mail@urok-ua.com

Інтелектуальна конкурсна програма “Комахи навколо нас”

Автор: керівник гуртка Ружицька Галина Іванівна

Мета:   розширити та узагальнити знання учнів про комах, їхню систематику та різноманітність; об’єднати гуртківців спільною колективною справою; розвивати інтелектуальні та творчі можливості особистості.

Вік учасників: учні молодшої та середньої школи

Обладнання: магнітофон, запис пісні про комах «Політ джмеля», предметні та сюжетні малюнки, олівці, папір, ручки, плакат на тему: «Майбутнє комах», зміст казки «Муха-цокотуха»

Хід заняття:

І. Організаційна частина

Загальні положення

Конкурсна програма складається з 7 конкурсів. Перед початком організатор (ведучий) об’єднує гуртківців у дві команди, визначає назви та капітанів команд. В залі сидить попередньо обране журі; на сцені – ведучий оголошує умови проведення та оцінювання конкурсів.

Умови проведення конкурсів

Команди повинні приймати участь у всіх запропонованих конкурсах. Капітани команд визначають учасників того чи іншого конкурсу. Команди приймають участь у конкурсах по черзі. По закінченню програми журі обговорює побачене, оцінює учасників та нагороджує переможців.

Критерії оцінювання конкурсів

Гуртківці, що приймають участь у відповідному конкурсі за кожне правильно виконане завдання отримують для своєї команди по 2 бали. Під кінець програми бали сумуються. Також журі має право подарувати одній з команд 2 бали як «приз глядацьких симпатій»

ІІ. Основна частина

1. Конкурс «Пригадаймо»

Завдання конкурсу: команди по черзі мають назвати відомих їм корисних та шкідливих комах і пояснити в чому їх користь та шкода.

Оцінювання: за кожну правильну відповідь команда отримує 2 бали.

Зразок відповідей:

Корисні.

  • Бджола – її ще називають трудівниця. Вона збирає мед, який корисний для нашого здоров’я. Якщо бджола вкусить – це не шкідливо, а корисно.
  • Мурашка – її називають санітаром лісу, з кислоти яку вона виділяє роблять ліки.
  • Сонечко та бабки – знищують личинки шкідливих комах.

Шкідливі.

  • Комар, муха, тарган, воші – переносники тяжких хвороб.
  • Жук-короїд – шкодить дереву.

2. Конкурс «Поясни прислів’я»

Завдання конкурсу: учасники команд по черзі повинні пояснити зміст запропонованих ведучим прислів’їв про комах.

Оцінювання: за кожну правильну відповідь команда отримує 2 бали.

Орієнтовний перелік прислів’їв:

  1. Бджола мала, та й та працює.
  2. Де багато пташок, там немає комашок.
  3. Бджоли раді цвіту – люди літу.
  4. Ти б, метелику, не дуже пишався, сам учора гусінню був!

3. Конкурс «Політ джмеля»

Завдання конкурсу: від кожної команди запрошується по одній особі, які під музику «Політ джмеля» мають виконати інсценований танець, у котрому повинні показати якомога більше ознак цієї комахи.

Оцінювання: за кожну правильну ознаку зображену в танці команда отримує 2 бали.

4. Конкурс капітанів

Завдання конкурсу: Капітанам пропонується прослухати відому казку «Муха-цокотуха» та по черзі назвати комах, про які йшла мова в казці.

Оцінювання: від кількості названих комах залежить кількість набраних балів, за кожну правильну відповідь команда отримує 2 бали.

5. Конкурс пантоміми

Завдання конкурсу: ведучий вручає учасникам двох команд по черзі аркуші з назвами комах. Учасники мають зобразити комаху за допомогою міміки та жестів. Команди мають її відгадати.

Оцінювання: за кожну правильно відгадану комаху команда отримує 2 бали.

6. Конкурс освідчення

Завдання конкурсу: визначені учасники команд протягом однієї хвилини готуються до «освідчення в коханні» будь-якій комасі. В освідченні має звучати природоохоронна спрямованість, ціннісне значення даної комахи для оточуючого світу.

Оцінювання: за виконане правильно завдання команда отримує 2 бали.

7. Конкурс «Комахи і прикмети»

Завдання конкурсу: конкурс можна підготувати заздалегідь. Кожна команда має навести прикмети пов’язані з передбаченням комахами погоди.

Оцінювання: за кожну правильно названу прикмету команда отримує 2 бали.

Зразок прикмет:

  1. Муха липне – до дощу.
  2. Коник сюрчить – буде дощ.
  3. Багато комарів – до доброї погоди.
  4. Світляки яскраво світяться – до доброї погоди.
  5. Мурахи ховаються – до дощу.
  6. Бджоли летять у вулик – до дощу.
  7. Якщо комахи низько літають – до дощу.

ІІІ. Заключна частина

Підсумок заняття

Журі підводить підсумки конкурсів. Підраховуються отримані бали. Визначається переможець.

Нагородження переможців

По закінчення інтелектуальної конкурсної програми ведучий оголошує переможця та нагороджує переможців та учасників цінними призами.

Заключне слово

Члени журі висловлюють свої думки та подяку щодо проведення конкурсу, відзначають найкращих учасників команд, вказують на недоречності та успішні моменти програми.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

12 коментарів

  1. Я хоч не люблю комах,крім бджіл,але з інтересом прочитала Ваш сценарій.Таку гру можна провести з учнями 3-5 класів.Можна б добавити ще кілька пізнавальних завдань.Хороший матеріал про бджіл,конкурс пантоніми,конкурс про політ джмеля…

  2. Мені сподобалася ця інтелектуальна конкурсна програма. Чудова можливість у ігровій форми узагальнити та перевірити знання учнів про комах.Цікаві конкурси сприяють розвитку інтересу до матеріалу. Вважаю, не вистачає презентації, що підвищила б наочність.

  3. У формі конкурсів можна проводити як позанавчальні виховні заходи, так і деякі етапи уроку. Саме ж відчуття виграшу чи програшу стимулює учнів до покращення своїх знань, вмінь і навичок; привчає до боротьби, до конкурентності в житті

  4. Конкурс – це можливість виявити свій талант! І це чудово вдалося показати під час проведення інтелектуальної конкурсної програми Галині Іванівні. У ході змагань діти отримують сильні позитивні і негативні емоції, хочуть виграти, тобто бути успішними (найкращими) в тому чи іншому конкурсі. Успіх у навчанні – це єдине джерело внутрішніх сил учня, що народжує енергію для подолання труднощів і бажання вчитися. Учитель формував в учнях віру в успіх, а учні – вірили, що успіх завжди можливий, якщо його підкріплювати знаннями. Головним є те, що інтелектуально- конкурсна діяльність сприяє розвитку індивідуальної освітньої лінії навчання. Дякую.

  5. Цікава гра, яку можна провести, як підсумковий урок із природознавства із аналогічної теми. Різносторонні завдання, викладені в цікавій формаі, особливо сподобався конкурс з прикметами.

  6. Цікава інтелектуальна розважальна програма. Використано завдання на розвиток мислення, організація аналітико-ситетичної роботи. Розвиток творчих здібностей та спостережливості. Розроблені творчі конкурси. Я погоджуюсь з попередніми коментарями завдання прості для середньої школи.

  7. Погоджуюся з колегою, що дана конкурсна програма носить більш розважальний характер, ніж інтелектуальний. Але її можна використати при вивченні теми “Комахи” в початковій школі. Для середньої школи,на мою думку, завдання дуже вже прості.

  8. Конкурсна програма “Комахи навколо нас” Ружицької Г.І побудована таким чином, щоб зацікавити дітей різного віку, надати можливості всім учасникам розкрити свої здібності у будь-якому конкурсі. Конкурси “Політ джмеля”, “пантоміма” вказують, що скоріше потрібно було назвати цю програму: інтелектуально-розважальна. Безумовно, що такі заняття збільшують інтерес до відвідування гуртка, особливо коли діти можуть надавати відповіді. Дякую

  9. Світ комах-дуже цікавий. Це й комахи, які прикрашають собою природні куточки- вони занесені до Червоної Книги України, і комахи- сільськогосподарські шкідники- їх багато , мають же діти знати хоча б шкоду від них і як їх розпізнати.Є комахи, які знищують шкідливих комах- їх розводять на спеціальних підприємствах. Ще можна в окремий розділ дати знання про комах-запилювачів , якось цікаво обіграти їхню роль у природі.А джмелів, наприклад, вирощують на спеціальних джмелиних фермах ( а потім продають власникам теплиць, дітям це дуже цікаво). Комахи мають досить унікальни цикл розвитку- що теж є полем для фантазії викладача, як провести захід. Методика проведення заходу надто примітивна.”Муха-цокотуха”- це не рівень керівника гуртка, це рівень вихователя молодшої групи дитсадочка. Ще разок – вибачайте.

  10. Якщо це публікація керівника гуртка- то це дуже вузько, мало пізнавального для дітей, в основному дається інформація, яку може навчити дитину кожна бабуся. Не ображайтесь, дівчата, але самоосвіта(якщо немає власної вищої)-її ніхто не відміняв. Щоб вчити дітей-потрібно щось знати й самому.

  11. Погоджуюсь з попереднім коментарем, що конкурс цікавий і творчий. Дітям пропонується перевірити не тільки знання, але й творчо підійти до виконання завдань. Не вказано автором на якому саме грутку проводиться змагання, але, думаю, що колеги із задовленням використають матеріал на уроках природознавства.

  12. Досить цікавий конкурс. Інтелектуальні завдання чергуються з рухливими. Дана конкурсна програма сприяє не лише збагаченню знань з теми, а й розвиває вміння дітей висловлювати свої міркування, доводити їх. Для себе відмітила незвичний цікавий конкурс «освідчення в коханні» будь-якій комасі: він жартівливий тільки на перший погляд, насправді ж формує бережливе ставлення до комах, яких як групу тварин часто недолюблюють чи бояться навіть дорослі.