання про пульс: якщо хвилюватись – він змінюється і не буде постійним. Як тоді до чистоти експерименту? Дякую.