Конспект інтерактивного уроку- екскурсу “Жінки-математики” для учнів 6 класу з теми: “Розв’язування рівнянь”
Автор: учитель математики Богдан Антоніна Іванівна
Урок-екскурс в історію математики розширює кругозір учнів, виховує інтерес до математики, розвиває культуру математичного мовлення в процесі формування виконання дій з раціональними числами при розв”язуванні рівнянь.
Жінки –математики
Урок-екскурс
6 клас
Тема уроку. Розв’язування рівнянь.
Мета уроку. Формувати обчислювальні навички дій з раціональними числами; навички розв’язування лінійних рівнянь, використовуючи повний алгоритм; розвивати культуру математичного мислення, логічне мислення; виховувати інтерес до предмету; розширювати кругозір учнів.
Обладнання: картки, лото, виставка книг з історії математики, ноутбук, мультимедійна дошка, презентація «Жінки-математики»
Презентація додається :
Хід уроку
І. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.
Сьогодні на уроці мова піде про жінок, та не просто про жінок: матусь, бабусь, подруг, вчителів, а про жінок-вчених, про жінок математиків. Це буде урок-екскурс в історію математики, пов’язану із жіночими іменами. Їх наукова діяльність, як правило, не знаходила розуміння і підтримки. Про це говорять короткі рядки їх біографії.
Сьогодні на уроці ми продовжимо вдосконалювати навички додавання і віднімання раціональних чисел, навички розв’язування рівнянь, що дуже важливо для подальшого вивчення математики.
Давайте налаштуємося на напружену розумову працю. Внутрішньо повторюєте за мною : «Я спокійний . Я намагатимусь все запам’ятати і зрозуміти. Коли буде потрібно, я це обов’язково пригадаю».
ІІ. Активізація розумової діяльності учнів.
Завдання 1.
Розмістити числа в порядку спадання:
Перед вами ім’я видатного геометра Давньої Греції Піфагора, про якого детальніше ми поговоримо у 8-му класі на уроках геометрії. Ми доведемо славнозвісну теорему Піфагора і будемо нею користуватися на уроках геометрії, алгебри, фізики.
Завдання 2.
Розмістити числа у порядку зростання:
Феано (VI ст. до н.е.)
Феано (Теано) була ученицею й уважним слухачем школи Піфагора.
Це ім’я першої жінки-математика, яка зустрічається в спогадах про
ІІІ. Розв’язування вправ.
Яку дуже серйозну помилку ви допускаєте ? (Зведення подібних доданків)
Завдання 3.
(14)-Г, (15)-І , (-12)-П, (-2)-А, (7)-Т, (15)-І, (2,7)-Я .
Гіпатія (370-415)
Трагічна доля цієї жінки. Вона була дочкою Олександрійського математика. Займалася складанням астрономічних таблиць, написала коментарі до творів Аполлонія і Діофанта. Ці праці до нас не дійшли. Є відомості, що Іпатія винайшла ареометр-прилад для визначення густини та астролябію – прилад для визначення довготи і широти в астрономії, планісферу-зображення небесної сфери, на якому можна обчислювати схід і захід небесних світил.
У 412 р. архієпископом Олександрії став Кирило. Він ненавидів гурток, яким керувала Гіпатія. У березні 415р. , коли у місті вбили одного християнина, він розпустив чутки, що це зробили члени її гуртка. Натовп християн-фанатиків зустрів на вулиці колісницю, в якій Гіпатія поверталася після лекції додому. Її потягли в храм Кесаріон, зірвали з жінки одяг, здирали молюсковими черепашками живу тканину тіла, а потім спалили.
Сучасник Гіпатії присвятив їй такі рядки:
-Коли тебе бачу й слова твої чую,
Молюся на тебе, немов на святую,
І зір мій у зоряне небо пливе,
Де панна у зорянім небі живе.
Завдання 4. Математичне лото.
На магнітній дошці прикріплюються картки лото. З одного боку написано завдання . Учні розв’язують їх по черзі перевертають картки. На другій стороні утворюється малюнок квітки гортензії.
7-12= -3-4=
½ –⅓= ½ +(-0,5)=
-5(Х+1,5)= -( Х + 7,4)=Ця квітка названа на честь першої французької жінки-математика
Лепот Ніколь Гортензії.
Лепот Ніколь Гортензія (1723-1788)
Допомагаючи чоловіку, придворному годинникарю, вона склала таблицю коливань маятників різної довжини. Французький астрономічний журнал опублікував ряд її робіт про комети. А квітку, яку вона привезла з Індії, названо гортензією, нині вона прикрашає і наші сади.
Завдання 5. Розв’язання рівнянь . Гра «Хто швидше?»
ІV. Літературна сторінка.
Чи не приходилось вам часом
Серед юрби де-небудь бути
І пісню пристрасну, прекрасну
Там несподівану почути?
Неждано хвиля з літ минулих
До серця вашого прилине,
Розбудить пам’ять призаснулу
Про все, що рідне вам і миле.
І вам здавалось, що ці звуки
В дитинстві чули ви не раз.
Так в них багато щастя й муки,
І це стосується лиш вас.
Ви квапилися звичним слухом
Наспів знайомий упіймати,
Хотілось вам за кожним звуком,
За кожним словом слідкувати.
Та ось мелодія завмерла.
А потім зовсім зупинилась…
Так без кінця і без початку
Назавжди пісня ця лишилась.
Цей вірш належить не просто поету, письменниці, публіцисту. Вона –математик з великої букви. Перед нами Софія Василівна Ковалевська.
Перевірка засвоєння знань.
А учні нашого класу розв’язок цього рівняння присвячують вам, Софіє Василівно, і у вашій особі всім жінкам –математикам, жінкам вченим.
-0,4(1/2 + 3х) = 2,6х + 7,6;
- Підсумок уроку.
Ми згадали лише кілька імен жінок, що рухали математику як науку вперед. А ось ще імена жінок- математиків : С.О. Яновська, Н.К. Барі, К.Л. Рвачова -Ющенко, Л.В. Келдиш, О.А. Олейник.
Я сподіваюсь, що хтось із вас захопиться математикою так, як нею захоплювалися ці жінки, і математика стане для вас справою життя.
Роль особистості в творенні історії завжди викликала підвищений інтерес, давала можливість розглянути подіїї через призму світосприйняття непересічних людей. Практично завжди діти пов’язують визначні успіхи з іменами відомих чоловіків, а роль жінки покрита завісою таємниці, яку автору публікації вдалося трішки підняти. Спасибі за ідею.
Цікавий урок. Дуже нагадує мій власний урок з мого сайту (2010 р.) http://uchitmatematika.ucoz.ru/index/nestandartnye_uroki/0-45.
Вважаю, такі уроки повині бути у арсеналі кожного вчителя.
А я цей урок перший раз провела в 2006 році, коли ще в нашій школі не було мультимедійної дошки, не було комп”ютерів, не було інтернету.. В моєму кабінеті був проектор і слайди …Ще пам”ятаю дуже довго шукала малюнок квітки-гортензії.А тепер розробку знайшла у своєму архіві, виконала презентацію , доробила деякий матеріал і опублікувала. На Вашому сайті ніколи не була…..
Неодмінно додам до своєї методичної скарбнички розробку даного уроку. Переконана, що ця публікація є універсальною, а сама ідея про жінок-математиків просто СУПЕР. Велике спасибі авторці!
Дякую за приємний коментар…Успіхів Вам!