mail@urok-ua.com

Конспект інтегрованого уроку з математики і природознавства для 4-го класу на тему: Чим схожі всі річки? Розв’язування задач на рух.

Автор: Вчитель початкових класів Стречена Ірина Василівна

Під час уроку учні не тільки розв’язуватимуть задачі на рух, обчислюватимуть вирази з іменованими числами, а й ознайомляться з будовою річки, розширять свої знання про водойми України.


 

Інтегрований урок
з математики та природознавства
у 4
класі

Тема. Розв’язування задач на рух в різних напрямках. Чим схожі всі річки?

Мета. Закріплювати вміння учнів розв’язувати задачі на рух в різних напрямках, обчислювати вирази з іменованими числами, письмово множити і ділити на двоцифрове і трицифрове число; ознайомити учнів із будовою річки; розширити знання дітей про водойми України; розвивати спостережливість, уяву, пізнавальний інтерес, уміння логічно мислити; формувати в учнів навички роботи з фізичною картою, зошитом, підручником; виховувати почуття любові до природи, дбайливе ставлення до водойм, економне використання прісної води.

Форма проведення: урок – подорож.

Обладнання: комп’ютер, мультимедійний екран, презентація на тему «Річки України», фізична карта України, підручник, зошит, карта подорожі.

 Хід уроку

І.Організація класу

ІІ. Емоційне налаштування на урок

Учитель: Дзвоник дав нам всім сигнал,

працювати час настав.

На уроці будьте уважні!

Думайте швидко, говоріть чітко!

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

– Сьогодні у нас не зовсім звичайний урок. Адже працювати будемо одночасно і з математикою, і з природознавством. Не тільки будемо тренуватися розв’язувати різні приклади, задачі на рух, але й дізнаємося, чим схожі всі річки, яка їхня будова. А девізом нашого уроку будуть такі слова: «Річками України будемо подорожувати, всі разом цікаво математику вивчати». Для подорожі, хоч і віртуальної, потрібно знати якою ж буде погода сьогодні.

СЛАЙД

1.Хвилинка синоптичних спостережень

– Який стан неба? Чи світить Сонце? Чи високо воно знаходиться над Землею? Яка температура повітря? Хто помітив, чи є вітер? Які зміни відбулися в природі? Як змінилася праця людей? Запишіть свої спостереження у календар. Сьогодні у нас хмарно, є хмари темні дощові, а є світліші, легші. Розв’яжіть задачу про швидкість хмарок.

СЛАЙД

Складіть вираз для розв’язання:

80:20-45:15=1(м/с) – на стільки більша швидкість легкої хмаринки.

Учитель: Які зміни у природі ви помітили?( вертаються з теплих країв птахи)

СЛАЙД

Задача:

Ластівки зимують у Південній Африці, але вже у березні величезні зграї цих птахів летять на північ, в Європу, долаючи відстань 9500км за 50 годин. Яка швидкість польоту ластівок?

Скласти приклад для розв’язання: 9500:50=190(км/год)-швидкість ластівки.

СЛАЙД

Загадка:

Чого на гору не викотити,

В решеті не віднести,

В руках не утримати?

Хто вік біжить і не втомиться?(Вода)

IV. Актуалізація опорних знань учнів

Учитель: Діти, сьогодні, 22березня українці відзначають Всесвітній день водних ресурсів. Ще в 1993р. ООН постановила, що 22березня-День води. У зв’язку з чим вирішено було відзначати цей день, ми дізнаємось, якщо домашнє завдання з математики ви виконали правильно. А ще троє учнів попрацюють на картках і з’ясують, якими новими словами поповниться сьогодні наш природничий словничок.

1.Перевірка домашнього завдання.

Назвіть числа у порядку зростання; назвіть лише чотирицифрові числа; назвіть відповідь, де всього 60десятків, 0одиниць у розряді десятків.

С.54 №5

Чотирицифрові числа- 6008, 9084, 3042

806, 708, 604,6008, 9084, 3042 –604, 708, 806, 3042, 6008, 9084

2.Завдання на картках

(учні розв’язують приклади і дізнаються про такі слова: витік, гирло, річище. Вивішую ці слова на дошку)

– Молодці! Добре виконали усі завдання. Отже, повідомляю, що водні ресурси- це водні запаси, які люди використовують для своїх потреб. 1993р. ООН оголосила 22березня Днем води. В цей день особливо звертається увага людей на збереження та охорону водних ресурсів.

Слайд

Які ж водні ресурси в нашій Україні? (річки, озера, моря, ставки, водосховища) Перевіримо, чи добре ви засвоїли вивчений вдома матеріал про водойми України.

3.Природниче тестування:

1.Водойми, які розміщені на суходолі, називають:

а)рівнинні б)гірські в)поверхневі

2.Штучні водойми:

а)джерело б)ставок в)річка

3.Природна прісна чи солона водойма, у якій немає аба майже немає течії, називається

а)річка б) канал в)озеро

4.Окраса Карпат-озеро

а)Ялпуг б)Синевир в)Сасик

5.Одне з великих озер на півдні України:

а)Ялпуг б)Світязь в)Синевир

6.Водойма, яку створюють люди, перегороджуючи греблями малі річки або струмки:

а)ставок б)водосховище в)канал

Відповіді: в, б, в, б, а, а

4.Індивідуальні картки для учнів (природничий кросворд)

Отже, наш природничий словничок поповниться ще такими словами як: притоки, річковий басейн. (вивішую слова на дошку)

V. Вивчення нового матеріалу (природознавство)

 Закріплення вивченого матеріалу (математика)

1.Робота з підручником

Всі ці слова (які вивісила на дошку) стосуються річок, на яких ми і зосередимо сьогодні свою увагу.

Річки України-це серйозний водний запас наш, наші природні ресурси.

-А що ж таке річка? (відповіді учнів)

Звірте свої припущення з правилом у підручнику на с.134

-Гяньте на схему, де зображено загальну довжину річок та їхню довжину в межах України.

У якої річки найбільша довжина загальна, а найменша в межах України? А які ж довжини найбільших річок України, ми дізнаємось, коли виконаємо завдання, що з’являтимуться на екрані.

  1. «Мозковий штурм» (слайд)

При виконанні завдань на екрані з’являються довжини річок:

Дніпро- 981км Сіверський Донець-672км

Дунай- 174км Прут-272км

Дністер-692км Десна-591км

3.Розв’язування задачі:

У нашій країні протікає 131річка завдовжки понад 100км. Це в 31 раз менше, ніж річок довжиною понад 10км. Скільки річок довжиною понад 10км. (скласти і записати лише вираз для розв’язання)

131*31=4061

  1. Розповідь учителя

(ВИВІШУЮ ФІЗИЧНУ КАРТУ УКРАЇНИ)

Всі ці річки схожі між собою своєю будовою. З’ясуймо, яка ж будова річки. Сядемо на віртуальний човен і попливемо по нашому рідному Стиру. Цікаво, а де бере початок річка Стир.

  1. «Хвилинка-цікавинка»

Бере Стир свій початок із джерела, що виходить на поверхню в заболоченій балці біля с.Видри, Бродівського району, Львівської області. Протікає через Львівську, Волинську, Рівненську область, а також через Білорусь. Довжина р.Стир 494км, а в межах України 445км. У наш Стир впадають інші менші річки та струмки, так звані притоки.

Учитель:Діти, запам’ятайте, місце, де річка бере свій початок, називається витік.

  1. Розв’язування задачі:

З двох пристаней, відстань між якими 494км, дночасно назустріч один одному виїхали на катерах туристи. Швидкість першого катера 55км/год, а другого-45км/год. Яка відстань між ними буде через 4години? (Розв’язати різними способами)

494-(55+45)*4=94км 494-(55*4+45*4)=94км

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

(Під пісню М.Бурмаки «Річечка» діти виконують танцювальні рухи)

Учитель:

Наша річка Стир як і всі інші річки, тече по річковій долині, а найнижча ділянка, якою тече водний потік, так зване дно, називається річище( русло). Течуть річки, поспішають, несуть свої води до більших річок, озер та морів. Стир має свої притоки і сам являється притокою більшої річки Прип’ять. Місце, де Стир впадає в Прип’ять, називається гирло. Це стосується й інших річок. Отже, місце впадіння річки в іншу річку, озеро, море чи океан-називається гирло.

4. Робота за підручником (с.134-135)

5. Робота в зошитах (с.51)

-Щоб закріпити набуті знання, пропоную розв’язати кросворд.

6. Робота в парах

Через Прип’ять наш катер добереться до Дніпра, найбільшої річки України, а по Дніпру добереться до Чорного моря. Як по-іншому називали річку Дніпро дізнаєтесь, коли виконаєте в парі завдання, що лежать на парті.

 (Учні розв’язують задачі на рух і з’ясовують, що Дніпро називають Славутичем, а колись називався Борисфеном)

-Хто виконав завдання на блакитних картках? Яке зашифроване слово у вас вийшло? -Хто виконав завдання на фіолетових картках? А у вас яке з’явилося слово?

Учитель:

Дізнаємось більше про річку Дніпро, послухавши інформацію, яку підготували учні. Учень:

Дніпро — найбільша в країні і третя за величиною в Європі (після Волги і Дунаю) річка. Вона бере початок на півночі Смоленської області і котить свої води до Чорного моря через Росію, Білорусь, Україну, долаючи шлях 2201 км. У межах України довжина Дніпра складає 981 км. Найбільшими притоками Дніпра є Прип’ять і Десна. Меншими за величиною є Тетерів, Псел, Ворскла, Рось, Самара, Конка, Інгулець. Усього у басейні Дніпра — 1424 притоки.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

1.Дискусія (пояснити вислів)

«Закрути міцніше кран, щоб не витік океан»

2.Памятка «Як зберегти водні ресурси»

— Яка будова річки?

VII. Домашнє завдання

Природознавство: с.134-135

Математика: с.67 №3, №5

Додаток:

Розв’язування екологічних задач

1) У квартирі несправний кран, з якого за годину витікає 1 склянка води. Скільки чистої води витікає за добу? за 10 днів?

2) При витоку з крану води за добу набирають одне відро. Скільки відер води набереться за тиждень? за місяць?

3) Завод за одну хвилину викидає 25 літрів відходів. Скільки літрів відходів викидає завод за 2 хвилини?

4) 1 літр стічних вод приводить у непридатність 100 літрів чистої води. Скільки чистої води приведе в непридатність 5 літрів стічних вод?

Презентація

Завантажити презентацію на диск

 

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Вдале поєднання міжпредметних зв’язків запорука успішного уроку. В представленій розробці ми можемо побачити чітку структуру уроку. Розв’язання екологічних та природничих завдань залежить від математичних навичок. Відповідно розробку уроку можна вважати вдалою.

  2. Розробка інтегрованого уроку відповідає методичним вимогам. Етапи уроку логічно пов*язані один з одним, математичні і природничі знання вдало поєднані. Дуже добре, що учні не лише сприймають інформацію, а й працюють практично.

  3. Вчителька досить досконало продумала будову інтегрованого уроку. Вивчення нового матеріалу проходить у вигляді віртуальної мандрівки водоймами рідного краю та пов’язано з виконанням математичних завдань. Розв’язання математичних задач переплітається з екологічними.На протязі уроку вчитель веде природоохоронну роботу. Урок чудовий!

  4. Гарно спроектований урок. Цінним є те, що є зв’язок з календарем, природознавством, українознавством та життям. Презентація кольорова, легко читається, не перенасичена зайвим матеріалом. Супер!

  5. Інтегровані уроки дають змогу відчути учням значущість їх знань, вміння провести межу між ти , що я знаю і тим, що мені треба зробити. Часто відбувається поєднання природознавчства та математики. Урок побудований традиційно, як на мене, то забагато роботи з підручником, не вистачає творчих цікавих завдань, потребуючих нових знань. Окремі види роботи дуже- дуже сподобалися, для себе відмітила декілька видів.Презентація доповнює почуте.

  6. Цікаве поєднання математики та природознавства. Під час уроку учні не лише розв’язували задачі на рух та обчислювали вирази, а й поглибили знання про водойми України. Змістовна презентація – чудове доповнення до уроку. Сподобалася дискусія “Закрути міцніше кран, щоб не витік океан”, під час якої учні з’ясували важливість дбайливого ставлення до водних ресурсів.

  7. Ваш конспект, я б назвала, пізнавальним. Ви використали майже всі можливі варіанти заохочення дітей до навчання. Цікавий матеріал про водойми України, історичний матеріал, розвязування задач, тренування на логічне мислення, розвязування прикладів. Чудовим є девіз до уроку. Дякую.