mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української літератури
Казка “ОХ”

Народне уявлення про добро і зло в казці «Ох»

5 клас

Автор уроку: вчитель української мови і літератури Карпенко Олена Олександрівна

Мета:

– Навчальна:  опрацювати ідейно-художній зміст казки «Ох», з’ясувати її тему та ідею, проаналізувати казку, на прикладі головних героїв зрозуміти,  хто з них втілює добро, а хто — зло; заохочувати учнів до творчості, навчити отримувати задоволення від роботи, що виконується, оцінювати вчинки казкових героїв з позицій гуманізму, розрізняти добро і зло як у казках, так і в сучасному житті, формувати навички знаходити описи зовнішності фантастичних істот, аналізувати їх, допомогти зрозуміти повчальність казок, пишатися досягнутими результатами;виховувати любов до рідної мови, бажання бути добрим, щирим, служити людям.

-Виховна:  прищеплювати любов і повагу до свого народу – творця невичерпного джерела мудрості. Виховувати в учнів позитивні риси характеру, любов і повагу до природи рідного краю, не залишатися байдужими до біди інших людей, прищеплювати бажання робити добро.

– Розвивальна: розвивати уяву, логічне мислення, навички виразного читання, мовлення, пам’ять.

Перебіг уроку

1.Організація класу.

Передбачення теми заняття.

Розсипанка( з деформованого речення  скласти прислів’я)

міцне людина трудовим корінням, а  – трудовим Дерево  горінням.( Дерево міцне корінням, а людина – трудовим горінням.)

б охота  — знайдеться  робота     Була      всяка          (Була б охота — знайдеться всяка робота)

– Скажіть,про що сьогодні  піде  мова?

2.Оголошення теми уроку

-Так, сьогодні  ми поговоримо про працю та добро, адже  ці два поняття дуже  пов’язані  між собою. На прикладі головних героїв кахки «Ох» зрозуміємо,  хто з них втілює добро, а хто — зло, спобуємо доказати, чи важлива  в  нашому житті  праця, адже вона  все може – за її допомогою перемагають труднощі, знаходять рішення проблем, які здавалися тупиками, досягають добробуту. Праця насправді творить, удосконалює людину, а людина – про це казали мислителі всіх часів – за своєю природою жадає вдосконалення.

А девізом нашого уроку будуть слова  Шалви  Амонашвілі, давайте прочитаємо їх разом.

«Незалежно від того, чекають від тебе добро чи не чекають –Твори добро.

Незалежно від того, помітять твоє добро чи не помітять –Твори добро.

Незалежно від того, приймають твоє добри чи відкидають –Твори добро.

Незалежно від того, чим будуть платить тобі за добро: добром чи злом –Твори добро.

Твори добро і ні у кого не питай дозволу, бо ніхто не може бути володарем твого добра».

3.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

3.1. Проблемна ситуація. «Мозковий штурм».

-Давайте на кілька хвилин замислимось, що ж таке добро, як ви розумієте поняття добро, зло, праця, ледарство?

3.2.Словникова робота

(учні  шукають визначення  самостійно за допомогою тлумачного словника)

Добро – корисна справа, учинок.

Доброта – чутливість, стан душі людини, що спонукає творити добро.

Добро – одне з понять  моральної свідомості, учинок, що приносить людям щось корисне.

3.3.Читання казки учнями комбіновано: учень — вчитель — учень.

4.Аналіз казки «Ох»

Тема: зображення праці як шляху самовдосконалення людини.

Ідея: уславлення працьовитості та кмітливості, засудження та покарання хитрості та підступності.

4.1 Бесіда  за питаннями

– – Що вам найбільше сподобалося в казці? Чому?
— Назвіть дійових осіб казки.
— Хто головний герой казки?
— Де відбуваються події?
–До кого на навчання  віддавав сина  батько?( зачитати уривок  з тексту)
–Як Оху  вдалося  перевиховати парубка ( зачитати уривок  з тексту )
–Хто допоміг батькові  врятувати сина  від Оха
Чим закінчується казка?

(Цар довго морщився: “Як то за простого парубка оддати свою дочку?!” А далі порадилися-та взяли та й одружили їх, та таке весілля справляли, що увесь мир скликали!)

4.2 Вибіркове читання казки в особах з використанням засобів виразного читання для передачі поведінки та вдачі своїх героїв:

– епізод розмови батька з охом;
-епізод, коли батько зустрів  у  лісі  діда у  білому  одязі;
– епізод розмови батька  і  цигана
— інсценізування розмови царівни і Оха

4.3. Характеристика дійових осіб.

Якими ви уявляєте зовнішність героїв казки? За якими деталями? (Зовнішність передається через мову та вчинки героїв казки: в уяві постають типові образи селян, пана, української дівчини)

Якими рисами характеру наділений  Ох, батько, син,царівна? Як про це сказано у тексті?

4.4  Створення таблиці  у зошитах за варіантами.

Герої Зовнішність Риси характеру Вчинки
Ох
Батько
Син

5. Закріплення знань, умінь та навичок учнів.

5.1 Гра «Магніт». (за варіантами)

– Які слова «притягуються» до слова «добро»?

(З поданих слів діти вибирають необхідні і прикріплюють до слова

«добро». )

Допомога, уважність, ненависть, співчуття, злість, байдужість, піклування, заздрість,  вдячність, милосердя, жадібність, любов, чуйність.)

– Які слова «притягуються» до слова «праця»?

(З поданих слів діти вибирають необхідні і прикріплюють до слова«праця»)

(З поданих слів діти вибирають необхідні і прикріплюють до слова«праця»)

Корисна, радісна, активна, безкорислива, безсмертний, вдячна, продуктивна, важка, виснажлива,  марна, даремна.

5.2 Тести

1. Убогий чоловік з жінкою жили:

а) у великому  містечку;
б) умаленькій хатинці;
в) колись-то давно, не за нашої пам’яті;
г)на берегу річки.

2. Подружжя мало:

а) двох синів;
б) сина і доньку;
в) одну доньку;
г)одного сина.

3.Батьки  оддали сина вчитися:

а) у кравці;
б) у малярі;
в) у гончарі;
г) у пекарі.

4.Що промовив батько, присівши на пеньок:

а) ой;
б) ах;
в)ох;
г)еге.

5. Як звали діда, що раптово з’явився з-під пенька?

а) Ох!;
б) Ах!;
в) Ух!;
Г) Ой!

6. Ким представився лісовий дід:

а) лісовиком;
б)водяником;
в)гномом;
г)лісовим царем.

7.Що запропонував Ох батьку?

А Знайти сину гарну роботу в іншому царстві;
Б повернутись додому;
В найняти його сина;
Г одружити хлопця.

8. Скільки разів Ох підпалював парубка:

А) 1;
Б) 2;
В)3;
Г)4.

9. Хто допоміг батькові  визволити сина  від Оха:

а) старенька бабуся;
б) мати хлопця;
в) старий дідусь;
г) товариш  хлопця.

10. У кого перекинувся Ох, щоб обдурити батька?

а) удівчину;
б) у пана;
в) у діда;
г) у цигана.

11. Домашнє завдання.

Підготувати переказ казки від імені Оха, від імені батька, від імені сина.

Презентація до уроку

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 коментарів

  1. Уроки за казкою “Ох ” – одні з найулюбленіших уроків учнів 5 класу. Зміст казки цікавий, а тому можна дібрати цікаві завдання для роботи за текстом твору. Вчитель застосував цікаві форми роботи ( ” Магніт” і т. д.). Єдине, що мені здалося, вчитель надто велику мету уроку ставить перед собою. А ще :”виховувати любов до рідної мови, бажання бути добрим, щирим, служити людям.” – не може бути навчальною метою.

  2. Конспект уроку поширений , є передбачувані відповіді. Учителька використала цікаві форми роботи: “Заплутанка”, гра “Магніт”, які допомагають учням та учителеві реалізувати поставлену мету. Я думаю, що тестові завдання треба давати по варіантах.

  3. Дуже цікавий урок, вправи підібрані доцільно і сприяють динамічному ходу уроку. Сподобались “Розсипанка” та “Магніт”. Друга є аналогом “Асоціативного куща”, але при дещо іншій подачі по-іншому справляє враження. Видно, що вчитель має творчий потенціал і небайдужо ставиться до роботи і до учнів

  4. На уроці повністю реалізована триєдина мета.Дуже цікаві завдання оживляють діяльність учнів,заставляють мислити,думати,творити.Вчителька ненавязливо вимагає пильної уваги до мови персонажів казки і мотивацій їхніх вчинків.По-своєму цікава презентація.Як добре,що є такі вчителі!

  5. Урок дуже вдалий і цікавий. Починається урок по-особливому, з технології “Розсипанка”,яка пов’язана з темою уроку ,а далі вчитель запропонував актуальні слова , важливі на уроці Ш.Амонашвілі. Творчий і старанний учитель. А згодом ” як по маслу.” Мозковий штурм,словникова робота( вона обов’язкова на кожному уроці!),різного виду читання,робота в зошитах,навіть гра є,а закінчується урок тестами. Усе як за методикою. Протягом усього уроку вчитель працює над збагаченням словникового запасу учнів,а це дуже важливо.Цікава презентація,яка є домінантною,щоб підкреслити головну думку :добро перемагає зло.Що сказати вчителю :”Шановний Учителю! Я вдячна Вам за урок.Так і продовжуйте”.

  6. Гарний конспект уроку з української літератури представила Карпенко О.О. Вчитель застосовує на уроці різні прийоми і методи. Добре, що згадали і виразне читання. Знайомим прийомам надали трошки “смаку” і отримали гарні ігри: “розсипанка”, “магніт”. Чудово доповнює конспект Ваша презентація. Дякую

  7. Шановно Олена Олександрівна! Урок “Народне уявлення про добро і зло в казці «Ох»вчить розрізняти добро і зло як у казках, так і в сучасному житті, а це найважливіша мета, і Ви її досягли. Чудово вплітаються слова Шалви Амонашвілі ” Твори Добро” в головну ідею уроку. Дуже сподобались гра ” Магніт” і яскрава доречна презентація. Ваш урок літератури – це формування читацької компетентності і виховання гідного громадянина. Дякую.

  8. На протязі уроку вчитель намагався прищепити бажання своїм вихованцям творити добро. Дуже добре, що учням пропонувалось оцінювати вчинки персонажів. Це націлює дитину на те, що будь-хто може здійснити гарні вчинки. Сподобалась гра “Магніт”. Дякую!

  9. Олено Олександрівно! Ваш конспект уроку з української літератури для 5 класу дозволяє з’ясувати тему та ідею, проаналізувати казку, на прикладі головних героїв зрозуміти, хто з них втілює добро, а хто — зло. Дякую!!!