Конспект уроку християнської етики, 3 клас

“Жити по совісті. Чесність та брехливість”

Автор: учитель початкових класів Шиян Ірина Леонідівна

вчитель початкових класів Шиян Ірина ЛеонідівнаТема уроку: Жити по совісті. Чесність та брехливість.

Мета: закріпити поняття слів „чесність” і „правдивість”,переконати дітей у важливості дотримання чесного слова. Показати, що дотримання чесного слова вимагає почуття гідності й правди, поваги до людини. Вчити вмінню каятися за погані вчинки та виправлятися. Виховувати доброзичливе ставлення до своїх товаришів.

Обладнання: сюжетні малюнки, картки з прислів’ями, карта подорожі.

Епіграф до уроку:

«Діточки, любімо не словом,

ані язиком ,

але ділом та правдою.»

Святе Письмо

Хід уроку

І. Організаційний момент

Новий день почався, діти!

Всі зібрались на урок.

Тож пора уже навчатись –

Кличе в подорож дзвінок!

Як завжди , починаємо наш урок з компліменту.( Передаючи по колу м’яку іграшку сердечко діти говорять комплімент)

– Чи приємно було вам робити компліменти?

– А що приємніше: робити компліменти чи їх отримувати?

– Бажаю вам хорошого настрою та плідної роботи на уроці!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

– Сьогодні ми поговоримо з вами про людські чесноти, а саме про чесність та брехню, з’ясуємо , чому потрібно говорити правду і чим може повернутися для вас брехня . Щоб краще зрозуміти ці поняття , ми з вами відправимось у далеку подорож до країни Чесних та Ввічливих людей. Будемо мандрувати Дорогою Доброчинності. Цей шлях – нелегкий. Але разом ми здолаємо всі перешкоди. Отже, в дорогу!

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Перша зупинка – Поляна совісті.(На екологічному панно – карті подорожі учні поступово помічатимуть усі зупинки)

Совість спонукає соромитися лихих вчинків і перемагати зло добром. Совість у нашій душі – це неначе вогник свічки. (Учитель запалює свічку) Коли совість не спить – світло в душі людській. Коли ми питаємо в неї: “Чи добре те, що я роблю?”, коли ми аналізуємо наші вчинки, наші думки, совість наша ніколи не згасне. І якщо не берегти її – робити зло, байдуже ставитись до людей, бути ледачим, жадібним, говорити неправду, вогник погасне. У душі запанує пітьма (Гасить свічку).

– Діти, як ми можемо назвати такі риси характеру, вчинки людей?

На сенсорних хрестах – слова:

Зло

Жадібність

Лінь

Заздрість

Брехня

Жорстокість

Боягузтво

Байдужість

– Це людські гріхи. Саме вони полонили Ганнусю. Давайте спробуємо її вилікувати . Лікар Айболить надіслав нам Ліки від злості , але в дорозі листа перехопив слуга Великого Зла Бармалей і , звісно , до нас дійшов пустий рецепт. Тому нам доведеться самостійно складати його.(Учні виконують це завдання у парах)

– Діти , ми тільки що назвали якості людини з чистою совістю і визволили Ганнусю. Отже , совість – це оцінка людиною власних вчинків.

“Чесне слово, чесне слово!” –
Хтось у натовпі гукає.
А скажи-но, любий друже,
Що цей вигук означає?
Чесне слово – це правдивість,
Без лукавства, без обману.
А давати чесне слово,
Добре це, а чи погано?
Може, добре, може, ні,
Поміркуй обов’язково,
Бо у доброї людини
Чесне кожне її слово.

– Саме совість підказує кожній людині, що брехня — це зло. Як же з цим жити, що робити? Ми з’ясуємо це, відвідавши озеро Чесності.
Не свідчи неправдиво на свого ближнього!- застерігає Божа заповідь. Справді, тільки правдивістю ми можемо заслужити підтримку і повагу до себе рідних і близьких у Всевишнього.

– Діти , як на Вашу думку, чи є різниця між малою і великою брехнею? Від якої брехні більше шкоди? Від малої брехні така ж шкода, як і від великої. Адже і мала, і велика брехня – це все неправда. Спершу брехун говорить неправду про себе, потім про інших. Ставши дорослою, неправдива людина може зрадити і свою землю, і свою країну. І це буде та брехня, якій немає прощення.

– Що таке неправда?

– Давайте разом прочитаємо синоніми до слова «неправда» ( На сенсорному хресті записані слова: брехня, наклеп, вигадка, плітки, кривда, поговір, облуда, дезінформація.)

– Діти ,чи доводилось вам робити вибір між правдою і неправдою? Як ви вчинили в такій ситуації?

Робота з підручником.

Читання статті підручника «Чи вигідно бути чесним» (с.44)

  • – До кого за допомогою звернувся Максимко?
  • – Що він помітив в Оленчиному зошиті?
  • – Чи зізнався хлопчик у скоєному відразу?
  • – Як ви гадаєте, що допомогло хлопчику зізнатись у списуванні?

Як добре з правдою дружити,
Тоді скрізь спокій, мир і лад.
І так чудово в світі жити,
Всміхаються усі підряд.
Хоч часом правда коле очі,
Та краще правда, ніж брехня.
Ви з правдою дружіть охоче —
Це меч ваш! Щит ваш і броня!

Що цінував Цар?Учні читають уривок з оповідання «Царський додаток»

  • За що він хотів винагородити господаря?
  • Як Цар дізнався , що Господар йому сказав неправду?
  • Як на вашу думку, чому християни цінують правду?

А правда й суду не боїться,
І в морі правди не втопить.
Вона, як сонце, заіскриться
І завжди, завжди буде жить!

Фізкультхвилинка

Утомився третій клас,

відпочити настав час,

станемо поміж рядами,

для очей виконаймо вправи

(Учні виконують вправи для очей на офтальмологічному тренажері, який знаходиться на стелі)

-Чи подобається вам людина, котра говорить неправду, постійно обманює? (Відповіді дітей.)

Обговорення ситуацій (Робота у групах)

– Кожна команда отримує конверт із завданням. Ви його виконуєте усно. На обговорення я даю 2-3 хвилини. Потім капітан буде виступати від всієї команди.

  • Ситуація 1. Учителька хвалить Павлика за вчинок, якого він не робив. Що б ви зробили на його місці?
  • Ситуація 2. Сашко зробив шкоду. Дорослі запитують: «Хто це зробив?». Як би ви вчинили на його місці?
  • Ситуація 3. Володя в класі знайшов дуже гарну чужу ручку. Що б ви зробили на його місці?
  • Ситуація 4. Миколка взяв у Андрійка іграшку додому. Пройшов деякий час і товариш забув про те, кому він дав свою улюблену іграшку. Як би ви вчинили на місці Максима?
  • Наталка була одна в кімнаті. Вона прибирала на столі, випадково штовхнула улюблену мамину кришталеву вазу і розбила. Що зробити? Зізнатися? Чи промовчати? Чи, може, сказати, що розбив кіт Рудько?
    Як, на вашу думку, вчинить Наталка?

Учитель

Завжди з усіма треба бути чесними. І вам буде легко, бо нікого ви не скривдили, нікому не збрехали, нікого не образили. Звичайно, ніхто не любить, коли йому говорять неправду, обманюють. Рано чи пізно правда все одно випливе. А от як потім дивитися людям у вічі? Сильна людина говорить правду, хоч як нелегко це буває. І душа такої людини така сама світла, як і сонце.

А от у людини зі слабкою волею страх перед покаранням переважає над здоровим глуздом. Вона придумує правдоподібну, на її думку, брехню і буде клястися, що так воно й було. Можливо, їй спочатку й повірять, але правду завжди дізнаються, рано чи пізно. І як тоді тій людині дивитися у вічі мамі, татові, вчителеві чи товаришам?

– Який можна зробити висновок: в чому сила – в правді чи брехні?

На дошку прикріплюємо висновок – прислів’я: «У правді сила»

Потихеньку ми дійшли до гори «Народної мудрості»

-У народі кажуть: „ Правда світліша за сонячний день. ” Дотримуйся чесного слова і дорожи ним».Які ще прислів’я зберіг для нас народ, ви дізнаєтесь , коли виконаєте наступне завдання. Її величність Підступність розірвала листочки з народними висловами і розкидала по класу на маячках . Якщо ми їх складемо, то зможемо швидко подолати високу гору.

(Учні збирають по класу листочки – «маячки» з уривками прислів’їв:„ Світ тільки правдою тримається “, „ Маленька правда переможе велику неправду”, „ Краще гірка правда, ніж солодка брехня”.«Брехнею світ пройдеш, а назад не вернешся» «Правда світліша за сонце» «Правда і з дна моря випливає, а неправда потопає» «Все минеться, а правда залишиться»)

-Недарма говорять у народі «Дружба здолає любі перешкоди» От і ми швидко минули гору . Але що це перед нами? – Це болото Брехні.

-Як ви гадаєте, що чекає брехливу людину в житті? (Відповіді дітей.) Чи хотіли б ви мати брехливого друга? (Відповіді дітей.) Звичайно, ні.

-Наступне завдання – за малюнками скласти сценарій фільму про хлопчика, який не хотів іти в дитячий садочок.(Відповіді учнів)

-Ось і закінчується наша подорож. Ми легко подолали всі перешкоди Підступності та Брехні, тому заслуговуємо на винагороду.

(Учитель бере надуту повітряну кульку і не надуту)

ІV. Підсумок уроку

– Уявіть що повітряна кулька це наше тіло, це людина. Кожна людина наповнена душею життя, немов надута повітряна кулька. Чи подобається вам ця (показує порожню)?

– А надута кулька має кращий вигляд? Що змінилось?

– Ми бачимо зовнішній бік повітряної кулі чи зовнішній вигляд людей. Нам здається, що саме ця, зовнішня сторона і є головною. Однак, насправді набагато важливіше те, що знаходиться всередині нас. Тому що саме внутрішній вміст – повітря , надає кульці форму. Якби не цей внутрішній вміст, наша не надута повітряна кулька так і залишилася б лише шматком резини.

– Діти у кожного на столі лежить смайлик. З його допомогою оцініть свою активність на уроці.ї

Screenshot_1

Стежина твоя простелилася вдаль.
Тобі і мужніти, й рости.
Ти сам у житті свого щастя коваль,
Тому-то задумайся ти,
Який собі шлях у житті обереш,
Як житимеш поміж людьми?
З добром чи з лукавством по світу підеш,
До світла чи в царство пітьми?

Не бійтесь правди, любі діти,
До світла правди чесно йдіть,
Бо в світі чесним краще жити,
Тому ви з правдою дружіть.
Слід силу волі виробляти,
Щоб завжди правду говорить.
І світлу душу треба мати,
Щоб в цьому світі чесно жить

Screenshot_2

Screenshot_3

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *