Інтелектуально-пізнавальна вікторина “Люби і знай свій край” для вихованців позашкільного навчального закладу та учнів загальноосвітніх навчальних закладів.

Автор: керівник гуртка Хмельницька Олена Петрівна

Screenshot_48Інтелектуально-пізнавальна вікторина “Люби і знай свій край” проходить у формі брейн-рингу. Мета її – узагальнити знання з різних областей. В даному варіанті вікторини – 5 блоків по 7 питань в кожному: “Україна – край величний”, “Луганщина – пісня моя”, “Природа рідного краю”, “Наша мова калинова”, “Етнографія та народознавство”. Така форма узагальнення знань дуже цікава і зручна з методичної точки зору, адже питання і блоки можна змінювати в залежності від віку учасників. Гра буде цікавою і дітям, і дорослим.


 

Інтелектуально-пізнавальна вікторина

 «Люби і знай свій край»»

(Позивні Рубіжного)

(«Україна – це ти». Вокально-хореографічний ансамбль «Ладушки»)

Добридень, дорогі друзі! Ми раді бачити учасників і гостей обласної інтелектуально-пізнавальної вікторини “Я знаю свою Батьківщину”.

А почати наш захід мені хотілося б словами великого ученого, академіка, краєзнавця Д.С.Ліхачова: “Культура, як рослина: у неї не лише гілки, але і корені. Надзвичайно важливо, щоб зростання розпочиналося саме з коренів”. Для кожної людини важливо знати своє коріння, свою історію. Кожен з присутніх тут є частиною історії. Адже історію творять люди. Своїми славними справами, своїми ратними подвигами. І ми віримо, що ви, дорогі діти, своїми досягненнями напишете нові сторінки історії нашої країни. Можливо, ваші імена будуть вписані в ці сторінки золотими літерами.

Краєзнавство – наука, яка має свою давню історію. У цій історії були періоди відродження і періоди забуття.

1920-і роки минулого століття – бурхливий розвиток краєзнавчого руху. Налічувалося 30 тисяч краєзнавців, працювало 51 суспільство, 658 гуртків.

У листопаді 1922 р. При АН України академік Вернадський створив Київську комісію краю. Так само була створена Харківська комісія для Слобожанщини.

Краєзнавство – наука багатогранна. Вона учить цінувати природу і історичну спадщину, дивуватися з усього незвичайного, робити свої наукові відкриття, прищеплює смак до пошукової і дослідницької діяльності.

Краєзнавство, як історична дисципліна, несе в собі потужний заряд патріотичного виховання. Саме тому наш Центр туризму, краєзнавства, спорту і екскурсій молоді, що вчиться, більше 20 років займається краєзнавством. Результатом цієї копіткої і пізнавальної роботи гуртківців і їх педагогів стало створення залу народознавства, залу історії міста і краю, де зібрані воістину унікальні експонати.

Краєзнавство дає розуміння невід’ємності долі міста від долі нашої країни України. Краєзнавство вивчає людей великих і простих, події загальні свої місцеві.

Краєзнавство – це єднальна нитка часу. Багато подій, імена – все, що зовсім нещодавно здавалося забутим, безвісним, канули в Лету, возз’єднувався з сучасністю, говорить мудро і просто. І допомагає цьому краєзнавство.

Краєзнавець – хранитель пам’яті. Він щедро збагачує нас новими знаннями, невідомими фактами і документами. І  одне з таких знань – це знання про символи нашої держави. Одним з символів країни є його гімн.

15 січня нашому гімну виповнилося 25 років. Український гімн один із найкрасивіших у світі: він урочистий, водночас ліричний, міць поєдналася в ньому з ніжністю, він закликає до бою і вчить бути господарями на своїй землі. Його співали мільйони українців на Майдані. Гімн став символом опору російським окупантам у Криму, коли курсанти-нахімовці заспівали український славень, не зрадивши Батьківщини.

І в найтяжчі миті на передовій, бійці співають або слухають гімн.

(Звучить гімн України)

Сьогодні в залі присутні діти, яких ми з гордістю можемо назвати юними краєзнавцями. Серед них учасники і переможці різних міських, обласних і Всеукраїнських творчо-пошукових, науково-дослідних конкурсів, експедицій, учасники олімпіад з історії, географії, біології, фізиці, хімії і іншим предметам.

А підтримати наших юних краєзнавців прийшли шановані

(представление гостей)

 1. ______________
 2. ______________
 3. ______________
 4. ______________

Я переходжу до представлення команд.

КОМАНДА «СВІТАНОК УКРАЇНИ» – Навчально-виховний комплекс «Сєвєродонецький колегіум Києво-Могилянської академії»

 1. Маслова Анна – капітан
 2. Онуфрієнко Олексій
 3. Непомнящих Сергій
 4. Князєва Софія
 5. Балуматкіна Ольга
 6. Шакун Дитро

ЗБІРНА КОМАНДА м. КРЕМІННА «ЕРУДИТ»

 1. Моргун Данило – капітан
 2. Халанська Діана
 3. Вечорова Анастасія
 4. Білоус Дар’я
 5. Ткач Максим
 6. Кошелєв Богдан

ЗБІРНА КОМАНДА РУБІЖНОГО «ОБЕРІГ»

 1. Целухіна Альона – капітан
 2. Солдаткіна Вікторія
 3. Захарова Маргарита
 4. Боцун Софія
 5. Чернікова Аліна
 6. Старіков Едуард

ЗБІРНА КОМАНДА РУБІЖАНСЬКОГО МІСЬКОГО ЦЕНТРУ ТУРИЗМУ КРАЄЗНАВСТВА, СПОРТУ ТА ЕКСКУРСІЙ УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ «КРАЄЗНАВЦІ»

 1. Гребенюк Катерина – капітан
 2. Ільїна Анна
 3. Олійник Олексій
 4. Данелія Діана
 5. Письменна Олеся
 6. Табаліна Діана

КОМАНДА «АТЛАНТИ»_(представники команд)_____________

Почесні члени журі:

____________

____________

Команди, ні пуха, ні пера. Нагадую умови гри. Вам буде запропоновано 5 блоків питань :

– «Україна – край величний»

– «Луганщина – пісня моя»

– «Природа рідного краю»

– «Наша мова калинова»

– «Етнографія та народознавство».

(3 варіанти відповідей, 1 хвилина на обговорення.

Ведучий читає питання і варіанти відповідей. Одночасно вони висвітлюються на екрані. Через 1 хвилину капітани піднімають картки з номером правильної відповіді. Після того, як журі зафіксувало відповіді команд, ведучий називає правильну відповідь і вона одночасно зявляється на екрані).

1.БЛОК. «Україна – край величний»

1.1. Першою вітчизняною конституцією вважається Конституція гетьмана Пилипа Орлика, прийнята 5 квітня 1710 року. Конституція якої країни була прийнята раніше?

 • США
 • України

3) Франції та Польщі

                           (– США – 1787 р.          – Польща та Франція – 1791 р.)

1.2. Найвідоміші чоловічі монастирі іменуються Лаврами. Статус Лаври мають тільки шість монастирів у світі. Скільки з них знаходиться на території України?

1) 5

2) 2

3) 3

– Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Заснування: 1051 рік. Статус Лаври – 1688 рік.

–  Свято-Успенська Почаївська Лавра. Перша письмова згадка: 1527 рік.

Статус Лаври – 1833 рік

– Свято-Успенська Святогірська Лавра. Перша письмова згадка – 1526 рік. Статус Лаври – 2004 рік.

1.3. Як називається одна з найбільших пустель Європи, яка знаходиться в Україні в 30 км на схід від міста Херсон?

1) Олешківські піски

2) Альмерійська пустеля

3) Рин-Піски

1.4. В 1814 році в Україні Петро Прокопович зробив винахід, завдяки якому Україна в останні роки впевнено зберігає місце у трійці світових лідерів
з виробництва певного продукту. Випереджаючи країни Європи за обсягами виробництва цього продукту у кілька разів, Україна є одночасно першою в світі з виробництва цього продукту на душу населення. Назвіть цей винахід і продукт, що виготовляється з його допомогою.

 • Жатка. Пшениця.
 • Паровий пресс для віджиму олії. Олія.
 • Рамковий вулик. Мед.

1.5. Цим винаходом ми зобов’язані працівникам Львівської аптеки Ігнацію Лукасевичу й Яну Зеху. У березні 1853 року цей винахід було виставлено у вітрині аптеки “Під золотою зіркою”. А 31 липня у Львівському госпіталі була проведена перша хірургічна операція з використанням цього предмету. Надалі він був представлений на міжнародній виставці в Мюнхені, де цей винахід було відзначено спеціальною грамотою.

1) ніж ампутаційний

2) пробірка скляна

3) лампа гасова

1.6. Назвіть море, яке має найменшу глибину у світі, яке розташоване в Україні.

 • Чорне море
 • Азовське море
 • Каховське море

1.7. Побачивши картини цієї художниці, Пабло Пікассо прийшов у повний захват. У 1954 році на виставці він порівняв її роботи з відомою художницею Серафін Луіс. А також він сказав: «Якби у нас був художник такого рівня, ми б змусили весь світ говорити про нього”. Про яку талановиту українську художницю йде мова?

 • Катерина Білокур
 • Марія Примаченко
 • Тетяна Яблонськая

2 БЛОК. «Луганщина – пісня моя»

2.1. Дата утворення нашої області – 3 червня 1938 року. Скільки разів змінювалася назва області?

 • 1
 • 3

3) 4

 1. 3 рази: 3.06.1938 – утворення Ворошиловградської області
  – у 1958 р. переіменована в Луганську
  – у 1970 р. – переіменована
  у Ворошиловградську
  – у 1991 р. – переіменована
  в Луганську

2.2. Де в Луганскій області знайдено золото?

 • Первомайськ
 • Кіровськ

      3)Антрацитівский район Нагольний кряж

2.3. Які тварини прикрашають герб Луганської області?

 • Кінь та сурок-байбак
 • Лисиця та олень

3)  Кінь та олень

2.4. На правому березі балки Верхнє Провалля знаходиться унікальний геолого-морфологічний об’єкт, який  в народі називають «Луганська Швейцарія». Назвіть цей об’єкт.

 • Скали «Баранячі лоби»
 • Королівські скелі

3)  Шахтні терикони

2.5. У 1911 р. Під керівництвом вченого-геолога була складена  детальна карта Донбасу. В одному з міст Луганської області встановлено пам’ятник цьому відомому вченому. Назвіть його і’мя.

 • Г. Капустін
 • Л. Лутугін

3)  І. Померанчук

2.6. З метою залучення громадян до найбільш популярних пам’яток історії області, знайомства з Луганщиною та її неповторними пейзажами, цікавою історією та багатими можливостями для відпочинку у 2010 році Луганська обласна державна телерадіокомпанія ЛОТ організувала проект «Чудеса Луганщини». В цьому проекті взяли участь 12 найбільш цікавих об’єктів області. Цей об’єкт став переможцем з великим відривом. Назвіть цей об’єкт.

 • Деркульський кінний завод
 • Успенська церква

     3)  Парк-музей кам’яних статуй (м.Луганськ. Луганський національний університет ім. Тараса Шевченка)

2.7. Як називали козаків-переселенців, які заселяли Слобідську Україну в XVII сторіччі?

 • черкаси
 • човники

3)  ходоки

(«Квітка розмарія».  Вокально-хореографічний ансамбль «Ладушки»)

3 БЛОК. «Природа рідного краю»

3.1. Яка лісова квітка, що росте в лісах Луганської області, в легендах багатьох народів Європи є символом золотих ключів весни

 1. Горицвіт весняний (адоніс)
 2. Первоцвіт лікарський (примула)
 3. Шафран сітчастий

3.2. Ця дивовижна квітка виростає в заплаві Сіверського Дінця, занесена до Червоної Книги. Легенда свідчить, що героїня однієї з найулюбленіших наших казок Білосніжка змушена була втекти від злої мачухи. Тікаючи, вона загубила в лісі намисто, яке розсипалося крихкими прекрасними квітами. З тих пір кожен раз навесні ці квіти дивують нас своєю красою. Назвіть цю квітку.

 1. Конвалія травнева
 2. Проліска дволиста
 3. Підсніжник

3.3. Символ рослинного світу Луганської області зображено на гербі Рубіжного. Це рослина занесена до Червоної Книги. Назвіть її.

 • хризантема

2)  троянда

3)  воронець (пивонія тонколиста)

3.4. Ця рослина – символ степового краю, занесена до Червоної Книги. В нашій області виростає кілька її видів. На Буковині в кінці ХІХ – на початку ХХ ст. цією рослиною оздоблювали жіночі головні убори. Що це за рослина?

 • барвінок
 • ковила
 • мак

3.5. Це дерево часто зустрічається у нашому місті, має лікарські властивості, краще всього поєднується з асфальтом. Може вижити в асфальтній лунці 60 років. Назвіть це дерево.

 • акація
 • липа
 • каштан

3.6. Це дерево невибагливе, швидко росте. Воно характерне для промислових регіонів. Красу та витонченість українських дівчат порівнюють з цим деревом. Назвіть його.

 • береза
 • тополя
 • верба

3.7. В Кремінських лісах мешкає рідкісний вид тварини, занесеної до Червоної Книги. У Болгарському фольклорі образ цієї тварини символізує слугу Божого. У Слов’янському фольклорі його символіка присутня у колядках і весільних піснях. За російським повір’ями в образі цієї тварини може з’являтися лісовик. Коли ми бачимо його, ми захоплюємося його красою та величчю.

 • вовк
 • пятнистий олень
 • лось

4 БЛОК. «Наша мова калинова»

Моєю мовою мовлять, речуть, розмовляють, говорять, балакають, оповідують, кажуть, гомонять, моралізують, лепечуть, белькотять, бовкають, гаркають.

В якій ще мові є стільки синонімів до слова «мовити»?

Мовознавці кажуть, що у словнику моєї мови налічується понад 200 тисяч слів.

 1. Назвіть букву, з якої починається більшість слів в українській мові
 • г
 • п
 • о
 1. Це – перша книга, надрукована в Україні механічним способом. Видана у 1574 році у Львові першодрукарем І. Федоровим. Друкування цієї книжки тиражем близько 1000 примірників тривало майже рік.
  Назвіть цю книжку.
 2. «Апостол»
 3. «Новий Заповіт до Псалтиря»
 4. «Азбука» («Буквар»)
 1. Починаючи з 1991 року, стало традицією під час присяги Президента на вірність народові України поряд з Конституцією України та Актом проголошення незалежності України класти цю книгу як найдорожчу духовну святиню. 9-кілограмовий раритет, фоліант у дубових палітурках, переплетених зеленим оксамитом, із пергаментними сторінками рукописного уставу – зберігається у київській бібліотеці імені Вернадського і потрапляє до Верховної Ради лише під час під час інавгурації українських Президентів. Назвіть цю книжку.

1) Пересопницьке Євангліє

2) Острозьке Євангеліє

3) Новий Заповіт

 1. Перша в Україні книга українською мовою «Солоній і Хівря» П. Гулака-Артемовського вийшла в Харкові у 1819 році. Який твір вважають першим, написаним літературною українською мовою?
 • «Маруся»
 • «Енеїда»
 • «Одісея»
 1. Найбільшу кількість псевдонімів мав Олександр Кониський (141).
  Кому належать ці псевдоніми: Джеджалик, Брут Хома, Мирон, Живий, Кремінь, Марко, Віршороб Голопупенко та інші (близько 100 псевдонімів і криптонімів)?
 • Марко Вовчок
 • Іван Франко
 • Нечуй-Левицький
 1. В кінці шістнадцятого — на початку дев’ятнадцятого століть в Україні використовувалася особлива система письма, де начертання деяких букв відрізнялися від прийнятих у крилиці. Назвіть це письмо.

1) «козацький скоропис»

2) «кирилиця»

3) «глаголиця»

 1. Цей твір найбільш досліджуваний (15 тисяч дослідників). На кожне слово тексту приходиться по дві наукових роботи. Однак осаточно не можна сказати, коли і де був написаний твір, з якою метою та хто його автор. Назвіть цей твір.
 • «Повість минулих літ»
 • «Слово о полку Ігоревім»
 • «Пересопницьке Євангеліє»

(«Українська мова». Ірина Бондарчук.)

5 БЛОК. «Етнографія та народознавство»

 1. Які народні промисли відомі за часів трипільської культури?

1) обробка льону і вовни

2) гутництво

3) гончарство

 1. Найвідоміший предмет народного побуту – прядка. Коли в Україні поширився спосіб прясти механічною прядкою?
 • XVIII ст.
 • друга пол. XIX ст.
 • XVII ст.
 1. Розпорядникомна весіллі є староста, як представник громади. На роль старости у давні часи брали найповажніших людей у селі. А коли в давнину засилали старостів?
 • Після свята Другої Пречистої (Різдво Пресвятої Богородиці)
 • Коли закінчені польові роботи.
 • Коли було досягнуто згоди батьків.
 1. Весільні рушники – це одні з головних народних символів. Скільки потрібно було в Україні весільних рушників на одну церемонію одруження?
 • 6
 • 10
 • до 40
 1. Івана Купала – одне з найпопулярніших язичницьких свят, які пам’ятає наша історія. Традиції святкування Івана Купала дійшли до нашого часу.  Який, на вашу думку, найбільший відьомський скарб на свято Купала?
 • Цвіт папороті
 • Опудало, яке спалюють
 • Попіл з вогнища
 1. Зелені свята – дуже давнє народне дохристиянське свято, яке символізує остаточний прихід до літа. Культ дерева і лісу яскраво відбивався у підготовці до Зелених свят. У якому регіоні відомий звичай водити Тополю?

1) Карпати

2) Правобережжя

3) Лівобережжя

 1. Обряд обжинків відзначав український нард давно, продовжує відзначати і в наш час. Який обжинковий сніп приносить щастя?
 • Освячений у церкві
 • Перший сніп
 • Дідух

Завершився конкурс. Журі підраховує результати. Є декілька хвилин, щоб визначити переможця.

А ми запрошуємо

(- «Зозуля». Мілена Логачова – переможниця конкурсу

лауреат першої премії обласного конкурсу «Воронцеві слобода»)

– Народний шоу-балет «Вояж» _______________

– СЛОВО для нагородження надається ____________

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

 1. Вікторина присвячена дуже актуальній темі “Люби і знай свій край”. Матеріал підібраний незвичайний, цікавий. На мій погляд не вистачає завдання з екологічного виховання. Необхідно не тільки прищеплювати інтерес до історичного минулого Луганської області та України, тваринному і рослинному світу,але і дбайливе і турботливе ставлення до рідного краю через розуміння тих закономірностей, які існують в природі і житті. Дякуємо за вікторину.

 2. Патріотизм у сучасному розумінні– це відчуття того, що в моєму класі, школі, місті, країні все мене стосується, все залежить від мене. Зараз виховувати справжніх патріотів дуже складно, тому необхідно зацікавлювати учнів різними способами. Ця інтелектуально-пізнавальна вікторина “Люби і знай свій край”, яка проходить у формі брейн-рингу, якраз підходить для цього. Завдання дібрані на перевірку знань свого краю. У грі беруть участь найкращі учні, які мають показати свої знання про народні традиції, звичаї та обряди, історичні дані про свій регіон.

 3. Олена Петрівна, з задоводенням ознайомилася з Вашим матеріалом. Чудовий сценарій інтелектуально-пізнавальної вікторини “Люби і знай свій край” у формі брейн-рингу. Краєзнавство всебічно розвиває світогляд учнів, прищеплює їм навички дивитися на світ очима дослідника. Завдяки краєзнавчим спостереженням відбувається активне засвоєння учнями навчального матеріалу і набуття ними навичок, необхідних у житті. Доповненням вікторини є змістова презентація

 4. Краєзнавство – дієвий засіб патріотичного виховання учнів. Одне з головних місць належить вихованню любові і дбайливого ставлення до рідної землі, – своєї малої батьківщини, її історії, поваги до народних звичаїв, традицій.
  Видно, що авторка підібрала цікавий багатогранний матеріал для даного заходу.
  Дякую за Вашу клопітку працю, Олено Петрівно!

 5. Інтелектуально-пізнавальна вікторина “Люби і знай свій край” проходить у формі брейн-рингу. Діти люблять такі форми роботи, це цікаво, вчить працювати в команді. Дуже добре, що завдання пов”язані з краєзнавством, це несе в собі потужний заряд патріотичного виховання. А ще заслуговує на увагу те, що велика увага приділяється обдарованим дітям з різних місць, це дає можливість їм познайомитися і надалі продовжувати своє спілкування. Дякую.

 6. Захід, представлений автором, має виховне і загальнорозвиваюче значення. Запитання, що ставляться перед учнями, різнобічні: на ерудицію, спостережливість, наукові та логічні тощо. Презентація демонструє основні сторінки заходу.

 7. Важливість краєзнавчої роботи, як засобу виховання патріотизму, формування бажань до пошукової і дослідницької діяльності, важко переоцінити. Різноманітність та глибина питань з основ наук свідчить про творчість та ерудицію автора. Запропонована презентація і необхідна, і об’ємна, і пізнавальна. Спасибі , Олено Петрівно, за творчий та пізнавальний захід.