Конспект інтегрованого уроку з природознавства та математики для 3 класу “Птахи”
Автор: вчитель початкових класів Супрун Марина Андріївна
Конспект та презентація інтегрованого уроку з природознавства та математики для 3 класу на тему ” Птахи. Додавання та віднімання в межах 1000″
Тема: Птахи. Письмове додавання і віднімання в межах 1000.
Мета: поглибити знання школярів про птахів, їх будову і різноманітність; формувати уявлення про пристосування птахів до польоту, пересування по землі, по деревах, воді; ознайомити із живленням птахів та пристосуванням до добування їжі; розширити знання про перелітних, осілих та кочових птахів; значення птахів у природі та житті людини; закріпити уміння використовувати прийоми усних та письмових обчислень в межах 1000, розв’язувати задачі; розвивати спостережливість, мислення , мовлення, допитливість ;виховувати естетичне сприйняття світу, любов до птахів, бажання їх оберігати.
І. Організація класу.
Задзвенів для всіх дзвінок,
Час починати нам урок.
Будем Царством тварин мандрувати
І птахів вивчати.
( відео « У світі тварин»)
ІІ. Хвилинка спостережень.
Повідомлення синоптика.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
На які групи поділяють царство Тварин?
Чим риби відрізняються від інших тварин?
Повідомлення учнів про риб.
ІV. Мотивація навчання.
Щоб дізнатись яких тварин ми будемо далі вивчати, відгадайте загадки.
* * *
Швидко скрізь цей літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує.
(Ластівка)
* * *
Уночі гуляє,
А вдень спочиває,
Має круглі очі,
Бачить серед ночі.
(Сова)
* * *
В лісі на зеленій гілці
Ніби грав хтось на сопілці.
Підійшов поближче я
І побачив…
(Солов’я)
Здогадались, про кого буде йти мова на уроці?
Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
V. Повідомлення теми і задач уроку.
Сьогодні на уроці ми з вами поговоримо про різноманітність птахів, про їх будову, дізнаємось, які птахи пристосувались до польоту, та пересування по землі, деревах, воді,; ознайомимся із живленням птахів та як вони видобувають їжу, будемо розв ‘язувати задачі та приклади на додавання і віднімання в межах 1000, з’ясуємо, яке значення мають птахи в природі та для людей і чому вони потребують допомоги.
VІ. Вивчення нового матеріалу.
- Розповідь вчителя.
Розгляньте зображених птахів і порівняйте їх за розміром, будовою, покривом тіла. Чим вони подібні? Чим відрізняються?
Усі птахи мають голову, шию, тулуб, хвіст, ноги, крила, дзьоб.
Відкрийте зошити з математики і перш ніж почнемо дізнаватись цікаві факти про птахів, пригадаємо одиниці вимірювання довжини. Скільки см в 1м? Скільки мм в 1 см? Скільки метрів в 1км?
Математичний диктант
- Найбільший із сучасних птахів- африканський страус заввишки 3м.Скільки це сантиметрів?(300см)
- Найменший птах – бджолина колібрі, довжиною 6 см. Скільки це міліметрів?(60мм)
- Висота страуса 300см, а довжина колібрі 6см. На скільки довжина колібрі менше висоти страуса?(294см)
- Якщо всіх комах, яких з’їдає за літо стриж, розмістити в одну лінію, то вона розтягнулася б на1 кілометр. Записати це число в метрах.(1000м)
- Рекорд по дальності перельотів належить лелеці. Інколи навесні лелека долає 4 сотні 50 кілометрів. Скільки кілометрів долає лелека за одну добу? (450км)
- У світі відомо 130 видів зозуль. І лише 50 з них підкладають яйця в інші гнізда, а решта висиджують яйця самі. Скільки видів зозуль висиджують свої яйця самостійно? (80)
- Горихвістка годує своїх пташенят 240 разів на день, дятел — на 60 разів частіше, ніж горихвістка,
а синиця — на 90 разів більше, ніж дятел. Скільки разів на день годує своїх пташенят синиця? (390) - За 1 день пташеня сойки може з’їсти 220 комах. Скільки комах можуть з’їсти двоє пташенят? (440)
- Довжина дзьоба лелеки -19см, а дзьоб африканського марабу – на 11см довше. Яка довжина дзьоба африканського марабу? (30см)
- Робота в групах
Пристосування птахів до польоту.
Більшість птахів здатні до польоту. У них обтічне тіло, вкрите пір’ям. Вони мають крила. Завдяки рухам крил птахи піднімаються у повітря. Пір’я, яке розташоване на хвості, птах використовує як кермо, для того, щоб регулювати напрямок польоту і для гальмування під час посадки. Пір’яний покрив добре зберігає тепло, тому птахам не страшні морози.
Зазвичай, птахи летять на незначних висотах(500-700м), однак деякі гуси можуть летіти на висоті до 10км.
У птахів дуже гострий зір. З великої висоти під час польоту вони бачать все, що відбувається на землі. Птахи добре чують звуки, які попереджають їх про небезпеку.
Пристосування птахів до пересування по землі, деревах, воді
Птахи не тільки добре літають. Вони бігають, стрибають, лазять по деревах, плавають і пірнають.Один з найбільших сучасних птахів страус не літає, зате він швидко бігає. На міцних довгих ногах у них два пальці, що сприяє їх швидкому бігу. Вони можуть розвивати швидкість до 70 км за годину.
Не літають і пінгвіни, зате вони добре плавають і пірнають. Рухи їх крил у воді нагадують рухи крил інших птахів під час польоту. У воді вони можуть плавати зі швидкістю до 36км за годину і пірнати на глибину до 60м і більше. Ноги пінгвінів мають по 4 пальці, які сполучаються плавальною перетинкою як у качок, гусей, лебедів. Суходолом ці птахи пересуваються повільно, тримаючи своє тіло у вертикальному положенні й спираючись на короткий жорсткий хвіст.
Дятел мешкає у лісі, цілими днями оглядає стовбури дерев, вишукуючи в них шкідливих комах. Він повинен добре триматися на стовбурі. І тому в нього 2 пальці розміщені вперед, а 2 – назад.
Висновок: будова ніг, розміщення пальців зумовлене умовами їх життя.
Пристосування птахів добувати їжу.
За формою дзьоба можна визначити, чим живляться птахи.
Дзьоб качки широкий і плаский. Живиться дика качка переважно водними рослинами, пуголовками. Вони можуть щипати траву на луках, живитися зерном.
Дзьоб у лелеки довгий, загострений на кінці. Птах повільно пересувається луками, видивляючись здобич, і час від часу вміло підхоплює жабу чи ящірку.
У беркута короткий і гострий гачкподібно загнутий дзьоб. Найчастіше його жертвами стають звірята, що метушаться на землі – лисиці, ховрахи, зайці, їжаки. Деякий час пернатий стоїть над здобиччю, прикриваючи її напіврозкритими крилами, а потім відносить у тихе місце, де з’їдає.
3.Живлення птахів
Для того, щоб літати, пірнати, птахам потрібно багато енергії, тому вони постійно шукають собі корм.
Комахоїдні(зозулі, ластівки, солов’ї, шпаки)
Хижі(орли, яструби, шуліки, сови)
Рослинна їжа (глухарі, дикі гуси, лебеді)
Всеїдні( горобець, ворона, сорока)
Розв. Задачі 709
Прочитати . Аналіз. Розв. Перевірка
- Бесіда про осілих, перелітних і кочових птахів.
Які птахи називаються перелітними? Приклади ( ластівки, зозулі, шпаки, дикі гіси, лебеді)
Чому перелітним птахам взимку важко знайти корм?
Які птахи називаються осілими?( горобці, голуб, сорока, ворона)
Деякі птахи збираються у зграйки і восени, й взимку можуть кочувати у пошуках їжі. Їх називають кочовими. Це граки, галки, снігурі. Можуть кочувати сойки, синиці, сороки, дятли.
Розв. Прикладів « Бережіть птахів»
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
(Відео про птахів)
1.Значення птахів у природі та житті людини.( робота в групах)
- Сприяють поширення рослин, розносячи насіння на великі відстані
- Можуть запилювати рослини
- Знищують шкідників рослин
- Поїдають шкідливих комах та їх личинок
- Знищують гризунів
- Використовує м’ясо та яйця птахів як продукти харчування
- Використання пуху, пір’я, жиру
- Милується птахами
- Зачаровується їх красою і співом.
- Охорона птахів
Що ви можете зробити, щоб зберегти птахів?
Закон про охорону і використання тваринного світу України забороняє вбивати співочих птахів і руйнувати їхні гнізда. Рідкісні види птахів охороняються в заповідниках.
У період розмноження полювати на птахів заборонено.
Приваблення птахів шпаківнями.
Підгодовування взимку.
Птахи- символи України.
Лелека
Соловей
Ластівки – працьовиті пташки. Звиті під стріхою гнізда віщують щастя господарям і руйнувати їх гріх.
VІІІ. Систематизація знань
Що нового дізнались? Чи справдились очікування? Що найбільше вразило?
ІХ. Дом. Завдання.
Презентація до уроку
Під час мотивації навчальної діяльності вчитель вдало використовує загадки для визначення теми уроку, але тоді під час організаційного моменту не слід згадувати про птахів.На уроці присутній , в більшій мірі, природничий матеріал, з математики лише математичний диктант. Він містить пізнавальну інформацію, пов*язаний з природничою темою.
Можливо, я ще недокінця розумію як саме плануються інтегровані уроки. Може, тема про птахів розглядається оглядово чи два уроки. У звичайний традиційний урок з природознавства часто-густо важко вмістити матеріал з теми. А тут ще й математика. Та одне я точно розумію, що в інтеграції має бути доцільність, логіка , для чого ми поєднуємо два предмети в одному уроці. Не перший раз зустрічаю подібні інтегровані уроки. Не можна просто взяти задачу про індиків і не пояснити дітям доцільність розв`язування саме цієї задачі. Має бути мотивація . Тоді інтеграція буде інтеграцією. Це моя думка.
Види роботи підпорядковані темі та меті уроку. Мети уроку вчителька досягла. Математичний диктант вдало поєднаний з природничим матеріалом. З конспекту важко зрозуміти, як поєднується розв’язання прикладів і задачі до закріплення знань про птахів. Це особисто моя думка.
Урок проводився з мультимедійним супроводом, в достатній кількості. Проведено методично правильно.Не зрозуміло тільки,що саме ви задали додому. Математичний диктант беру в свою скарбничку.Дякую
Марино Андріївно! Конспект уроку складено згідно упровадження нового Державного стандарту початкової освіти.Цікава мотивація уроку як основний елемент навчання дітей.Змістовне відео про птахів сприятиме формуванню бережного ставлення до природи
Досить доречна інтеграція природознавства та математики. Цікавий математичний диктант про птахів. Яскрава та наочна презентація. Змістова інформація. Єдине, не вистачило різних форм роботи.