Конспект уроку для 4-го класу з теми: “Систематизація та узагальнення знань з теми “Іменник””

Автор: учитель початкових класів Мартинюк Олена Павлівна

Мартинюк Олена ПавлівнаТема: Систематизація та узагальнення знань з теми «Іменник»

Мета: систематизувати та узагальнити знання, вміння, навички учнів знаходити іменники серед інших слів, розрізняти власні та загальні іменники, істоти та неістоти, вживати слова в прямому та переносному значенні, добирати синоніми та антоніми до іменника; визначати рід, число іменника; активізувати словниковий запас учнів;      розвивати образне мислення, орфографічну пильність, чуття мови, аналітико-синтетичні вміння, творчі здібності;

виховувати самостійність, цілеспрямованість, вміння співпрацювати; кмітливість, старанність і наполегливість у навчанні.

Методи: техніки створення ситуації успіху, індивідуальна робота,  робота в парах та групах, розповідь, бесіда, «Обери позицію»,  самооцінка, взаємооцінювання, рефлексія, прийоми критичного мислення (сенкан, асоціативний кущ), розвивальні вправи.

Обладнання: презентація, картки для індивідуальної  роботи,  роботи в парах та групах, гілочка росту, зображення китів та Землі, картки з словами, сенкан, «Обери позицію», «Мій настрій», таблиці, корзинка.

Тип уроку : урок узагальнення та систематизації знань,умінь та навичок.

Хід уроку:

І. Організаційний момент

  1. Привітання

–  Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Настрій на урок взяли?

Працювати почали.

  1. Вправа «Долоньки до долоньок» (побажання успіху)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Бесіда

–  Якою мовою ми з вами спілкуємося?

–  Чи всі люди на Землі мають мову?

–  Чи завжди існувала мова на нашій планеті?

–  Отже, мова тісно пов’язана з людиною. Сьогодні ми вирушимо з вами в далеке минуле.

  1. Вірш (СЛАЙД 1)

            Чи знаєш ти, що таке рано,

            Ти прокидався зранку?

            Коли на склі так філігранно,

            блищить зображення серпанку.

            Коли не чути спів птахів,

            Та ще не впали роси.

            Коли лежить на трьох китах

            Земля іще без осі?.. (Олексій Решетов – російський поет)

 Яка тема цього вірша? (розповісти, якою уявляли Земля наші предки)

– А якою уявляли Землю наші пращури спочатку? (плоскою)

– І лише згодом люди зрозуміли, що Земля має форму? (кулі)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

– А як з’явилася перша людина, а отже і мова? І як ми стали тими, ким зараз є?

– Про це ми і будемо говорити на  уроці. А допоможуть нам  наші знання.

– Сьогодні на уроці:  (СЛАЙД 2)

  • Закріпимо знання з теми «Іменник»
  • Які причини були основою розвитку людини. Що спонукало нас стати людьми?

– Щоб урок пройшов продуктивно, давайте дамо собі рекламу-установку. «Я БУДУ….», «УРОК БУДЕ….»

ІV. Відтворення та коригування опорних знань

  1. Каліграфічна хвилинка

– Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки. Утворивши слово з букв каліграфічної хвилинки, ви доберете синонім до слова «розвиток».

Ев во ол  лю  юц ці ія

До якої частини мови належить це слово?

  1. Індивідуальна робота
  • Робота з комп’ютером – тест (Перевірка методом «Прес»).
  • Робота біля дошки – робота з деформованими реченнями, розбір речення

Вчені вважають, що предками людини були мавпи. Перші люди жили в теплих краях.

– Назвіть всі іменники, які зустрічаються у реченнях.

– Якими членами речення вони є?

– Знайдіть зайве слово?

  1. Фронтальне опитування

– Що таке іменник?

– Які бувають іменники?

– Які іменники є істотами (неістотами)?

– Що означає власна (загальна) назва іменників? ГРА «ВЛАСНА НАЗВА – ЗАГАЛЬНА НАЗВА»

– За чим змінюються іменники?

– Що означає початкова форма іменника?

  1. Висновки на Гілочці росту.

V. Узагальнення та систематизація понять

1. Повторення відомостей про рід

  • Розповідь про створення Всесвіту та появу першої людини (СЛАЙД 3)

– Як, на вашу думку, які були перші винаходи?

  • Анаграми (СЛАЙД 4)

– Допоможуть вам відповісти анаграми. Розшифруйте їх.

Сипс (спис)

Рибуол (рубило)

Мікьна (камінь)

Пялаци (палиця)

Скбаеричк (скребачки)

Юрдк (дрюк)

Ийк (кий)

Вощегин (вогнище)

– Що спільного між словами?

  • Робота в зошитах. Взаємоперевірка

– Запишіть ці слова у три колонки, розподіляючи їх за родами.

– Яке слово зайве? Чому?

  • Утворення слова «праця» та прислів’я про працю.

– Ми підійшли до розкриття першої причини становлення людини. Утворіть слово із звуків та складів, що я називатиму і ви дізнаєтеся, що це.

– Другий звук першого слова, перший звук другого слова, другий звук третього слова, останній склад четвертого слова.

  • Робота в парах – з’єднати частини прислів’їв.

Screenshot_3

– А чи знаєте ви прислів’я про працю?

  1. Повторення знань про антоніми і синоніми – робота в групах (СЛАЙД 5)
  • Розповідь про льодовиковий період (СЛАЙД 6)
  • Фізкультхвилинка з поділом на групи

Нумо, дружно підведіться,

Нахиліться, розігніться,

Тому, хто справа, посміхнись,

Тому, хто зліва, посміхнись,

І у групи повернись.

  • Робота в групах – згрупувати слова. І група – відшукує синоніми, ІІ – антоніми (Слова записані на картках)

І група – оселя, помешкання, житло, дім, еволюція, розвиток, предки, нащадки, пращури, сімя, родина, плем’я, рідня.

ІІ група – успіх (невдача), перемога (поразка),сила(слабкість), сміливець (боягуз), мороз (спека), радість(сум), ворог(друг), щастя (горе).

  • Гра з словами (СЛАЙД 7) – прочитати зашифроване слово, закресливши букви, що позначають два звуки.

– Що допомогло людству вижити в льодовий період? Що допомогло вам виконати завдання? (допомога друзів)

– Ми віднайшли другу причину, що спонукала людину до розвитку.

– Використайте букви слова «допомога» і утворіть нові слова – іменники. (гамма, дама, мода, Гога, мапа, ода, папа, дог, мама, ….)

  1. Розбір іменника як частини мови
  • Розповідь про приручення тварин (СЛАЙД 8)

– Кросворд (СЛАЙД 9)

  • І пухнастий він, і гожий, і на зайця дуже схожий,

Та у полі не гасає, взимку колір не міняє. (Кролик)

  • Вік свій ходить з тлумаками, щей сидять на ньому з мішками. (Верблюд)
  • Не говорить, не співає, господаря сповіщає. (Собака)
  • З бородою народився, та ніколи не голився. (Козел)
  • Сторожем не наймався, а про час сповіщає. (Півень)

Screenshot_1

в)         Асоціативний кущ «любов»

– Покладіть в корзинку добрих слів, слова які ви пов’язуєте зі словом «любов».

  • Самостійна робота (СЛАЙД 10)

– Провідміняйте у зошиті слово «любов»

– У чому полягає особливість відмінювання цього слова?

– Зробіть розбір цього слова, як частину мови.

– Яке закінчення у Р.В. будуть мати слова «праця, допомога». А в О.В.?

– Отже, яка була третя рушійна сила розвитку людства?

  1. Висновки

VІ. Підсумки уроку та оцінювання

  1. Бесіда. «Обери позицію»

– Як ви гадаєте, чи зараз, в наш час актуальні ці три поняття? («Обери позицію». Метод «Прес»- міркування учнів)

Screenshot_2

 Працюючи, ми досягаємо успіху, допомагаючи один одному, ми вирішуємо багато життєвих проблем, а любов – робить наш світ добрим, ніжним, чуттєвим, прекрасним.

  1. Сенкан «Іменник»

– Яка частина мови нам допомагала на протязі уроку?

  1. Оцінювання своєї роботи (виставлення оцінки на полях зошита)
  2. Оцінювання вчителем

VІІ. Домашнє завдання та рефлексія

  1. Домашнє завдання
  • Зробити розбір слів «еволюція», «людство», як частину мови.
  • Для допитливих – скласти казку «Жив-був іменник…»
  1. «Дружнє коло» (рефлексія) – «День-ніч»

– Нумо, діти, підведіться

Та за руки всі візьміться.

Об’єднались  в дружнє коло,

Не посваримось ніколи.

Як себе ти почуваєш,

Розкажи – хай друг це знає.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Хороший,доступний матеріал конспекту уроку. Використані різні форми та методи,які сприятимуть успішному засвоєнню нових знань.Урок відповідає всім вимогам.Хороша мотивація уроку.Дякую!

  2. Гарний матеріал з якого кожен вчитель може взяти для себе якусь цікавинку. Вчителем використано багато інтерактивних технологій, різнорівневих вправ, що дає гарний кінцевий результат. Дякую.

  3. Органічно поєднані методи і прийоми навчання відповідають тематичному матеріалу уроку. Багато інтерактивних вправ, які розвивають критисне мислення учнів, вчать приймати рішення, обирати позицію.

  4. Олено Павлівно! Дякую за цікаву публікацію. Урок побудований методично правильно, різноманітні вправи, завдання допомагають досягти мети на уроці.

  5. Олено Павлівно ! Ваш урок сучасний, творчий,актуальний. На уроці Ви використовуєте інтерактивні технології роботи. По-моєму , такі форми роботи учням подобаються і запам’ятовуються надовго. Ви досягли мети уроку. Урок- супер. Дякую за урок .Розумних учнів Вам та вдячних батьків, мирного неба та душевного спокою.

  6. Сучасний, творчий, розвиваючий, насичений елементами інноваційних технологій урок. На мою думку, вчителем вибрані найбільш оптимальні методи і прийоми, що дозволили дітям краще засвоїти знання. Емоційний початок уроку та рефлексія на завершення уроку налаштовують на успіх.

  7. Цікавий інноваційний урок побудований на основі інтерактивних технологій. Урок підпорядкований темі “Історія виникнення мови”, всі види робіт містять певну інформацію по даній темі. На кожному етапі уроку були підведені міні-підсумки (чи міні-рефлексфя). Все гармонійно, узгоджено. Деякі вправи візьму до своєї методичної скриньки. Дякую.