Конспект корекційного заняття за лексичною темою “Транспорт”

Автор: вчитель-логопед Шпильова Наталія Сергіївна

Транспорт

 

Лексичні межі
Іменники автомобіль, вантажівка, трамвай, літак, автобус, потяг, машини, екскаватор, трактор, дорога, шосе, колеса, крила, руль, зупинка, вантаж, гараж, світлофор, кольори, водій, шина, інспектор ДАЇ
Прикметники червоний, жовтий, зелений
Дієслова їхати, летіти, зупинилась, гальмувати,
Числівники один – багато
Прислівники швидко, повільно, вліво, вправо, вперед, назад
Прийменники в, на, по
Займенники
Сполучники а
Словотворення вантаж – вантажівка
Спільнокореневі слова

Завдання:

Корекційно-навчальні: активізація, уточнення та збагачення словникового запасу за темою: «Транспорт»; спонукання дітей до активного та виразного мовлення; виховання уваги до зверненого мовлення; прищеплювання навичок пояснювального мовлення; формування простих та поширених речень за допомогою запитань до малюнків; спонукати вживати у власному мовленні різні за метою висловлювання та інтонацією речення; вживання речень зі сполучником а; поповнення словника прикметниками, прислівниками, дієсловами; виховувати вміння узгоджувати іменники з дієсловами, прикметниками, числівниками, прийменниками; формування графо-моторних навичок.

Корекційно-розвивальні: розвиток артикуляційної, дрібної та загальної моторики; координація мовлення з рухами творчого уявлення; мімічної мускулатури, мовленнєвого дихання, темпорітмічної сторони мовлення; розвиток зорового та слухового сприйняття і уваги, тактильного сприйняття; розвиток логічного мислення під час відгадування загадок; розвиток психічних та фонематичних процесів; розвиток зорово-просторового сприймання, уявлення; зорового аналізу та синтезу, зорового контролю; формування зорово-моторної координації.

Корекційно-виховні: формування навичок співпраці, взаєморозуміння, доброзичливості, вміння працювати з дидактичним матеріалом, розвивати бажання та інтерес розповідати за власним бажанням; виховання творчої активності та вміння уважно слухати один одного.

Матеріали: малюнки різних видів транспорту; зашумлені картинки різних видів транспорту; накладені контурні зображення різних видів транспорту; малюнок з тіньовими зображеннями видів транспорту; малюнок лабіринту; схематичне зображення машини; палички пластмасові, паперові кружечки, іграшкова машинка.

Хід заняття:

 1. Організаційна хвилинка:

Мчать машини за машинами,

Шелестять машини шинами.

Зупинилася машина,

Зашипіла тихо шина: ш-ш-ш-ш-ш.

 1. Робота з загадками:

Я не їм вівса та сіна,

Дайте випити бензину.

Усіх коней обжену,

Хоч кого наздожену. (Автомобіль)

В синім небі путь моя,

Швидше всіх літаю я. (Літак)

Що є у літака, а немає у автомобіля? (Крила)

 1. Лексико-граматична вправа «Впізнай, що це?»

Вчитель-логопед пропонує дітям уважно роздивитися зашумлені картинки різних видів транспорту та відгадати, що зображено.

 1. Лексико-граматична вправа «Що я бачу?»

Дітям пропонується малюнок, на якому подані накладені зображення різних видів транспорту. Діти уважно роздивляються та відповідають на питання «Що я бачу?».

 1. Лексико-граматична вправа «Їду в гості»

У кожної дитини на столі лежать малюнки різних видів транспорту (автомобіль, автобус, трамвай, літак, потяг, корабель ). Вчитель-логопед підходить до кожної дитини та питає: «На чому ти поїдеш у гості?». Дитина показує сою картинку та відповідає на питання.

 1. Дидактична гра «Впізнай за тінню»

У кожної дитини на столі лежать малюнки різних видів транспорту (трамвай, автобус, вантажівка, автомобіль, екскаватор, трактор). На аркуші паперу намальовані тіньові зображення різних видів транспорту. Дитина уважно роздивляється тіньові зображення та визначає за контуром свого малюнку вид транспорту. Потім дитині пропонується прикріпити свій малюнок транспорту на дошку, на якій розміщені тіньові зображення.

 1. Фізкультхвилинка «Регулювальник»

Вліво-вправо подивіться на водіїв перетворіться,

В руки руль хутчіш бери, приступаємо до гри.

На дорозі будь уважним тут машини є вантажні,

Є автобуси й таксі, є тролейбуси, трамваї рухаємось без аварій.

Є паличка в мене в руках чарівна,

За мить сто машин зупиняє вона!

– Ось паличкою вліво, я вам показав

Красивий і рівний, автомобільний ряд став.

– Ось діти вам праву сторону покажу

І чарівною паличкою допоможу.

– Їдемо вперед машини,

Аж свистять від цього шини.

– Ось паличку вгору я спритно підняв

Одразу «Жигуль», як укопаний став.

Загадка:

Транспорт він регулює,

Як справжній актор

Всім свої права диктує

Ну, а зветься….(Світлофор)

 1. Дидактична гра «Лабіринт»

На аркуші паперу намальовано лабіринт. Дитині пропонується «проїхати» по лабіринту. Вчитель-логопед дає дитині іграшкову машинку, дитина їде та коментує маршрут руху, відповідає на питання: «Як ти поїдеш?»

 1. Вправа на розвиток графо-моторних навичок «Штрихування автомобіля».
 1. Дидактична гра «Чарівні палички»

Дітям пропонується викласти з паличок автомобіль.

 1. Підсумок заняття

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

 1. Прекрасний конспект, який відповідає темі Транспорт. !!! Але є зауваження до конспекту : в корекційно-розвивальних завданнях Ви написали : розвиток артикуляційної, дрібної та загальної моторики. У конспекті нема жодної вправи, яка б відповідала цьому пункту. Якщо Ви написали їх у меті (завданнях), Ви повинні прописати ці завдання. Мета є, а завдань нема.

 2. Відмінна робота, можна використовувати не тільки в роботі логопеда, але і інших фахівців та вихователів. Заняття розвиває не тільки мову, але й розширює кругозір в рамках заданої тематики.

 3. Я б Вам порекомендувала звернутися до ” Професійного довідника учителя-логопеда ДНЗ” за ред.Ю.В.Рібцун,рекомендованого МОН України і планувати всю роботу відповідно до вимог корекційно-розвивальної роботи та змістових аспектів планування логопедичної роботи.Ви використовуєте широкий спектр дидактичних ігор та вправ, доповніть іх логопедичним матеріалом.

 4. Зараз збільшилася кількість дітей з логопедичними вадами. Тому незначні порушення можна корегувати і вчителеві. А подібні матеріали допоможуть більш кваліфіковано провести заняття чи використати вправи на уроці. Дякую.

 5. Дуже добре, що використовуються на занятті вірші, дидактичні ігри, врави. Та, я рекомендую використовувати мнемотаблиці, схеми. Вони допоможуть дітям, краще запамятати матеріал з теми “Трансорт”.