Інтелектуально-пізнавальна вікторина “Люби і знай свій край” для вихованців позашкільного навчального закладу та учнів загальноосвітніх навчальних закладів.
Автор: керівник гуртка Хмельницька Олена Петрівна
Інтелектуально-пізнавальна вікторина “Люби і знай свій край” проходить у формі брейн-рингу. Мета її – узагальнити знання з різних областей. В даному варіанті вікторини – 5 блоків по 7 питань в кожному: “Україна – край величний”, “Луганщина – пісня моя”, “Природа рідного краю”, “Наша мова калинова”, “Етнографія та народознавство”. Така форма узагальнення знань дуже цікава і зручна з методичної точки зору, адже питання і блоки можна змінювати в залежності від віку учасників. Гра буде цікавою і дітям, і дорослим.
Інтелектуально-пізнавальна вікторина
«Люби і знай свій край»»
(Позивні Рубіжного)
(«Україна – це ти». Вокально-хореографічний ансамбль «Ладушки»)
Добридень, дорогі друзі! Ми раді бачити учасників і гостей обласної інтелектуально-пізнавальної вікторини “Я знаю свою Батьківщину”.
А почати наш захід мені хотілося б словами великого ученого, академіка, краєзнавця Д.С.Ліхачова: “Культура, як рослина: у неї не лише гілки, але і корені. Надзвичайно важливо, щоб зростання розпочиналося саме з коренів”. Для кожної людини важливо знати своє коріння, свою історію. Кожен з присутніх тут є частиною історії. Адже історію творять люди. Своїми славними справами, своїми ратними подвигами. І ми віримо, що ви, дорогі діти, своїми досягненнями напишете нові сторінки історії нашої країни. Можливо, ваші імена будуть вписані в ці сторінки золотими літерами.
Краєзнавство – наука, яка має свою давню історію. У цій історії були періоди відродження і періоди забуття.
1920-і роки минулого століття – бурхливий розвиток краєзнавчого руху. Налічувалося 30 тисяч краєзнавців, працювало 51 суспільство, 658 гуртків.
У листопаді 1922 р. При АН України академік Вернадський створив Київську комісію краю. Так само була створена Харківська комісія для Слобожанщини.
Краєзнавство – наука багатогранна. Вона учить цінувати природу і історичну спадщину, дивуватися з усього незвичайного, робити свої наукові відкриття, прищеплює смак до пошукової і дослідницької діяльності.
Краєзнавство, як історична дисципліна, несе в собі потужний заряд патріотичного виховання. Саме тому наш Центр туризму, краєзнавства, спорту і екскурсій молоді, що вчиться, більше 20 років займається краєзнавством. Результатом цієї копіткої і пізнавальної роботи гуртківців і їх педагогів стало створення залу народознавства, залу історії міста і краю, де зібрані воістину унікальні експонати.
Краєзнавство дає розуміння невід’ємності долі міста від долі нашої країни України. Краєзнавство вивчає людей великих і простих, події загальні свої місцеві.
Краєзнавство – це єднальна нитка часу. Багато подій, імена – все, що зовсім нещодавно здавалося забутим, безвісним, канули в Лету, возз’єднувався з сучасністю, говорить мудро і просто. І допомагає цьому краєзнавство.
Краєзнавець – хранитель пам’яті. Він щедро збагачує нас новими знаннями, невідомими фактами і документами. І одне з таких знань – це знання про символи нашої держави. Одним з символів країни є його гімн.
15 січня нашому гімну виповнилося 25 років. Український гімн один із найкрасивіших у світі: він урочистий, водночас ліричний, міць поєдналася в ньому з ніжністю, він закликає до бою і вчить бути господарями на своїй землі. Його співали мільйони українців на Майдані. Гімн став символом опору російським окупантам у Криму, коли курсанти-нахімовці заспівали український славень, не зрадивши Батьківщини.
І в найтяжчі миті на передовій, бійці співають або слухають гімн.
(Звучить гімн України)
Сьогодні в залі присутні діти, яких ми з гордістю можемо назвати юними краєзнавцями. Серед них учасники і переможці різних міських, обласних і Всеукраїнських творчо-пошукових, науково-дослідних конкурсів, експедицій, учасники олімпіад з історії, географії, біології, фізиці, хімії і іншим предметам.
А підтримати наших юних краєзнавців прийшли шановані
(представление гостей)
- ______________
- ______________
- ______________
- ______________
Я переходжу до представлення команд.
КОМАНДА «СВІТАНОК УКРАЇНИ» – Навчально-виховний комплекс «Сєвєродонецький колегіум Києво-Могилянської академії»
- Маслова Анна – капітан
- Онуфрієнко Олексій
- Непомнящих Сергій
- Князєва Софія
- Балуматкіна Ольга
- Шакун Дитро
ЗБІРНА КОМАНДА м. КРЕМІННА «ЕРУДИТ»
- Моргун Данило – капітан
- Халанська Діана
- Вечорова Анастасія
- Білоус Дар’я
- Ткач Максим
- Кошелєв Богдан
ЗБІРНА КОМАНДА РУБІЖНОГО «ОБЕРІГ»
- Целухіна Альона – капітан
- Солдаткіна Вікторія
- Захарова Маргарита
- Боцун Софія
- Чернікова Аліна
- Старіков Едуард
ЗБІРНА КОМАНДА РУБІЖАНСЬКОГО МІСЬКОГО ЦЕНТРУ ТУРИЗМУ КРАЄЗНАВСТВА, СПОРТУ ТА ЕКСКУРСІЙ УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ «КРАЄЗНАВЦІ»
- Гребенюк Катерина – капітан
- Ільїна Анна
- Олійник Олексій
- Данелія Діана
- Письменна Олеся
- Табаліна Діана
КОМАНДА «АТЛАНТИ»_(представники команд)_____________
Почесні члени журі:
____________
____________
Команди, ні пуха, ні пера. Нагадую умови гри. Вам буде запропоновано 5 блоків питань :
– «Україна – край величний»
– «Луганщина – пісня моя»
– «Природа рідного краю»
– «Наша мова калинова»
– «Етнографія та народознавство».
(3 варіанти відповідей, 1 хвилина на обговорення.
Ведучий читає питання і варіанти відповідей. Одночасно вони висвітлюються на екрані. Через 1 хвилину капітани піднімають картки з номером правильної відповіді. Після того, як журі зафіксувало відповіді команд, ведучий називає правильну відповідь і вона одночасно зявляється на екрані).
1.БЛОК. «Україна – край величний»
1.1. Першою вітчизняною конституцією вважається Конституція гетьмана Пилипа Орлика, прийнята 5 квітня 1710 року. Конституція якої країни була прийнята раніше?
- США
- України
3) Франції та Польщі
(– США – 1787 р. – Польща та Франція – 1791 р.)
1.2. Найвідоміші чоловічі монастирі іменуються Лаврами. Статус Лаври мають тільки шість монастирів у світі. Скільки з них знаходиться на території України?
1) 5
2) 2
3) 3
– Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Заснування: 1051 рік. Статус Лаври – 1688 рік.
– Свято-Успенська Почаївська Лавра. Перша письмова згадка: 1527 рік.
Статус Лаври – 1833 рік
– Свято-Успенська Святогірська Лавра. Перша письмова згадка – 1526 рік. Статус Лаври – 2004 рік.
1.3. Як називається одна з найбільших пустель Європи, яка знаходиться в Україні в 30 км на схід від міста Херсон?
1) Олешківські піски
2) Альмерійська пустеля
3) Рин-Піски
1.4. В 1814 році в Україні Петро Прокопович зробив винахід, завдяки якому Україна в останні роки впевнено зберігає місце у трійці світових лідерів
з виробництва певного продукту. Випереджаючи країни Європи за обсягами виробництва цього продукту у кілька разів, Україна є одночасно першою в світі з виробництва цього продукту на душу населення. Назвіть цей винахід і продукт, що виготовляється з його допомогою.
- Жатка. Пшениця.
- Паровий пресс для віджиму олії. Олія.
- Рамковий вулик. Мед.
1.5. Цим винаходом ми зобов’язані працівникам Львівської аптеки Ігнацію Лукасевичу й Яну Зеху. У березні 1853 року цей винахід було виставлено у вітрині аптеки “Під золотою зіркою”. А 31 липня у Львівському госпіталі була проведена перша хірургічна операція з використанням цього предмету. Надалі він був представлений на міжнародній виставці в Мюнхені, де цей винахід було відзначено спеціальною грамотою.
1) ніж ампутаційний
2) пробірка скляна
3) лампа гасова
1.6. Назвіть море, яке має найменшу глибину у світі, яке розташоване в Україні.
- Чорне море
- Азовське море
- Каховське море
1.7. Побачивши картини цієї художниці, Пабло Пікассо прийшов у повний захват. У 1954 році на виставці він порівняв її роботи з відомою художницею Серафін Луіс. А також він сказав: «Якби у нас був художник такого рівня, ми б змусили весь світ говорити про нього”. Про яку талановиту українську художницю йде мова?
- Катерина Білокур
- Марія Примаченко
- Тетяна Яблонськая
2 БЛОК. «Луганщина – пісня моя»
2.1. Дата утворення нашої області – 3 червня 1938 року. Скільки разів змінювалася назва області?
- 1
- 3
3) 4
- 3 рази: 3.06.1938 – утворення Ворошиловградської області
– у 1958 р. переіменована в Луганську
– у 1970 р. – переіменована у Ворошиловградську
– у 1991 р. – переіменована в Луганську
2.2. Де в Луганскій області знайдено золото?
- Первомайськ
- Кіровськ
3)Антрацитівский район Нагольний кряж
2.3. Які тварини прикрашають герб Луганської області?
- Кінь та сурок-байбак
- Лисиця та олень
3) Кінь та олень
2.4. На правому березі балки Верхнє Провалля знаходиться унікальний геолого-морфологічний об’єкт, який в народі називають «Луганська Швейцарія». Назвіть цей об’єкт.
- Скали «Баранячі лоби»
- Королівські скелі
3) Шахтні терикони
2.5. У 1911 р. Під керівництвом вченого-геолога була складена детальна карта Донбасу. В одному з міст Луганської області встановлено пам’ятник цьому відомому вченому. Назвіть його і’мя.
- Г. Капустін
- Л. Лутугін
3) І. Померанчук
2.6. З метою залучення громадян до найбільш популярних пам’яток історії області, знайомства з Луганщиною та її неповторними пейзажами, цікавою історією та багатими можливостями для відпочинку у 2010 році Луганська обласна державна телерадіокомпанія ЛОТ організувала проект «Чудеса Луганщини». В цьому проекті взяли участь 12 найбільш цікавих об’єктів області. Цей об’єкт став переможцем з великим відривом. Назвіть цей об’єкт.
- Деркульський кінний завод
- Успенська церква
3) Парк-музей кам’яних статуй (м.Луганськ. Луганський національний університет ім. Тараса Шевченка)
2.7. Як називали козаків-переселенців, які заселяли Слобідську Україну в XVII сторіччі?
- черкаси
- човники
3) ходоки
(«Квітка розмарія». Вокально-хореографічний ансамбль «Ладушки»)
3 БЛОК. «Природа рідного краю»
3.1. Яка лісова квітка, що росте в лісах Луганської області, в легендах багатьох народів Європи є символом золотих ключів весни
- Горицвіт весняний (адоніс)
- Первоцвіт лікарський (примула)
- Шафран сітчастий
3.2. Ця дивовижна квітка виростає в заплаві Сіверського Дінця, занесена до Червоної Книги. Легенда свідчить, що героїня однієї з найулюбленіших наших казок Білосніжка змушена була втекти від злої мачухи. Тікаючи, вона загубила в лісі намисто, яке розсипалося крихкими прекрасними квітами. З тих пір кожен раз навесні ці квіти дивують нас своєю красою. Назвіть цю квітку.
- Конвалія травнева
- Проліска дволиста
- Підсніжник
3.3. Символ рослинного світу Луганської області зображено на гербі Рубіжного. Це рослина занесена до Червоної Книги. Назвіть її.
- хризантема
2) троянда
3) воронець (пивонія тонколиста)
3.4. Ця рослина – символ степового краю, занесена до Червоної Книги. В нашій області виростає кілька її видів. На Буковині в кінці ХІХ – на початку ХХ ст. цією рослиною оздоблювали жіночі головні убори. Що це за рослина?
- барвінок
- ковила
- мак
3.5. Це дерево часто зустрічається у нашому місті, має лікарські властивості, краще всього поєднується з асфальтом. Може вижити в асфальтній лунці 60 років. Назвіть це дерево.
- акація
- липа
- каштан
3.6. Це дерево невибагливе, швидко росте. Воно характерне для промислових регіонів. Красу та витонченість українських дівчат порівнюють з цим деревом. Назвіть його.
- береза
- тополя
- верба
3.7. В Кремінських лісах мешкає рідкісний вид тварини, занесеної до Червоної Книги. У Болгарському фольклорі образ цієї тварини символізує слугу Божого. У Слов’янському фольклорі його символіка присутня у колядках і весільних піснях. За російським повір’ями в образі цієї тварини може з’являтися лісовик. Коли ми бачимо його, ми захоплюємося його красою та величчю.
- вовк
- п‘ятнистий олень
- лось
4 БЛОК. «Наша мова калинова»
Моєю мовою мовлять, речуть, розмовляють, говорять, балакають, оповідують, кажуть, гомонять, моралізують, лепечуть, белькотять, бовкають, гаркають.
В якій ще мові є стільки синонімів до слова «мовити»?
Мовознавці кажуть, що у словнику моєї мови налічується понад 200 тисяч слів.
- Назвіть букву, з якої починається більшість слів в українській мові
- г
- п
- о
- Це – перша книга, надрукована в Україні механічним способом. Видана у 1574 році у Львові першодрукарем І. Федоровим. Друкування цієї книжки тиражем близько 1000 примірників тривало майже рік.
Назвіть цю книжку. - «Апостол»
- «Новий Заповіт до Псалтиря»
- «Азбука» («Буквар»)
- Починаючи з 1991 року, стало традицією під час присяги Президента на вірність народові України поряд з Конституцією України та Актом проголошення незалежності України класти цю книгу як найдорожчу духовну святиню. 9-кілограмовий раритет, фоліант у дубових палітурках, переплетених зеленим оксамитом, із пергаментними сторінками рукописного уставу – зберігається у київській бібліотеці імені Вернадського і потрапляє до Верховної Ради лише під час під час інавгурації українських Президентів. Назвіть цю книжку.
1) Пересопницьке Євангліє
2) Острозьке Євангеліє
3) Новий Заповіт
- Перша в Україні книга українською мовою «Солоній і Хівря» П. Гулака-Артемовського вийшла в Харкові у 1819 році. Який твір вважають першим, написаним літературною українською мовою?
- «Маруся»
- «Енеїда»
- «Одісея»
- Найбільшу кількість псевдонімів мав Олександр Кониський (141).
Кому належать ці псевдоніми: Джеджалик, Брут Хома, Мирон, Живий, Кремінь, Марко, Віршороб Голопупенко та інші (близько 100 псевдонімів і криптонімів)?
- Марко Вовчок
- Іван Франко
- Нечуй-Левицький
- В кінці шістнадцятого — на початку дев’ятнадцятого століть в Україні використовувалася особлива система письма, де начертання деяких букв відрізнялися від прийнятих у крилиці. Назвіть це письмо.
1) «козацький скоропис»
2) «кирилиця»
3) «глаголиця»
- Цей твір найбільш досліджуваний (15 тисяч дослідників). На кожне слово тексту приходиться по дві наукових роботи. Однак осаточно не можна сказати, коли і де був написаний твір, з якою метою та хто його автор. Назвіть цей твір.
- «Повість минулих літ»
- «Слово о полку Ігоревім»
- «Пересопницьке Євангеліє»
(«Українська мова». Ірина Бондарчук.)
5 БЛОК. «Етнографія та народознавство»
- Які народні промисли відомі за часів трипільської культури?
1) обробка льону і вовни
2) гутництво
3) гончарство
- Найвідоміший предмет народного побуту – прядка. Коли в Україні поширився спосіб прясти механічною прядкою?
- XVIII ст.
- друга пол. XIX ст.
- XVII ст.
- Розпорядникомна весіллі є староста, як представник громади. На роль старости у давні часи брали найповажніших людей у селі. А коли в давнину засилали старостів?
- Після свята Другої Пречистої (Різдво Пресвятої Богородиці)
- Коли закінчені польові роботи.
- Коли було досягнуто згоди батьків.
- Весільні рушники – це одні з головних народних символів. Скільки потрібно було в Україні весільних рушників на одну церемонію одруження?
- 6
- 10
- до 40
- Івана Купала – одне з найпопулярніших язичницьких свят, які пам’ятає наша історія. Традиції святкування Івана Купала дійшли до нашого часу. Який, на вашу думку, найбільший відьомський скарб на свято Купала?
- Цвіт папороті
- Опудало, яке спалюють
- Попіл з вогнища
- Зелені свята – дуже давнє народне дохристиянське свято, яке символізує остаточний прихід до літа. Культ дерева і лісу яскраво відбивався у підготовці до Зелених свят. У якому регіоні відомий звичай водити Тополю?
1) Карпати
2) Правобережжя
3) Лівобережжя
- Обряд обжинків відзначав український нард давно, продовжує відзначати і в наш час. Який обжинковий сніп приносить щастя?
- Освячений у церкві
- Перший сніп
- Дідух
Завершився конкурс. Журі підраховує результати. Є декілька хвилин, щоб визначити переможця.
А ми запрошуємо
(- «Зозуля». Мілена Логачова – переможниця конкурсу
лауреат першої премії обласного конкурсу «Воронцеві слобода»)
– Народний шоу-балет «Вояж» _______________
– СЛОВО для нагородження надається ____________
Презентація до уроку
Вікторина присвячена дуже актуальній темі “Люби і знай свій край”. Матеріал підібраний незвичайний, цікавий. На мій погляд не вистачає завдання з екологічного виховання. Необхідно не тільки прищеплювати інтерес до історичного минулого Луганської області та України, тваринному і рослинному світу,але і дбайливе і турботливе ставлення до рідного краю через розуміння тих закономірностей, які існують в природі і житті. Дякуємо за вікторину.
Патріотизм у сучасному розумінні– це відчуття того, що в моєму класі, школі, місті, країні все мене стосується, все залежить від мене. Зараз виховувати справжніх патріотів дуже складно, тому необхідно зацікавлювати учнів різними способами. Ця інтелектуально-пізнавальна вікторина “Люби і знай свій край”, яка проходить у формі брейн-рингу, якраз підходить для цього. Завдання дібрані на перевірку знань свого краю. У грі беруть участь найкращі учні, які мають показати свої знання про народні традиції, звичаї та обряди, історичні дані про свій регіон.
Олена Петрівна, з задоводенням ознайомилася з Вашим матеріалом. Чудовий сценарій інтелектуально-пізнавальної вікторини “Люби і знай свій край” у формі брейн-рингу. Краєзнавство всебічно розвиває світогляд учнів, прищеплює їм навички дивитися на світ очима дослідника. Завдяки краєзнавчим спостереженням відбувається активне засвоєння учнями навчального матеріалу і набуття ними навичок, необхідних у житті. Доповненням вікторини є змістова презентація
Краєзнавство – дієвий засіб патріотичного виховання учнів. Одне з головних місць належить вихованню любові і дбайливого ставлення до рідної землі, – своєї малої батьківщини, її історії, поваги до народних звичаїв, традицій.
Видно, що авторка підібрала цікавий багатогранний матеріал для даного заходу.
Дякую за Вашу клопітку працю, Олено Петрівно!
Інтелектуально-пізнавальна вікторина “Люби і знай свій край” проходить у формі брейн-рингу. Діти люблять такі форми роботи, це цікаво, вчить працювати в команді. Дуже добре, що завдання пов”язані з краєзнавством, це несе в собі потужний заряд патріотичного виховання. А ще заслуговує на увагу те, що велика увага приділяється обдарованим дітям з різних місць, це дає можливість їм познайомитися і надалі продовжувати своє спілкування. Дякую.
Захід, представлений автором, має виховне і загальнорозвиваюче значення. Запитання, що ставляться перед учнями, різнобічні: на ерудицію, спостережливість, наукові та логічні тощо. Презентація демонструє основні сторінки заходу.
Важливість краєзнавчої роботи, як засобу виховання патріотизму, формування бажань до пошукової і дослідницької діяльності, важко переоцінити. Різноманітність та глибина питань з основ наук свідчить про творчість та ерудицію автора. Запропонована презентація і необхідна, і об’ємна, і пізнавальна. Спасибі , Олено Петрівно, за творчий та пізнавальний захід.