Класна година “Безцінний дар – зір”.

Автор: вчитель початкових класів Макаренко Олена Павлівна

Screenshot_4Мета заняття: формувати у детей уявлення про цінність здоров´я и необхідність бережного ставлення до нього; развивати важливіші комунікативні навички, які сприяють успешній соціальній адаптації; допомогти зробити свідомий вибір здорового способу життя.


 

Обладнання:

  • модель ока;
  • правила гігієни органів зору;
  • пам´ятка з вправами для зняття втоми.

ХіД ЗАНЯТТЯ

Діти в 3-х группах працюють над прислів´ями (слова розрізані, потрібно їх зібрати в прислів´я і виставити на дошку).

  • Очі бояться, а руки роблять.
  • Очі як плошки, а не бачать ні крошки.
  • Оком косиш – в яму угодиш .

Учитель: Як ви гадаєте, діти, про що сьогодні піде наша розмова? Спробуйте визначити тему заняття.

Гра «Клубочок»

Скласти ланцюжок слів- якими можуть бути очі.

– Вірно. Сьогодні ми будемо вести розмову про зір. С самого раннього дитинства ми звикли до того, що очі надають нам поток інформації, кольори, рух в навколишньому світі. Очі – важливіший  орган чуття.
Око по форме схоже на кулю і называется очним яблуком. В диаметрі очне яблуко має всього 2,5 сантиметра. Зовні око покрите прозорою тонкою оболонкою – роговицей. Роговиця покриває кольорову частину ока– райдужну оболонку. В центрі райдужної оболонки знаходиться чорне коло, яке называють зрачком. Саме через нього всередину ока проходить світло.Якщо світло яскраве, зрачок звижується. Якщо світло слабке, тускле– розширюється. Оболонка ока білого кольору– склера. Скрізь неї ми нічого не бачим. Її задача – захищати ті частини ока,  які знаходяться всередині очного яблука.
В центрі ока, позаду райдужної оболонки та зрачка, знаходиться овальная лінза – кришталик. Screenshot_5Він схожий на лінзу фотоапарата і так само, як вона пропускає через себе світло. Світло спочатку проходить через роговицю і зрачок, потім через хрусталик, потім скрізь прозору рідину, яка заповнює очне яблуко всередині и дістається сітківки.
Сітківка – саме та частина ока, за допомогою якої ми бачим. Сітківка має в собі світлочуттєві клітини – палички та колбочки. Сто двадцять п´ять мільйонів тонких паличок ока бачать тільки чорно – біле зображення. Сім мільйонів товстеньких колбочек бачать кольори, однак краще за все працюють  при яскравому світлі. Тому  при слабому світлі ми губим кольоровий зір.
Сітківка покриває задню частину ока також же щільно, як шпалери покривають стіни кімнати. Вона також важлива, як плівка в фотоапараті. Якщо в фотоапараті немає плівки, то ніякої фотографії не вийде. Теж саме з очами: якщо б в них не було сітківки, ми би Screenshot_6нічого не бачили. Коли світло доходить до сітківки, вона передає сигнал по особливому зоровому нерву в спеціальний відділ мозку. А коли наш мозок отримає сигнал, ми, нарешті бачим те, на що дивляться наші очі.

Фізкультхвилинка для очей:

В наш час дуже багато людей використовують гімнастику Бейтса, яка розроблена не тільки для відпочинку очей, а здатна виправити невеликі вади зору. Вона розроблена на основі старовинних гімнастик для очей, опис яких було знайдено на Тибеті та в Я понії більше 1000 років тому.

  • Щільно зажмурити очі на 3-5 секунд, потім відкрити їх. Повторити 6-8 разів.

Вправа  укріплює м´язи повік, разслаблює м´язи очей та покращує їх кровопостачання.

  • Швидко моргати на протязі 15 секунд. Повторити 3-4 рази.

Screenshot_7Вправа покращує кровопостачання м´язів ока.

  • Закрити очі та масажувати повіки круговими рухами пальця на протязі 1 хвилини.

Вправа розслаблює м´язи ока, покращує кровопостачання

Це цікаво

Учитель:  Чи знаєте ви, діти, що перша відома науці тварина,наділена зором,зявилась 540 млн. років назад. Це була одноклітинна эвглена зелена (показати!). У неї малось лише світлочуттєва пляма – “очко”, завдяки якому к эвглена орієнтувалась.
Більш 500 млн років назад очні плями з´явились у медуз (показати!) Цей орган зору дозволяв їм орієнтуватись в просторі, і медузи заселили відкрите море.
Першою твариною з двома очами  можна назвати ресничного червя (показати!).
Цікаве за своєю будовою око комахи: цей шедевр природы складений з багатьох тисяч крихітних окремих оченят. Око кімнатної мухи складається із 4000 оченят, робочої бджоли – із 5000 оченят, метелика – із 17000 оченят, бабки із 30000 очей.
А ось у нашої домашньої кішки – під сітківкою розташован особливий світловипромінювальний шар клітин. Завдяки цьому очі кішок таємниче мерцають в темряві. Світлові промені, які проникають всередину ока, відбиваються від цього шару, ніби від дзеркала, і знов дістаються фоторецепторів. Так світловий імпульс посилюється. Кішки бачать в темряві в 6 разів краще,ніж людина.

Фізкультхвилинка ( Кінезіологічні вправи ( Кільце. Кулак, долоня, ребро.))

Гра «Хто уважніший»

-Встаньте ті, у  кого очі блакитні.

-Поплескайте в долоні ті, у кого очі карі.

-Погладьте себе по голові ті, у кого очі зелені.

-Підстрибніть ті, у кого очі зелені.

– А зараз поговоримо про те, як зберегти очі здоровими. Ви, напевне, помічали, що у багатьох людей порушений зір : одні примружуються, коли роздивляються  речі, інші носять окуляри. Як ви гадаєте, через що псується зір? (Відповіді дітей)

Підсумок: причиною можуть бути:

  • неправильне харчування,
  • неправильний режим дня,
  • зловживання переглядом телевізора;
  • читання лежачи,
  • спадковість .

– Треба мати на увазі, що наші очі настільки дорогоцінні, що ми просто зобов´язані їх берегти. В світі велика кількість людей які мають слабий зір або зовсім.Як ви гадаєте, чи  легко їм живеться? Як ви себе почуваєте, як ви себе поводите коли зустрічаєте таких людей?

Screenshot_8

– Звичайно, таким людям треба допомагати, наша даржава піклується про людей зі слабким зором: для сліпих та слабобачачих дітей створені спеціалізовані школи, навіть працювати на комп´ютері можуть, використовуючи спеціальну клавіатуру.

– Подумайте, яких правил необхідно дотримуватись, щоб зберегти очі здоровими?

Робота дітей в групах: вивести правила, які треба виконувати, щоб очі були здоровими.

Ці правила повинні знати всі:

  1. Коли умиваєшся зранку, або перед сном увечері, ретельно промивай повіки.І ,звичайно роби це кожного разу, коли відчуваєш,що у повіко потрапив бруд. Якщо ми тримаєм повіки а чистоті, то тим самим запібігаєм запаленню кон´юнктиви-оболонки вистеляючої внутрінню поверхню повіка і передню частину очного яблука. Крім того. Хто часто промиває повіки чистою водою, має менше шансів захворіти на блефаритом – так називається запалення країв повік.
  2. Якщо у тебе сверблять очі –скажи про це мамі, або татові. Свепбіж може означати, що починається запалення кон´юнктиви. Якщо одразу ж розпочати лікування очними краплями, воно мине дуже швидко-через декілька днів. Якщо ти відчуваєш, що в око щось потрапило, скажи про це батькам .
  3. Ніколи не слід сильно терти очі, особливо небезпечно терти їх брудними руками. На руках знаходиться велика кількість мікробів, які так і намагаютьсмя потрапити тобі в очі, і тоді там може виникнути ячмінь, або запалення кон´юнктиви- кон´юнктивіт. Краще ніколи не чіпати очі брудними руками.
  4. Ні в якому разі не грайся і не бігай з ручкою, олівцем, палицею або іншим гострим предметом у руках. Ти можеш послизнутись і потрапити загостреним кінцем в око.
  5. Якщо ти став бачити гірше ніж раніше,скажи про це батькам. Може статись тобі необхідні окуляри. Щоб дізнатись, чи потрібні тобі окуляри достатньо звернутись до лікаря офтальмолога і перевірити зір.
  6. Дуже важливо читати при гарному освітленні, щоб не напружувати очі.
  7. Сітківка, розташована в задній частині очного яблука, дуже чуттєва. Якщо довго дивитись на сонце можна нанести їй невиправної шкоди. Дітям не можна дивитись на сонце більше декількох секунд, навіть в сонцезахисних окулярах.
  8. Кожен,хто планує провести тривалий час на сонці, повинен надіти сонцезахисні окуляри.
  9. Не дивитись без міри телевізор, не працювати на комп´ютері. Перенапруження очей може відбуватись кожного разу. Коли людина подовгу щось роздивляється.

– Давайте перевіримо, як ви виконуєте ці правила.

Індивідуальная робота з картками: “Як я піклуюсь про свої очі”

1. Завжди читаю сидячи.

2. Роблю перерви під час читання.

3. Слідкую за посадкою під час письма

4. Роблю уроки при гарному освітленні.

5. Роблю гімнастику для очей.

6. Часто буваю на свіжому повітрі.
7. Вживаю у їжу вослинні продукти.
8. Дивлюсь тільки дитячі передачі по телевізору.
9. Оберігаю очі від попадання в них інородних тіл.
10. Кожного року перевіряю свій зір у лікаря.

так
ДА
ДА
ДА
ДА
ДА
ДА
ДА
ДА
ДА
ні
НЕТ
НЕТ
НЕТ
НЕТ
НЕТ
НЕТ
НЕТ
НЕТ
НЕТ

– Підрахуйте кількість «ні», чим їх більше , тим гірше ви піклуєтесь про свої очі.

Робота в групах: разгадування кросвордів по матеріалу «Будова ока»

Питання  по горизонталі::

  • Що визначає колір очей
  • Матриця (екран) ока
  • Орган зору
  • Біла оболонка всього ока
  • Шторка ока
  • Захисні волоски на повіці

Питання по вертикали:

  • Лінза ока
  • Прозорий отвір в оці

Гра «Дозволяється, забороняється»

( Плескати в долоні при дозволі, тупотіти при забороні)

-Їсти моркву і яблука

-довго дивитись телевізор

-ходити до лікаря

-носити сонцезахисні окуляри

-довго працювати з комп´ютером

-одягати окуляри при гарному зорі

-читати лежачі

-робити уроки в темному приміщенні

-читати в транспорті

Підсумок заняття

Прислів´я про очі

  1. Око бачит. Ата зуб не бере.
  2. Очі меткі . та зуби рідкі.
  3. Око на оці , та око зверху.
  4. Око на лаву, а інший під лаву.
  5. Очі бояться, а руки роблять.
  6. Очі бояться та рот радіє.
  7. Очі завидющі, руки загребущі.
  8. Очі як плошки, а не бачать ні трошки.
  9. Очі наші –ями, руки- граблі .
  10. Очам волі не дає.
  11. 11. Очам соромно, а душа радіє.
    Оком косити – в ковбаню угодити.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Олена Павлівна, дуже цікава, пізнавальна та актуальна розробка. Діяльність учителя повинна бути орієнтована на формування в дітей стійкої позиції, що передбачає визначення цінності здоров’я, почуття відповідальності за збереження й зміцнення власного здоров’я, поглиблення знань, умінь та навичок, пов’язаних з усіма складовими здоров’я.

  2. На сьогоднішній день велика увага приділяється здоровому способу життя. На даному уроці діти багато дізналися про очі, їх будову та про те, як піклуватися про них. Учні вивели правила, яких треба дотримуватись, щоб очі були здоровими та ознайомились з вправами для очей.Працюють в парах та індивідуально.

  3. Матеріал класної години змістовний. Учням треба про це говорити частіше.У сучасній школі велика увага приділяється здоров’язберігаючим технологіям, матеріал дуже актуальний. Корисні знахідки!

  4. Виховна година присвячена одній з актуальних проблем сучасної школи – використання здоров’язберігаючих технологій для формування усвідомленого вибору дітьми здорового способу життя. Науково та доступно вчитель пояснює будову органа зору, знайомить з цікавими історичними фактами, що сприяє розвитку кругозору дітей, їх усвідомленню ролі правил, що забезпечать збереження здорового зору. Публікація буде корисною і для батьків, і для вчителів базової школи, адже, дає можливість познайомитися з вправами, що знімають втому.

  5. Олена Павлівна вибрала дуже важливу тему “Безцінний дар – зір” для дітей такого віку. Саме в цей період ще можна коректувати та підтримувати зір, знаючи всі ті практичні вправи та правила, які підібрала педагог. Вони є цінними і їх треба виконувати, щоб очі були здоровими. Хороший матеріал, який знайомить усіх присутніх з моделлю ока, правилами гігієни органів зору і сама ізюминка – пам´ятка з вправами для зняття втоми. Не зайвим було б запросити на це захід і батьків. Кожен з них теж для себе почерпнув би ковток корисної інформації, а потом вдома, разом зі своїми дітьми, проводили б профілактичну роботу для очей. Щиро вдячна за гарну роботу.