mail@urok-ua.com

Конспект інтегрованого уроку з математики і природознавства для 4-го класу на тему: Чим схожі всі річки? Розв’язування задач на рух.

Автор: Вчитель початкових класів Стречена Ірина Василівна

Під час уроку учні не тільки розв’язуватимуть задачі на рух, обчислюватимуть вирази з іменованими числами, а й ознайомляться з будовою річки, розширять свої знання про водойми України.


 

Інтегрований урок
з математики та природознавства
у 4
класі

Тема. Розв’язування задач на рух в різних напрямках. Чим схожі всі річки?

Мета. Закріплювати вміння учнів розв’язувати задачі на рух в різних напрямках, обчислювати вирази з іменованими числами, письмово множити і ділити на двоцифрове і трицифрове число; ознайомити учнів із будовою річки; розширити знання дітей про водойми України; розвивати спостережливість, уяву, пізнавальний інтерес, уміння логічно мислити; формувати в учнів навички роботи з фізичною картою, зошитом, підручником; виховувати почуття любові до природи, дбайливе ставлення до водойм, економне використання прісної води.

Форма проведення: урок – подорож.

Обладнання: комп’ютер, мультимедійний екран, презентація на тему «Річки України», фізична карта України, підручник, зошит, карта подорожі.

 Хід уроку

І.Організація класу

ІІ. Емоційне налаштування на урок

Учитель: Дзвоник дав нам всім сигнал,

працювати час настав.

На уроці будьте уважні!

Думайте швидко, говоріть чітко!

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

– Сьогодні у нас не зовсім звичайний урок. Адже працювати будемо одночасно і з математикою, і з природознавством. Не тільки будемо тренуватися розв’язувати різні приклади, задачі на рух, але й дізнаємося, чим схожі всі річки, яка їхня будова. А девізом нашого уроку будуть такі слова: «Річками України будемо подорожувати, всі разом цікаво математику вивчати». Для подорожі, хоч і віртуальної, потрібно знати якою ж буде погода сьогодні.

СЛАЙД

1.Хвилинка синоптичних спостережень

– Який стан неба? Чи світить Сонце? Чи високо воно знаходиться над Землею? Яка температура повітря? Хто помітив, чи є вітер? Які зміни відбулися в природі? Як змінилася праця людей? Запишіть свої спостереження у календар. Сьогодні у нас хмарно, є хмари темні дощові, а є світліші, легші. Розв’яжіть задачу про швидкість хмарок.

СЛАЙД

Складіть вираз для розв’язання:

80:20-45:15=1(м/с) – на стільки більша швидкість легкої хмаринки.

Учитель: Які зміни у природі ви помітили?( вертаються з теплих країв птахи)

СЛАЙД

Задача:

Ластівки зимують у Південній Африці, але вже у березні величезні зграї цих птахів летять на північ, в Європу, долаючи відстань 9500км за 50 годин. Яка швидкість польоту ластівок?

Скласти приклад для розв’язання: 9500:50=190(км/год)-швидкість ластівки.

СЛАЙД

Загадка:

Чого на гору не викотити,

В решеті не віднести,

В руках не утримати?

Хто вік біжить і не втомиться?(Вода)

IV. Актуалізація опорних знань учнів

Учитель: Діти, сьогодні, 22березня українці відзначають Всесвітній день водних ресурсів. Ще в 1993р. ООН постановила, що 22березня-День води. У зв’язку з чим вирішено було відзначати цей день, ми дізнаємось, якщо домашнє завдання з математики ви виконали правильно. А ще троє учнів попрацюють на картках і з’ясують, якими новими словами поповниться сьогодні наш природничий словничок.

1.Перевірка домашнього завдання.

Назвіть числа у порядку зростання; назвіть лише чотирицифрові числа; назвіть відповідь, де всього 60десятків, 0одиниць у розряді десятків.

С.54 №5

Чотирицифрові числа- 6008, 9084, 3042

806, 708, 604,6008, 9084, 3042 –604, 708, 806, 3042, 6008, 9084

2.Завдання на картках

(учні розв’язують приклади і дізнаються про такі слова: витік, гирло, річище. Вивішую ці слова на дошку)

– Молодці! Добре виконали усі завдання. Отже, повідомляю, що водні ресурси- це водні запаси, які люди використовують для своїх потреб. 1993р. ООН оголосила 22березня Днем води. В цей день особливо звертається увага людей на збереження та охорону водних ресурсів.

Слайд

Які ж водні ресурси в нашій Україні? (річки, озера, моря, ставки, водосховища) Перевіримо, чи добре ви засвоїли вивчений вдома матеріал про водойми України.

3.Природниче тестування:

1.Водойми, які розміщені на суходолі, називають:

а)рівнинні б)гірські в)поверхневі

2.Штучні водойми:

а)джерело б)ставок в)річка

3.Природна прісна чи солона водойма, у якій немає аба майже немає течії, називається

а)річка б) канал в)озеро

4.Окраса Карпат-озеро

а)Ялпуг б)Синевир в)Сасик

5.Одне з великих озер на півдні України:

а)Ялпуг б)Світязь в)Синевир

6.Водойма, яку створюють люди, перегороджуючи греблями малі річки або струмки:

а)ставок б)водосховище в)канал

Відповіді: в, б, в, б, а, а

4.Індивідуальні картки для учнів (природничий кросворд)

Отже, наш природничий словничок поповниться ще такими словами як: притоки, річковий басейн. (вивішую слова на дошку)

V. Вивчення нового матеріалу (природознавство)

 Закріплення вивченого матеріалу (математика)

1.Робота з підручником

Всі ці слова (які вивісила на дошку) стосуються річок, на яких ми і зосередимо сьогодні свою увагу.

Річки України-це серйозний водний запас наш, наші природні ресурси.

-А що ж таке річка? (відповіді учнів)

Звірте свої припущення з правилом у підручнику на с.134

-Гяньте на схему, де зображено загальну довжину річок та їхню довжину в межах України.

У якої річки найбільша довжина загальна, а найменша в межах України? А які ж довжини найбільших річок України, ми дізнаємось, коли виконаємо завдання, що з’являтимуться на екрані.

  1. «Мозковий штурм» (слайд)

При виконанні завдань на екрані з’являються довжини річок:

Дніпро- 981км Сіверський Донець-672км

Дунай- 174км Прут-272км

Дністер-692км Десна-591км

3.Розв’язування задачі:

У нашій країні протікає 131річка завдовжки понад 100км. Це в 31 раз менше, ніж річок довжиною понад 10км. Скільки річок довжиною понад 10км. (скласти і записати лише вираз для розв’язання)

131*31=4061

  1. Розповідь учителя

(ВИВІШУЮ ФІЗИЧНУ КАРТУ УКРАЇНИ)

Всі ці річки схожі між собою своєю будовою. З’ясуймо, яка ж будова річки. Сядемо на віртуальний човен і попливемо по нашому рідному Стиру. Цікаво, а де бере початок річка Стир.

  1. «Хвилинка-цікавинка»

Бере Стир свій початок із джерела, що виходить на поверхню в заболоченій балці біля с.Видри, Бродівського району, Львівської області. Протікає через Львівську, Волинську, Рівненську область, а також через Білорусь. Довжина р.Стир 494км, а в межах України 445км. У наш Стир впадають інші менші річки та струмки, так звані притоки.

Учитель:Діти, запам’ятайте, місце, де річка бере свій початок, називається витік.

  1. Розв’язування задачі:

З двох пристаней, відстань між якими 494км, дночасно назустріч один одному виїхали на катерах туристи. Швидкість першого катера 55км/год, а другого-45км/год. Яка відстань між ними буде через 4години? (Розв’язати різними способами)

494-(55+45)*4=94км 494-(55*4+45*4)=94км

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

(Під пісню М.Бурмаки «Річечка» діти виконують танцювальні рухи)

Учитель:

Наша річка Стир як і всі інші річки, тече по річковій долині, а найнижча ділянка, якою тече водний потік, так зване дно, називається річище( русло). Течуть річки, поспішають, несуть свої води до більших річок, озер та морів. Стир має свої притоки і сам являється притокою більшої річки Прип’ять. Місце, де Стир впадає в Прип’ять, називається гирло. Це стосується й інших річок. Отже, місце впадіння річки в іншу річку, озеро, море чи океан-називається гирло.

4. Робота за підручником (с.134-135)

5. Робота в зошитах (с.51)

-Щоб закріпити набуті знання, пропоную розв’язати кросворд.

6. Робота в парах

Через Прип’ять наш катер добереться до Дніпра, найбільшої річки України, а по Дніпру добереться до Чорного моря. Як по-іншому називали річку Дніпро дізнаєтесь, коли виконаєте в парі завдання, що лежать на парті.

 (Учні розв’язують задачі на рух і з’ясовують, що Дніпро називають Славутичем, а колись називався Борисфеном)

-Хто виконав завдання на блакитних картках? Яке зашифроване слово у вас вийшло? -Хто виконав завдання на фіолетових картках? А у вас яке з’явилося слово?

Учитель:

Дізнаємось більше про річку Дніпро, послухавши інформацію, яку підготували учні. Учень:

Дніпро — найбільша в країні і третя за величиною в Європі (після Волги і Дунаю) річка. Вона бере початок на півночі Смоленської області і котить свої води до Чорного моря через Росію, Білорусь, Україну, долаючи шлях 2201 км. У межах України довжина Дніпра складає 981 км. Найбільшими притоками Дніпра є Прип’ять і Десна. Меншими за величиною є Тетерів, Псел, Ворскла, Рось, Самара, Конка, Інгулець. Усього у басейні Дніпра — 1424 притоки.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

1.Дискусія (пояснити вислів)

«Закрути міцніше кран, щоб не витік океан»

2.Памятка «Як зберегти водні ресурси»

— Яка будова річки?

VII. Домашнє завдання

Природознавство: с.134-135

Математика: с.67 №3, №5

Додаток:

Розв’язування екологічних задач

1) У квартирі несправний кран, з якого за годину витікає 1 склянка води. Скільки чистої води витікає за добу? за 10 днів?

2) При витоку з крану води за добу набирають одне відро. Скільки відер води набереться за тиждень? за місяць?

3) Завод за одну хвилину викидає 25 літрів відходів. Скільки літрів відходів викидає завод за 2 хвилини?

4) 1 літр стічних вод приводить у непридатність 100 літрів чистої води. Скільки чистої води приведе в непридатність 5 літрів стічних вод?

Презентація

Завантажити презентацію на диск

 

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок. Рейтинг публікації: 0 з 5)
49

А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?

Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарів

  1. Гарно спроектований урок. Цінним є те, що є зв’язок з календарем, природознавством, українознавством та життям. Презентація кольорова, легко читається, не перенасичена зайвим матеріалом. Супер!

  2. Інтегровані уроки дають змогу відчути учням значущість їх знань, вміння провести межу між ти , що я знаю і тим, що мені треба зробити. Часто відбувається поєднання природознавчства та математики. Урок побудований традиційно, як на мене, то забагато роботи з підручником, не вистачає творчих цікавих завдань, потребуючих нових знань. Окремі види роботи дуже- дуже сподобалися, для себе відмітила декілька видів.Презентація доповнює почуте.

  3. Цікаве поєднання математики та природознавства. Під час уроку учні не лише розв’язували задачі на рух та обчислювали вирази, а й поглибили знання про водойми України. Змістовна презентація – чудове доповнення до уроку. Сподобалася дискусія “Закрути міцніше кран, щоб не витік океан”, під час якої учні з’ясували важливість дбайливого ставлення до водних ресурсів.

  4. Ваш конспект, я б назвала, пізнавальним. Ви використали майже всі можливі варіанти заохочення дітей до навчання. Цікавий матеріал про водойми України, історичний матеріал, розвязування задач, тренування на логічне мислення, розвязування прикладів. Чудовим є девіз до уроку. Дякую.