mail@urok-ua.com

Конкурсна програма до Дня захисника України для учнів третього класу

Автор: вчитель початкових класів Горохова Наталія Миколаївна

Тема: Картопля – другий хліб

Мета: привітати хлопців зі святом Для захисника України, розширити знання учнів про картоплю, розвивати пізнавальний інтерес, швидкість, спритність, виховувати повагу до праці трударя.

Хід проведення

  1. Привітання хлопців з Днем захисника України. Вручення подарунків.
  1. Слово вчителя: Її вважають «другим хлібом». Нею лікуються, використовують у народному господарстві, про неї складають вірші. Її квітами королеви прикрашували свої зачіски, а ягоди були отрутою. На її честь великий композитор світу Й.С.Бах писав музику, а не менш відомий художник Ван Гог змалював її на полотні. На її честь скульптори створюють пам’ятники, вдячні прихильники відкривають музеї (показ слайдів «Пам’ятники картоплі»). На думку вчених ця високо урожайна культура – продукт харчування майбутнього. Існує понад 50 її сортів.

І все це – про … картоплю. 2008-й рік було оголошено Міжнародним роком картоплі.

Розповідь про виникнення картоплі.

500 років тому, ніхто в Європі не знає, що є така рослина – картопля. З далекого плавання повернулися в Іспанію кораблі Христофора Колумба, відважного мореплавця. Найціннішим вантажем була – картопля.

«Паппо», «Чунью» – так називали картоплю індійці з племені кечуа. На честь паппо влаштували свято урожаю. Жінки наряджали велику картоплю, як ляльку, шили їм спіднички з різнокольорових клаптиків, чоловіки танцювали, поставивши мішечок з картоплею на голову.

В Європі Оксамитову сумочку з картоплі дарували як коштовність багатим вельможам. Але в Європі не відразу зрозуміли, що головне – бульба. У їжу йшли гіркі зелені ягоди і навіть листя, а квіти служили прикрасою суконь знатних осіб.

Поширенню на Русі картопля зобов’язана великому імператорові Петру Першому, який зацікавився цим коренеплодом та прислав мішок картоплі графові Шереметьєву.

Масове знайомство с «земляним яблуком» відбулося пізніше при Катерині


Один багатій вирішив пригостити гостей заморською дивиною, яку вирощував у себе в саду. Замість того, щоб викопати картоплю із землі, садівник зібрав з кущів зелені кульки, які ростуть на стеблах. Цими гіркими, не їстівними плодами картоплі пригощали гостей. Хтось із гостей, пробуючи, закашлялися, у когось перекосило обличчя від гіркоти, комусь стало зле.

А ось ще одна бувальщина: «Їхали якось мандрівники, та й застала їх в дорозі ніч. Вирішили вони розпалити вогонь і почали рвати сухі бадилля, що росло поблизу. Коріння було з маленькими грудочками, але люди не звернули увагу і кинули все у вогонь. А вранці на попелищі побачили вони тріснуті вуглинки – всередині вони були білі та ще й пахнули смачно. Покуштували – сподобалось. Навибирали мандрівники з землі таких грудочок, привезли до дому й почали вирощувати».

Учень 1:

Завезена з країв заморських
Картопля всюди прижилась
І швидко стала розмножатись, ще швидше слава розтеклась.
І ось тепер та картоплина
Повсюди княжить на столі.
Вона тут, поряд, щохвилини,
Вона і в місті, і в селі.

Учень 2:

Про картоплю знають
Геть усі на світі
І багаті й бідні
І дорослі й діти

Учень 3:
Картопельку бараболю
І печуть і жарять
Ще й вареною їдять
Та повсюди хвалять.

Учень 4:

Навіть смачний огірок
З картоплею ще смачніший
А сердитая цибуля
То її подруга ліпша.

Учень 5:

Всі народи на землі
Безліч страв з картоплі знають
Бо не даром же її
«Другим хлібом» називають.

Конкурсна програма до Дня захисника України

Вчитель: Представляємо вашій увазі декілька цікавих фактів про картоплю.

Учень 6:

  • У Бельгії існує музейкартоплі. Серед його експонатів — тисячі предметів, що розповідають про історію картоплі — від поштових марок з його зображенням до знаменитих картин.

Учень 7:

  • На деяких тропічних островах картопля використовували як еквівалент грошей.

Учень 8:

  • Існує два рідкісних сорти, у яких колір шкірки і м’якоті залишається синім і після варіння.

Учень 9:

  • Один з найпоширеніших сортів з синюватою шкіркою — «сінеглазка». Однак мало хто знає, що по-науковому вона називається «Ганнібал», в честь прадіда Олександра Пушкіна Абрама Ганнібала.

Учень 10:

  • «La Bonnotte» — найдорожчий у світі картопля. Заповзятливі селяни, які живуть на острівці Нуармутье, збирають не більше 100 тонн цього сорту в рік. Так як божественна бульба (а за легендою, саме цей сорт вивів верховний бог інків) виключно ніжна, збирати її можна тільки вручну. Картопля «La Bonnotte» обійдеться найвишуканішим гурманам приблизно в 500 євро за кілограм.

Учень 11:

  • У календарі Інків існував один із двох способів визначення денного часу: виміром часу служив час, що витрачається на варіння картоплі — що приблизно дорівнювало одній годині. Тобто, в Перу говорили: минуло стільки часу, скільки пішло б на приготування страви з картоплі.

Вчитель: З картоплі можна приготувати багато різних смачних страв. Які страви з картоплі ви знаєте? (картопля «фрі», картопляники, деруни, картопля варена, смажена, вареники з картоплею).

Щоб мати на столі картоплю треба багато працювати. От ми з вами і спробуємо відтворити працю трударів.

В конкурсній програмі беруть участь всі учні. Для участі в конкурсах вчитель об’єднує дітей в команди.

Конкурсна програма

1. Посади картоплю. Учасникам дається по відру з картоплею. Завдання – викласти її в одну лінію. Хто швидше «посадить» картоплю?

Конкурсна програма

2. Збирачі картоплі. Завдання – із зав’язаними очима зібрати картоплини.

3. Найвлучніший. Хто точніше потрапить картоплею у відро на певній відстані.

4. Нагодувати козака. Хто швидше наносить картоплю ложкою.

Конкурсна програма

5. Зорке око. Скільки сантиметрів між двома тарілками з картоплею?

6. Вікторина.

  • Назвіть батьківщину картоплі. (Перу і Чилі)
  • Де в наш час зустрічається дикоростучий картоплю? (У Центральній і Південній Америці)
  • Коли, звідки і ким картоплю завезено в Росію? (Петром Першим з Голландії)
  • Скільки існує способів розмноження картоплі? (Три: бульбами, насінням і оченятами)
  • Як називається комаха-шкідник, поедающее бадилля картоплі? (Колорадський жук)
  • Їстівні ягоди картоплі? (Ні, вони отруйні)
  • Які речовини отримують з картоплі? (Крохмаль, патоку, глюкозу, спирт, клей і т. Д
  • Як ще називають картоплю? (Другий хліб)

Ви багато дізналися про картоплю, а зараз час її скоштувати. Вважають, що коли людина їсть печену картоплю, то до нею приходять приємні спогади і вона відчуває себе щасливою. Зараз у нас є можливість це перевірити…

На цьому наше свято закінчено. Їжте картоплю на здоров’я і пам’ятайте

«Будеш їсти картоплю і хліб – проживеш сто літ»,

«Картопля, як хліб, вона – всіх нагодує»,

«Ой, смачна картопля з печі для дорослих і малечі».

Додатки


Картопля (1) Картопля (2)
Картопля (3) Картопля (4)
Картопля (5)

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Ах-ха-ха. Дійсно. Заголовок і сам захід – трішки несумісне поєднання. Але інформації про картоплю багато, вікторина, конкурси – цікаві. Конкурси можна застосувати і для інших заходів. Повеселили.

  2. Конкурсна програма до Дня захисника України перетворилося у чудове свято картоплі. Наталія Миколаївна вдало використовує досить цікаву інформацію про картоплю, підібрані веселі конкурси. Так тримати!

  3. Сценарій цікавий, завдання різноманітні, але об’єднані єдиною темою. Думаю, захід пройшов у захоплюючій і веселій атмосфері. Єдине, що не зрозуміло, поєднання картоплі і Дня захисника. У чому зв’язок? Яка мета такого поєднання? Які висновки мали зробити діти? І мета заходу відповідає темі (все про картоплю), але не відповідає заголовку публікації

  4. Гарний сценарій, цікаві та веселі конкурси. Багато цікавої додаткової інформації отримали діти взявши участь у заході. Конкурси можна використати і в будь-яких інших позаурочних класних чи загальношкільних заходах. Дякую за чудові ідеї.

  5. Нестандартне предметно – тематичне рішення для інструментацію на виховному заході, присвяченому маленьким захисникам України. Ну, який українець зможе уявити життя без бульби?! Ніякий.
    Вдало організована конкурсна програма нікого не лишає осторонь. Виховний захід сподобався.

  6. Ви, колего, молодець! Ваш матеріал насичений цікавими розповідями про історію картоплі. Діти читають вірші та беруть участь у конкурсах, грі. Ви використали командну гру, яка виховує в дитини відповідальність, наполегливість, впевненість, талант перемагати. Успіхів вам.

  7. Незвичайне поєднання: картопля і День захисника України. Але мені сподобався хід заходу. Тут і цікавий пізнавальний матеріал про картоплю, який в подальшому був використаний у вікторині, і конкурси, пов`язані з картоплею. Дякую за ідею.