mail@urok-ua.com

Конспект індивідуального логопедичного заняття на тему: “Автоматизація звука р. Підготовка артикуляційного апарату для постановки звука л”

Автор: вчитель-логопед Бойкова Тетяна Валеріївна

Бойкова Тетяна ВалеріївнаМатеріал для роботи по автоматизації сонорних звуків в спонтанному мовленні. Підготовка мовленневого аппарату для подальшої постановки та автоматизації звуків.


 

Тема: Автоматизація звука р. Підготовка артикуляційного апарату для постановки звука л.

Мета:

  • уточнити артикуляцію та ізольовану вимову звуків р,л;
  • продовжити формувати тривалий струмінь повітря;
  • тренувати вимовляти звук р у словах,реченнях;
  • вчити визначати звуки л та р в словах;
  • закріпити поняття «протилежності»;
  • розвивати інтонаційну виразність мови,увагу, дрібну моторику.

Обладнання:зондозамінник, масажер су-джок,картки з мовним матеріалом, картки для артикуляційної гімнастики,звукове лото, гра «Протилежності»,картка «Що за звук?»,фішки-розумнички,зонд для постановки звуків р та с,карта-штриховка «Рибки», картка «Лабіринт»,картки для рефлексії.

Хід заняття:

  1. Орг..момент:
  • Який звук найчастіше чуємо у цих віршах?

Літом ластівка літає,
Ластів ‘ят малих навчає:
«Не лінуйтесь, ластів’ята,
Вчиться літечком літати,
Бо, як літо відлітує,
Ми за море помандруєм».
Мурий з Мурмуркою
Вечеряли куркою:
«Мур-мур-мур-р-ри,
Гар-р-р-рні кур-р-ри!»

  • Добре,молодець! Звуки р та л визначаєш правильно, а як ти впораєшься з іншими звуками. Робота з карткою «Що за звук?».
  • Ти вже навчився красиво та правильно вимовляти звук р. Сьогодні ми будемо вчитися не пропускати звук р в словах та реченнях, та опрацюємо правильну вимову звука л. За кожне правильно виконане завдання ти будеш отримувати фішку-розумничка, а у кінці заняття отримаєш оцінку.
  1. Артикуляційна гімнастика
  • «Неслухняний язичок». Широкий язик покласти на нижню губу та промовляти «пя-пя-пя», неначе похлопувати свій «неслухняний язичок» верхньою губою.
    «Чашечка». Рот широко відкрити. Широкий язик підняти угору. Потягнутися до верхніх зубів, але не торкатися їх. Утримувати в такому положенні 10-15 с.
    «Смачне варення». Висунути широкий язик, облизати верхню губу та заховати язик у глиб рота. Повторити 15 разів.
    «Конячка». Присмоктати язик до піднебіння, клацнути язиком. Клацати повільно, сильно. Розтягувати під’язикову зв’язку. Виконати 10 разів.
    «Грибочок». Відкрити рот. Присмоктати язик до піднебіння. Не відриваючи язик від піднебіння сильно відтягнути вниз нижню щелепу. Зробити 10 разів. На відміну від вправи «Конячка» язик не повинен відриватися від піднебіння.
    «Гойдалка». Висунути вузький язик. Тягнутися язиком по черзі: спочатку до носа, потім до підборіддя. Рот при цьому не закривати. Вправа виконується 10 разів.
    «Маляр». Висунути язик, рот трохи відкрити. Облизувати спочатку верхню, а потім нижню губу по колу. Виконати 10 разів, змінюючи напрям.
    «Барабанщики». Відкрити рот, підняти широкий язик вгору та постукати кінчиком язика по верхнім альвеолам, чітко вимовляючи звук «д». Поступово збільшувати темп, вимовляючи «д-д-д».
    «Літак». На кінчик носа покласти шматочок паперу або вати. Відкрити рот, широкий язик покласти на верхню губу, бокові краї язика притиснуті. Повітряний струмінь виходить із середини язика. Дитина повинна сильно подути, так, щоб «літак» полетів вгору.
  1. Дихальні вправи:
  • через ніс, через рот;
  • глибокий, неглибокий вдих;
  • видих із затримкою повітря;
  • сильний, легкий видих;
  • короткий, довгий видих;
  • комбінації (вдих через рот — видих через ніс, вдих через ніс — видих через рот;, вдих через ніс — видих через ніс, вдих через рот — видих через рот).
  1. Масаж масажером су-джок
  2. Артикуляція звука р. Гра «Запамятай та повтори»

ра

Рая, раковина, раб, рада, равлик, рама, рано, рана, радіо, рак, Іра, Юра, Кіра, Жора, пара, ураган, барабан, піраміда, мурашка, кора, вранішній, радіти.

ри

рихлий, рисунок, ритм, ризик, ризикувати, ритуал, римувати, риф, риторичний, ритміка, гори, кури, нори, пари, актори, шофери, базар

  1. Гра «Протилежності»
  2. Фіз..хвилинка «Намалюймо звук»
  3. Гра «Повтори правильно»
  4. Вправа «Рибки»
  5. Опрацювання артикуляції звука л
  6. Вправа «Лабіринт»
  7. Рефлексія . Підсумок заняття. Обговорення домашнього завдання.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

14 коментарів

  1. Погоджусь з попереднім коментарем, що конспект стислий, цікавоб було побачити описи з іграми, цікаво було б молодим спеціалістам або студентам дізнатися, як учні виконують вправу “Лабіринт”, “Рибки”. Бажаю творчості і натхнення, Тетяно Валеріївно.

  2. Конспект гарний, але дуже стислий.Багато молодих фахівців шукають добірки конспектів на початку своєї практики в різноманітних джерелах і в першу чергу шукають інформацію в інтернеті, але як що вони захочуть опробувати і взяти деякі ігри і вправи з цїєї розробки, то вони штовхнуться с труднощами.Молодий фахівець просто не буде впевнений , що йому це допомож, бо розгорнутого опису не має.Необхідно більше деталізіровати свої конспекти.Упіху в подальшому, Тетяна Валеріївна!

  3. Розробка логопедичного заняття є цікавою, змістовною, послідовною. Розробка має цікаву артикуляційну гімнастику, дихальні вправи, але хотілось побачити, щоб були описані більш детально (методично) ігри та вправи.

  4. Заняття цікаве і доступне. Обов’язково буде розвивати мову, дихання, артикуляційній апарат дитини.
    Але добре було б деякі вправи більш детально пояснити.
    Дякую Вам!

  5. Даний конспект уроку зацікавив мене як вчителя початкових класів, адже у частини першокласників є проблеми з вимовою звука р. Обов’язково попробую вправи артикуляційної гімнастики, дихальні вправи. Як логопед, давайте опис, будь ласка, пропонованих вправ та ігор(пункти 6 – 11 )

  6. До статті більше підійшла б назва “Артикуляційні вправи. Дихальна гімнастика”. Будучи мамою дитини з неправильною вимовою звука “р” і отримавши завдання від логопеда на літо автоматизувати звук, вважаю, що це не конспект на дану тему. Дитині було б цікавіше проговорювати чистоговорки, відпрацьовувати малюнки,де в словах зустрічається цей звук.

  7. Конспект потребує доопрацювання та вдосконалення, відсутній опис завдань. Завдання, які Ви використали нерозкриті і є незрозумілі для людей, які їх вперше чують. В чому полягає масаж масажером су-джок? Нема інструкцій для виконання 4-12 вправи. Ще для мене є незрозумілим чому Ви спочатку працюєте над звуком Р, а потім над Л, а не навпаки.

  8. В конспекті детально описані дихальні вправи та арткуляційна гімнастика. Деякі з них можна використовувати на звичайних уроках, дякую вам за них! Але останні етапи заняття зовсім не розкриті. Вони потребують доопрацювання.

  9. Робота логопеда важка й напружена, навчити учнів правильно і чітко вимовляти той чи інший зву – не так то й легко. Заняття цікаво продумано, гарно описано, доповнено, логічно побудовано. Варто зазначити, що й для учителя початкової школи цей матеріал стане в нагоді, все можна використати з користю для діток. Дякую, працюйте – діліться досвідом роботи.

  10. Дуже сподобався Ваш матеріал. Як грамотно складений конспект. Реалізовані всі поставлені спочатку конспекту завдання. Заняття насичене різноманітним матеріалом. Сподобалися ігрові завдання.