Конспект інтегрованого уроку математика ( Я і Україна) 1 клас
Автор: вчитель початкових класів Колесник Лідія Василівна
Інтегрований урок “Математична прогулянка” (математика, Я і Україна), спрямований на
закріплення навичок учнів знаходити значення виразів, що містять дужки; вчити розв’язувати задачі на дві дії; розпізнавати многокутники. Викликати інтерес до пізнання нового, до вивчення математики. Виховувати почуття дружби, взаємодопомоги, бережливе ставлення до природи.
Інтегрований урок математика (я і Україна)
Математична прогулянка
Тема: Знаходження значень виразів, що містять дужки. Розв’язування задач на дві дії. Розпізнавання многокутників.
Мета:закріпити навички учнів знаходити значення виразів, що містять дужки; вчити розв’язувати задачі на дві дії; розпізнавати многокутники. Викликати інтерес до пізнання нового, до вивчення математики. Виховувати почуття дружби, взаємодопомоги, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: іграшковий мікрофон, сигнальні картинки, перфокарти, ілюстрації малюнків «Осінь», запис Чайковський П.І. «Пори року», схематичний план уроку, картки для усного рахунку, групової роботи, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Організація класу
- Дзвоник всім нам дав наказ
До роботи швидше в клас
Біля парти станем чемно –
Хай мине час недаремно,
Будемо уважні і старанні всі,
Сядемо рівненько на місця свої
- На планшеті намальований той смайлик з яким ви прийшли сьогодні на урок.
- Тренінг «Хвилинка емоційного настрою»
(Учитель прикладає руку до серця, бере за руку учня, який сидить за першою партою. Діти «ланцюжком» беруться за руки).
- Діти, давайте передамо один одному теплоту, доброту свого серця. А щира посмішка хай буде місточком дружби і взаємодопомоги.
- Вступне слово вчителя.
(лунає музика Чайковського П.І. «Пори року»).
- Які картинки викликає музика у вашій уяві?
(Легкий вітерець, танок опалого листя….)
- За народним переказом Осінь – старша дочка Сонця. Вона останнього залишила батьківський дім і стала на землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на землю,Сонце сказало їй «Забирай все моє багатство, все моє золото. Будь щедрою і люди любитимуть тебе».
Осінь взялась наводити лад. Чарівним пензликом доторкнулася до дерев. Запросила в гості ранкову прохолоду.
- То ж і ми починаємо працювати.
ІІ. Ознайомлення з планом уроку.
Листя жовте та червоне
Легко з дерева злітає,
Мов метелик на долоні,
З тихим шелестом сідає.
- Таких листків нам осінь принесла багато, але ці листки незвичайні: кожен листок несе нам завдання, які ми будемо виконувати на сьогоднішньому уроці.
На листочках намальований схематичний план уроку. Після кожного зробленого завдання з дерева знімається один листочок і кладеться до кошика).
- Ось такі завдання приготувала Осінь.
Учні: Клас готовий працювати –
Додавати й віднімати,
Числа й вирази рівняти,
Вчасно руку піднімати,
Щоб складну задачу розв’язати.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
- Отже, тема нашого уроку будемо знаходити значення виразів, що містять дужки,розв’яжемо задачі на дві дії. Тож працюватимемо під девізом:
Думати швидко,
Відповідати точно,
Розв’язувати вірно.
ІV. Актуалізація опорних знань
- Усний рахунок
- нумерація чисел;
- назви «сусідів числа»;
- склад числа.
- Гра «Мікрофон»
(Повторення таблиць додавання і віднімання).
- Гра «Купи квиток»
(Учні на планшетах обчислюють приклад, і показують вчителю відповідь, в який вагон вони купили квиток).
- Робота над темою уроку
- Робота в зошитах
Учні: Зошит свій я відкриваю,
Навскоси його кладу.
Ручку я ось так тримаю,
Сяду рівно не зігнусь
- Записуємо число, класна робота.
- Хвилинка каліграфії
- А зараз хвилинка каліграфії. А яку цифру будемо писати ви дізнаєтесь з віршованої задачі та загадки.
У живім куточку в школі,
Є 7 рибок у воді,
Ще 3 рибки дав Микола,
Скільки буде риб тоді?
Загадка
Руки вгору підніміть,
Пальці швидко полічіть,
Зліва 5 і справа 5,
Скільки разом? Як сказать?
- Так правильно!Сьогодні ми будемо писати цифру 10 (вивішується плакат)
Кругла, наче буква О,
Цифра О, або ніщо,
Як стоїть він сам – самісінький,
То й не значить нічогісінько,
Та як одиницю поруч,
Ми поставимо ліворуч,
То із двох значків у нас
Цифра 10 стане враз!
- Математичний диктант
- Від числа 14 відняти суму чисел 4 і 7;
- До числа 3 додати різницю чисел 6 і 5;
- До різниці 15 і 9 додати 7;
- До суми чисел 6 і 8 відняти число 9.
- Робота з підручником
(Діти об’єднані в групи за допомогою сигнальної картки (червоний, жовтий, зелений))
1.Розвязування задачі №199 (диференційовано)
І.- Самостійно, скласти обернену задачу;
ІІ.- Колективне читання задачі;
ІІІ.- Розбір умови задачі;
Додаткові запитання під час перевірки.
- Повторення порядку виконання прикладів з дужками.
А)Гра «Карусель». Робота в парах змішаного складу. (Діти стають у два кола, один проти одного. Кожен має картку з прикладом з дужками. Внутрішнє коло нерухоме, а зовнішнє рухоме. За сигналом учні працюють у парі. Розв’язавши запропонований приклад, обмінюються картками і пересуваються далі вправо до наступного учня.)
Б) Приклад №200
І.. ІІ. –в. – самостійно;
ІІІ.– з коментуванням біля дошки.
- Молодці діти! Ми вже бачили яких барв не пошкодувала осінь, але ще й приготувала дарунки.
Там де сосни і дубочки
Білі виросли…(грибочки).
- Правильно!Це гриби, але діти, є гриби їстівні, є й отруйні. Будьте обережними в лісі. Гриби, назви яких ви не знаєте, не можна зривати та нести додому.
Це цікаво! Зазвичай шапка білого гриба розміром від 3 до 15 см (зрідка 25 см), вважить до 500 г, а великі – до кілограма. Однак зустрічаються й справжні гіганти. Найбільший в Україні білий гриб – вагою 2 кг 85г.
- А які ви ще знаєте гриби?
- У кого на парті білі гриби самостійно працюють з прикладами на порівняння:
І.) 12-(7+9)________8+(13-6) 18-(6+8) ________13+(14-7)
14-(7-2) ________15-(5+6) 12+(18-9)________17-(5+4)
(14+8)-9________ (15-9)+6 11+(15-6)________12+(17-9)
- А у кого підберезники самостійно розв’язують приклади на перфокартах
ІІ.) 11-(6+5)= 15-(7+4)=
12-(7+3)= (6+5)-7=
(6+1)+7= (9+4)-9=
(8+1)+9= 12+(6+10)=
- А гриби-рижики, у кого на парті – той виконує №202 у підручнику
Психонастанова на самостійну роботу
Самостійно я працюю,
Помилок не буде – факт!
Я уважно поміркую,
й вийде добрий результат.
ІV. Фізкультхвилинка
Осінь тупотить ногами,
І вимахує руками
Як дмухне на листя –
Всі дерева лисі.
Руки в боки узяла.
І крутитись почала.
Притомилася, присіла
Піднялася й полетіла!
3.Робота над задачею №204 (колективно)
– Ну що ж, продовжимо далі нашу прогулянку по осінньому лісу, і разом з тим розв’яжемо ще один математичний вузлик.
Розбір задачі за планом:
- Читання умови задачі;
- З’ясування числових даних задачі;
- Читання задачі частинами;
- Складання скороченого запису задачі;
- Розв’язування задачі за планом, поданих у підручнику;
- Розв’язок записують у зошити.
Сяють золотом берези,
Жовтень ним вінчає осінь,
Журавлиний клин мережить
Висоти холодну просить.
У кінці вересня, а іноді й раніше збираються в далеку путь ластівки, ще раніше покинули нас стрижні. Поспішили на південь зграї шпаків, граків. А за ними лелеки. Нам вони залишили завдання.
4.Робота в групах (геометричний матеріал).
Гра «Розпізнай многокутника»
V. Підсумок уроку
–Ось і завершилась наша математична прогулянка до осіннього лісу.
(За допомогою плану уроку підводиться підсумок). Вивішується таблиця.
Вчитель:Збіг урок наш, як коротка мить
Дуже швидко час біжить,
Та попереду у нас багато кроків.
І веселих і сумних уроків
Намагайтесь вправно все вивчати,
Щоб про все на світі знати.
- На планшеті намалюйте смайлик який у вас настрій.
Домашнє завдання.
Тренінг «Хвилинка емоційного настрою» мені дуже сподобався.Урок цікавий,творчий.Шкода, що відминили такий урок “Я і Україна”.З вашого уроку для себе взяла багато корисного.Дякую
Спасибі за цікаву подорож до математичного осінього лісу. Протягом всього уроку вчитель використовує різні форми та методи навчання, що сприятиме розвитку інтересу до навчання. Вважаю, мета уроку цілком досягнена. Натхнення!
Дуже дякую Вам за такі гарні слова