mail@urok-ua.com

Конспект уроку, 2 клас

“Скринька казок українських письменників. Юрій Феодосійович Ярмиш «Та сама мишка»

Автор: вчитель початкових класів Шиян Ірина Леонідівна

вчитель початкових класів Шиян Ірина ЛеонідівнаТема. Скринька казок українських письменників. Юрій Феодосійович Ярмиш «Та сама мишка».

Мета: вдосконалювати техніку свідомого, виразного читання; розвивати вміння аналізувати прочитане, давати відповіді на запитання; характеризувати головну героїню казки, збагачувати словниковий запас, розвивати зв’язне мовлення; прищеплювати бажання працювати в колективі та почуття взаємодопомоги.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: таблиці для розчитки, малюнок мишки, презентація до уроку.

Епіграф до уроку:

«Забута казка — це золоте намисто,

яке впало на морське дно»

(Народна мудрість)

Хід уроку

Організаційний момент.

Учитель

  • Добрий день Вам, дорогі діти!

Гра «Маска»

— Візьміть люстерка, і, дивлячись на своє обличчя, відтворіть свій настрій.

-Я бачу ваш настрій. У когось радість на обличчі, хтось чимось здивований, бачу також спокій та смуток.

  • Вправа «Мій кольоровий настрій»(Діти обирають «колір» свого настрою)

Для того, щоб настрій у всіх дітей став добрим та радісним…Подивіться мені в очі. Погляньте один на одного, усміхніться. І з цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях, ми і розпочнемо урок.

Чекає на вас незвичайний урок:

У казку сьогодні ми зробимо крок.

Із казкою ми вже стрічались не раз,

І знову вона завітає у клас.

В казках є завжди перешкоди, та знаю,

Для творчих дітей їх ніколи немає.

Діти, я очікую, що ви на уроці будете активними і творчими…, а чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

(Сьогодні на уроці я хочу……)

Тож казку сьогодні усі зустрічайте,

Всі дружно працюйте,

Й хвилини не гайте.

Урок читання ми проведемо у лісовому кафе “Казка”.
Але воно тільки відчинилося і його господиня Мудра Сова просить нас допомогти йому скласти меню і нагодувати смачними стравами відвідувачів.

Меню

  1. Язик заливний (Мовленнєва розминка)
  2. Бутерброд “Сім раз подумай, один раз скажи” (Перевірка домашнього завдання)
  3. Салат «Новинка» (Вивчення нового матеріалу)
  4. Коктейль «Здоров’я» (Фізкультхвилинка)
  5. Овочеве рагу (Робота над текстом)
  6. Пиріг з чорницею (Офтальмологічний тренажер)
  7. Салат фруктовий «Мікс» (Закріплення вивченого матеріалу)
  8. Чай “Бесіда” (Підсумок уроку)

Мовленнєва розминка (Язик заливний)

Щоб добре сьогодні працювати на уроці почнемо з мовленнєвої розминки

Дихальна гімнастика.

«Смачні млинці»

«Гарячий чай»

Робота над скоромовкою

Бабин біб розцвів у дощ.
Буде бабі біб у борщ.

Розчитка за таблицями

«Прочитай ланцюжок»

Робота з пошуковою таблицею «Знайди і прочитай»

Перевірка домашнього завдання. (Бутерброд “Сім раз подумай, один раз скажи” )

Завітав сьогодні в клас

На урок знову до нас

Кубик, діти, не простий,

Кубик, діти, чарівний.

Він доріжку прокладає,

Знання ваші перевіряє.

Учні:

Кубик, кубик ти котись

Біля мене зупинись

«Мозковий штурм»(допомога – підказка на сенсорних хрестах)

– Яку нову тему почали вивчати на минулих уроках?

– Чому їх називають літературними казками?

– Які ще бувають казки?

– Чому їх називають народними?

– На які групи поділяються казки?

– Яку казку читали на минулому уроці? ( « Лис Микита» І. Франко)

– Це казка, літературна чи народна? ( літературна)

Ваше домашнє завдання було прочитати та навчитися переказувати цю казку.

Тож давайте пригадаємо її, пограємо в гру.

Гра « Так ! Так! Ай-ай-ай! »

Вчитель задає питання, а учні відповідають, показуючи на відповідний маячок

  1. Казку « Лис Микита» написав Іван Франко? ( так)
  2. Головні герої казки: Лис, Вовчиця та Заєць? ( ні)
  3. Лис Микита у казці їв м’ясо? ( ні)
  4. Лис порадив Вовчиці ловити рибу хвостом? ( так)
  5. Вовчиця наловивши рибку, без перешкод витягла хвостика з води?( ні)
  6. Коли з’явилися біля річки люди, Лис втік, а Вовчиця залишилася сидіти на льоду?

( так)

Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Відгадайте загадку.

На городі виростала, сили набиралась,

А потім достигла, великою стала,

Став дід тоді всіх гукати,

Час уже красуню рвати! (Ріпка)

У народі говорять:«Забута казка — це золоте намисто, яке впало на морське дно»

І саме таку намистинку знайшов Юрій Ярмиш. У дитинстві матуся йому часто розповідала казку «Ріпка», і він все думав , а як би закінчилася казка, якби Мишка не захотіла прийти на допомогу? І вирішив написати свою казку- « Та сама мишка», яку ми сьогодні прочитаємо і дізнаємось, чи допоможе Мишка Дідові, чи ні. Отже , хто ж такий Юрій Ярмиш? Знайомтеся!

Сприймання та усвідомлення нового матеріалу. Салат «Новинка»

Біографічна довідка.

Хто ж такий Юрій Ярмиш?

Друзі жартома називають його «українським Андерсеном». І це не випадково. Ім’я українського казкаря Ю. Ярмиша посіло одне з чільних місць серед письменників, які пишуть для дітей і про дітей. Юрій Ярмиш народився 25 травня 1935 року на Дніпропетровщині у сім’ї вчителів. Почав писати вже в 15 років. Дуже любив подорожувати. Він побував у Великій Британії, Канаді, Америці, кілька разів відвідував Індію. У 1960 році вийшла його

перша збірка казок, яка називалася, як і перша його казка « Вітрисько». За своє життя відомий письменник випустив у світ понад 60 книжок казок, байок. Тож давайте відкриємо дверцята в одну з його казок, яка називається « Та сама мишка»

Перед тим як ви почнете читати, давайте зробимо розминку. «Шкідливий цап»

Коктейль «Здоров’я» (Фізкультхвилинка)

Вправа – руханка

На городі цап, цап,

Капусточку хап, хап,

Борідкою трусь, трусь,

Капусточку хрусь, хрусь,

Ратичками туп, туп,

Капусточка хруп, хруп,

А за цапом дід, дід,

Та на цапа кліп, кліп

Цап як скоче: брик, брик,

На все село крик, крик,

На синяки дме, дме,

Вигукує «Ме! Ме»

За ним Рябко : «Гав! Гав!

Оце тобі, щоб не крав!»

Овочеве рагу (Робота над текстом)

  • В яких казках ви зустрічали ще мишку? ( «Курочка Ряба», «Рукавичка»,

«Півник і двоє мишенят»)

У яких казках мишка є доброю героїнею, а в якій казці вам мишенятка не сподобались?

Опрацювання казки « Та сама мишка» ( ст. 141 – 142)

Первинне читання (вчитель).

Бесіда.

  • Назвіть героїв казки.
  • Як жилося мишці у дідуся та бабусі?
  • Як ще в казці називали мишку? ( сіроманкою)

Гра «З одного слова – багато» Які ще слова можна утворити з цих літер?

Але в казці є ще деякі слова які вам можуть бути не зрозумілі. Попрацюймо над ними.

  • Словникова робота.

а) Довідкове бюро.

Пишатися – відчувати гордість за кого – небудь, бути сповненим гордості

за щось; гордитися.

Смикнути – різко зрушити.

Відхекатись – перепочити; відновити дихання.

Офтальмологічний тренажер (Пиріг з чорницею)

  • Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.
  • Як бабуся і кицька дякували мишці?А за що?
  • З яким проханням дід звернувся до мишки наступної осені?
  • Що відповіла мишка?
  • А чому так відповіла мишка?
  • Чи впоралися без її допомоги господарі?
  • Що було для мишки дивним?
  • Чого не зрозуміла мишка?
  • Чи змінили своє ставлення до мишки інші герої казки?

Читання слів «Блискавка»

страх збагнути

забувати шматочок

наморилася підбігла

сіроманка втомилася

Читання слів «у русі»

Ріпка

Дід

Баба

Онучка

Жучка

Кицька

Мишка

Гра «Слідопит». Прочитати окличні речення; знайти питальне речення.

Робота над ілюстрацією до казки.

Якими словами можна описати Мишку?Якою вона зображена на малюнку?

Гра – інсценізація

Зараз ми спробуємо змоделювати нову казку «Ріпка» Учитель читає казку, а діти – герої виконують відповідні рухи.

Чому Ріпка не поворухнулася?

Яку важливу думку Юрій Ярмиш висловив у своїх казках?

Салат фруктовий «Мікс» (Закріплення вивченого матеріалу)

Салат ми робимо з різних фруктів (яблуко, лимон, груша, апельсин і т.д.)

Гра “Збери прислів’я”.

Робота в групах

Праця людину годує, а лінь марнує.

Без труда нема плода.

Щоб рибу їсти, треба в воду лізти.

Без охоти нема роботи .

Під лежачий камінь вода не тече.

Маленька праця краща за велике безділля .

Треба нахилитися, щоб з криниці води напитися.

Чай “Бесіда” (Підсумок уроку)

Метод ПРЕС

«На вашу думку, Мишка – це позитивний чи негативний персонаж?»

Я вважаю, що .

Тому що …

Наприклад, …

Отже, …

ПІДСУМОК УРОКУ

  • Діти, а чи може виражати головну думку казки таке прислів’я:« Як гукнеться, так і відгукнеться!»?

Вправа «Мікрофон

Чи сподобалося вам у лісовому кафе?

Страви ми з вами вже приготували, я думаю, що можна вже запросити відвідувачів – головних героїв казки.( Діти прикріплюють малюнки із зображенням головних героїв казки на екологічне панно)

– Чи справдилися ваші очікування?

– Які висновки ви зробили, читаючи казку?

Казка – це чарівний світ, мудрості криниця.

Хай живе мільйони літ і не замутиться.

Хай навчає люд завжди, як по правді жити.

Щиру дружбу берегти, рідний край любити.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Читаючи урок, одразу звернула увагу на творчий задум вчителя – неординарний план уроку, що допомагає досягти мети уроку. Дякую.

  2. Уже початок уроку налаштовує учнів на позитив, гарний настрій, дружну і злагоджену роботу. Урок нестандартний. Види робіт та етапи уроку подані у формі меню. Це дозволяє цікаво і невимушено подавати і опрацьовувати навчальний матеріал, а також підводити міні-підсумки (рефлексію) після кожного етапу та в кінці уроку. Дякую.

  3. У Вас цікавий та нестандартний урок. Просто читала та захоплювалася Вашими ідеями та технологіями роботи. Цілий ряд методів та прийомів взагалі надзвичайно творчі та необхідні колегам. Візьму собі на замітку. Дякую Вам. Творчості Вам та гарних учнів.