Конспект уроку алгебри у 9 класі
“Перетворення графіків функцій”
Автор: вчитель математики та фізики Войтік Анатолій Іванович
- Формувати розуміння змісту поняття «перетворення графіків функцій» та вміння виконувати нескладні перетворення для побудови графіків функцій y=f(x)+b, y=f(x+a);
- Розвивати логічне мислення, увагу, уяву та навики самоконтролю;
- Виховувати графічну та алгоритмічну культуру.
Тип уроку: Урок формування знань, умінь та навичок .
Обладнання: мультимедійний проектор; презентація; картки із завданнями на відповідність цифровий тест; шаблони функції y=x2 ; картки самоконтролю, опорний конспект.
Хід уроку
«Математика – це мова природи»
Дж. Гоббс
І. Організаційний момент.
Вчитель: Доброго дня, друзі мої! Сідайте, будь ласка. Розпочинаємо урок.
Епіграфом до нашого уроку є слова.
II. Повідомлення теми. Постановка мети (слайд 1)
III.Мотивація навчальної діяльності (слайд 2)
Розглянемо зображення мосту. В конструкції цієї інженерної споруди використані елементи у вигляді графіків відомих елементарних функцій: прямі лінії, параболи, гіперболи. Саме такі форми, за інженерними розрахунками, забезпечують міцність і надійність цієї споруди. В сучасній математиці вивченню функцій приділяється особлива увага, адже за їх допомогою можна змоделювати явища, які відбуваються в природі, на виробництві та в суспільстві. Побудова графіків значно полегшує процес вивчення функцій. Спробуємо навчитись будувати графіки деяких функцій швидко і легко.
IV.Актуалізація опорних знань.
- Вправа: «Встанови відповідність»: поставити у відповідність до кожного графіка аналітичний запис відповідної функції (картка з зображенням чотирьох елементарних функцій і п’яти формул, що задають їх аналітично).(слайд 3)
- «Пригадай назву»: пригадати функції і назвати види ліній, які є графіками цих функцій ( функції: лінійна, обернена пропорційність, квадратична, функція у= √х : види ліній: пряма, гіпербола, парабола, вітка параболи). В картці оцінювання учні виставляють отримані бали за вірні відповіді.
V.Формування нових знань
- Побудова графіка функції y=f(x) + b перетворенням графіка функції y=f(x) (слайди 4,5,6) Аналіз таблиці значень функцій у=х і у=х +2; встановлення правила побудови графіка функції y=f(x)+b за допомогою графіка функції у=f(x).
- Побудова графіка функції y=f(x+a) перетворенням графіка функції y=f(x) (слайди 7,8,9) Аналіз таблиці значень функцій у=х та у=(х+2) ;встановлення правила побудови графіка у=f (х+а) за допомогою графіка функції у=f (х).
- Алгоритм побудови. Запис алгоритму вищезгаданих перетворень (слайд 10).
VI.Фізкультхвилинка
VII.Формування умінь і навичок.
- № 302 (усно) Учні по черзі називають функцію, яку отримують, виконуючи вказані побудови. Правильна відповідь (1бал) заноситься в картку самоконтролю.
Графік якої функції отримаємо,якщо графік функції у=х2 паралельно перенесемо:
- на 6 одиниць угору;
- на 9 одиниць управо;
- на 12 одиниць униз;
- на 7 одиниць уліво
- на 2 одиниці вправо і на 3 одиниці вниз;
- на 1 одиницю вліво і на 1 одиницю вгору?
- №311(робота із шаблоном) побудова графіків функцій в зошитах і на дошці.
Побудуйте графік функції у=х2. Використовуючи графік функції у=х2, побудуйте графік функції:
1)у=х2+4; 3)у=(х-1)2+2;
2)у=(х-5)2; 4)у=(х+3)2-2.
Розв’язання графічного рівняння x2-3=√x-1 за допомогою вправи «Дружелюбний ланцюжок». Біля дошки працюють учні, роблячи 1крок по черзі: 1)побудова графіка функції у=х2 -3;
2) побудова графіка функції у= √х-1
3)визначення розв’язків рівняння як ординати спільної точки побудованих графіків. (бали за результатами роботи виставляють в картку самоконтролю).
VIII.Виконання вправ на закріплення .
Цифровий тест: позначити правильну відповідність функції і її графіка цифрою 1, а неправильну—цифрою 0.
Результати звірити ( зі слайдом 11), отримані бали занести в картку самоконтролю.
IX.Підсумок роботи
- Оцінювання роботи: підписані картки самоконтролю здаються учителю.
- Рефлексія:вправа«Мікрофон»
- На дошці зображається парасолька за допомогою парабол і прямої лінії.
«Нехай ця парасолька захищає вас від всяких негараздів»
Мені було приємно з вами працювати.
Дякую за співпрацю.
X. Домашнє завдання §2 п.10, №303, №304, №311(1,4,5)
Презентація до уроку
Додатки до року
Безумовно, використання мультимедійних, інтерактивних технологій – це інструмент підвищення ефективності уроку, забеспечення наочності, розширення можливостей візуалізації навчального матеріалу, зростання обсягу виконаних задач на уроці.
Чудовий урок : на високому методичному рівні проведена мотивація навчальної діяльності, науково та доступно подано новий матеріал, вдало підібрані завдання формують уміння застосовувати щойно вивчене на практиці. Ефективності уроку сприяє й змістовна презентація, що дозволяє показати красу графіків без надмірного використання часу.
Конспект уроку “Перетворення графіків функцій”, який розробив вчитель Войтік А.І – доводить, що можливо про складне говорити легко, доступно і навіть весело. Сподобалась мотивація навчальної і пізнавальної діяльності ( для себе зрозуміла, що правильна мотивація – і вчитель собі може ставити залік; по-друге, презентація вдало доповнює розповідь вчителя й облегшує пояснення ( вчитель не витрачає час на малювання графіків, але час потрібно враховувати для учнів); цифровий же диктант свідчить про ступінь розуміння між вчителем та учнями. Зацікавив останній слайд презентації: що ці малюнки – це все графіки, які малювали раніше?. Дякую за змістовний, цікавий конспект уроку.
Сподобався конспект уроку тим, що у ньому використані приклади використання різних функцій у природі. Це добре привертає увагу учнів та стимулює до вивчення даної теми.