Конспект уроку читання 1 клас.
Автор: вчитель початкових класів Мякенко Любов Петрівна
ЗВУК [Ч] , ПОЗНАЧЕННЯ ЙОГО БУКВОЮ «ЧЕ»
ЗВУКОВИЙ АНАЛІЗ СЛІВ.ЧИТАННЯ СКЛАДІВ І СЛІВ.
ОПРАЦЮВАННЯ ОПОВІДАННЯ (за А.М’ястківським) за підручником Захарійчук М.Д.
ТЕМА: ЗВУК [Ч] , ПОЗНАЧЕННЯ ЙОГО БУКВОЮ «ЧЕ».
ЗВУКОВИЙ АНАЛІЗ СЛІВ. ЧИТАННЯ СКЛАДІВ І СЛІВ.
ОПРАЦЮВАННЯ ОПОВІДАННЯ ( за А. Мʼястківським).
МЕТА: ознайомити учнів із буквою Чч, її звуковим значенням, розвивати навички читання, фонетичний слух, зв’язне мовлення, мислення, виховувати культуру поведінки за столом.
ОБЛАДНАННЯ: сюжетні, предметні малюнки, фішки для звукового аналізу слів.
ТИП УРОКУ: вивчення нового матеріалу
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи, швидше в клас !
Будемо уважні і старанні всі,
Щоб почули гарне слово : «Молодці!»
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні наш урок незвичайний. Ми побуваємо у казці. А як вона називається, спробуйте здогадатись.
Чудо-сани налетіли,
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця –
білокоса, білолиця.
Рукавом махає, сріблом все вкриває.
- Чи здогадалися, хто це?
Далеко на північ, де сяйво блищить.
Стоїть мій палац.
Там ніхто не тремтить !
Бо з льоду і очі і серце моє,
Хто в гості потрапить – забуде усе.
Лиш крига сіяє навкруг кришталева.
Бо я цих снігів і льодів королева ! ( Снігова королева).
- Так. Діти, це Снігова королева, яка у казці зачаклувала хлопчика Кая і забрала його у своє королівство.
- А як ви думаєте, чому саме Кай потрапив до Снігової королеви? ( він не слухався бабусю, ображав сестричку Герду, навіть квіти зв’яли від його негарних вчинків.)
- Гра «Кордон»: розділи слова у реченні та прочитай його.
- Але нам треба визволити Кая. Це ми можемо зробити, якщо виконаємо ряд завдань, щоб перестали діяти чари Снігової королеви.
- Снігова Королева скувала у лід речення. Нам треба його прочитати.
ЧЕМНАДИТИНАДАРУНОКДЛЯБАТЬКІВ.
ІII. Вивчення нового матеріалу
- Гра «Буквоїд»
- Тільки – но гляне Снігова королева на дерева – враз вкриваються інієм, гляне на пташку – падає пташка, мов крижинка льоду.
- Заморозила вона нам букви. Треба їх розморозити, щоб почитати слова
АКЛУН, ВЕ.ІР, ЗІРО.КИ
- Назвіть пропущені букви і звук, що вона позначає.
- Гра «Модельєр»
Скласти звукові моделі до поданих слів ( колективно)
- Яку букву розморозили? («ЧЕ»).
- Ця буква позначає дзвінкий чи глухий звук ?( глухий).
- Демонстрація букви. Заучування вірша про букву.
- На що схожа буква Чч? (відповіді дітей)
Буква Ч, немов стілець,
догори лиш ніжки.
Навіть з цифрою чотири
буква схожа трішки.
- Гра «Упіймай звук».
– Снігова королева почала сипати шматочки льоду і звуки у словах перетворились на крижинки.
Ти слова ці слухай, відчувай,
новий звук у слові упіймай.
( діти плещуть у долоні, почувши новий звук)
В чаплі чорні черевички.
Чапля чапа до водички.
У саду живе шпачок.
Чорна шапочка й бочок.
Чорні крильця, чорна спинка,
Чорний весь, мов та вуглинка.
ІV. Робота за букварем (ст. 120-121)
- Читання складових таблиць.
- Читання слів із вивченою буквою.
- Робота над текстом (за А.Мʼястківським)
- Читання тексту «буксиром».
- Сильнішими учнями.
- Ланцюжком.
- Аналіз змісту прочитаного
- Про яке свято йдеться у тексті?
- Які страви готувала господиня. Прочитай.
- Що зробив Івасик?
- У чому була кутя? ( у горнятку)
- Словникова робота
Горнятко – горщик з глини, у якому варять страву.
- Відчув хлопчик Кай тепло рідного дому, адже там дуже чекали Різдвяної куті та солодощів. Враз його крижане серце почало танути, від цих спогадів, а ще від поцілунку своєї сестри Герди.
- На дорозі з’явилася величезна снігова куля. Нею Снігова Королева перекрила дорогу до свого палацу. Відкинути її ми зможемо, якщо розшифруємо слово.
Гра «Виконай математичні дії»
Дятел – тел. + купа – па + юшка – шка = ДЯКУЮ
- Ми визволили Кая завдяки вашій злагодженій, старанній, наполегливій роботі.
V. Робота над розвитком звʼязного мовлення
«Пригода в Абетковому місті»
У Абетковому місті зчинився галас. Усі букви миттю дійшли до будиночка під номером 27, у якому мешкала буква Ч. Господиня вже чекала на гостей.
- Частуватиму чаєм ! – закликала вона.
Коли усі літери розсілися за столом, літера Ч усім поналивала чаю і поклала цукру.
- Цок,цок.цок! – голосно зацокотіла ложкою літера Ц, розколочуючи цукор. Та враз з-під столу вискочило якесь страховисько, вхопило її чашку, вмить випило весь чай і швидко зникло під столом.
Ц-ц-це хто? – запитала злякано літера Ц.
- Цокотило, – сказала буква Ч. І додала:
- Не засмучуйся, я тобі ще наллю чаю. Літера Ц взяла чашку з чаєм і почала знову колотити цукор.
- Цок-цок-цок!
Знову з-під столу вискочило те страховисько, випило весь чай і сховалось під столом.
- Це чому ж той Цокотило випиває мій чай? – образилася літера Ц.
- Бо ти голосно цокотиш ложечкою, а розколочувати треба так ложечкою, щоб не чув Цокотило.
І літера Ч ще раз налила чаю. Ц тихенько розколотила цукор і випила. Цокотила більше не було.
- Дякую за смачний чай, – сказала літера Ц. І додала:
- Ніколи не думала, що навіть пити чай треба вчитися.
- Яку корисну пораду ви взяли для себе ? ( як гарно поводитися за столом).
- А навіщо дотримуватись цих правил ? ( щоб бути культурними).
VI. Підсумок уроку
- Яку букву ми вивчали ?
- Який звук вона позначає: дзвінкий чи глухий ? ( глухий)
- Яку корисну пораду ти дізнався?
Кая визволили! Це прпосано у конспекті уроку. (до попереднього коментатора). Хороша робота, різні види діяльності, методи та форми роботи. Розвивальною є вправа “Буквоїд”. Нам вона теж дуже подобається. Дякую за конспект.
На початку уроку ви учням дали завдання освободити Кая,але цей сюжет не простежується не в середині, не в кінці уроку. на мою думку це не урок казка.Треба допрацювати.