Конспект інтерактивного уроку- екскурсу “Жінки-математики” для учнів 6 класу з теми: “Розв’язування рівнянь”

Автор: учитель математики Богдан Антоніна Іванівна

Screenshot_4Урок-екскурс в історію математики розширює кругозір учнів, виховує інтерес до математики, розвиває культуру математичного мовлення в процесі формування виконання дій з раціональними числами при розв”язуванні рівнянь.


Жінки математики

Урок-екскурс

6 клас

Тема уроку. Розв’язування рівнянь.

Мета уроку. Формувати обчислювальні навички дій з раціональними числами; навички розв’язування лінійних рівнянь, використовуючи повний алгоритм;              розвивати культуру математичного мислення, логічне мислення;                                                                                            виховувати інтерес до предмету; розширювати кругозір учнів.

Обладнання: картки, лото, виставка книг з історії математики, ноутбук, мультимедійна дошка, презентація «Жінки-математики»

Презентація додається :

 Хід уроку

І. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.

Сьогодні на уроці мова піде про жінок, та не просто про жінок: матусь, бабусь, подруг, вчителів, а про жінок-вчених, про жінок математиків. Це буде урок-екскурс в історію математики, пов’язану із жіночими іменами. Їх наукова діяльність, як правило, не знаходила розуміння і підтримки. Про це говорять короткі рядки їх біографії.

Сьогодні на уроці ми продовжимо вдосконалювати навички додавання і віднімання раціональних чисел, навички розв’язування рівнянь, що дуже важливо для подальшого вивчення математики.

Давайте налаштуємося на напружену розумову працю. Внутрішньо повторюєте за мною : «Я спокійний . Я намагатимусь все запам’ятати і зрозуміти. Коли буде потрібно, я це обов’язково пригадаю».

ІІ. Активізація розумової діяльності учнів.

Завдання 1.

Розмістити числа в порядку спадання:

Screenshot_5

Перед вами ім’я видатного геометра Давньої Греції Піфагора, про якого детальніше ми поговоримо у 8-му класі на уроках геометрії. Ми доведемо славнозвісну теорему Піфагора і будемо нею користуватися на уроках геометрії, алгебри, фізики.

Завдання 2.

Розмістити числа у порядку зростання:

Screenshot_6

Феано (VI ст. до н.е.)

Феано (Теано)  була ученицею й уважним слухачем школи Піфагора.

Це ім’я першої жінки-математика, яка зустрічається в спогадах про

Screenshot_7

ІІІ. Розв’язування вправ.

Яку дуже серйозну  помилку ви допускаєте ?                                                        (Зведення подібних доданків)

Завдання 3.

Screenshot_8

(14)-Г, (15)-І , (-12)-П, (-2)-А, (7)-Т, (15)-І, (2,7)-Я .

                     Гіпатія (370-415)

Screenshot_9

Трагічна доля цієї жінки. Вона була дочкою Олександрійського математика. Займалася складанням астрономічних таблиць, написала коментарі до творів Аполлонія і Діофанта. Ці праці до нас не дійшли. Є відомості, що Іпатія винайшла ареометр-прилад для визначення густини та астролябію – прилад для визначення довготи і широти в астрономії, планісферу-зображення небесної сфери, на якому можна обчислювати схід і захід небесних світил.

У 412 р. архієпископом Олександрії став Кирило. Він ненавидів гурток, яким керувала Гіпатія.  У березні 415р. , коли у місті вбили одного християнина, він розпустив чутки, що це зробили члени її гуртка. Натовп християн-фанатиків зустрів на вулиці колісницю, в якій Гіпатія  поверталася після лекції додому. Її потягли в храм Кесаріон, зірвали з жінки одяг, здирали молюсковими черепашками живу тканину тіла, а потім спалили.

Сучасник Гіпатії присвятив їй такі рядки:

-Коли тебе бачу й слова твої чую,

Молюся на тебе, немов на святую,

І зір мій у зоряне небо пливе,

Де панна у зорянім небі живе.

Завдання 4.    Математичне лото.

Screenshot_10

На магнітній дошці прикріплюються картки лото. З одного боку написано завдання . Учні розв’язують їх по черзі перевертають картки. На другій стороні утворюється малюнок квітки гортензії.

    7-12=                             -3-4=

    ½ –=                              ½ +(-0,5)=

    -5(Х+1,5)=                    -( Х + 7,4)=Ця квітка названа на честь першої французької жінки-математика

Лепот Ніколь Гортензії.

Screenshot_11

Лепот Ніколь Гортензія (1723-1788)

Допомагаючи чоловіку, придворному годинникарю, вона склала таблицю коливань маятників різної довжини. Французький астрономічний журнал опублікував ряд її робіт про комети. А квітку, яку вона привезла з Індії, названо гортензією, нині вона прикрашає і наші сади.

Завдання 5.  Розв’язання рівнянь . Гра «Хто швидше?»

ІV. Літературна сторінка.

Screenshot_12

Чи не приходилось вам часом

Серед юрби де-небудь бути

І пісню пристрасну, прекрасну

Там несподівану почути?

Неждано хвиля з літ минулих

До серця вашого прилине,

Розбудить пам’ять призаснулу

Про все, що рідне вам і миле.

І вам здавалось, що ці звуки

В дитинстві чули ви не раз.

Так в них багато щастя й муки,

І це стосується лиш вас.

Ви квапилися звичним слухом

Наспів знайомий упіймати,

Хотілось вам за кожним звуком,

За кожним словом слідкувати.

Та ось мелодія завмерла.

А потім зовсім зупинилась…

Так без кінця і без початку

Назавжди пісня ця лишилась.

Цей вірш належить не просто поету, письменниці, публіцисту. Вона –математик з великої букви. Перед нами Софія Василівна Ковалевська.

Перевірка засвоєння знань.

А учні нашого класу розв’язок цього рівняння присвячують вам, Софіє Василівно, і у вашій особі всім жінкам –математикам, жінкам вченим.

-0,4(1/2 + 3х) = 2,6х + 7,6;

  1. Підсумок уроку.

Ми згадали лише кілька імен жінок, що рухали математику як науку вперед. А ось ще імена жінок- математиків : С.О. Яновська, Н.К. Барі,              К.Л. Рвачова -Ющенко, Л.В. Келдиш, О.А. Олейник.

Я сподіваюсь, що хтось із вас захопиться математикою так, як нею захоплювалися ці жінки, і математика стане для вас справою життя.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Роль особистості в творенні історії завжди викликала підвищений інтерес, давала можливість розглянути подіїї через призму світосприйняття непересічних людей. Практично завжди діти пов’язують визначні успіхи з іменами відомих чоловіків, а роль жінки покрита завісою таємниці, яку автору публікації вдалося трішки підняти. Спасибі за ідею.

    1. А я цей урок перший раз провела в 2006 році, коли ще в нашій школі не було мультимедійної дошки, не було комп”ютерів, не було інтернету.. В моєму кабінеті був проектор і слайди …Ще пам”ятаю дуже довго шукала малюнок квітки-гортензії.А тепер розробку знайшла у своєму архіві, виконала презентацію , доробила деякий матеріал і опублікувала. На Вашому сайті ніколи не була…..

  2. Неодмінно додам до своєї методичної скарбнички розробку даного уроку. Переконана, що ця публікація є універсальною, а сама ідея про жінок-математиків просто СУПЕР. Велике спасибі авторці!